Zegar narządów – wyreguluj swój rytm dobowy- a tym samym wyreguluj gospodarkę hormonalną, popraw samopoczucie, zregeneruj swoje ciało.

Zdaniem ekspertów z dziedziny TCM (Tradycyjnej Chińskiej Medycynie ) istnieje tak zwany zegar narządów.
Zegar narządów pozwala lepiej poznać dobową wydolność poszczególnych organów, jak również pomaga w identyfikacji wielu schorzeń, które pojawiają się w określonych porach dnia lub nocy.

Jednak jak we wszystkim i ze wszystkim, pamietajmy, że każdy organizm jest inny i w tej kwestii tez warto podejść bardzo do tego indywidualnie. Dlatego bardzo istotna jest samoobserwacja, zwracanie uwagi na pierwsze symptomy i niezagłuszanie objawów tabletkami przeciwbólowymi, bo to może prowadzić do choroby i to w zaawansowanym stadium. Dlatego zachęcam do obserwacji własnego organizmu. Organizm zawsze pokazuje nam co mu służy, a co nie.

TCM zapewnia, iż wyregulowanie naszych zegarów biologicznych przyniesie

✔️ogromne korzyści zdrowotne,

✔️poprawę samopoczucia,

✔️wyregulowanie gospodarki hormonalnej,

✔️regenerację naszych ciał, 

✔️pełną gotowość do naszych codziennych aktywności.

Czym jest biologiczny zegar narządów?

Zegar narządów potrafi „przewidywać” cykle dzień/noc i regulować pod tym kątem fizjologię i zachowanie. Ten dobowy rytm ma ogromne znaczenie dla naszej fizjologii i dla tego jak funkcjonujemy.
Ten kto podróżował do innej strefy czasowej wie co to znaczy zmagać się z jet lagiem.

Zegar narządów wpływa na wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie – na:

✔️wydzielanie hormonów,

✔️temperaturę ciała,

✔️metabolizm,

✔️sen.

Nasze ciało jest niesamowicie inteligentne i bardzo skomplikowane,  zdolne do regeneracji i samouzdrawiania, pod warunkiem, że stworzymy mu odpowiednie do tego warunki.

Każdy narząd ma swoje minimum i maksimum energetyczne, tzn., że poniekąd ma czas na odpoczynek i regenerację, ale także ma czas na “wydajną pracę”. Energia życiowa powinna swobodnie przepływać przez nasze ciało i tak się dzieje, jeśli nie ma zaburzeń. Płynie swobodnie przez poszczególne narządy, które wykonują swoją pracę. Doba została “podzielona” na dwugodzinne okresy, w których każdy narząd wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie (maksimum energetyczne), a po 12 godzinach odpoczywa (minimum energetyczne).

Godzina 3.00- 5.00

Płuca

Ten przedział godzinowy to maksimum energetyczne Płuc i minimum energetyczne Pęcherza Moczowego. Jedną z głównych funkcji Płuc jest zarządzanie oddychaniem. Płuca otwierają się na nos i są powiązane ze skórą

Aby Płuca oczyszczały się z toksyn i dobrze się dotleniły, nasz organizm powinien w tych godzinach być w fazie głębokiego snu. Jeśli regularnie budzimy się w tych godzinach, może to świadczyć o zaburzeniach w meridianie Płuc. Jeśli śpimy prawidłowo, to organizm jest dotleniony i powoli powinniśmy się rozbudzać.

Medycyna Chińska wiąże płuca z dwoma rodzajami uczuć – smutkiem i żalem. Jeśli się budzimy między 3-5, być może zmagamy się z którymś z tych uczuć? Warto przyjrzeć się temu.

Godzina 5.00-7.00

Jelito Grube

W godz. 5.00 – 7.00 jest maksimum energetyczne Jelita Grubego, a minimum energetyczne Nerek.


Te przedział godzinowy jest najlepszą porą na toaletę i oczyszczenie naszego organizmu z resztek z dnia poprzedniego.
Przypomnę tylko, że zdrowy organizm wypróżnia się codziennie. 

