Chodzenie – najstarsza i najzdrowsza forma aktywności fizycznej.

Kiedy gdzieś przypadkiem przeczytałam, że znaczna większość Polaków nie pokonuje nawet 5.000 kroków dziennie, a Ci pracujący na stanowiskach biurowych lub za kierownicą samochodu, czasem nie pokonują nawet 2 tysięcy kroków, szczerze byłam w szoku. Przecież CHODZENIE TO NAJZDROWSZA AKTYWNOŚĆ.

Aby zakwalifikować się do grupy o przeciętnej aktywności fizycznej należy wykonywać pomiędzy 5.000 a 7.000 kroków każdego dnia.

Osoby pokonujące więcej niż 7.500 kroków to już osoby aktywne fizycznie. [1]

W tym wszystkim najdziwniejsze jest to, że fitness zdecydowanie „rośnie”, więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej chodzi na zajęcia fitness, albo na siłownie. I niestety większości wydaje się, że skoro już pójdą trzy raz w tygodniu na godzinne zajęcia fitness/ siłownię to ich aktywność jest wystarczająca. Otóż prawda jest taka, że taka aktywność jest poniżej przeciętnej aktywności jaką powinniśmy wykonywać. I teraz marzenia Pań, które chcą schudnąć legły w gruzach i  już biorą za telefon, żeby rozwiązać umowę w siłowni do której uczęszczają. Ale spokojnie drogie Panie, spokojnie. Nie piszę tego posta po to, żebyście przestały chodzić na zajęcia fitness, tylko po to, żeby uświadomić Wam i nie tylko Wam, że aby schudnąć nie trzeba wcale chodzić na zajęcia fitness, siłownię, biegać czy jeździć na rowerze. Bardzo często, żeby SCHUDNĄĆ WYSTARCZY ZACZĄĆ CHODZIĆ! I wcale nie musi to być chodzenie z kijkami., bez nich także dźwigniesz swój metabolizm, przyśpieszysz bicie serca, poprawisz krążenie, wydalisz trochę toksyn (pot) i przy okazji zrzucisz parę kilo. 

Uwierz mi, że gdybyś dziennie, a przynajmniej 5 razy w tygodniu robił mniej więcej 10.000 kroków, Twoja waga zdecydowanie szybciej spadnie niż przy 3 zajęciach fitness tygodniowo. A jeżeli do tych pięciu dni spacerów, dołożysz 2-3 treningi tygodniowo efekt będzie zaskakujący.

Oczywiście, są i tacy, którzy ćwiczą 5-6 razy w tygodniu i to super, hiper ekstremalne treningi (sama przez to przechodziłam), chodzenie wciąż może być świetną formą aktywności, która uzupełnia te ciężkie treningi.

„Ludzie są bardziej narażeni na mniejszą wagę ( 🙂 ) , jeśli regularnie angażują się w chodzenie  w porównaniu do innych intensywnych aktywności, takich jak chodzenie na siłownię.”[2]

Prawda jest taka, że ​​chodzenie jest najstarszą formą ludzkiej aktywności fizycznej. Kiedyś ludzie rzadko biegali, tylko nieliczni mieli rowery, ale WSZYSCY CHODZILI, DUUUUŻO CHODZILI. 

Biorąc pod uwagę, że chodzenie jest super wygodne, proste i nie niszczy stawów, dodatkowym plusem jest to, że chodzenie też spala kalorie, zwiększa metabolizm i może pomóc w zapobieganiu dziesiątkom różnych chorób. Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do uprawianiu tej aktywności.

Jak chodzenie wspomaga zdrowie

Badanie przeprowadzone przez London School of Economics and Political Science rzuciło światło na chodzenie jako jeden z najlepszych środków profilaktycznych do walki z nadwagą. [2] Także, to konkretnie badanie wykazało, że codzienne chodzenie sprawia, że ludzie czują się młodsi, zdrowsi i szczęśliwsi.

