9 oznak zmęczenia nadnerczy, które większość ludzi ignoruje

Nadnercza mają ogromny wpływ na poziom energii oraz wewnętrzną witalność naszego organizmu. (Dzięki ich dobrej pracy mamy chęć na aktywność, odwagę i żywotność.)

Hormony nadnerczy wpływają nie tylko na metabolizm czy poziom sodu i potasu w organizmie. Bez ich udziału niemożliwy byłby rozwój niektórych cech płciowych. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Choroba Addisona – jest to dość rzadkie schorzenie, gdyż występuje tylko w 4 przypadkach na 100 000 osób, u których diagnozuje się chorobę Addisona, i której zazwyczaj towarzyszy ciężka choroba autoimmunologiczna. Niestety współczesna medycyna głównego nurtu uznaje tylko właśnie tak skrajną wersję zmęczenia nadnerczy (czyli wspomnianą wyżej chorobę Addisona). Co w takim razie ze zmęczonymi nadnerczami, które są u skraju wyczerpania, ale jeszcze nie są w stanie choroby? A no nic…. Po prostu ignorują zmęczenie nadnerczy ponieważ metody badawcze nie są czułe na niższe poziomy hormonalne z wyeksploatowanych nadnerczy. Dopiero (!!!) jak rozwinie się z tego prawdziwy problem , czyli choroba Addisona,  dobra do bombardowania jej farmaceutykiem, wtedy medycyna głównego nurtu bierze się „do pracy”.

Jeżeli zatem, ktoś doświadcza większości znanych objawów hypoadrenii, które wymienione są poniżej ma szansę na właściwe zabranie się do jego problemów głównie w holistycznych placówkach ochrony zdrowia, albo u dobrego lekarza  z otwartą głową!

Niektórzy zmęczenie nadnerczy nazywają zespołem stresu XXI -go wieku. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie żyjemy na o wiele bardziej toksycznych poziomach codziennego stresu, niż kiedykolwiek wcześniej.

Osobiście uważam, że określenie epidemia wcale nie jest tu przesadzone. Każdy z nas prawdopodobnie kilka razy na przestrzeni życia cierpi z powodu większego osłabienia tych gruczołów. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, jak choćby: trudnościami finansowymi, chorobą naszą czy kogoś nam bliskiego, wymagającymi egzaminami na studiach, zmianą miejsca zamieszkania, nadmiarem obowiązków w pracy, zwolnieniem lub bezrobociem,  wymaganiami związanymi z opieką nad małym dzieckiem lub chorego członka rodziny.  Takie sytuacje i życiowe zawirowania powodują rozchwianie układu endokrynologicznego i różne objawy fizyczne. Najlepiej jeśli czynnik stresowy ustępuje lub łagodnieje dość szybko… – wtedy zwykle bez konkretnych środków zaradczych, po jakimś czasie, ciało samo wraca do równowagi. Gorzej jeśli stresory nakładają się na siebie lub trwają permanentnie długo. Wtedy mechanizmy adaptacyjne załamują się i potrzebujemy konkretnej pomocy.


Co ma w swoim składzie BASIC FitLine : 32 enzymy trawienne, 9 rodzajów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, Lactobacillus reuteri – matka wszystkich pozostałych bakterii, 7kg wyciągów z warzyw i owoców, antyoksydanty (witaminy A, C, E, selen, bioflawonoidy), zioła ajurwedyjskie, biodostępną KURKUMINE.

BASIC FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Zmęczenie nadnerczy dotyczy stanu, w którym nadnercze nie funkcjonują na optymalnym poziomie. Termin ten wszedł w życie w 1998 roku i opisuje serię objawów, które mogą sprawić, że ktoś poczuje się źle lub źle.

Nadnercza są parzystym gruczołem znajdującym się na górnym biegunie nerki. Nadnercza leżą pozaotrzewnowo. Luźno przylegają swoją tylną powierzchnią do części lędźwiowej przepony. Lewe nadnercze jest częściowo przykryte przez naczynia śledziony i trzonem trzustki. Prawe zaś położone jest poza wątrobą i przylega do żyły głównej dolnej. Nadnercze oddzielone jest od nerki tkanką tłuszczową, a wraz z nią objęte torebką tłuszczową. [1]

Nadnercza są odpowiedzialne za zwalczanie stresu hormonalnego. Pomagają również w zdrowiu serca i ciśnieniu krwi. Poza tym są zaangażowane w produkcję i dystrybucję 50 hormonów. 

