Nasiona konopi – lista 6 korzyści zdrowotnych

Jeszcze niedawno konopie większości ludzi kojarzyły się tylko i wyłącznie z marihuaną. Na szczęście temat ten znacznie się rozpowszechnił i coraz częściej, zamiast „popularnych” konopi indyjskich, słyszy się o konopiach w kontekście leczniczym.

Oczywiście należy pamiętać, że ich nasiona nie mają wiele wspólnego z popularną „trawką”, nie posiadają też właściwości halucynogennych i są w Polsce całkowicie legalne. Wyróżnia się bowiem dwa rodzaje konopi: konopie siewne (Cannabis sativa), czyli konopie przemysłowe, które mogą być uprawiane w krajach Unii Europejskiej, i konopie indyjskie (Cannabis indica), czyli marihuanę.

W wielu sklepach (nie tylko zielarskich, czy tych ze zdrową żywnością) możemy kupić mega zdrowy olej konopny, mąkę konopną , białko w proszku z nasion czy też nasiona (łuskane lub nie łuskane).

Spośród wszystkich części rośliny to właśnie nasiona konopi są najbardziej odżywczą częścią rośliny. Nasiona konopi, które potęgą właściwości prozdrowotnych dorównują orzechom, to doskonale zbilansowany pokarm dla naszego ciała. Mają delikatny, orzechowy posmak i nazywane są często sercem konopi.


Na rynku jest dostępnych sporo preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę. Nie wszystkie dają jednak zadowalające efekty. Aby rzeczywiście nastąpił efekt leczniczy należy zastosować produkt dobrej jakości. FitLine Gelenk Fit + CRA to pierwszy preparat z glukozaminą i chondroityną podawany jako napój. Stworzono go z zastosowaniem opatentowanych przez producenta technologii dających maksymalną możliwą przyswajalność składników. Składniki czynne (glukozamina i chondroityna) są doskonale przyswajane. Dzięki temu preparat daje efekty lepsze niż większość produktów o podobnym składzie. Pierwsze odczuwalne efekty występują u większości osób już po kilku dniach stosowania. Stosując preparat FitLine Gelenk Fit może być pomocny w wielu dolegliwości i bólu stawów, ścięgien, kręgosłupa etc. wynikających zarówno z trybu życia, wieku jak przebytych urazów i kontuzji.

FitLine Gelenk Fit możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Nasiona konopi (siemię konopne) są nazywane superfood! Wszystko to ze względu na:

*Idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 (3:1) Stosunek ten jest bardzo ważny, ponieważ kwasy omega-6 mają działanie prozapalne, zaś omega-3 przeciwzapalne – zbyt duża ilość kwasów omega-6 w stosunku do omega-3 zwiększa skłonność do powstawania stanów zapalnych w organizmie, co sprzyja m.in. nadciśnieniu tętniczemu, zapaleniu stawów, cukrzycy. Większość Polaków spożywa za dużo kwasów omega-6 w stosunku do omega-3, dlatego nasiona konopi są produktem, o który warto wzbogacić swoją dietę.

*Zawartość 10 aminokwasów, co sprawia, że są doskonałym źródłem białka

*Bogactwo witaminy E, która jest silnym przeciwutleniaczem, chroni między innymi kwasy tłuszczowe omega-3 przed utlenianiem, tym samym zachowując ich prozdrowotne właściwości)

*Składników mineralnych ( takich jak fosforpotas, magnez, wapń, żelazo i cynk)

*Zawierają również kwas gamma-linolenowy (GLA), który odpowiada za regenerację stawów i mięśni a także wykazuje działanie przeciwzapalne. Brak kwasu GLA w naszej diecie powoduje, że skóra traci elastyczność, jest podatna na zmarszczki a także w przypadku uszkodzeń skóry, rany goją się wolniej.

