Chmiel jest sprawdzonym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Pomoże także złagodzić objawy klimakterium, ból korzonków oraz pozbyć się łupieżu.
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) znalazł zastosowanie przede wszystkim w produkcji piwa. Mało kto wie, że chmiel, a konkretnie szyszki chmielowe, czyli owocostany chmielu (Strobili Lupuli), i lupulina, czyli lepki, żółty proszek uzyskiwany z szyszek chmielu, posiadają liczne właściwości lecznicze. Zawdzięcza je przede wszystkim substancji o nazwie ksantohumol – związkowi z grupy flawonoidów, który ma silne właściwości antyoksydacyjne (4-krotnie większe niż witamina C). Ponadto pomaga zwalczać wirusy, grzyby i bakterie.
Chmiel zwyczajny jakie ma składniki aktywne?
Szyszki chmielu są świetnym źródłem;
✔️witaminy E,
✔️witaminy C,
✔️witamin z grupy B.
Zawierają również składniki odżywcze takie jak:
✔️polifenole,
✔️monosacharydy,
✔️aminokwasy,
✔️białka,
✔️lipidy,
✔️kwasy tłuszczowe,
✔️pektyny,
✔️sole,
✔️celuloza,
✔️lipniny.
Głównymi związkami występującymi w kwiatostanach żeńskich są kwasy goryczkowe chmielowe, chalkony i terpeny. W składzie mają również glikozydy flawanowe i katechiny.
Chmiel zawiera różne olejki eteryczne takie jak: mircen, kariofilen, farnezen i humlen – wykazują one właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
Chmiel zwyczajny jakie ma właściwości prozdrowotne?
Właściwości lecznicze chmielu wykorzystywane są od dawna w medycynie ludowej, jako lek na uspokojenie i w leczeniu bezsenności. Jakie są jeszcze właściwości prozdrowotne chmielu?
FitLine Basics na jelita – to koncentrat najbardziej wartościowych owoców, warzyw, zbóż, żywych kultur bakterii oraz enzymów.
Składniki dobrano tak, aby znacząco poprawiły: regeneracje układu pokarmowego, lepsze trawienie, lepsze wchłanianie pożywienia, odbudowa odporności.
FitLine Basics na jelita zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus La-5 + Bifidobacterium lactis Bb-12), 32 enzymy trawienne, witaminę C, witaminę E, prowitaminę A, pierwiastek śladowy selen oraz błonniki.
FITLINE BASICS możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Chmiel zwyczajny wspomaga pracę układu trawiennego
Chmiel zawiera goryczkę, która pobudza wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Dzięki temu wspomaga trawienie, a tym samym zwiększa przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
Dlatego chmiel zalecany jest przy różnorodnych problemach trawiennych takich jak m.in.
✔️nadmierna fermentacja jelitowa,
✔️wzdęcia
✔️objawy spowodowane wrzodami (chmiel zmniejsza te objawy).
Chmiel zwyczajny wspomaga leczenie układu moczowego
Chmiel ma działanie moczopędne, dlatego preparaty z ekstramet chmielu wykorzystywane są w fitoterapii do leczenia infekcji dróg moczowych. Wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie dróg moczowych.
Chmiel zwyczajny ukoi nerwy i łagodzi bezsenność
Chmiel ma właściwości uspokajające i leczące nerwy, dlatego wykorzystywany jest jako naturalny środek na uspokojenie. Roślinne związki organiczne zawarte w szyszkach wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego napar z szyszek chmielu zalecany jest w stanach napięcia nerwowego i osób mających problem z zasypianiem.
Chmiel zwyczajny łagodzi objawy menopauzy
Szyszki chmielu zawierają fitoestrogeny, które mają działanie podobne do kobiecych estrogenów. Dlatego ich stosowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Chmiel łagodzi takie objawy menopauzy jak uderzenia gorąca.
Chmiel zwyczajny ma działanie antynowotworowe
Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dlatego jest cennym wsparciem w profilaktyce nowotworowej. Pamiętaj, że stosowanie ziół zawierających antyoksydanty nie jest gwarancją braku zachorowania.
Chmiel zwyczajny ma korzystny wpływ na włosy
Piwo poprawia naturalny połysk włosów i redukuje łupież. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają wypadaniu włosów. Płukanki z chmielu zalecane są w leczeniu skóry głowy i łupieżu.
