Pesto z pokrzywy przepis. Mnóstwo żelaza, witaminy C i chlorofilu.

PESTO Z POKRZYWY – PRZEPIS

SKŁADNIKI :

– 2-3 garście listków pokrzywy
– 1 garść orzechów nerkowca
– 1 garść pestek słonecznika (prażonych)
– 1 płaska łyżka parmezanu
– 2 ząbki czosnku
– papryczka chili (według preferencji dotyczących ostrości – u mnie 1 sztuka)
– sól
– pieprz
– sok z 1/2 cytryny
– oliwa do uzyskania odpowiedniej konsystencji

PRZYGOTOWANIE:

1. Odrywam listki pokrzywy od twardej łodygi i przekładam do sitka, a następnie płuczę.
2. Listki zanurzam w gorącej wodzie na chwilę, aż przestaną parzyć. Ważne, aby woda nie była wrząca.
3. Odcedzam pokrzywę i odsączam na ręcznikach kuchennych.
4. Na suchej patelni prażę pestki słonecznika.
5. Do kielicha blendera wkładam pokrzywę, nerkowce, prażone pestki słonecznika, parmezan, obrany czosnek, papryczkę chili, sól, pieprz oraz sok z cytryny. Dolewam oliwę i miksuję dokładnie.
6. Pesto z pokrzywy przelewam do słoików i przechowuję w lodówce.

💚Kilka wskazówek:

– Najlepiej wybierać pokrzywę przed kwitnieniem (najlepszy okres to kwiecień i maj).
– Nie polewamy jej wrzątkiem, lecz dokładnie myjemy lub moczymy w ciepłej wodzie.
– Do pesto najlepiej nadają się liście, ale łodygi także nadają się do produkcji soku.
– Najlepiej wybierać pokrzywę rosnącą z dala od dróg i ulic, z terenów jak najmniej zanieczyszczonych.

💚WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE POKRZYWY:

Pokrzywa dostarcza witaminy C, wspomaga naturalną odporność organizmu, przyspiesza usuwanie nadmiaru wody z ciała oraz stymuluje metabolizm, co przekłada się na lepsze trawienie. Zawiera także witaminy z grupy B oraz witaminę K, która działa pozytywnie na krzepliwość krwi, gojenie ran oraz zapewnia odpowiednią mineralizację kości. Ziele jest również źródłem glikozydów flawonoidowych, które wspierają system immunologiczny poprzez stymulowanie neutrofili w zwalczaniu infekcji. W skład pokrzywy wchodzą także terpeny, chlorofil, antocyjany, cukry oraz cholina. Do tego zestawu należy dodać składniki mineralne, takie jak krzem, żelazo, jod, fosfor, magnez, potas oraz wapń. Listę składników uzupełniają m.in. fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne, takie jak kwas masłowy, mrówkowy i kumarowy.

💚Pokrzywa pomaga przy anemii:

Dzięki swoim właściwościom krwiotwórczym, pokrzywa może być stosowana jako uzupełnienie leczenia anemii. Zwiększa poziom hemoglobiny i krwinek czerwonych, a jej składniki mają także właściwości przeciwkrwotoczne, co jest zasługą wspomnianej witaminy K.

💚Pokrzywa na drogi moczowe:
Napar z pokrzywy polecany jest pacjentom cierpiącym na kłopoty z drogami moczowymi. Korzeń pokrzywy można także znaleźć w składzie leków na prostatę. Roślina ma działanie moczopędne, zwiększa wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, chlorków i mocznika, co przyczynia się do oczyszczania i odtruwania organizmu.

Na zdrowie💚

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*