Chodzenie minuta po minucie

Źródło: https://4f.com.pl/maszeruj_po_lepsze_zdrowie_%E2%80%93_czy_chodzenie_jest_lepsze_od_biegania,43,391.htm#gref

Z biegiem lat, codzienne „uprawianie” chodzenia, wiąże się z ochroną przed pewnymi schorzeniami i chorobami, w tym:

 • Otyłość

 • Cukrzyca

 • Choroby serca – nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa

 • Artretyzm

 • Depresja i zaburzenia lękowe

 • Demencja, choroba Alzheimera i upośledzenie funkcji poznawczych

 • Objawy PMS

 • Zaburzenia tarczycy

 • Zmęczenie i niski poziom energii[3]

Większość informacji o korzyściach zdrowotnych związanych z chodzeniem pochodzi w dużej mierze z badań epidemiologicznych i korelacyjnych, co oznacza, że ​​naukowcy obserwują populacje, które często chodzą, a następnie porównują niektóre czynniki ich zdrowia z ludźmi, którzy nie chodzą tak dużo.Restorate zestaw minerałów

Restorate zestaw minerałów czyli: regeneracja, odkwaszanie, oczyszczanie . Suplement ten jest idealnym napojem wspomagającym regenerację organizmu, dlatego jest szczególnie polecany na noc i po wysiłku fizycznym. Technologia NTC zapewnia wchłanialność około 90-99%. Stanowi potężny „zastrzyk” elektrolitów, minerałów i antyutleniaczy. Zawiera: wapń magnez, żelazo, potas, cynk, selen, miedź, mangan, chrom, witamina D, ajurwedyjskie ekstrakty ziołowe (wspomagają wchłanianie)

Restorate FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


6 korzyści zdrowotnych wynikających z chodzenia

1. Pomaga utrzymać zdrową wagę

Jak wspomniałam wcześniej, szybkie chodzenie jest tak samo skuteczne – baa, w pewnych okolicznościach nawet bardziej skuteczne – jak bardzo intensywne treningi, jeśli chodzi o utratę lub utrzymanie masy ciała. Oczywiście, że chodzenie w porównaniu do różnych „rygorystycznych” działań, które zwiększają twoje tętno i powodują, że się mocniej pocisz, np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni, zajęcia fitness czy taniec, nie spala miliona kalorii, ale ogromną jego zaletą jest to, że jest przyjemnie, bezpieczne, nieszkodliwe i baaardzo zdrowe.  Wszystkie te ćwiczenia zostały porównane w badaniu London School, ale korzyści z chudnięcia związane z chodzeniem wciąż są niewystarczające.

Poza tym, często jest tak, że wykonywanie intensywnego treningu przez około godzinę dziennie, sprawia, że w dalszej części dnia jesteśmy mniej skłonni do robienia czegokolwiek innego….  Czasami nawet takie rzeczy jak gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, koszenie trawników itp., jest dla nas zbyt ciężkie. Wiem, wiem, że podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny i powinniśmy po ćwiczeniach tryskać energią, jednak nie każdy tak ma i taki godzinny trening pochłania u tych osób tak dużo energii fizycznej, że nie wystarcza jej na resztę czynności.

Poza tym, chodzenie to taka aktywność podczas której możemy słuchać muzyki czy audiobooka, co pomoże nam oderwać się zarówno od rzeczywistości, problemów jak i od samej czynności chodzenia (szczególnie dla tych, którzy naprawdę nie lubią jakiejkolwiek aktywności).

Dodatkowo, chodzenie wydaje się być terapeutyczne i kojące (zwłaszcza gdy odbywa się na zewnątrz) dla osób nerwowych, zapracowanych i zestresowanych. Ponieważ chodzenie może pomóc w równoważeniu hormonów stresu, które zwiększają apetyt i magazynowanie tłuszczu…..

2. Bezpieczne i dla wszystkich

Jedną z najlepszych rzeczy na temat chodzenia jest to, że może pomóc w walce z chorobami przewlekłymi, nie narażając nawet na umiarkowane ryzyko urazów związanych z wysiłkiem fizycznym.

Zgodnie z niektórymi badaniami, ludzie, którzy rzadziej wykonują inne rodzaje ćwiczeń, nadal są skłonni do chodzenia, zarówno ze względu na zdrowie, jak i przyjemność z tego płynącą. Chodzi o najbezpieczniejszą formę ćwiczeń, nawet dla osób otyłych, starszych lub cierpiących na choroby takie jak choroby serca i artretyzm, które mogą uniemożliwić im udział w innych zajęciach.

Regularne chodzenie wspiera twoje stawy, ponieważ poprawia krążenie i pomaga  układowi limfatycznemu dobrze wykonywać swoją pracę, wyciągając toksyny z organizmu i obniżając stany zapalne. 

Zwykle chrząstka stawowa nie ma bezpośredniego zaopatrzenia w krew, ale im więcej się poruszasz, tym bardziej płyn w stawie stawowym krąży, umożliwiając doprowadzenie tlenu i składników odżywczych do delikatnych lub uszkodzonych miejsc.

