Zawroty głowy?! Przyczyny i naturalne sposoby, aby przestać je odczuwać.

Zawroty głowy są chyba jedną z najczęstszych „dolegliwości” z jaką borykają się pacjenci idący do lekarza po pomoc. I nie mówię tu tylko o stałych zawrotach głowy, ale choćby o takich, które zdarzają się raz na kilka dni.

Mówi się, że jest trzecim najczęściej zgłaszanym objawem podczas wizyty ambulatoryjnej, a 42 procent dorosłych narzeka na to dolegliwość. [1]

Jeśli budzisz się z zawrotami głowy, masz zawroty głowy podczas wstawania lub doświadczasz nagłych zawrotów głowy podczas codziennych czynności, wszystkie te przypadki nie są zabawne i mogą być bardzo dezorientujące. Czasami (hmmmm nawet rzekłabym baaardzo często) może to być spowodowane przez coś tak prostego jak odwodnienie . Innym razem może to być jeden z objawów czegoś poważniejszego, na przykład choroby serca.

Wrócę tu jeszcze na chwilę do odwodnienia. Zapewne wiesz, że objawem odwodnienia jest suchość w ustach (tak! kiedy chce Ci się pić i masz sucho w ustach, to oznacza, że JUŻ JESTEŚ ODWODNIONY). Ale czy wiesz, że oznaki odwodnienia mogą również obejmować:

  • skurcze,
  • napięcie w szyi lub szczęce,
  • zaparcia,
  • wymioty i problemy z sercem,
  • kłopoty z koncentracją,
  • senność,
  • bóle i zawroty głowy (!!!),
  • zmęczenie,
  • problemy z trawieniem.

Pamiętajmy, że zawroty głowy są objawem, a nie diagnozą medyczną. Co może powodować zawroty głowy? Lista możliwości jest długa i o tym za chwilę.

Co to jest – zawroty głowy?

Zawroty głowy to termin używany do opisania szeregu doznań, w tym uczucie słabości, osłabienia,  nudności i niepewności. [2]

Kiedy zawroty głowy sprawiają, że czujesz, że Ty lub twoje otoczenie kręci się i/lub porusza, jest to medycznie określane na zawroty głowy .

Zawroty głowy są objawem, który może być spowodowany przez dziesiątki innych problemów zdrowotnych.

Możliwe przyczyny należą do kilku kategorii, w tym:

sercowej,

neurologicznej,

położniczej lub ginekologicznej

oraz związanych z uchem / nosem / gardłem.

Zawrotom głowy towarzyszą często również inne objawy, takie jak ból głowy, nudności lub uczucie słabości i suchości w ustach.

Zawroty głowy mogą trwać od zaledwie kilku sekund, aż do kilku godzin czy dni. Tak! Znam ludzi, którzy do pewnych rzeczy się przyzwyczajają i naprawdę często słyszę – „aaa ja tak mam ciągle, już się przyzwyczaiłem” – yhy….

Jest to objaw, który może być złożony i nie zawsze jest związany z układem przedsionkowym (ucha wewnętrznego). Czasem jest to znak czegoś poważniejszego.


Zestaw na miesięczną kuracje

Zestaw możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Przyczyny 

Czy wiesz, że istnieje co najmniej 80 możliwych przyczyn zawrotów głowy. [3] Oto niektóre z najbardziej znanych przyczyn:

1.Migotanie przedsionków : nieregularne, niekiedy szybkie bicie serca, powodujące słabe
krążenie i inne problemy sercowo-naczyniowe.

2.Tachykardia: nienaturalnie szybkie tętno.

3.Niedociśnienie : Termin medyczny dotyczący niskiego ciśnienia krwi (poniżej 90/60).

4. Miażdżyca tętnic: stan, w którym tętnice stają się zwężone i stwardniałe z powodu nagromadzenia płytki cholesterolu wokół ściany tętnicy.

