Czy w codziennym menu podajecie buraki? Jeśli to robicie, możecie być przekonani, że robicie fantastyczne rzeczy dla swojego ciała.
To dlatego, że buraki mają niesamowite korzyści zdrowotne.
Buraki są pełne witamin z grupy B (np: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12,), witaminy A oraz witaminy C.
Liście buraków mają wyższą zawartość żelaza niż szpinak. Są również doskonałym źródłem wapnia, magnezu, miedzi, fosforu, sodu i żelaza. Ponadto liście buraków jest to również niezwykłe źródło choliny, kwasu foliowego, jodu, manganu, potasu, błonnika i węglowodanów w postaci naturalnych strawnych cukrów.
Burak jest bogatym źródłem związków fitochemicznych, które obejmują: kwas askorbinowy, karotenoidy, kwasy fenolowe i flawonoidy. To warzywo jest również jednym z nielicznych warzyw, które zawierają grupę wysoce bioaktywnych pigmentów znanych jako betalainy.
Zaskakujące korzyści zdrowotne z buraków
Poza ich lekko słodkim i ziemistym smakiem, jedzeniem buraków lub piciem soku, może zdziałać cuda dla twojego zdrowia na wiele sposobów, których możesz nawet nie znać.
Korzenie buraków zawsze znajdowały się na liście najzdrowszych warzyw. Jednak prawie zawsze znajdują się w kategorii – „jedz z umiarem” – oczywiście to wszystko ze względu na wysoki poziom cukru. Chociaż buraki mają najwyższą zawartość cukru we wszystkich warzywach, większość ludzi może bezpiecznie jeść korzenie buraka kilka razy w tygodniu (a liście w nieograniczonych ilościach), ciesząc się nie tylko ich słodkim, ziemistym smakiem, ale także ich odżywczymi składnikami, które mogą poprawić twoje zdrowie.
Czy wiesz że…….
Buraki zawierają:
Tryptofan, który niejako „rozluźnia umysł” i daje poczucie szczęścia (podobnie jak czekolada gorzka).
Kwas foliowy, który działa kojąco i uspokajająco, więc pomaga w zasypianiu osobom mającym problemy ze snem.
Lit i magnez – lit nasila działanie magnezu i tryptofanu, w wyniku czego wytwarza się serotonina.
Ponadto buraki poprawiają ogólne samopoczucie, wzmagają koncentrację, pamięć, refleks, zmniejszają napięcie nerwowe, leczą depresję, stres, apatię, różnego rodzaju nerwice i niosą ze sobą jeszcze kilka innych korzyści.
Oto 7 różnych korzyści, które buraki wniosą do Twojego zdrowia:
1. Szukasz energetycznego napoju?
Sok z buraków jest zdrową alternatywą dla sportowców, aby pomóc przetrwać trudne treningi i poprawić wydajność. Wielu sportowców już wie o cudownych właściwościach buraków, ale czy wiesz, dlaczego są tak zdrowe?
Przyczyną pożądania buraków przez sportowców są zawarte w nich azotany (NO3-). Azotany są przekształcane w naszym organizmie w azotyny (NO2-), a następnie w tlenek azotu (NO). Tlenek azotu to taki cudowny związek, który poprawia funkcje hemodynamiczne (czynności mechaniczne serca) i usprawnia metabolizm w mięśniach.
Ponadto tlenek azotu:
- reguluje pracę obwodowego układu nerwowego,
- bierze udział w obronie organizmu przed patogenami,
- bierze udział w rozszerzaniu światła naczyń krwionośnych, zwiększając i usprawniając przepływ krwi przez pracujące mięśnie i dostarczenie do nich substratów energetycznych i tlenu,
Badania wykazują, że dzięki zawartości azotanów picie soku z buraka w ilościach 300-500ml może: wydłużyć czas do całkowitego wyczerpania (nawet o 15%),
zmniejszyć zużycie tlenu podczas wykonywania wysiłku
zwiększenie wydajności metabolizmu,
zwiększyć siłę mięśni, [1]
WAŻNE:
Aby składnik żywnościowy był uważany za korzystny dla zdrowia, musi być biodostępny (in vivo ), to znaczy, po spożyciu, substancje czynne są wchłaniane przez przewód pokarmowy i są dostępne w krążeniu, w wystarczających ilościach, do wykorzystania przez komórki. Jednakże, aby osiągnąć cyrkulację ogólnoustrojową i spełnić jakąkolwiek korzystną funkcję, składnik pokarmowy musi zachować swoją strukturę cząsteczkową poprzez kilka faz trawienia, z których NIE MA CO UKRYWAĆ każda stanowi istotne wyzwanie metaboliczne dla cząsteczki i wpływa na jej ostateczną szybkość i stopień wchłaniania. Jest zatem niezwykle ważne, aby wszelkie domniemane korzyści zdrowotne ze źródła żywności były najpierw weryfikowane za pomocą dobrze zaprojektowanych badań dostępności biologicznej, które charakteryzują stopień wchłaniania in vivo. Pod tym względem biodostępność zarówno nieorganicznego azotanu, jak i betalin, głównych bioaktywnych składników buraka, została rozważona w badaniach. Wysoka biodostępność nieorganicznego azotanu jest dobrze ugruntowana i wynosi prawie 100% wchłaniania – po całym procesie trawienia.