Mój dziadzio, który ma 93 lata, zawsze kiedy wstaje mówi tak: „Oj, bo najgorzej to tak usiąść i siedzieć, wtedy to człowieka wszystkie kości bolą. A jak się pochodzi, to od razu inaczej”.

3. Dobre dla poprawy i zachowania zdrowia serca

Badanie z 2013 roku opublikowane w American Journal of Preventative Medicine wykazało, że szybkie chodzenie ma korzystny wpływ na:

 • tętno spoczynkowe,
 • ciśnienie krwi,
 • wydolność fizyczną,
 • maksymalne zużycie tlenu,
 • jakość życia.

W badaniu wzięło udział ponad 1000 pacjentów z różnymi chorobami. W badaniu stwierdzono, że chodzenie ma znaczące korzyści zdrowotne u większości dorosłych, oferując ochronę przed atakami serca, udarami lub  chorobą wieńcową. [4]

Choroba serca są jednym z największych „zabójców” obecnych czasów  i wiąże się ze współczesnym siedzącym trybem życia, z brakiem codziennej aktywności fizycznej połączonym z wysokim poziomem stresu i złą dietą.

Szybki marsz jest uważany za prostą, bezpieczną i skuteczną formę ćwiczeń, nawet dla osób starszych, cierpiących na choroby wymienione powyżej lub osób z urazami, które uniemożliwiają im treningi o wysokiej intensywności.

Badania pokazują, że energiczne chodzenie przez około 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu wiąże się ze zmniejszeniem o około 20% ryzyka choroby niedokrwiennej serca, zwiększając szybkość i intensywność (np. wchodzenie pod górkę) może zapewnić jeszcze lepszą ochronę.

Zasadniczo, im ciężej pracujesz podczas chodzenia i im więcej chodzisz, tym lepiej.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści dla zdrowia serca, spróbuj stopniowo zwiększać

 • całkowity czas trwania spaceru,
 • odległość,
 • częstotliwość,
 • intensywność,
 • tempo.

Keratyna 100% BINGOSPA

Keratyna 100% BINGOSPA. Rozpuszczalny hydrolizat keratyny. Surowiec kosmetyczny – posiada charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach.

Keratyna BINGOSPA jest białkiem włóknistym naskórka i jego produktów takich jak włosy i paznokcie. Jest białkiem nierozpuszczalnym. Keratyna w postaci hydrolizatów rozpuszczalnych w wodzie, znajduje szerokie zastosowanie w preparatach do pielęgnacji włosów i paznokci.

Keratyna BINGOSPA jest głównym składnikiem budulcowym łodygi i osłonki włosa, produkowanym w mieszkach włosowych. Wnętrze łodygi włosa zwane korą, zbudowane jest ze spiralnie skręconych włókienek keratyny połączonych ze sobą poprzecznymi wiązaniami siarczkowymi, które odpowiadają za elastyczność włosa. Keratyna wchodzi również w skład zewnętrznej osłonki włosa, od ciągłości której zależy zdrowy i błyszczący wygląd włosów oraz brak tendencji do rozdwajania.

Keratyna 100% BINGOSPA możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


4. Poprawia nastrój i walczy z depresją

Dobra wiadomość: nieważne czy idziesz wolniej czy chodzisz szybciej. Wszystkie formy tej aktywności są korzystne dla naszego samopoczucia i są zalecane jako naturalne lekarstwo na depresję  i problemy związane z nastrojem, ponieważ uwalniają „dobre” hormony w mózgu, w tym endorfiny.

Chcesz poczuć jeszcze większy wpływ chodzenia?

Wyjdź na zewnątrz i ćwicz  „uziemienie„, stawiając bose stopy w bezpośrednim kontakcie z trawą lub piaskiem.

Jest to ustalony, choć nie doceniany fakt, że powierzchnia Ziemi posiada nieograniczoną i ciągle odnawianą podaż wolnych lub ruchomych elektronów. Ładunki ujemne Ziemi mogą stworzyć stabilne wewnętrzne środowisko bioelektryczne do normalnego funkcjonowania wszystkich układów ciała, co może być ważne dla ustawiania zegara biologicznego, regulacji rytmów okołodobowych i równoważenia poziomów kortyzolu.

Twoje ciało jest w stanie naturalnie wchłonąć ładunki elektryczne z ziemi, ponieważ twoja skóra działa jak „przewodnik”. Uważa się, że nasze stopy, szczególnie niektóre ich punkty,są szczególnie dobre w odbieraniu elektryczności ziemskiej.

