Co robi potas dla twojego ciała?

„Gerson zauważył, że duży odsetek pacjentów chorych na raka miało bardzo niski poziom potasu we krwi.”

Potas jest jednym z siedmiu podstawowych makrominerałów. W rzeczywistości jest jednym z czterech głównych elektrolitów, obok sodu, magnezu i wapnia.

Ciało ludzkie wymaga co najmniej  100 miligramów potasu dziennie do wspierania kluczowych procesów.

Ten minerał jest klasyfikowany jako elektrolit, ponieważ jest wysoce reaktywny w wodzie. Po rozpuszczeniu w wodzie wytwarza dodatnio naładowane jony. Ta specjalna właściwość pozwala jej przewodzić prąd elektryczny, który jest ważny dla wielu procesów zachodzących w ciele.

Elektrolity w ciele człowieka znajdują się niemal wszędzie:

 • wewnątrz komórek,
 • w przestrzeni międzykomórkowej,
 • w chłonce,
 • we krwi.

Aby organizm mógł właściwie funkcjonować, trzeba dostarczyć mu każdego elektrolitu w odpowiedniej ilości.

Co ciekawe, dieta bogata w potas wiąże się z wieloma potężnymi korzyściami zdrowotnymi. Może pomóc

obniżyć ciśnienie krwi,

zatrzymywanie wody,

chronić przed udarem,

pomóc w zapobieganiu osteoporozie i kamieniom nerkowym. [1,2]

Szybkie fakty na temat potasu

 • Dorośli powinni spożywać około 4 700 miligramów (mg) potasu dziennie.
 • Dzieci (1 – 3 lata) powinny spożywać około – 3 000 [mg] potasu dziennie.
 • Dzieci (4 – 8 lata) powinny spożywać około – 3 800 [mg] potasu dziennie.
 •  Młodzież powinna spożywać około – 4500 [mg] potasu dziennie.
 • Potas wspomaga ciśnienie krwi, zdrowie układu sercowo-naczyniowego, wytrzymałość kości i siłę mięśni.
 • Potas odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową (rak powstaje w zakwaszonym organizmie) 
 • „Potas występuje w szerokiej gamie produktów spożywczych, a zwłaszcza w żywności pochodzenia roślinnego: w owocach, warzywach, roślinach strączkowych, grzybach i orzechach. Mimo tak dużej dostępności tego elektrolitu wielu ludzi cierpi na jego niedobór!”
 • Niedobór potasu może prowadzić do zmęczenia , osłabienia i problemów z zaparciami.
 • Hiperkaliemia oznacza, że ​​we krwi jest za dużo potasu, co może również wpływać na zdrowie.
 • Około 98% potasu w twoim ciele znajduje się w twoich komórkach. Z tego 80% znajduje się w komórkach mięśniowych, a pozostałe 20% można znaleźć w kościach, wątrobie i czerwonych ciałkach krwi. [3]
 • Jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym aktywującym około 300 enzymów biorących udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów.
 • Odpowiada za regulację ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych.
 • Utrzymanie potencjału spoczynkowego błon komórkowych.
 • Nadzoruje gospodarkę energetyczną ustroju.
 • Bierze udział w dotlenianiu mózgu (wpływa więc na zdolność myślenia i koncentrację).
 • Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wody i sodu z organizmu – w ten sposób utrzymuje w równowadze gospodarkę wodno-elektrolitową.
 • Uczestniczy w syntezie białek ustrojowych.
 • Nadmiar spożytego potasu jest wydalany z kałem i z potem.
 • Pobudza wydzielanie insuliny, bierze udział w przewodnictwie nerwowym.
 • Odgrywa niezwykle ważna rolę w procesach metabolicznych, czyli w tzw. przemianiematerii.
 • Potas jest niezbędny dla życia każdej naszej komórki!!!

ZALETY RESTORATE FitLinedziała bazowo (działa jak bufor zasadowy) , wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza gojenie złamań kości i ran, poprawia ogólne samopoczucie (dzięki zawartości magnezu), bogaty w cynk – pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, bogaty w chrom i cynk – usprawnia metabolizm cukrów i tłuszczy.