REKLAMA*
2. Obniżają ciśnienie krwi
Picie soku z buraków może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi w ciągu kilku godzin. Jedno z badań wykazało, że picie jednej szklanki soku z buraków obniżyło skurczowe ciśnienie krwi średnio o 4-5 mmHg [2]
I tu ponownie korzyści z wiązane z obniżaniem ciśnienia krwi płyną z naturalnie występujących azotanów w burakach, które przekształcają się w tlenek azotu w organizmie. Tlenek azotu z kolei pomaga rozluźnić i rozszerzyć naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi i obniżając ciśnienie krwi.
3. Zwalczają stany zapalne
Buraki są unikalnym źródłem betainy (pochodna aminokwasu glicyny) substancji odżywczej, która chroni komórki, białka i enzymy przed stresem oksydacyjnym.
Aż ponad 70 proc. wszystkich barwników czerwonych buraka stanowi betanina, w ilości ok. 200 mg na 100 g korzenia.
Betaina jest także znana z tego, że pomaga zwalczać stany zapalne, chronić narządy wewnętrzne, zwiększać wydajność i prawdopodobnie pomagać w zapobieganiu licznym chorobom przewlekłym.
Ponadto barwniki betalainowe mają właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwnowotworowe. [3]
O jedzeniu buraków nie powinny zapominać osoby jedzące duże ilości białka. Dlaczego? Często osoby spożywające duże ilości białka (np. sportowcy) mają wysoki poziom homocysteiny – aminokwasu powstającego w procesie trawienia białek. Zawarta w burakach betaina wraz z kwasem foliowym obniża w organizmie poziom homocysteiny . Wysoki poziom homocysteiny zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy.
Activize– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii. Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.
Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje, polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.
ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
4. Właściwości przeciwnowotworowe
Zawdzięczamy to antocyjanom – potężne składniki odżywcze, które nadają burakom ich głęboki kolor (tym samym barwnikom, które występują w czerwonym winie). Dzięki nim mamy lepszą odporność, wolniej się starzejemy i zapobiegamy wystąpieniu nowotworów. Badania wykazały, że ekstrakt z buraka ćwikłowego zmniejszył na przykład wieloogniskowe guzy nowotworowe w różnych modelach zwierzęcych, gdy podawano je np. w wodzie do picia. Poza tym ekstrakt z buraków jest również badany do stosowania w leczeniu ludzkich nowotworów np. trzustki, sutka i prostaty. [4]
Poza antocyjanami, na właściwości antynowotworowe buraków wpływają, obecne w burakach związki takie jak betalainy i betainy, które aktywują enzymy antyoxydacyjne w komórkach nowotworowych.
Brytyjscy medycy przebadali jeden z najbardziej popularnych „rosyjskich” płodów rolnych – burak – i doszli do wniosku, że jego sok może czynić z ludzkim organizmem prawdziwe cuda.
5. Bogaty w cenne składniki odżywcze i błonnik
Buraki są bogate w witaminę C, błonnik i niezbędne minerały, takie jak potas (niezbędny do zdrowego funkcjonowania nerwów i mięśni) i mangan (który jest dobry dla kości, wątroby, nerek i trzustki). Buraki zawierają również witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną. Jednak witaminy z grupy B wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także:
- pomagają zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych,
- regulują syntezę neurotransmitterów – serotoniny i acetylocholiny (głównie witamina B1)
- przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia (głównie witamina B1 i B12)
- przyczyniają się do prawidłowej syntezy cysteiny (głównie witamina B6)
- przyczyniają się do utrzymania zdrowego narządu wzroku (głównie witamina B2)
- przyczyniają się do utrzymania prawidłowych funkcji wątroby (głównie witamina B4)
- przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu żelaza (głównie witamina B2)
- przyczyniają się do utrzymania zdrowych, silnych włosów (głównie witamina B7)
- przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu lipidów (głównie witamina B4)
- przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym (głównie witamina B2)
- przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej ( głównie witamina B6)
- przyczyniają się do prawidłowego metabolizm białka i glikogenu (głównie witamina B6)
6. Buraki a problemy z układem trawiennym
Soku z buraka wykazuje niesamowite właściwości gojące na owrzodzenie w obrębie przewodu pokarmowego.