Kiedy nasz system nerwowy atakowany jest przeróżnymi bodźcami, nadnercza podkręcają kortyzol. Kortyzol to hormon stresu, ale nazywa się go także hormonem zabójcą. Nawet niski poziom, ale przewlekłego stresu powoduje wyższy poziom kortyzolu. A to z kolei przeszkadza nam się zrelaksować, burzy nasz sen i trawienie.
            Nadnercza funkcjonują jako amortyzatory naszego organizmu, pomagając w obsłudze wszelkich form stresu. 
Jednak jeżeli stresujesz się non stop te gruczoły stają się po prostu  przepracowane (!!!), co właśnie nazywa się wyczerpaniem nadnerczy. I tu dzieje się następująca rzecz, mianowicie nadnercza przemęczone przestają wydzielać wystarczające ilości kortyzolu i to właśnie  powoduje spadki energii w ciągu dnia, a w nocy ostre kolce, które zakłócają sen. 
 
Natomiast gdy nadnercza są zmęczone przez wyczerpanie fizyczne, zmęczenie nadnerczy przechodzi samoistnie wraz z naturalnym spowolnieniem. Aktywność się kończy, a nadnercza odzyskują swoją sprawność w ciągu 24-48 godzin. Wprawdzie nasze mięśnie mogą jeszcze odczuwać ból, ale w
rzeczywistości czujemy się fizycznie i psychicznie odświeżeni, a nasza energia zostaje odnowiona.
 
Natomiast zmęczenie nadnerczy spowodowane długotrwałym stresem jest znacznie poważniejszym problemem. Oczywiście należy pamiętać, że poziom stresu i reakcja na niego bardzo się u różnych ludzi różni. Każdy ma swój „własny poziom stresu” i co innego wpływa na niego i jest powodem poważnego zmartwienia.
Jedno jest pewne, jeżeli poddamy się długofalowemu stresowi, wcześniej czy później poczujemy się jak wyczerpana bateria i doświadczymy zmęczenia nadnerczy.
 
Stopniowy rozwój wyczerpania nadnerczy jest złożonym procesem. Medycyna niekonwencjonalna wyróżnia cztery etapy na drodze do ich wypalenia, w których poziom hormonów i neuroprzekaźników waha się dramatycznie. Na szczęście większość osób zatrzymuje się na pierwszym lub drugim.
 

Poniżej przedstawiam 9 (może nawet trochę więcej) wyraźnych objawów, które świadczą o zmęczeniu nadnerczy:

Stały, silny stres powoduje, że nadnercza na początku dostosowują się, zwiększając swój rozmiar i funkcjonalność. Tak ciągną przez jakiś czas, a następnie wszystko zaczyna się walić. Zwiększona odporność,a następnie postępujące fazy degradacji mogą trwać od jednego miesiąca do … 20 lat.
 

1. TRUDNOŚCI W RADZENIU SOBIE ZE STRESEM

Stresujące chwile są nieodłączną częścią naszego życia i doskonale o tym wiemy. Wiemy też, że zawsze po burzy wychodzi słońce i dlatego czasami lepiej, czasami gorzej, ale jakoś sobie z tym stresem radzimy.  Jeśli jednak:

twój „szczególnie trudny czas” radzenia sobie ze stresem, trwa już dość długo,

czujesz się przytłoczony sytuacjami,  które zazwyczaj nie wpłynęłyby na ciebie, aż tak poważnie,

nawet drobne niepowodzenie potrafi doprowadzić cię do łez,

czujesz wewnętrzny niepokój i lęk,

– to może być oznaką zmęczenia nadnerczy.