Chińczycy mawiają, że aby zjeść później śniadanie, to powinniśmy zrobić dla niego miejsce.
Niestety coraz częściej i coraz więcej osób ma problem z regularnym wypróżnianiem, i to nie chodzi już o samą porę dnia, ale generalnie o to czy w ogóle stolec jest codziennie.
Są tacy co do toalety chodzą dwa – trzy razy w tygodniu. Może to świadczyć  o dużym zaburzeniu, zatruwaniu organizmu toksynami, które powinny zostać każdego dnia wydalone.
Można wspomóc naszą fizjologię ciepłą wodą z solą, pokręcić biodrami – pobudza jelita do pracy, pomasować brzuch, czy ewentualnie wypić małą filiżankę kawy z dobrym tłuszczem

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, w nocy nie nawilżaliśmy ciała, więc zaraz po przebudzeniu warto wypić szklankę ciepłej wody ( więcej o nawodnieniu organizmu pisałam tu) , co wspomoże oczyszczanie i ruch w jelitach.

Godzina 7.00-9.00 

Żołądek

Jest to minimum energetyczne Osierdzia, a maksimum energetyczne Żołądka.
Jest to najlepsza pora na śniadanie. Po zakończeniu nocnych procesów oczyszczania, układ trawienny aktywizuje się. Żołądek odpowiada za przyjmowanie i trawienie pokarmów, jest wtedy w swojej szczytowej formie, zatem jeśli ma dużo energii to strawi nasze obfite śniadanie bez problemu.
Rano organizm szybko “spala”, dlatego na śniadanie możemy spożywać produkty węglowodanowe typu kasze, ryż, płatki owsiane z dużą ilością nasion, orzechów, gorzkiej czekolady czy owoców. W naszym klimacie najlepiej spożywać je na ciepło.


Produkt zawiera unikalną mieszankę peptydów kolagenowych, cennych ekstraktów roślinnych i ziołowych oraz witamin i minerałów, które wspierają skórę od wewnątrz.

– Wysoka biodostępność dzięki ekskluzywnej koncepcji transportu składników odżywczych NTC® 
– Peptydy kolagenowe i naturalne ekstrakty roślinne wspierają piękną, promienną skórę

– Znacząco poprawia elastyczność skóry.
– Piękne i zdrowe włosy. Specjalna kombinacja witamin i minerałów wspomaga tkankę łączną i przyczynia się do poprawy wyglądu włosów i paznokci. 

– Miedź i cynk chronią komórki przed stresem oksydacyjnym

FitLine Beauty z peptydy kolagenowe możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Godzina 9-11

Śledziona/Trzustka

Maksimum energetyczne Śledziony i minimum energetyczne Potrójnego Ogrzewacza (o tym w dalszej części posta). Śledziona jest bardzo ważnym narządem z TCM.

Ważne :

Śledziona

✔️odpowiada za transport (dzięki Śledzionie składniki odżywcze docierają do wszystkich części ciała) – oczywiście przy współudziale Żołądka.

✔️Kontrolują i regulują procesy trawienne.

✔️Odpowiada za transformację, czyli przekształcanie pokarmu.

✔️Zarządza krwią – wytwarzanie krwi, utrzymywanie krwi w naczyniach. Jeśli Śledziona jest słaba, krew może wydostawać się na zewnątrz w formie różnorodnych krwawień np. siniaki, obfite krwawienia menstruacyjne, wybroczyny, krwawienia z nosa, z dziąseł, obecność krwi w stolcu itp..

✔️Emocją przypisaną Śledzionie jest zamartwianie się i zaduma.

✔️Smakiem terapeutycznym jest słodki, ale jak zawsze wskazany jest umiar. Natomiast smak słodki to nie cukier czy napoje gazowane, tylko marchewka, pietruszka, daktyle, banan, masło.

Śledziona lubi regularność w spożywaniu posiłków, zatem powinniśmy starać się jeść o tej samej porze, w pozycji siedzącej. Jedzenie na stojąco w pośpiechu, w stresie osłabia Śledzionę.

W tych godzinach jest też najwyższa koncentracja, to dobry czas na naukę.

WAŻNE
Unikajmy jak ognia słodyczy późnym wieczorem, ponieważ trzustka w godzinach 21-23 ma swoje minimum energetyczne, co oznacza, że będzie to dla niej bardzo duże obciążenie.
Zmuszanie jej do wydzielania insuliny będzie powodować przeciążenie, co może doprowadzić do rozwinięcia się w przyszłości cukrzycy.