RESTORATE FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Niektóre objawy, które mogą sugerować zbyt niski poziom potasu bez badania krwi:

 1. Uszkodzenia i słabość mięśni 
 2. Skurcze mięśni
 3. Ogólne Zmęczenie
 4. Kołatanie serca
 5. Mrowienie
 6. Problemy psychiczne lub emocjonalne
 7. Wysokie ciśnienie krwi
 8. Zaparcia
 9. Zatrzymywanie wody w organizmie

Korzyści

Potas ma dowiedzione korzyści zdrowotne.

Jest to elektrolit, który przeciwdziała wpływowi sodu, pomagając utrzymać stałe ciśnienie krwi. Potas jest również ważny dla utrzymania równowagi kwasów i zasad w organizmie. Podstawami są alkalia, które jeszcze nie rozpuściły się w wodzie .

1. Potas jest ważny dla układu nerwowego

Układ nerwowy przekazuje „wiadomości” między twoim mózgiem i ciałem.

Wiadomości te są dostarczane w formie impulsów nerwowych i pomagają regulować skurcze mięśni, bicie serca, refleks i wiele innych funkcji ciała.

Co ciekawe, impulsy nerwowe są generowane przez jony sodu przemieszczające się do komórek i jonów potasu wyprowadzanych z komórek. Ruch jonów zmienia napięcie ogniwa, które aktywuje impuls nerwowy.

Niestety, spadek poziomu potasu we krwi może wpływać na zdolność organizmu do generowania impulsu nerwowego. [4] Uzyskanie odpowiedniej ilości potasu z diety może pomóc w utrzymaniu zdrowej czynności nerwów.

2. Może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest to czynnik ryzyka chorób serca, wiodącej przyczyny zgonów na całym świecie. Dieta bogata w potas może obniżyć ciśnienie krwi, pomagając organizmowi usunąć nadmiar sodu. [5]

Wysoki poziom sodu może podnieść ciśnienie krwi, szczególnie w przypadku osób, u których ciśnienie krwi jest już wysokie.

Analiza 33 badań wykazała, że ​​gdy ludzie z wysokim ciśnieniem krwi zwiększyli swoje spożycie potasu, ich skurczowe ciśnienie krwi zmniejszyło się o 3,49 mmHg, podczas gdy ich rozkurczowe ciśnienie krwi zmniejszyło się o 1,96 mmHg [6]

3. Może pomóc w zapobieganiu osteoporozie

Osteoporoza to schorzenie charakteryzujące się pustymi i porowatymi kośćmi. Często wiąże się z niskim poziomem wapnia, ważnym minerałem dla zdrowia kości.

Co ciekawe, badania pokazują, że dieta bogata w potas może pomóc w zapobieganiu osteoporozie poprzez zmniejszenie ilości wapnia, które organizm traci w moczu. [7]

W badaniu przeprowadzonym na 62 zdrowych kobietach w wieku 45-55 lat naukowcy odkryli, że ludzie, którzy jedli najwięcej potasu mieli największą całkowitą masę kości. [8]


Basen Plus FitLine

FitLine Basen Plus: Zapewnia równowagę elektrolitów. Zawartość 1 łyżeczki (6,0 g proszku) dostarcza: *sód- 200 mg, * potas – 550 mg, *wapń – 232 mg, *magnez – 66 mg. Technologia NTC wspomaga optymalne wchłanianie substancji, dostarczane do komórek w czasie około 5-7 min.

FitLine Basen Plus możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


4. Może zmniejszyć retencję wody

Zatrzymanie wody dzieje się, gdy nadmiar płynu gromadzi się wewnątrz ciała.

Od setek lat (bo już od 1679 r) potas był stosowany w leczeniu retencji wody.[9]

Badania sugerują, że wysokie spożycie potasu może pomóc w zmniejszeniu retencji wody poprzez zwiększenie produkcji moczu i zmniejszenie poziomu sodu. [10]

5. Może pomóc w zapobieganiu kamieni nerkowych

„Kamień nerkowy, inaczej złóg, powstaje w układzie moczowym, jeśli w moczu zgromadzi się zbyt dużo soli kwasów lub minerałów, które nie mogą zostać rozpuszczone. Mocz staje się roztworem przesyconym. Wytrącają się w nim wówczas niewielkie kryształki. Jeśli dojdzie do zastoju moczu, znacznego zakwaszenia lub alkalizacji, namnożenia bakterii i złuszczonych komórek, początkowo mikroskopijne kryształki łączą się ze sobą, obrastają kolejnymi warstwami osadu i tworzą złogi.”