5. Fibromialgia : zaburzenie charakteryzujące się powszechnym bólem mięśniowo-szkieletowym, któremu towarzyszą problemy związane ze zmęczeniem, snem, pamięcią i nastrojem.

6. Zespół po wstrząśnieniu: Złożone zaburzenie, w którym różne objawy, takie jak zawroty głowy i ból głowy, utrzymują się przez tygodnie, a nawet miesiące po urazie, który spowodował wstrząs.

7. Przedawkowanie kofeiny: Może wystąpić, gdy spożywasz  zbyt dużo kofeiny (napoje energetyzujące, produkty spożywcze lub leki).

8. ODWODNIENIE – stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy, że stan odwodnienia zagraża naszemu życiu.

9. Menopauza – naturalny spadek hormonów reprodukcyjnych, gdy kobieta osiąga wiek 40 – 50 lat.

10. Zakażenie ucha środkowego –  infekcja przestrzeni wypełnionej powietrzem za bębenkiem (ucho środkowe).

11.  Niedokrwistość –daje objawy, które nie są charakterystyczne. Łatwo je zbagatelizować, bo przypominają stan przemęczenia.

12. Ciąża.

13. Niedobór witaminy B12 – (jest uważany za jeden z wiodących niedobory substancji odżywczych na świecie). Witamina B12 korzystnie wpływa na nastrój, poziom energii, pamięć, serce, skórę, włosy, trawienie i wiele innych. Witamina B12 jest również niezbędną witaminą do radzenia sobie ze zmęczeniem nadnerczy , wieloma funkcjami metabolicznymi – w tym produkcją enzymów, syntezą DNA i równowagą hormonalną – oraz utrzymaniem zdrowego układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Czy wiesz, że….

Zawroty głowy mogą być również efektem ubocznym niektórych „narzędzi” stosowanych do rzucenia palenia, takich jak plaster nikotynowy, tabletki czy guma nikotynowa.

5 naturalnych metod leczenia zawrotów głowy 

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zawrotów głowy? „Leczenie” może zależeć od przyczyny, ale ogólnie rzecz biorąc, znane są następujące naturalne metody leczenia. Oczywiście, jeśli zawroty głowy towarzyszą innym poważnym objawom, takim jak ból w klatce piersiowej, należy natychmiast zwrócić się o pilną pomoc medyczną.

1. Nawodnienie (!!!)

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy,  że nawet prowadząc normalny tryb życia (bez nadmiernej aktywności i pracy fizycznej przy, której bardziej się pocimy) możemy być odwodnieni. Nawet regularne picie wody nie zabezpiecza organizm przed jej niedoborem.

Jak już wspominałam powyżej

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie to zaburzenie gospodarki elektrolitów.

Jak ocenić czy jesteśmy dobrze nawodnieni?

W bardzo prosty sposób. Otóż wystarczy obserwować swój mocz. Jasnosłomkowa barwa moczu oznacza dobrze nawodniony organizm. Im barwa moczu ciemniejsza tym mniej nawodniony organizm.

Piję dużo wody, ale czuję się jakbym był odwodniony?

Oczywiście, że może się tak zdarzyć. Nawodnienie organizmu samą wodą nic nie da. Dlaczego? Ponieważ, woda z której składa się człowiek to nie tylko sama woda – znajdują się w niej również mikroelementy. Owe mikroelementy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Podczas pocenia, oddawania moczu, pozbywamy się tych minerałów. Dlatego też, pijąc samą wodę nie uzupełniamy ich, ponieważ  w wodzie ich po prostu nie ma.

W takim razie co pić?

Jednym z prostych rozwiązań jest picie wody z solą!

Tak, wody z solą!

Oczywiście mowa tu o soli – czyli używajmy soli kłodawskiej lub soli himalajskiej, a nie szkodliwego białego proszku dostępnego w marketach i nazywanego SÓL. Więcej o soli pisałam w tym poście Biała śmierć!?!