Według raportu z 2012 r. W Journal of Environmental Public Health:

Na przestrzeni dziejów ludzie przeważnie chodzili boso lub w butach ze skóry zwierząt. Spali na ziemi lub na skórach. Poprzez bezpośredni kontakt lub poprzez zwilżone potem skórki zwierzęce używane jako obuwie lub maty do spania, obfite wolne elektrony ziemi mogły dostać się do ciała, które przewodzi prąd elektryczny. Dzięki temu mechanizmowi każda część ciała mogła równoważyć się z potencjałem elektrycznym Ziemi , stabilizując w ten sposób środowisko elektryczne wszystkich narządów, tkanek i komórek.

Uziemianie pomaga obniżyć hormony stresu, zwiększyć poziom naszej energii, zredukować stany zapalne, a także może pomóc nam lepiej spać. Wszystko to, zdecydowanie wpływa na poprawę naszego nastroju i pomaga walczyć z depresją,

Poza tym spacery na zewnątrz wiążą się z wchłaniania promieni słonecznych, a co za tym idzie zwiększaniem poziomu witaminy D w naszym organizmie. A jak wiemy witamina D to zdecydowanie witamina „antydepresyjna”.

Spędzanie większej ilości czasu na łonie natury, to super skuteczny i łatwy sposób, aby czuć się szczęśliwszym każdego dnia.

5. Wspiera zdrowie kości w starszym wieku

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów ćwiczeń, regularne spacery mogą pomóc w zatrzymaniu utraty masy kostnej w miarę starzenia się. Ryzyko „porowatych” chorób kości (osteoporoza – miarę postępu tej choroby ścianki kości stają się kruche, a jej wnętrze zaczyna przypominać porowaty pumeks) spada, gdy chodzisz i poruszasz ciałem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczass chodzenia czy innej aktywności fizycznej, walczysz z grawitacją, zmuszając kości, by stały się silniejsze, aby utrzymać twoją wagę. Zmniejsza to ryzyko złamań lub osteoporozy , które stają się bardziej powszechne wraz z wiekiem.

Jedno z badań przeprowadzonych przez Brighama i Women’s Hospital wykazało, że kobiety po menopauzie, które chodzili przez 30 minut dziennie, zmniejszyły ryzyko złamań stawu biodrowego o 40 procent. [5]


Na rynku jest dostępnych sporo preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę. Nie wszystkie dają jednak zadowalające efekty. Aby rzeczywiście nastąpił efekt leczniczy należy zastosować produkt dobrej jakości. FitLine Gelenk Fit + CRA to pierwszy preparat z glukozaminą i chondroityną podawany jako napój. Stworzono go z zastosowaniem opatentowanych przez producenta technologii dających maksymalną możliwą przyswajalność składników. Składniki czynne (glukozamina i chondroityna) są doskonale przyswajane. Dzięki temu preparat daje efekty lepsze niż większość produktów o podobnym składzie. Pierwsze odczuwalne efekty występują u większości osób już po kilku dniach stosowania. Stosując preparat FitLine Gelenk Fit może być pomocny w wielu dolegliwości i bólu stawów, ścięgien, kręgosłupa etc. wynikających zarówno z trybu życia, wieku jak przebytych urazów i kontuzji.

FitLine Gelenk Fit możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


6. Można wykonać tą aktywność w każdym miejscu i o każdej porze, bez dodatkowego sprzętu

Nie stać Cię na członkostwo w siłowni lub nie masz czasu na regularne uczęszczanie na zajęcia fitness? Nie ma problemu! Chodzenie można „zrobić” o każdej porze i nic nie kosztuje.

Pracujesz od rana do wieczora? Nic nie szkodzi, nawet krótsze spacery wykonywane kilka razy dziennie, takie po 10-15 minut (w drodze do pracy,w trakcie pracy, w drodze do domu) przyczyniają się do lepszego funkcjonowania mięśni, serca i hormonów.

Nadal brakuje motywacji, aby zacząć? 

Spróbuj myśleć o chodzeniu jako środku transportu, który jednocześnie zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.

Wykazano, że chodzenie pieszo i jazda na rowerze w celach transportowych wiąże się z 11% zmniejszeniem ryzyka choroby serca. [6]

Ile chodzić?

Chodzenie jest uważane za aktywność o umiarkowanej intensywności. Większość ekspertów zaleca, aby ludzie chodzili „energicznie” z prędkością co najmniej 5 do 6 km na godzinę, aby uzyskać jak najwięcej efektów (aby schudnąć).

