Wiśnie – właściwości zdrowotne. 5 powodów, dla których warto je jeść

Dlaczego warto jeść wiśnie?
Właściwości tych niezwykłych owoców od wieków wykorzystywane są w medycynie ludowej. Co więcej, naukowcy wciąż donoszą o kolejnych superwłaściwościach tych owoców.

Wiśnie – właściwości odżywcze i zdrowotne

Wiśnia ma właściwości odżywcze, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu stosowana jest zarówno w profilaktyce, jak i jako środek wspomagający leczenie pierwszych objawów choroby. Działa także odtruwająco i przeczyszczająco. Jej owoce cenione są za przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej w ciele człowieka. Wiśnia w swoim owocu zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy. To sprawia, że przypisuje się jej właściwości antynowotworowe. Może skutecznie zapobiegać powstawaniu niekorzystnych zmian w organizmie.

Surowcem zielarskim wiśni (Cerasus mill) są owoce, liście, ale też i ogonki. Owoce wiśni są bogatym źródłem witamin i innych składników korzystnie wpływających na organizm.

Owoce są niskokaloryczne – 100 g wiśni dostarcza 49 kcal oraz:

  • 87,3 g wody,
  • 0,9 g białka,
  • 0,4 g tłuszczów,
  • 9,9 g węglowodanów,
  • 1 g błonnika pokarmowego,
  • 0,08 g kwasów tłuszczowych nasyconych,
  • 0,11 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych,
  • 0,12 g kwasów tłuszczowych wielkonienasyconych.

Owoce zawierają też:

✅witamine A, C, E, K, C oraz witaminy z grupy B.

✅związki mineralne, takie jak: potas, magnez, wapń, miedź, żelazo, jod.
✅pektyny,

✅kwasy owocowe,

✅flawonoidy,

✅kumaryna,

✅garbniki.

Owoce posiadają niski indeks glikemiczny – 22.


CARDIO SET FITLINE – Zestaw składający się z: 1. Koenzym Q10 Plus: Energia dla serca i wsparcie systemu immunologicznego  2.Omega-3 – Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania organizmu i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i serca *. Są niezbędna dla: *tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), *syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), *każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej)

CARDIO SET FITLINE możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


1. Wiśnie, a zdrowie serca.

Jedną z właściwości wiśni jest korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wynika on z kilku cennych substancji, zawartych w tych owocach:

Antocyjany, które wzmacniają i odtruwają serce oraz zwiększają elastyczność naczyń włosowatych. Ponadto antocyjany pozytywnie wpływają na produkcję czerwonych krwinek.

Błonnik – redukuje poziom „złego” cholesterolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób serca.

Potas – w związku z tym, że jest elektrolitem, kontroluje pracę mięśni. Umożliwia generowanie impulsów elektrycznych w komórkach naszego ciała, w tym w komórkach mięśni serca, czyli odpowiada za każde uderzenie naszego serca. Taką samą funkcję potas odgrywa w mięśniach szkieletowych.

Witamina C – wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Kwasy organiczne i garbniki – to związki obecne w ogonkach wiśni, które według współczesnej fitoterapii pomagają zapobiegać powstawaniu zatorów i skrzeplin w naczyniach krwionośnych.

2. Wiśnie – właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne

Picie soku z wiśni łagodzi ból mięśni odczuwany po intensywnej aktywności fizycznej – wynika z najnowszych badań, które zostały zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Instytutu Medycyny Sportowej (ACSM) w Seattle. Badania przeprowadzone przez naukowców z Oregon Health & Science University wykazały, że biegacze długodystansowi, którzy podczas treningu pili sok z wiśni odczuwali znacznie mniejszy ból, w porównaniu ze sportowcami, którzy pili inne soki owocowe.

W medycynie ludowej właściwości wiśni wykorzystywane są do obniżenia gorączki, redukcji bólu mięśni i rozrzedzenia śluzu w infekcjach dróg oddechowych. Takie działanie związane jest z flawonoidem zwanym cyjanidyną, który charakteryzuje się silniejszym działaniem niż aspiryna!

3. Wiśnie – właściwości kojące dla układu moczowego

Dzięki zawartości potasu i sodu wiśnie charakteryzują się działaniem moczopędnym. Dzięki temu wspomagają leczenie jego schorzeń, takich jak zapalenie pęcherza czy kamica nerkowa.

4. Wiśnie bogactwo antyoksydantów 


ZESTAW FITNESS LABELLAMAFIA SET FITNESS GRAVITY STAMPED możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Korzyści zdrowotne wiśni wynikają przede wszystkim z występowania w ich składzie antyoksydantów. Szczególnie pomagają one w walce z chorobami, takimi jak: choroby serca, nowotwory czy cukrzyca.

Badacze z Włoch w swojej pracy wykazali, że zdolność antyoksydacyjna w wiśniach jest porównywalna z niektórymi owocami jagodowymi, jak truskawki. Wyższa jest w przypadku jabłek. Zauważyli również większą aktywność antocyjanów, cyjanid w stosunku do jeżyn czy jagód.

5. Właściwości wiśni a odchudzanie

Wiśnie są niskokaloryczne (50 kcal w 100 g), co czyni składnikiem dozwolonym w wielu dietach. Zawierają duże ilości pektyn, czyli błonnika, który zapewnia uczucie sytości i wspomaga przemianę materii. Naukowcy zaobserwowali, że częste jedzenie wiśni może wspomóc redukcję tłuszczu brzusznego, który jest częstym problemem mężczyzn.

Warto podkreślić, że właściwości zdrowotne mają także kwiaty wiśni. Stosuje się je do łagodzenia objawów zapalenia płuc (wówczas spożywane w formie naparu) oraz zapalenia spojówek (oczy przemywa się naparem i okłada przez ok. 10 min). Natomiast wywar z młodych gałęzi wiśni może łagodzić bóle reumatyczne.

Na zdrowie 😀

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*