Ściśle powiązane objawy tej choroby to:

  • brak zainteresowania codziennymi czynnościami
  • brak entuzjazmu (ciągła nostalgia)
  • brak skupienia
  • apatia
  • niepokój i nerwowość
  • drażliwość
  • wewnętrzny lęk

Nadnercza uwalniają szereg hormonów, które są przeznaczone do zarządzania i naturalnej równowagi reakcji organizmu na stres. Hormony te obejmują kortyzol, aldosteron, adrenalinę i noradrenalinę. Gdy gruczoły nie działają prawidłowo, mogą nie być w stanie pomóc ci w regulowaniu stresu, który odczuwasz, bez względu na to, jak dużo pozytywnego myślenia praktykujesz. Aby pomóc w radzeniu sobie ze stresem związanym ze zmęczeniem nadnerczy, możesz wypróbować szereg rozwiązań, w tym:

  • medytacja
  • praktyka głębokiego i uspokajającego oddechu
  • aromaterapia
  • niezbyt obciążające ćwiczenia

Na rynku jest dostępnych sporo preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę. Nie wszystkie dają jednak zadowalające efekty. Aby rzeczywiście nastąpił efekt leczniczy należy zastosować produkt dobrej jakości. FitLine Gelenk Fit + CRA to pierwszy preparat z glukozaminą i chondroityną podawany jako napój. Stworzono go z zastosowaniem opatentowanych przez producenta technologii dających maksymalną możliwą przyswajalność składników. Składniki czynne (glukozamina i chondroityna) są doskonale przyswajane. Dzięki temu preparat daje efekty lepsze niż większość produktów o podobnym składzie. Pierwsze odczuwalne efekty występują u większości osób już po kilku dniach stosowania. Stosując preparat FitLine Gelenk Fit może być pomocny w wielu dolegliwości i bólu stawów, ścięgien, kręgosłupa etc. wynikających zarówno z trybu życia, wieku jak przebytych urazów i kontuzji.

FitLine Gelenk Fit możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


2.ZMĘCZENIE NAWET PO DOBRZE PRZESPANEJ NOCY

Najczęstszym objawem zmęczenia nadnerczy jest obniżony poziom energii, nawet po upewnieniu się, że masz wystarczająco dużo snu. Możesz czuć się zdezorientowany, zmęczony i cierpieć mgłę mózgu, nawet po tym, co powinno być spokojną, relaksującą drzemką.

Jest to już problem, jeżeli zauważysz, że masz trudności z wstawaniem z łóżka każdego ranka. Dzieje się tak bez względu na to, jak długo spałeś poprzedniej nocy. Aaaa zapomniałabym dodać,  ważny jest też harmonogram snu i godziny, o której kładziesz się spać …..

PAMIĘTAJ

Nadnercza regenerują się pomiędzy 21, a 23. Jeżeli zatem stale chodzisz spać po 23.00 , nie pozwalasz nadnerczom się zregenerować. 

I zaraz odezwą się głosy ; „ja tak chodzę spać od 10 lat i dobrze się czuję”.

Owszem, nie mówię, że to nie możliwe bo KAŻDY ORGANIZM JEST INNY, jednak pamiętajmy, że

proces wypalenia nadnerczy może trwać od 3 miesięcy do 20 lat……

Wracając do tematu. Jeśli Twój harmonogram snu jest w porządku, ale nadal czujesz się wyczerpany, prawdopodobnie masz zmęczenie nadnerczy. Dzieje się tak na wczesnych etapach tego stanu, ponieważ ci, którzy cierpią na zmęczenie nadnerczy, zwykle odczuwają duży stres, który zwiększa poziom hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny. To z kolei zaburza naturalny dzienny cykl hormonów i zakłóca ich właściwy poziom. Może to powodować trudności w zasypianiu każdej nocy.

Innym powodem (głównie w późniejszych stadiach tego stanu) jest to, że niski poziom kortyzolu zwykle prowadzi do niskiego poziomu glukozy we krwi. Zasadniczo sprawi to, że poczujesz głód i często zmusisz się do przebudzenia wcześniej niż myślisz. Oczywiście spowoduje to poranne zmęczenie.

3. FIZYCZNE ZMIANY CIAŁA

Istnieje wiele zmian w ciele, które mogą się wydarzyć na poziomie fizycznym, kiedy „przechodzisz” zmęczenie nadnerczy. Oto najczęstsze:

A) WYPADANIE WŁOSÓW

Utrata włosów jest często wynikiem braku równowagi hormonalnej – czegoś, co występuje w parze ze zmęczeniem nadnerczy. Przerzedzenie włosów lub zwiększona utrata włosów może być tego znakiem.

Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na ten objaw, jeśli wiesz, że masz dobrą dietę i żyjesz zdrowym, „pozytywnym” stylem życia. Zaburzenia równowagi hormonalnej  mogą powodować problemy z włosami, których nie da się naprawić ani za pomocą środków do pielęgnacji włosów, ani za pomocą „cudownych” środków na wypadanie włosów.

B) PRZYROST MASY BRZUCHA

Jeśli masz nagły wzrost masy ciała, którego nie można przypiąć do oczywistej przyczyny (jak na przykład zwiększona kaloryczność Twojej diety, podjadanie czy częste spożywanie alkoholu) możesz mieć zmęczenie nadnerczy. Jest to tym bardziej prawdziwe, jeśli wyżej wspomniany przyrost masy ciała ma miejsce głównie w okolicach brzucha.

Nawet jeśli spróbujesz kontrolować swoją dietę lub dodasz systematyczną aktywność fizyczną, nadal możesz nie widzieć rezultatów. Dlatego jeśli przybierasz na wadze bez oczywistego powodu, warto wziąć pod uwagę zmęczenie nadnerczy i skonsultować to z dobrym lekarzem.

C) PRZEBARWIENIA SKÓRY

Ciemne plamy na skórze mogą być oznaką problemów hormonalnych w gruczołach nadnerczy. Możesz również zauważyć pojawienie się lub powiększenie cieni pod oczami.

4. ZACHCIANKI

Nadnercza mają część zwaną korą, a na tym obszarze powstaje mineralokortykoid znany jako aldosteron. Zasadniczo ten składnik jest odpowiedzialny za regulację funkcji wydalniczej nerki.

Aldosteron bierze udział w regulacji gospodarki wodno-mineralnej, odpowiadając za wydalanie odpowiednich ilości potasu z moczem, wchłanianie zwrotne jonów sodu w nerkach, zapobiegając ich wydaleniu i nadmiernej utracie, co wiązałoby się z odwodnieniem i spadkiem ciśnienia tętniczego krwi.

Jeśli doświadczasz zmęczenia nadnerczy, ta zmniejszona czynność tych gruczołów spowoduje brak równowagi w ciele niektórych rodzajów minerałów, w tym magnezu, sodu i potasu.

Oznacza to, że będziesz miał mniej sodu w ciele, niż zwykle. W związku z tym możesz zacząć łaknąć słonych pokarmów, które pomogą zastąpić utracony sód.

Możesz również doświadczyć głodu cukru. Dzieje się tak dlatego, że gdy nadnercza nie wytwarzają wystarczającej ilości kortyzolu, poziom cukru we krwi spada. Nie tylko spowoduje to pragnienie słodkich posiłków, ale może również po prostu „uczynić cię” stale głodnym. Może to prowadzić do niezdrowego i niepohamowanego  podjadania.


REKLAMA*


5. ZMĘCZENIE POPOŁUDNIEM I WIĘCEJ ENERGII W NOCY

Ściśle związany z wyżej wymienionym punktem nr.1 dotyczącym zmęczenia nawet po dobrym śnie, popołudniowe zmęczenie jest bardzo częste u osób ze zmęczeniem nadnerczy. Ze względu na to, że nadnercza produkują zbyt niski poziom kortyzolu, późne popołudnia są najbardziej typowymi momentami, w których dochodzi do krachu cukru we krwi.

Zdrowe ciało bez zmęczenia nadnerczy będzie postępować zgodnie z normalnym cyklem energetycznym. Będzie czuć się najbardziej energetyczne w ciągu dnia i zacznie czuć się bardziej zmęczone, gdy zbliża się wieczór. Natomiast osoby ze zmęczeniem nadnerczy będą miały odwrotny cykl. Będą czuć się zmęczone w ciągu dnia i doświadczą nagłego wzrostu energii w porze późnego popołudnia. Czasami powoduje to tak wysoką energię w nocy, że występuje bezsenność.

Zwykle, jeśli doświadczasz tego konkretnego objawu, jesteś we wczesnych stadiach zmęczenia nadnerczy. Najlepszym sposobem zapobiegania nasilaniu się tych objawów jest obserwowanie diety. Wynika to z faktu, że niskie poziomy energii prowadzą do nadmiernego podjadania i przyjmowania kofeiny, co powoduje, że sen staje się jeszcze trudniejszy.