*Doskonałe źródło białka, które stanowi aż 25% całkowitej wartości energetycznej. Dla przykładu nasiona chia lub siemię lniane zawiera w sobie tylko 16-18%

Lista 6 prozdrowotnych właściwości ziaren konopi:

1. Pomocne przy zapaleniu i bólu stawów

Badania wykazały, że nasiona konopi i olej z nasion konopi mogą być pomocne w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. W badaniu opublikowanym w  Journal of Ethnopharmacology przyjrzano się wpływowi oleju z nasion konopi na zapalenie stawów. Naukowcy odkryli, że leczenie olejem z nasion konopi obniżyło przeżywalność komórek maziówkowych typu reumatoidalnego zapalenia stawów, a w niektórych dawkach sprzyjało nawet śmierci komórek. Stwierdzili, że olej z nasion konopi ma działanie przeciw artretyczne, co może pomóc pacjentom cierpiącym na jego objawy.


REKLAMA


2. Bogate w GLA 

Kwas gamma-linolenowy (GLA) jest niedoceniony przez lekarzy i nie tylko, a niezwykle ważny dla naszego organizmu, o czym świadczą liczne badania kliniczne wykonane na całym świecie. Kwas gamma-linolenowy należy do niezbędnych nienasyconych kwasów
tłuszczowych (NNKT). GLA jestomega-6 wielonienasyconym kwasem tłuszczowym. W ludzkim
organizmie produkowany jest w minimalnych ilościach. Powstawanie GLA jest uzależnione nie tylko od obecności enzymów (delta-5 i delta-6 desaturaza). Może być również
przyspieszone dzięki :

Hamują je natomiast takie czynniki zewnątrzpochodne jak:

  • wiek,
  • alkohol,
  • picie kawy ,
  • spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych typu trans,
  • obniżony poziom insuliny,
  • niedobór białka w diecie,
  • spożywanie pokarmów zawierających cukry proste (glukoza, fruktoza) w nadmiernych ilościach,
  • diety niskotłuszczowe,
  • niedoczynność tarczycy,
  • poziomu glikokortykoidów.

GLA jest niezbędnym składnikiem niektórych prostaglandyn – hormonopodobnych substancji chemicznych w organizmie, które kontrolują stan zapalny (mają działanie przeciwzapalne) i temperaturę ciała, odpowiadają za prawidłowy stan skóry (!!), są niezbędne dla prawidłowego zdrowia hormonów oraz innych ważnych funkcji organizmu.

3. Zdrowe włosy, skóra i paznokcie

Olej z nasion konopi uznawany jest za jeden z najlepszych olejów nawilżających oraz jeden z najbardziej „suchych” olei, ze względu na szybkość wchłaniania oraz brak pozostawienia na powierzchni skóry tłustego filmu. Olej z nasion konopi jest pomocny w pielęgnacji praktycznie każdej cery: tłustej z tendencją do zmian trądzikowych (reguluje wydzielanie sebum), skóry suchej (nawilża), zniszczonej, wrażliwej, a także dojrzałej.

Kosmetyki z olejem konopi utrzymują skórę w dobrej kondycji i zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu dzięki zawartości NNKT, które są prekursorami hormonów miejscowych, w tym wspomnianych wcześniej prostaglandyn. NNKT pozwalają utrzymać naturalną odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych. Mają też zdolność uzupełniania braków struktury cementu międzykomórkowego, dzięki czemu poprawiają funkcje ochronne naskórka, uelastyczniają go i zmniejszają utratę wody przez naskórek.

Olej z nasion konopi zmniejsza przebarwienia oraz wyrównuje koloryt skóry. Łagodzi stany zapalne w takich chorobach jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema.

Niweluje świąd u alergików.

Stymuluje wzrost paznokci i włosów, odżywia je i wzmacnia. Poleca się go również dla delikatnej skóry niemowląt.

4. Wspomagają prawidłowe trawienie

Nasiona konopi to doskonałe źródło zarówno błonnika rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego.

Błonnik rozpuszczalny odpowiedzialny jest za uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu we krwi i ma wpływ na utrzymanie go na prawidłowym poziomie.