Godzina 11-13
Serce

Godziny te to maksimum energetyczne Serca, minimum energetyczne Pęcherzyka Żółciowego.
W tych godzinach zróbmy sobie przerwę, cokolwiek robimy, gdziekolwiek jesteśmy- odpocznijmy, a nasze Serce nam się za to odwdzięczy.
Spotkajmy się, pogadajmy ze znajomymi, czy utnijmy pogawędkę w pracy przy herbatce. Pójdźmy na obiad, jeśli mamy taką możliwość. Nie pijmy w tym czasie kawy. Serce ma swoją największą aktywność, po co go jeszcze bardziej pobudzać. Może to spowodować palpitacje, nerwowość, nadmierne pobudzenie.

Emocja przypisana do Serca to radość wyrażana przez takie zadowolenie z „życia” każdego dnia.

Jeśli mamy problemy z sercem, pogorszy się w tym czasie nasze krążenie i zmniejszy ilość tlenu dostarczanego do tkanek.
Zdrowymi emocjami wyrażanymi przez Serce są współczucie, empatia, miłość. Aby emocje uszkodziły Serce muszą być długotrwałe lub bardzo intensywne.

Maksimum energetyczne Serca to dobra pora na spotkania biznesowe, aby w maksimum energetycznym Jelita Cienkiego podjąć decyzję.

Smakiem wspierającym Serce jest smak Gorzki, a produkty o czerwonym kolorze pomogą wyrównać rytm.

Smak gorzki odtruwa, usuwa gorąco, osusza flegmę i wilgoć, wspiera wydalanie moczu i stolca, a także osusza płyny ciała.
Medycyna zarówno wschodu jak i zachodu pokazuje, jak gorzkie zioła mogą leczyć, modulować odporność, dbać o wątrobę, jelita.

Przykłady produktów żywnościowych o gorzkim smaku: warzywa: karczochy, rukola, bakłażan i endywia (rodzaj sałaty), cykoria, seler, zielona herbata, kawa, kakao, pigwa, zioła: mniszek, rumianek, goryczka. Goryczkę wyczuwamy także w mięsie np. jagnięcinie, baraninie i koźlęcinie. 

Godzina 13-15 Jelito Cienkie

maksimum energetyczne Jelita Cienkiego i minimum energetyczne Wątroby. To najlepsza pora na konsumpcję obiadu. W tych godzinach Jelito Cienkie pracuje nad wchłanianiem i selekcją pokarmu. Jest to pora, kiedy może dopaść nas lekki kryzys – senność, zmęczenie, spadek energii. Z jednej strony jest to związane ze spożytym posiłkiem – organizm potrzebuje energii, aby go strawić, ale z drugiej strony jest to minimum energetyczne Wątroby – gdy nie spaliśmy w nocy lub w ciągu dnia mamy dużo stresu, to może pojawić się spadek energetyczny. Jeśli tylko ktoś sobie może na to pozwolić – najlepszym rozwiązaniem jest krótka drzemka (zamiast kolejnej kawy).

13.00 -15.00 to najlepszy czas na wchłanianie substancji odżywczych uzyskanych z wcześniej spożytego i strawionego jedzenia.
Jeśli nie zadbamy o śniadanie/późne śniadanie  do tego czasu, nasz organizm będzie niedożywiony, zmęczony, nadrabianie wieczorem niczego nie zmieni, a wręcz pogorszy sytuację, gdyż im bliżej wieczora, tym proces trawienia i wchłaniania staje się coraz bardziej upośledzony. Posiłek zjedzony późnym wieczorem spowoduje tylko, że rano wstaniemy ociężali, z uczuciem pełnego żołądka. W tych godzinach spada naturalnie nasz poziom energii, więc jeśli mamy tylko taką możliwość, utnijmy sobie krótką drzemkę.


Oczyszczacz powietrza nie są urządzeniami sezonowym.

Zdecydowanie warto go mieć i korzystać przez cały rok, ponieważ jego działanie ma pozytywny wpływ na każdą grupę odbiorców (lepsze samopoczucie, mniej infekcji, walka z alergiami, mniejsze ryzyko powikłań spowodowanych oddziaływaniem smogu na organizm)

Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza nie tylko odfiltrowuje cząsteczki smogu. Równie skutecznie usuwa bakterie, pyłki roślinne oraz przykre zapachy. Tak oczyszczone powietrze przekłada się na większy komfort i lepsze samopoczucie.

CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU STOSUJĄC OCZYSZCZACZ POWIETRZA 

WYSOKIEJ KLASY OCZYSZCZACZE POWIETRZA możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Godzina 15:00 – 17:00

Pęcherz moczowy

O 15.00 dochodzi do aktywacji organów odpowiedzialnych za wydalanie i detoksykację. Zaleca się picie wielu płynów, idealne są herbaty ziołowej np. z pokrzywy. Popołudniowy czas będzie idealny na uprawianie sportu.

Godzina 17:00 – 19:00

Nerki

Jest to czas filtracji krwi i pracy naszych nerek nad utrzymaniem właściwej równowagi chemicznej organizmu. Zbliżamy się powoli do wieczora, wyciszamy nasze aktywności, bardzo wskazany byłby spacer, kolacja, rozciąganie po całym dniu, lekkie ćwiczenia relaksacyjne.

Nawet, gdy czujemy się jeszcze pełni energii zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym powinniśmy wykorzystać tę siłę do uzupełniania energii Nerek, gdyż to właśnie Nerki gromadzą naszą energię życiową. Nie powinniśmy w tym czasie wykonywać “ciężkich” ćwiczeń fizycznych. 

Godzina 19-21

Osierdzie

W godzinach 19-21 to maksimum naszego krążenia krwi. Poczytajmy sobie w tym czasie najlepiej jakąś książkę, odpocznijmy, rozluźnijmy się, bawmy się, to jest też dobry czas na przyjemność np. taniec, rozciąganie, komedie. Odpocznijmy już nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
Jeśli w tym czasie odczuwa się zimno, oznacza to zaburzenia krążenia, czyli zmniejszenie z jakiegoś powodu przepływu energii w tym kręgu funkcjonalnym. 

Godzina 21-23

Potrójny Ogrzewacz

Pomiędzy 21-23 swoje maksimum ma tak zwany Potrójny Ogrzewacz, który nie jest jednym organem, ale połączeniem pięciu. W jego skład wchodzą:

  • Górny Ogrzewacz, czyli Serce i Płuca,
  • Środkowy – Śledziona, Trzustka i Żołądek
  • Dolny – to głównie Nerki.

Ten przedział czasowy jest dla nas niezwykle ważny. Wszystkie narządy współpracują ze sobą rozprowadzając zgromadzoną w upływającym dniu energię do pozostałych narządów i pomiędzy siebie. To czas przysłowiowego „ładowania akumulatorów”, które odbywa się codziennie, ale tylko podczas snu lub przy pełnej relaksacji. To najlepszy czas na sen, więc powoli powinniśmy o tej porze się do niego układać.

W zimę najlepiej zasypiać przed 22.00 a latem przed 23.00

Godzina 23-1

Pęcherzyk Żółciowy

W tych godzinach swoje maksimum ma właśnie nasz pęcherzyk żółciowy. Odpowiada on za przechowywanie i produkowanie żółci. Z psychologicznego punktu widzenia wpływa na naszą samoocenę i łatwość podejmowania decyzji. Po tych aspektach poznamy jego sprawność i prawidłowe funkcjonowanie. To jest czas, kiedy warto już spać. Jeśli w tym czasie nie śpimy, możemy doprowadzić do wyczerpania organizmu. W tym czasie następuje regeneracja naszych komórek i budowa krwinek.

 

Godzina 1-3

Wątroba

O tej porze powinniśmy głęboko spać, gdyż w tym czasie następuje proces detoksykacji organizmu i oczyszczania krwi.

Jeśli wybudzamy się w nocy, może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumione emocje jak gniew, złość czy frustracja związane właśnie z wątrobą. Jak już się wybudzimy, co każdemu może się przecież zdarzyć, wypijmy szklankę ciepłej wody i połóżmy się ponownie. Woda wyciszy trochę naszą wątrobę i pozwoli nam ponownie zasnąć. Częste wybudzanie się ze snu między godz. 1-3 w nocy (czas maksimum wątroby) będzie sygnałem jej nadmiernego pobudzenia, rozgrzania, przeładowania, zablokowania. Z kolei nadmierna senność między 13-15 po południu (czas minimum wątroby) – o osłabieniu funkcji tego narządu z powodu wcześniejszej długotrwałej nadaktywności i przemęczenia.

Na zdrowie ?

CZAS NA TROCHĘ RUCHU


BUTY BIEGOWE DAMSKIE UNDER ARMOUR W HOVR SONIC 5 

UNDER ARMOUR W HOVR SONIC 5 możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*