Wapń jest pospolitym minerałem w kamieniach nerkowych, a kilka badań pokazuje, że cytrynian potasu obniża poziom wapnia w moczu. [11] W ten sposób potas może pomóc w walce z kamieniami nerkowymi. Wiele owoców i warzyw zawiera cytrynian potasu, więc można go łatwo dodać do diety.

W czteroletnim badaniu przeprowadzonym na 45 619 mężczyznach naukowcy stwierdzili, że ci, którzy codziennie spożywali najwięcej potasu, mieli o 51% mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. [12]

6. Może pomóc chronić przed udarem

Udar występuje, gdy brak jest przepływu krwi do mózgu.

Każdego roku w Polsce odnotowuje się 60-70 tys. przypadków udaru mózgu i około 30 tys. spowodowanych tą chorobą zgonów. [13]

Kilka badań wykazało, że jedzenie diety bogatej w potas może pomóc w zapobieganiu udarom.

Analiza 11 badań z udziałem 247.510 uczestników wykazała, że ​​ludzie, którzy jedli najwięcej potasu, mieli o 21% mniejsze ryzyko udaru. Odkryli również, że spożywanie diety bogatej w ten minerał wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca.

7. Potas pomaga regulować skurcze mięśni i serca

Potas reguluje i odpowiada za napięcie mięśni. Dzięki niemu uaktywnia się enzym, który dostarcza sercu energii, pobudzając je do pracy. Potas wraz z magnezem i wapniem sprawia, że nasz najważniejszy mięsień bije regularnie. W czasie wysiłku fizycznego wzmaga skurcze serca, by lepiej dotlenić organizm.

Niedawno badacze odkryli, że komórki biegaczy tuż po maratonie zawierają mniej potasu niż znajduje się poza nimi, co jest przyczyną zmęczenia, skurczów mięśni i złego samopoczucia.


Aminokwasy ProShape Amino JEDYNE NA RYNKU AMINOKWASY ROZPUSZCZALNE W WODZIE!!! Pro Shape AMINO zawiera 8 podstawowych aminokwasów egzogennych, tych ktorych nasz organizm sam nie wytwarza, tylko musi je otrzymac z pożywienia. Musisz pamiętać, że brak JEDNEGO aminokwasu w naszym organizmie prowadzi do rozpadu łancucha DNA. Rozpad łańcucha DNA prowadzi do rozwoju chorób. Organizm bez wszystkich aminokwasów, nie podejmie walki z chorobami czy nadwagą. Aminokwasy to absolutna podstawa równowagi w organizmie- do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy 24 aminokwasów – niedobór 1!!! prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia! PRO SHAPE AMINO daje nam 8 podstawowych aminokwasów czyli daje nam gwarancje, że w organizmie rozgałęzią się na 24 nam potrzebne i nasz łańcuch aminokwasowy zostaje w 100 % odbudowany i co bardzo ważne wtedy następuje „odnowienie/restart” komórki. PRO SHAPE Amino – opracowano w technologii NTC dzieki które jako jedyne na świecie są one w ciągu 5-7 min po spożyciu w 100% dostarczone do każdej komórki.