6. Problemy autoimmunologiczne, czyli ciągle się przeziębiasz, lub masz reakcje alergiczne.

Osłabiony układ odpornościowy jest oznaką wielu różnych zaburzeń. Jednym z nich jest zmęczenie nadnerczy. Wynika to z tego, że kortyzol – będący hormonem o wielu funkcjach – jest odpowiedzialny za tworzenie efektów przeciwzapalnych. 

Zapalenie odgrywa kluczową rolę w ochronie przed infekcjami. Często organizm podnosi temperaturę, aby „zabić” infekcje. Kortyzol pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego.

Niski poziom kortyzolu może spowodować, że twój układ odpornościowy zostanie narażony na szwank i stanie się bardziej podatny na rozwój drobnych schorzeń. Oznacza to, że częściej zaczniesz chorować i czuć się źle. Nadmierne zmęczenie nadnerczy, które nie jest leczone, może prowadzić do poważniejszych chorób, w tym:

  • przewlekłe zapalenie organizmu
  • choroby autoimmunologiczne
  • alergie

7. NISKI POPĘD PŁCIOWY I MAŁA ENERGIA SEKSUALNA

Oczywiście wszystko dzieje się przez zaburzenia hormonalne.

Na początku wypalenia nadnerczy poziom hormonów stresu w organizmie jest niebezpiecznie wysoki.  

W drugim etapie zapotrzebowanie organizmu na kortyzol jest większe, niż jest w stanie sam wyprodukować.  Zauważalny jest niższy poziom hormonów płciowych. To dlatego, że środki potrzebne do produkcji hormonów płciowych są kierowane do ciągłej produkcji hormonów stresu, który jest nieustanny. Kluczem jest tutaj działanie pregnenolonu, syntezowanego z cholesterolu, prekursora dla obu hormonów płciowych i kortyzolu. Jego nadmiar przekształcany jest w DHEA, a ten w estrogen i progesteron. Na tym etapie pojawia się już silniejsze uczucie zmęczenia, szczególnie rano i w południe.  Pojawiają się pierwsze zaburzenia miesiączkowania u kobiet i/lub brak popędu płciowego.

8. STAŁEEEEE UCZUCIE ZMĘCZENIA

Po raz kolejny punkt ten ściśle wiąże się z wyżej wymienionymi punktami dotyczącymi poziomów energii i porannego zmęczenia. Ale tym razem chodzi mi o uczucie, którego doświadczają osoby w dalszych stadiach wypalenia nadnerczy.

W późniejszych stadiach tego zaburzenia nadnercze nie są już w stanie wytworzyć hormonów, których potrzebuje twoje ciało. Prowadzi to do stale (!!!) niższych poziomów wszystkich hormonów, które normalnie musiałyby funkcjonować każdego dnia.

Czujesz wtedy, że Twój poziom energii właśnie spadł na stałe. Naprawdę! (wiem z doświadczenia) bez względu na to, ile kawy pijesz (teraz nie pije w ogóle) lub ile godzin śpisz, po prostu czujesz się coraz bardziej zmęczony. Większość ludzi popełnia błąd zakładając, że jest to oznaką przepracowania – no ale cóż pracy zmienić nie możemy, więc może później weźmiemy urlop, później odpoczniemy i tak dalej…. Otóż później to może być już tylko gorzej. Żadne wakacje nawet 2 tygodniowe nie pomogą (to też wiem z doświadczenia) jeżeli nie zmienimy nawyków, stylu życia, diety i nie wesprzemy organizmu.

Odzyskanie właściwego, normalnego poziomu energii jest trudne, ale wykonalne.

9. NADWRAŻLIWOŚĆ NA ŚWIATŁO

Objaw ten jest zaskakująco powszechny u osób ze zmęczeniem nadnerczy, ale często jest pomijany. Brak właściwej równowagi między poziomem potasu i sodu w organizmie może spowodować, że oczy będą cierpieć i stają się bardziej wrażliwe.