Chmiel może zapobiec zapaleniu płuc
Z badań naukowych jednoznacznie wynika, że ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze. Substancje w nim zawarte – lupulony i ksantohumol – w testach in vitro poradziły sobie z bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku. Niskie wartości minimalnych stężeń tych związków zadziałały porównywalnie do antybiotyków najczęściej stosowanych w leczeniu tej przypadłości (erytromycyna i klindamycyna).
Chmiel zwyczajny ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Chmiel zawiera flawanoid- kohumulon, który pomaga rozluźnić naczynia krwionośna i poprawia krążenie krwi. Jedno z badań przeprowadzonych na szczurach wykazało, ze kohumulon ekstrahowany z chmielu zmniejsza ryzyko chorób serca. Choć wyniki przeprowadzonych analiz są obiecujące to niezbędne są badania na ludziach.
Napar z szyszek chmielu – przepis
1 łyżeczkę szyszek chmielu (ok. 0,5 g) wsyp do filiżanki i zalej wrzącą wodą (150 ml). Naparzaj pod przykryciem przez 10-15 minut. Następnie przecedź.
Ciepły napar można pić 2-4 razy dziennie, zwłaszcza przed posiłkiem (by poprawić trawienie) lub przed pójściem spać (by ułatwić zasypianie).
Chmiel – przepis na płukankę przeciw wypadaniu włosom i łupieżowi
Skład: 30 g szyszek chmielowych, 30 g rozdrobnionych korzeni łopianu, 30 g ziela skrzypu polnego, 80 g rozdrobnionych korzeni mydlnicy i 20 g kwiatów rumianku.
Przygotowanie: wsyp 1-2 łyżki stołowe mieszanki do 2 szklanek zimnej wody i gotuj powoli pod przykryciem 15-30 minut Odstaw na 15 minut i przecedź. Pozostałe po przecedzeniu zioła zalej ponownie 2 szklankami wody i zagotuj, a po lekkim ostudzeniu przecedź i dodaj 2 szklanki ciepłej wody.
Pierwszym płynem zmocz włosy i palcami masuj skórę głowy, a następnie poczekaj 5 min.ut i umyj wodą otrzymaną z powtórnego odwaru. Jest to zabieg wzmacniający przy wypadaniu włosów, łojotoku, łupieżu, a nawet grzybicy.
Przeciwwskazania do stosowania chmielu
Nie zaleca się stosowania chmielu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią – nie ma wystarczających badań, które potwierdzają, że stosowania chmielu jest bezpieczne. Nie powinny stosować chmielu kobiety z chorobami zależnymi od estrogenów m.in. z endometriozą i niektórymi rodzajami nowotworów, ponieważ chmiel ma działanie estrogenopodobne.
Ze względu na działanie uspokajające należy chmiel odstawić 2 tygodnie przed planowaną operacją – może nasilać działania znieczulenia.
Chmiel wchodzi w reakcję z kilkoma ziołami i suplementami w tym:
- estrogenem
- suplementy diety o działaniu uspokajającym
- lekami rozkładanymi w wątrobie i metabolizowanymi przez enzymy CYP2C i CY1A2
- lekami na depresje działającymi na ośrodkowy układ nerwowy
- zioła i suplementy diety o działaniu estrogopodobnym
Na zdrowie 😊
Soehnle milano plus dyfuzor zapachowy
Dyfuzor zapachowy Milano Plus marki Soehnle nie tylko wypełnia wnętrze cudownym zapachem, ale również ozdabia je swoim estetycznym kształtem i paletą barw. Wykonano go z wysokiej jakości satynowego szkła, które harmonijnie rozprowadza światło LED. Dyfuzor charakteryzuje się nowoczesną, ultradźwiękową technologią, gwarantującą równomierne rozprzestrzenianie zapachu w pomieszczeniu. Podczas pracy urządzenia widoczna jest delikatna mgiełka zapachowa. Model Milano Plus może dystrybuować aromat do 6 godzin – idealny do pomieszczeń o powierzchni ok. 20 m2. Estetyczna forma dyfuzora i możliwość zmiany kolorów sprawią, że doskonale dopasuje się on do każdego wnętrza i będzie stanowił jego ozdobę.
Dyfuzor zapachowy Milano Plus możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Dodaj komentarz