Chodząc przez godzinę z prędkością 6 km/h, spalisz średnio 300 kcal. Regularne chodzenie w tym tempie sprawi, że Twoje wysiłki przyniosą owoce, a następnie pozwolą Ci przyspieszyć. Po 4 tygodniach treningów odzyskasz oddech i zaczniesz zwiększać wydolność układu krążenia, wzmacniać ciało, dbając jednocześnie o stawy.

Innym powszechnym celem jest chodzenie około  10 000 kroków dziennie, czyli około pięciu do sześciu kilometrów (w zależności od twojego kroku).

Osoba, która każdego dnia wykonuje 10 tysięcy kroków może spalić w ciągu tygodnia nawet 3500 kalorii więcej, niż osoba o średniej aktywności fizycznej. I to wszystko bez żadnego dodatkowego wysiłku.

Ile chodzenia musisz „zrobić”, aby faktycznie stracić na wadze lub zauważyć zmiany w składzie ciała? Podobnie jak wszystko inne związane ze zdrowiem, zależy to od indywidualnego typu ciała, a także od kombinacji wszystkich innych czynników twojego stylu życia – takich jak jakość diety i snu, rodzaj pracy, jaką wykonujesz czy poziom stresu.

Umówmy się, jeśli twoja dieta jest kiepska, zawsze chodzisz niedospany, a czas wolny spędzasz przed telewizorem i oczekujesz, że 15 minut dziennie spaceru zdziała cuda, no to niestety tak to nie działa.

Dobra wiadomość jest taka, że 10.000 kroków musimy pokonać od rana do wieczora. Nikt nie zmusza nas, by cały ten dystans pokonać za jednym zamachem.

Jak zacząć?

Oto kilka prosty sposobów:

 1. Wysiądź z autobusu 2-3 przystanki wcześniej i idź do pracy/domu pieszo.
 2. Nie wsiadaj do windy. Idź schodami
 3. Na przerwie w pracy przejdź się do sklepu po wodę/owoc (zamiast siedzieć i pić kawę).
 4. W weekend weź rodzinę i jedź do lasu/parku na spacer i uziemianie.
 5. Wieczorem załóż wygodne buty i wyjdź na 15-20 minut na spacer. Robiąc to codziennie, wejdzie Ci to w nawyk i z każdym dniem zaczniesz wydłużać czas spaceru.
„Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.”
Jan Paweł II

CZAS NA TRENING


ZESTAW FITNESS LABELLAMAFIA SET FITNESS GRAVITY STAMPED możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

SKLEP dla zdrowia:

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

Źródło:

[1] http://jak-biegac.pl/10-000-krokow-dziennie)

[2] http://www.lse.ac.uk/website-archive/newsAndMedia/newsArchives/2015/11/Regular-brisk-walking-is-best-exercise-for-keeping-weight-down,-says-LSE-research.aspx

[3] https://www.huffingtonpost.com/2011/11/14/walking-speed-life-span-study-_n_1088975.html

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23253654

[5] https://www.brighamandwomens.org/Patients_Visitors/patientresources/patienteducation/patientguides/walkingtips.aspx

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17475317

źródło zdjęcia tytułowego: 

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

18 Komentarze

 1. Great post. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  You have performed an excellent job.
  I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this web site.

 2. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  In fact, your creative writing abilities has
  motivated me to get my own, personal website now 😉

 3. I’m no longer positive the place you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend a while finding out more or understanding more.
  Thank you for excellent information I was looking for this information for my
  mission.

 4. I just like the valuable info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your blog and test once more here frequently.
  I am quite sure I’ll be told many new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 5. I’ve read some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much attempt you place to create one of these fantastic informative website.

 6. Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could
  be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will often come back from now on. I
  want to encourage you to ultimately continue your
  great writing, have a nice morning!

 7. you are in reality a excellent webmaster.
  The website loading pace is amazing. It kind of
  feels that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterpiece.
  you have done a wonderful task on this matter!

1 Trackback / Pingback

 1. 7 prostych sposobów na utratę tłuszczu z brzucha i nie tylko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz wykorzystanie ciasteczek. Więcej informacji

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu rozpoznawania informacji o logowaniu. Inaczej mówiąc pliki cookies umożliwiają dostęp do niektórych funkcji bloga. Strona umożliwia korzystanie z plików cookies podmiotom trzecim (WordPress.com) w celach statystycznych. Możesz zadecydować, czy chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na twoim urządzeniu. Możesz dezaktywować lub całkowicie wyłączyć pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej. Wyłączenie plików cookies może jednak spowodować, że nie będziesz mógł w pełni korzystać z opcji serwisu. Wszystko na temat cookies pl.wikipedia.org/wiki/Ciasteczko

Zamknij