Wewnętrzne napięcie, lęki, niepokój, brak motywacji – skutki NIEDOBORU neuroprzekaźnika DOPAMINY. Jak podnieść poziom dopaminy? Co robić, co jeść?

Dopaminajest neuroprzekaźnikiem – hormonem odpowiedzialnym za odczucie przyjemności i motywującym do powtarzania określonych zachowań.

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne pośredniczące w przekazywaniu informacji pomiędzy komórkami układu nerwowego (neuronami) oraz między neuronami a mięśniami i gruczołami. Do najbardziej znanych neuroprzekaźników należą hormony odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie:

 • endorfiny,
 • serotonina,
 • oksytocyna,
 • dopamina.


Dopamina związana jest z motywacją, przyjemnością, pamięcią, koncentracją, wydajnością i uwagą.

To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie osiągać założone cele. Wszelkie dążenia, konkurencja, rywalizacja w różnych aspektach życia /miłość, biznes, sport/ są uzależnione od poziomu dopaminy. Odpowiedzialna jest za tzw. system nagrody co pozwala odczuwać satysfakcję, szczęście, spełnienie a nawet euforię.


Co znaczy, że gdy angażujesz się w cokolwiek, co lubisz, pojawia się impuls dopaminy.Za działanie obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego odpowiadają aminy katecholowe – adrenalina, noradrenalina i dopamina. Ta ostatnia jest neuroprzekaźnikiem stanowiącym 80 proc. zawartości wszystkich amin w mózgu.

Wśród przyczyn niedoboru dopaminy wymienia się m.in.:

✔️otyłość,

✔️stres,

✔️niedobory magnezu,

✔️niedoczynność tarczycy,

✔️depresje, 

✔️dieta obfitująca w słodycze i tłuszcze nasycone,

✔️choroba alkoholowa,

✔️zażywanie narkotyków,

✔️spożywanie dużych ilości kofeiny,

✔️zbyt mała ilość snu.

 


Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Objawy to:

✔️wahania nastroju,

✔️stany depresyjne,

✔️zaburzenia snu,

✔️przewlekłe zmęczenie, 

✔️nadmierną senność,

✔️obniżone libido,

✔️zaburzenia pamięci i koncentracji,

✔️nadpobudliwość oraz nerwowość,

✔️częste bóle głowy.

 

Wytwarzana przez neurony dopaminergiczne dopamina jest maleńkim neuroprzekaźnikiem z ogromnym wpływem na nasz mózg, w tym nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Dopamina (neuroprzekaźnik) działa na receptory zlokalizowane nie tylko w układzie nerwowym, ale także w: płucach, nerkach, trzustce czy układzie sercowo-naczyniowym.


Pobudzając swoiste receptory dopamina bierze udział w regulacji różnych procesów, jak;

 • Poruszanie się. 
 • Trzymanie postawy ciała.
 • Zapamiętywanie.
 • Uczenie się.
 • Interpretowanie bodźców emocjonalnych.

Zaburzenia w wytwarzaniu, wydzielaniu i działaniu dopaminy w mózgu stanowią bezpośrednią przyczynę choroby Parkinsona, schizofrenii oraz uzależnień od amfetaminy i kokainy.

 


Restorate fitline, minerały

ZALETY RESTORATE FitLine: działa bazowo (działa jak bufor zasadowy) , wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza gojenie złamań kości i ran, poprawia ogólne samopoczucie (dzięki zawartości magnezu), bogaty w cynk – pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej, cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowej płodności i prawidłowych funkcji rozrodczych, bogaty w chrom i cynk – usprawnia metabolizm cukrów i tłuszczy.

RESTORATE FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Dopamina jest ściśle związana z systemem nagrody w mózgu. 
Dopamina to królowa nastroju i kondycji. 

Co znaczy, że gdy angażujesz się w cokolwiek, co lubisz, pojawia się impuls dopaminy.

Dlatego dzieci tak szybko uzależniają się od gier komputerowych. 

Rola dopaminy w organizmie człowieka to m. in.:

 • regulacja samopoczucia i dobrego nastroju,
 • zapobieganie stanom depresyjnym i lękowym,
 • wspomaganie pamięci i koncentracji,
 • stymulowanie ośrodka przyjemności,
 • normalizacja ciśnienia tętniczego krwi i pracy serca,
 • regulacja syntezy prolaktyny, hormonu wzrostu oraz gonadotropiny,
 • wspomaganie funkcji nerek i trzustki,
 • wspomaganie układu immunologicznego,
 • koordynacja napięcia mięśniowego.