Burak wykazuje dobroczynny wpływ w przypadkach zapalenia żołądka, wrzodów żołądka oraz hemoroidów (żylaki odbytu). Wspaniale zwalcza zgagę i zaparcia. Czerwone buraki są nasycone błonnikiem pokarmowym, węglowodanem ważnym dla zdrowia trawiennego. Włókno w czerwonych burakach obniża ryzyko choroby uchyłkowej, choroby związanej ze stanem zapalnym okrężnicy, która powoduje gaz, wzdęcia, nieregularne wypróżnienia i nudności. Zawartość włókna czerwonego buraka również zapewnia regularność wypróżniani – zmiękczając stolec co ułatwia wypróżnianie.
Trzeba też uważać:
Jeśli masz wrażliwy układ żołądkowo-jelitowy lub masz zespół jelita drażliwego, jedzenie buraków może spowodować dyskomfort w żołądku i jelitach, w tym wzdęcia, wzdęcia, bóle brzucha i skurcze. Zdarza się też, że mogą wystąpić podczas jedzenia buraków zmiany w wypróżnieniach – w tym biegunka lub zaparcie. Oczywiście wszystko zależy indywidualnie od naszego organizmu. Zatem możesz spróbować zjeść małą porcję i stopniowo zwiększać tę porcję w ciągu tygodni lub miesięcy, w zależności od tego, jak dobrze tolerujesz wzrost spożywanej ilości. Pomoże to Twojemu organizmowi przyzwyczaić się do buraków i może zmniejszyć problemy żołądkowo-jelitowe.
FitLine Basics na jelita – to koncentrat najbardziej wartościowych owoców, warzyw, zbóż, żywych kultur bakterii oraz enzymów.
Składniki dobrano tak, aby znacząco poprawiły: regeneracje układu pokarmowego, lepsze trawienie, lepsze wchłanianie pożywienia, odbudowa odporności.
FitLine Basics na jelita zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus La-5 + Bifidobacterium lactis Bb-12), 32 enzymy trawienne, witaminę C, witaminę E, prowitaminę A, pierwiastek śladowy selen oraz błonniki.
FitLine Basics na jelita czytaj więcej
FITLINE BASICS możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
7. Naturalny detoks
W jaki sposób burak oczyszcza nasz organizm?
- wsparcie w detoksykacji,
- pomaga oczyścić krew,
- przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu gdyż wspomaga pracę wątroby, jelit i nerek.
- usuwa kwas moczowy z organizmu,
- usuwa szkodliwe drobnoustroje – blokuje ich zdolność przylepiania się do tkanek,
- dzięki dużej zawartości substancji pektynowych ułatwia trawienie,
- przeciwdziała miażdżycy,
- hamuje procesy gnilne w jelitach
Zapamiętaj:
Spożywanie buraka zapewnia efektywną detoksykację organizmu – to jedno z najlepszych pod tym względem warzyw. Pigmenty betalinowe w burakach wspierają proces detoksykacji fazy drugiej organizmu, która polega na tym, że rozbite toksyny są wiązane z innymi cząsteczkami, dzięki czemu mogą być wydalane z organizmu. Korzenie buraka zawierają znaczne ilości pektyny, co wspomaga wydalanie z organizmu metali ciężkich, mikroorganizmów niebezpiecznych dla układu trawiennego i nadmiaru cholesterolu.
P.S. Buraki hamują apetyt na słodycze. ♥
TUiTERAZ ♥♥♥
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.
www. rh7.pl
Źródła:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295087/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23231777
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425174/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23828331
Pod warunkiem, że jemy na surowo.
Jeśli pić sok z buraka to tylko wyciskany w wyciskarce wolnoobrotowej aby zachować cenne witaminy i enzymy. Wg. terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki taki sok ma wręcz działanie lecznicze i daje energię. Sok z buraka żeby był smaczniejszy, to najlepiej wyciskać z marchwią, selerem i jabłkiem. Mi taki sok wyleczył z nadciśnienia i anemii.
Hi! I’ve been reading your website for some time
now and finally got the courage to go ahead
and Just wanted to say keep up the good job!