Sól kłodwaska czy sól himalajska to sól, która zawiera w sobie minerały. dodając ją do wody, pijemy wodę z minerałami, i wtedy uzupełniamy jej niedobór i nawadniamy organizm.

Jak pić wodę z solą?

Możemy to robić na dwa sposoby. Pierwszy – do szklanki wody wsypać szczyptę soli, wymieszać i wypić powstałą mieszankę. Drugi – szczyptę soli wziąć po język, chwilę przytrzymać i popić szklanką wody.

WODA Z SOLĄ NA ZAWROTY GŁOWY

To naprawdę działa. Nie musisz mi wierzyć, spróbuj sam.

Kiedy boli Cię głowa (jeżeli jesteś dobrze nawodniony to głowa nie boli, wiem to z własnego doświadczenia, od kilku lat nie pamiętam co to ból głowy, zawroty głowy czy osłabienie) weź szczyptę soli i albo weź pod język i popij szklanką wody, albo tak jak pisałam wyżej wsyp do szklanki wody, wymieszaj i wypij. Jeżeli zawroty/ból  nie przechodzi, spróbuj jeszcze raz (szczypta soli i szklanka wody). Dopiero jeżeli to nie pomaga, należy szukać innej przyczyny, ale w większości przypadków nie szuka się innej przyczyny,


FITNESS DRINK jest napojem energetyzującym i odżywczym. Zawiera: • węglowodany, • witaminy • antyoksydanty.

FITNESS DRINK zawiera w witaminy niezbędne do pozyskania energii z węglowodanów. Dodatek zmicelizowanych antyoksydantów przeciwdziała szkodliwej aktywności wolnych rodników, a tym samym obniżeniu efektywności pracy. Preparat wzbogacono w naturalną kofeinę z guarany. Dawkę dobrano tu tak precyzyjnie, aby substancja ta współdziałając z energizującym węglowodanami i witaminami powodowała długotrwały efekt odświeżający i rewitalizujący – bez niepożądanego rozdrażnienia i rozkojarzenia. Opakowanie bardzo wydajne!!! Zawiera 15 saszetek.  STOSOWANIE : Wsypać 1 – 3 łyżeczek (w zależności od preferencji smakowych) do szklanki z wodą. Wymieszać. Napój jest gotowy do spożycia natychmiast po przyrządzeniu. Najważniejsze korzyści: • Szybkie odżywienie organizmu w trakcie aktywności umysłowej i fizycznej • Wysoki poziom energii, • Większa wydajność, • Szybka regeneracja po wysiłku. • zawiera witaminy z grupy B, np. witamina B6 przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu białka i glikogenu, •idealny nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale także tych aktywnych UMYSŁOWO, • doskonale NAWADNIA ORGANIZM

FITNESS DRINK możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


2. Akupunktura

Akupunktura jest holistyczną techniką zdrowia, która wynika z praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), w której wyszkoleni praktycy stymulują określone punkty na ciele poprzez wbijanie cienkich igieł w skórę. Przeprowadzono badanie kliniczne, którego wyniki  opublikowano w czasopiśmie  BMC Complementary and Alternative Medicine. Celem badania było sprawdzenie i  ocena, jak bezpieczne i skuteczne jest stosowanie akupunktury w leczeniu pacjentów z zawrotami i bólami głowy na izbie przyjęć. Grupę 60 osób podzielono na dwie mniejsze grupy – jedna grupa, poddana akupunkturze i druga grupa kontrolna. Żaden z badanych nie miał żadnych stanów zagrażających życiu ani zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Naukowcy odkryli, że po 30 minutach leczenia akupunkturą nastąpiło natychmiastowe i znaczące zmniejszenie zawrotów i bólów głowy, mierzone za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS). Ogólnie naukowcy podsumowali: „Wyniki tego badania pilotażowego dostarczyły dowodów klinicznych na temat skuteczności i bezpieczeństwa akupunktury w leczeniu zawrotów i bólów głowy w oddziale ratunkowym. ” [4]