W przypadku za niskiej dopaminytabletki to nie jedyne wyjście – wskazana jest również zmiana stylu życia.

Najważniejsze zalecenia to:


1. Regularna, umiarkowana
aktywność fizyczna.

Regularne ćwiczenia aerobowe np. bieganie, pływanie, trening cardio mogą naprawdę zdziałać cuda dla Twojego umysłu i ciała. 
Trening aerobowy „spala” kortyzol (hormon stresu). 

Aktywność ta nie tylko może podnieść receptory dopaminy w mózgu, ale również zwiększyć poziom serotoniny i uwalniania endorfiny.

Według licznych badań, jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zwalczania lęku depresji, a także utrzymanie zdrowego ciała. 


2. Dostarczanie z dietą wysokich ilości tryptofanu
oraz tyrozyny -niezbędny aminokwas, prekursor dopaminy.

Czyli dieta podwyższająca dopamine. 

Zalecane produkty to:

✔️banany,

✔️awokado,

✔️migdały,

✔️ciemna czekolada, 

✔️jaja, 

✔️buraki – ze względu na obecność antydepresyjnej betainy,

✔️sezam,

✔️nasiona dyni,

✔️kurkuma,

✔️arbuz,

✔️kiełki pszenicy,

✔️warzywa morskie,

✔️płatki owsiane,

✔️jabłka,

✔️fasola i inne rośliny strączkowe,

✔️kiełki pszenicy, 

✔️wodorosty.


Ponad to naturalne probiotyki takie jakzakwas buraczany, kiszona kapusta, kiszone ogórki itp. są również bardzo przydatne i mogą wspomagać produkcję dopaminy. Zdrowa flora bakteryjna jelit ma po prostu wpływ na tworzenie się  neuroprzekaźników. Chodzi o to, że jeśli jest nadmiar tych niedobrych bakterii /a jest wówczas gdy zbyt mało mamy tych dobrych, które zwalczają te złe/ to one pozostawiają toksyczne produkty przemiany materii tzw. lipopolisacharydy,obniżające poziom dopaminy.


Koncentrat cynamonowo – kofeinowy BINGOSPA jest preparatem przeznaczonym do profesjonalnych zabiegów w warunkach domowych. Zawiera maksymalną ilość olejków: cynamonowego, pomarańczowego, goździkowego i kofeiny, które są najskuteczniejszymi, aktywnymi substancjami redukującymi podskórną tkankę tłuszczową, która jest odpowiedzialna za cellulitu.

Koncentrat cynamonowo – kofeinowy 250 g możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


3. Unikanie używek.

4. Regularny tryb życia i odpowiednia ilość snu

5. Dieta uboga w cukier oraz tłuszcze trans, zaś obfitująca w antyoksydanty; zalecane jest wysokie spożycie warzyw. 


6. Muzyka 

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie dopaminy jest słuchanie muzyki, którą lubisz, która Cię wycisza.

Warto stworzyć sobie różne playlisty na różny nastrój. 

7. Natura 

Najważniejsze, żeby nie zapominać o długich spacerach. Duża ilość światła oraz promienie słoneczne także zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników. Poprawiają tym samym nasze samopoczucie i dodają energii do działania.

Ekspozycja na słońce oraz fototerapia – mega ważne. 

8. Suplementacja kurkuminy, Gingko Biloba oraz acetylo-L-tyrozyny. 

9. Unikanie stresu.

10. Nie obawiaj się nowych wyzwań.

Dzięki nowym wyzwaniom i ich stopniowej realizacji poziom dopaminy również zwiększa się stopniowo. Chodzi o to aby zająć się czymś nowym  i tu wcale nie chodzi o jakieś duże wyzwania. Wystarczy realizacja innego niż dotychczas treningu sportowego, uczenie się innej niż dotychczas dyscypliny sportowej, nauką języka obcego, rysowania, malowania, haftowania czy projektowania. Nauka nowej umiejętności np. doceniania siebie (poprzez prowadzenie dziennika wdzięczności czy dziennika otrzymanych komplementów). 