Błonnik nierozpuszczalny poprawia pracę jelit i zapobiega zaparciom, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Ziarna konopi łuskane zawierają mniejszą ilość błonnika, ponieważ najbogatsze jest ziarno niełuskane, z którego łuski nie zostały usunięte.

5. Doskonałe źródło białka roślinnego.

W 100 g nasion konopi jest aż 25 g białka.

Nasiona konopi zawierają wszystkie znane aminokwasy, w tym wszystkie tzw. aminokwasy niezbędne czyli egzogenne

Konopia indyjska to jedna z bardzo niewielu roślin, które zawierają aminokwasy egzogenne. Białko pochodzące z nasion konopi odznacza się bardzo dobrą przyswajalnością – dużo lepszą niż orzechy i rośliny strączkowe, co potwierdziły badania opublikowane w 2010 roku w czasopiśmie „Journal of Agricultural and Food Chemistry”. Co więcej, nie powoduje wzdęć ani gazów. Wśród białek, których dostarczają nasiona konopi siewnej, jest aż 65% edystyny. To tzw. białko kompletne, globulina wchodząca w skład osocza krwi. Wśród aminokwasów, które zawierają nasiona konopi siewnej, jest także arginina. Jak wiadomo arginina pomaga utrzymać właściwe ciśnienie krwi. Wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew przepływa swobodniej, zmniejsza też ryzyko powstawania płytek miażdżycowych i zakrzepów, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które przeszły zawał serca.


JEDYNE NA RYNKU AMINOKWASY ROZPUSZCZALNE W WODZIE!!! Pro Shape AMINO FitLine zawiera 8 podstawowych aminokwasów egzogennych ( (L-Izoleucyna,L-Leucyna, L-Lizyna,L-Metionina, L-Fenyloalanina,L-Treonina,L-Tryptofan i L-Walina). Musisz pamiętać, że brak JEDNEGO aminokwasu w naszym organizmie prowadzi do rozpadu łancucha DNA. Rozpad łańcucha DNA prowadzi do rozwoju chorób. Organizm bez wszystkich aminokwasów, nie podejmie walki z chorobami czy nadwagą.

ProShape Amino możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


6. Są niezwykle pożywne

W tych małych nasionkach podobnie jak w orzechach znajdziemy w zasadzie wszystko, co potrzebne jest człowiekowi do przetrwania, to znaczy: cenne tłuszcze, pełnowartościowe białko, błonnik, a także mnóstwo witamin i minerałów. Oprócz tego nasiona konopi świetnie smakują, urozmaicając swym delikatnym orzechowo-słonecznikowym smakiem potrawy.

Mogą być spożywane na surowo, gotowane lub palone. Olej z nasion konopi również jest zdrowym produktem, który był stosowany co najmniej 3000 lat temu w Chinach jako lek.

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

SKLEP dla zdrowia:

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

REKLAMA
 
CellReset FitLine – Program przemiany metabolicznejCellreset to trwający 28 dni proces „zresetowania” wszystkich komórek w organizmie oraz STABILIZACJA – to okres 90 dni, w czasie których organizm “utrwala” dobre nawyki żywieniowe, których nauczył się w czasie programu. W ciągu 28 dni następuje całkowity proces oczyszczenia oraz dożywiania wszystkich komórek organizmu. Dzięki takiej przemianie następuje, tzw.”skutek uboczny”, czyli znaczna utrata wagi (od kilku do kilkunastu kilogramów) oraz modelowanie sylwetki. Program znakomicie sprawdzi się również u osób, które nie mają problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej lub wręcz cierpią z powodu niskiej wagi i chciałyby odżywić i oczyścić swój organizm, co staje się nieodzowne w dzisiejszych czasach.

Dieta CellReset program przemiany metabolicznej możesz KUPIĆ TU

Źródło zdjęcia tytułowego: https://www.vegkitchen.com/nutrition/hemp-seeds-nutrition/

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*