3. Kofeina i alkohol 

Bardzo pomocne przy nawracających zawrotach i bólach głowy może być ograniczenie lub najlepiej całkowite wykluczenie kofeiny i alkoholu. Źródła kofeiny obejmują kawę , herbatę, napoje gazowane i energetyki. W dużych ilościach kofeina i alkohol mają negatywny wpływ na układ krwionośny. Zawroty głowy są znanym efektem ubocznym przedawkowania kofeiny. [5]

Podobnie, zbyt dużo alkoholu może być również przyczyną zawrotów głowy. Kiedy pijesz alkohol, bezpośrednio wpływa na część mózgu odpowiedzialną za równowagę – móżdżek. Zawroty głowy mogą wystąpić podczas picia.

Poza tym obie wyżej wymienione używki doprowadzają do ODWODNIANIA, które tak jak wspominaliśmy powoduje właśnie bóle i zawroty głowy (oczywiście nie tylko to, ale na tym się dzisiaj skupiamy).

4. Sprawdź swój poziom witaminy B12 

Czy wiesz, że jednym z objawów niedoboru witaminy B12 są zawroty głowy?  Jeśli masz problemy z zawrotami głowy, pijesz wodę z minerałami (jesteś nawodniony), nie spożywasz alkoholu i kofeiny –  upewnij się więc, że Twój poziom witaminy B12 jest w normie.

Aby uzyskać więcej witaminy B12 w diecie, można zjeść dużo smacznych i zdrowych produktów spożywczych. Niektóre z najlepszych źródeł witaminy B12 to sardynki, wołowina (dobrej jakości),  ser feta, twarożek i jajka.

5. Odstresuj się

Lęk i stres powodują uczucie zawrotów głowy! Więc upewnij się, że robisz wszystko, co możesz, aby regularnie obniżać poziom stresu – najlepiej codziennie.

Uczucie niepokoju może wywoływać zawroty głowy, a zawroty głowy mogą powodować niepokój i stres w umyśle i ciele. Dlatego ważne jest, aby znaleźć sposób/czynności, które lubisz i, które „wprowadzają Cię” do spokojnego stanu. Kiedy znajdziesz te czynności, ćwiczyć je regularnie.

Moje ulubione naturalne środki odstresowujące to: spacer w lesie (albo innym otoczeniu zieleni), ćwiczenia w tym przejażdżki rowerowe, opalanie (uwielbiam leżeć na słońcu), czytanie książek i filmiki np. o. Adama Szustaka.

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

SKLEP dla zdrowia:

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

REKLAMA
 
CellReset FitLine – Program przemiany metabolicznejCellreset to trwający 28 dni proces „zresetowania” wszystkich komórek w organizmie oraz STABILIZACJA – to okres 90 dni, w czasie których organizm “utrwala” dobre nawyki żywieniowe, których nauczył się w czasie programu. W ciągu 28 dni następuje całkowity proces oczyszczenia oraz dożywiania wszystkich komórek organizmu. Dzięki takiej przemianie następuje, tzw.”skutek uboczny”, czyli znaczna utrata wagi (od kilku do kilkunastu kilogramów) oraz modelowanie sylwetki. Program znakomicie sprawdzi się również u osób, które nie mają problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej lub wręcz cierpią z powodu niskiej wagi i chciałyby odżywić i oczyścić swój organizm, co staje się nieodzowne w dzisiejszych czasach.

Dieta CellReset program przemiany metabolicznej możesz KUPIĆ TU.

Źródła:

[1] http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/neurology/dizziness

[2] https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dizziness/symptoms-causes/syc-20371787

[3] https://www.healthline.com/symptom/dizziness

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4459064/

[5] https://www.caffeineinformer.com/caffeine-overdose-facts-and-fiction

źródło zdjęcia tytułowego https://kfoods.com/article/stop-dizziness-remedies_a798

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*