Aminokwasy ProShape Amino  możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Źródła potasu

Oto lista potraw o wysokiej zawartości potasu (zawartość potasu na 100 g produktu):

 1. Kakao proszek – 1927 mg
 2. Suszone morele – 1666 mg
 3. Fasola nasiona suche – 1188 mg
 4. Otręby pszenne – 1121 mg
 5. Pistacje – 1090 mg
 6. Suszone figi – 938 mg
 7. Groch nasiona suche – 937 mg
 8. Soczewica czerwona nasiona suche – 874 mg
 9. Rodzynki – 833 mg
 10. Suszone śliwki – 804 mg
 11. Migdały – 778 mg
 12. Pietruszka nać – 696 mg
 13. Daktyle suszone – 688 mg
 14. Awokado – 600 mg
 15. Boćwina – 548 mg
 16. Ziemniaki – 491 mg
 17. Banan – 395 mg
 18. Melon- 382 mg
 19. Czarna porzeczka – 336 mg
 20. Burak – 348 mg

PODSUMOWANIE:

Dieta bogata w potas może zmniejszać ciśnienie krwi i zatrzymywanie wody, chronić przed udarami i zapobiegać osteoporozie i kamieniom nerkowym.

TUiTERAZ ♥♥♥


WITAMINA C + MAGNEZ + POTAS + GLUTATION 150 G (MT MITOCHONDRIA) INVEX REMEDIES

Mitochondrialna Seria produktów Invex Remedies została stworzona z myślą o wsparciu funkcjonowania mitochondriów, które odpowiadają za procesy pozyskiwania życiodajnej energii.

Energia wytwarzana przez mitochondria jest niezbędna do życia każdej komórki ciała, a tym samym gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie narządów i całego organizmu.
Mitochondria, to takie mikroskopijne elektrownie, zaburzenia ich funkcjonowania powoduje degenerację komórek, powstawanie i rozwój stanów zapalnych, które mogą być przyczyną  zmian nowotworowych.

Suplement diety Mt Witamina C + magnez + Potas + Glutation ma zapobiegać powstawaniu i uzupełniać niedobory witaminowo-mineralne oraz przywrócić prawidłowy metabolizm energetyczny.

Witamina C:

 • wspomaga właściwe funkcjonowanie układu nerwowego,
 • zapewnia prawidłowy przebieg reakcji odpornościowych,
 • chroni komórki przed stresem oksydacyjnym,
 • pomaga likwidować uczucie zmęczenia i znużenia,
 • wspiera utrzymanie poprawnych funkcji psychologicznych,
 • pomaga zachować optymalne reakcje odpornościowe w trakcie i po zakończeniu intensywnych ćwiczeń fizycznych,
 • wspiera produkcję kolagenu w skórze właściwej, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie: naczyń krwionośnych, kości, chrząstki, dziąseł, skóry oraz zębów,
 • pomaga utrzymać prawidłowy metabolizm energetyczny.

Potas:

 • odpowiada za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego,
 • zapewnia odpowiednie funkcjonowanie mięśni,
 • pomaga utrzymać optymalną pobudliwość nerwowo-mięśniową,
 • pomaga normalizować ciśnienie krwi.

Magnez:

 • przyczynia się do utrzymania poprawnego metabolizmu energetycznego,
 • obniża uczucie zmęczenia i znużenia,
 • jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej,
 • potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,
 • odpowiada za prawidłową pracę mięśni,
 • wspiera prawidłowe funkcje psychologiczne,
 • potrzebny do utrzymania zdrowych kości oraz zębów,
 • odgrywa istotną rolę w procesie podziału komórek,
 • bierze udział w syntezie białka.

Glutation zredukowany:

 • jest silnym antyoksydantem, produkowanym przez organizm,
 • występuje we wszystkich komórkach organizmu, chroniąc je przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez wolne rodniki.

WITAMINA C + MAGNEZ + POTAS + GLUTATION 150 g możęsz KUPIĆ TU

REKLAMA


Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz, może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

Źródła: 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23558164

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10617959

[3] https://www.healthline.com/nutrition/what-does-potassium-do#section1

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131448/

[5] http://hyper.ahajournals.org/content/hypertensionaha/17/1_Suppl/I155.full.pdf

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23558164

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15817873

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1061795

[9] https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/1154927

[10] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9428447

[11] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525130/

[12] https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199303253281203

[13] http://gazetalekarska.pl/?p=19910

źródło zdjecia tytułowego: https://www.express.co.uk/life-style/health/942387/low-potassium-levels-foods

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Trackback / Pingback

 1. 15 naturalnych środków przeczyszczających, które pomogą Ci zachować regularność wypróżnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*