10. INNE OBJAWY WYPALENIA NADNERCZY

  • budzenie się w środku nocy bez powodu
  • kołatania serca
  • niskie ciśnienie krwi
  • niedoczynność tarczycy, na którą nie działają leki, albo pomimo leków niedoczynność pogłębia się
  • stany depresyjne
  • endometrioza
  • zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • mięśniaki macicy
  • choroby piersi, guzki, torbiele
  • niepokój, ataki paniki
  • uczucie skołowania
  • mgła mózgowa, problemy z koncentracją
  • nawracające poronienia
  • nietolerancja temperatury, zwłaszcza nadmiaru ciepła i słońca
  • bardzo bolesne miesiączki
  • nieregularne cykle
  • przedwczesna menopauza
  • szybsze starzenie się organizmu, szybsze siwienie włosów
  • zaparcia bez wyraźnego powodu
  • ból stawów nieznanego pochodzenia
  • utrata masy mięśniowej
  • ból mięśni przypominający fibromialgię
  • zimne dłonie i stopy
  • zapalenie błony śluzowej żołądka

JAK PRZYWRÓCIĆ RÓWNOWAGĘ W NADNERCZACH?

Kilka z najważniejszych czynników:

  • Wrzuć na luz!! Nie denerwuj się rzeczami, na które nie masz wpływu!!! I nie chcę słyszeć komentarzy w stylu „łatwo powiedzieć” – bo sama była kiedyś chodzącym kłębkiem nerwów. Wszystko jest do wypracowania. ♥
  • Wielu ekspertów z dziedziny zdrowia wskazują na poważne znaczenie witaminy B12 zarówno dla zdrowia nadnerczy, jak i tarczycy.
  • Śpij co najmniej 8 godzin i chodź spać przed 23:00, a najlepiej około 22:00.
  • Nie oglądaj telewizji, telefonu i innych źródeł elektronicznych na 1-2  godziny przed spaniem, one generują niebieskie światło, które zaburza produkcję melatoniny, niezbędnej do spokojnego snu i wypoczynku. Kiedyś ludzie zasypiali bez telefonu czy telewizora!
  • Chodź na spacery do parku, lasu, na łąkę i nie używaj wtedy okularów słonecznych. TO WAŻNE – nie używaj okularów słonecznych! Zielony kolor przyrody i światło słoneczne są najsilniejszymi regulatorami hormonalnymi. 
  • Zrezygnuj z napojów energetycznych, kawy i środków pobudzających.
  • Zrezygnuj z alkoholu, nawet małych ilości.
  • Zrezygnuj z przetworzonej żywności: Te produkty spożywcze są zwykle pełne sztucznych barwników i konserwanty – to również wywołuje w organizmie stres.
  • Ćwiczenia fizyczne są także bardzo istotne. Ważne jest, aby w trosce o zdrowe ciało i umysł codziennie zażyć chociaż odrobiny ruchu.
  • Nie zapominaj również o nawodnieniu organizmu!
  • Unikaj a najlepiej zrezygnuj z nadmiaru węglowodanów, ustabilizuj gospodarkę glukozowo-insulinową.
  • Zaleca się również zwiększenie podaży magnezuB – kompleks ze szczególną uwagą na B5(kwas pantotenowy).
  • Inne suplementy, które wesprą regenerację naszych nadnerczy:
  • I jeszcze raz podkreślę:Zredukuj poziom stresuPosłuchaj swojego ciała. Kiedy czujesz się zestresowany lub przytłoczony, weź oddech i wyjdź na zewnątrz, jeśli możesz. Zdobycie kontroli nad poziomem stresu jest niezbędne do leczenia nadnerczy i przywrócenia ich do optymalnego poziomu funkcjonowania.

Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci ciało.


Activize FitLine jest preparatem aktywizującym pracę całego układu nerwowego. Ponadto Activize wspomaga: przeciwdziałanie stresowi, koncentrację, metabolizm, spalanie tłuszczów i węglowodanów, dotlenienie na poziomie komórkowym. Activize Oxyplus FitLine  to nie tylko przypływ energii, większa wydajność psychiczna i fizyczna, ale także bardzo ważne dotlenienie (odpowiada za to tlen pozyskany z alg brunatnych).

Activize Oxyplus możesz KUPIĆ TU


TUiTERAZ ♥♥♥

 

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

Źródło zdjęcia tytułowego: https://www.prevention.com/health/a20507737/is-it-your-thyroid-or-adrenal-fatigue/

źródło: https://www.powerofpositivity.com/10-signs-of-adrenal-fatigue-most-people-ignore/

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

3 Komentarze

  1. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
    This publish actually made my day. You cann’t believe
    simply how much time I had spent for this info! Thanks!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*