W taki sposób będziemy trenować swój mózg do stymulowania produkcji dopaminy w nowy, nieznany mu sposób.

 

11. Rób listy „do zrobienia” i skreślaj wykonane zadania.

Można również zdrowo równoważyć poziom dopaminy poprzez współpracę z wbudowanym systemem nagradzania w mózgu.
Ciekawym sposobem jest zakładanie sobie pewnego małego i osiągalnego celu np. w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca i jego realizacja. Na przykład w tym tygodniu zrobię cztery treningi cardio/ w tym tygodniu pójdę 3 razy na dluzszy spacer/ w tym miesiącu zrzucę 2 kilo/ w tym miesiącu zrobię sobie prezent i … (tu wpisz prezent, który sprawi Ci przyjemność np. zdobycie ciekawego okazu rośliny, unikalnego przedmiotu do kolekcji, ulubione perfumy, wizyta u kosmetyczki, pomalowania mieszkania itp.)

Warto, żeby cele były krótko i długoterminowe. Wyłącznie długoterminowe cele są frustrujące. Krótkoterminowe cele nie muszą być poważne. Wystarczy np. założenie uprzątnięcia w biurku, wypróbowanie nowego przepisu kulinarnego czy oberwanie suchych listków z naszego kochanego kwiatka. 

Ważne:

Nasz mózg uwielbia wyraźne zakończenie jakiegoś zadania, dopamina rośnie, smutek i lęk maleje.


12. Dbaj o jelita 

Związek między jelitem, mikrobiotą a funkcjonowaniem mózgu potwierdzają również doniesienia o szczepach probiotycznych wpływających korzystnie na samopoczucie.

Dla probiotyków wykazujących korzystne działanie na oś jelito-mikrobiota-mózg, został wprowadzony nawet specjalny termin – psychobiotyki przez lekarza psychiatrę Teda Dinana i neurologa Johna F. Cryana.

Grupa Holenderskich badaczy dowiodła, że podaż szczepów probiotycznych Bifidobacterium bifidum W23, B. lactis W52, Lactobacillus acidophilus W37, L. brevis W63, L. casei W56, L. salivarius W24, L. lactis (W19 i W58) wpłynęła na poprawę funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, samopoczucia i zmniejszenie negatywnych myśli związanych ze smutnym nastojem.

 

13. Wszelkie czynności wymagające skupienia zwiększają poziom dopaminy

Czynności wymagające skupienia się mają pozytywny wpływ na zdolność uczenia się, wzrost kreatywności, poprawę koncentracji oraz doznawania uczucia głębokiego relaksu co również sprzyja wzrostowi poziomu dopaminy.

 

Podsumowując

Dopaminajest hormonem odpowiedzialnym za odczucie przyjemności i motywującym do powtarzania określonych zachowań. Związana jest z motywacją, pamięcią, uwagą. Kiedy dopamina jest uwalniana w dużych ilościach, wywołuje uczucie przyjemności i nagrody, co motywuje do powtarzania określonego zachowania. Co powoduje wzrost hormonu przyjemności – dopaminy?

 • podejmowanie wyzwań,
 • uczenie się nowych rzeczy,
 • samoopieka,
 • zdrowa dieta,
 • zauważanie i celebrowanie drobnych rzeczy dnia codziennego,
 • śmiech.

 

„Ciekawostka”

Za depresję oprócz dopaminy odpowiedzialna jest również serotonina.  Jak więc ustalić winowajcę? Depresji związanej z niedoborem  serotoniny towarzyszy niepokój i rozdrażnienie natomiast depresji spowodowanej zbyt niskim poziomem dopaminy – ospałość, brak chęci do życia, melancholia.


Na zdrowie ?

CZAS NA TROCHĘ RUCHU


ZESTAW FITNESS LABELLAMAFIA SET PSYCLE WAVES STAMPED

ZESTAW FITNESS LABELLAMAFIA SET PSYCLE WAVES STAMPED możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

3 Komentarze

 1. Ӏ’m really іnspired along with your writing skills as smartly as witһ
  the layߋսt to your blog. Is that thіs a paid subjеct matter or dіd you modify it yourself?
  Either ԝay stay up tһe nice quality writіng, it’s uncommon to see a nice blog like this one theѕе days..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*