Jak muzyka działa na mózg? Korzystny wpływ muzyki na myślenie. Muzykoterapia.

Jak muzyka działa na mózg? Korzystny wpływ muzyki na myślenie.


🌟🌟🌟Muzykoterapia 🌟🌟🌟

Optymalne funkcjonowanie wymaga harmonijnego współdziałania różnorodnych inteligencji:

✔️językowej,

✔️przestrzennej,

✔️kinestetycznej,

✔️interpersonalnej,

✔️matematycznej,

✔️intrapersonalnej,

✔️duchowej.


Badania potwierdzają, że muzyka jest doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój, ponieważ:

🌟pobudza różnorodne inteligencje,

🌟integruje obie półkule mózgu

🌟sprzyja osiągnięciu stanu równowagi.

 

Naukowcy ustalili, że określony rodzaj muzyki korzystnie wpływa na umysł i pamięć, redukuje stres, poprawia koncentrację oraz otwiera podświadomość.

Zauważyli, że muzyka barokowa w tempie largo lub andante, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, sprzyja procesowi szybszego uczenia się. Spokojne dźwięki largo działają łagodząco na ciśnienie krwi, zmniejszają częstość akcji serca, przywracając mu normalny rytm. To z kolei obniża poziom stresu, wzmacnia układ odpornościowy i wpływa na zmianę fal mózgowych.

Muzyka barokowa synchronizuje więc funkcje umysłowe i cielesne, stwarzając idealne warunki do efektywnego uczenia się.


FitLine Beauty z peptydy kolagenowe

Produkt zawiera unikalną mieszankę peptydów kolagenowych, cennych ekstraktów roślinnych i ziołowych oraz witamin i minerałów, które wspierają skórę od wewnątrz.

– Wysoka biodostępność dzięki ekskluzywnej koncepcji transportu składników odżywczych NTC® 
– Peptydy kolagenowe i naturalne ekstrakty roślinne wspierają piękną, promienną skórę

– Znacząco poprawia elastyczność skóry.
– Piękne i zdrowe włosy. Specjalna kombinacja witamin i minerałów wspomaga tkankę łączną i przyczynia się do poprawy wyglądu włosów i paznokci. 

– Miedź i cynk chronią komórki przed stresem oksydacyjnym

FitLine Beauty z peptydy kolagenowe możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Kompozytorzy muzyki barokowej świadomie tworzyli relaksującą, pogodną muzykę, często wykorzystując instrumenty strunowe, takie jak skrzypce, harfa, gitara czy mandolina, które charakteryzują się naturalnie wysokimi częstotliwościami (5 – 8 tys. herców). Dźwięki o takiej częstotliwości dostarczają mózgowi energii, pobudzają umysł i pamięć, redukują zmęczenie oraz przyspieszają procesy uczenia się. Ponadto wpływają na harmonię. 

Affred Tomatis, francuski specjalista chorób uszu, zajmujący się wpływem muzyki powiedział:

 

Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania.
Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała”.

 

Badając muzykę różnych kompozytorów zauważył, że muzyką najbogatszą w wysokie częstotliwości są kompozycje Mozarta. W wyniku badań powstał termin „Efekt Mozarta” – to ogólny termin oznaczający wpływ i znaczenie muzyki w dziedzinie zdrowia, edukacji i poprawy ogólnego stanu psychicznego.


Na podstawie wielu badań dowiedziono, że zastosowanie muzyki może pomagać w leczeniu zaburzeń słuchania, dysleksji, zespołu zaburzeń uwagi, autyzmu. Muzyka pozwala zredukować stres wywołany chorobą, może również zredukować ból. Coraz częściej w leczeniu takich schorzeń jak migrena, nerwice, depresja, uzależnienia wykorzystywana jest muzykoterapia.🌟🌟🌟

 

W latach 1972 – 1992 przeprowadzano wiele badań, które wykazały, że słuchanie muzyki 🌟wspomaga czytanie,

🌟naukę języków obcych,

🌟naukę matematyki, 

🌟poprawia samoocenę,

🌟kreatywność,

🌟rozwija  zdolności percepcyjno– motoryczne,

🌟rozwija zdolności psychosomatyczne,

🌟rozwija zdolności kompetencje społeczne.

 

Studenci, którzy słuchali muzyki klasycznej byli bardziej ożywieni intelektualnie, zwiększały się ich zdolności twórcze, mieli większe poczucia własnej wartości, lepszą koncentrację, skupienie uwagi, a ich pamięć zwiększyła się o ponad 90% .


Klasyczna muzyka wzmacnia pamięć, wyobraźnię przestrzenną, rozumowanie, logikę. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pod wpływem muzyki zwiększa się poziom katecholamin oraz serotoniny, neuroprzekaźników biorących udział w procesie uczenia się. Badania wykazują, że słuchanie muzyki instrumentalnej we wczesnym dzieciństwie wspiera również rozwój zdolności matematycznych. Muzyka ulepsza i utrwala proces zapamiętywania, ponieważ stymuluje układ limbiczny, który jest emocjonalnym centrum mózgu i ma ścisły związek z uczeniem się.


Dla mnie muzyka to LoveJoy💖🌟

 

A Ty masz swoje ulubione utwory, które dodają Ci „skrzydeł”? 😊

 

Na zdrowie❤️

TUiTERAZ♥ ♥ ♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

SKLEP dla zdrowia:

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

 

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Trackback / Pingback

  1. Szczęście w małych rzeczach: Co sprawia, że dzień staje się wyjątkowy? ⋆ TEN BLOG DA ZDROWIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*