Dziurawiec zyskał miano „pogromcy chorób duszy i ciała.”
„Aspektem terapeutycznym ziela dziurawca, który doczekał się opracowania monograficznego przez lekarza psychiatrę Harolda Bloomfielda, jest jego aktywność antydepresyjna. Za sensację uznano działanie preparatów dziurawca porównywalne z promazyną, przyjmowaną przez ok. 24 mln pacjentów na świecie i uznawaną jako pigułkę szczęścia w leczeniu depresji, stanów lękowych i apatii. (…) Przyczynę popularności preparatów z dziurawca w leczeniu chorób psychicznych, prócz ich stwierdzonej aktywności, należy upatrywać w bezpieczeństwie stosowania, które silnie kontrastuje z zestawieniem działań niepożądanych promazyny”. prof. dr hab. Ryszard Piękoś
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) ciekawostki:
Jest jedną z najbardziej wszechstronnie działających roślin. Niegdyś wierzono, iż ma moc odpędzania złych demonów.
Gdy rozetrzesz w palcach żółte kwiatki dziurawca, zmieniają one kolor na czerwony. Ponadto liście posiadają liczne, malutkie dziurki, stąd spolszczona nazwa „dziurawiec”.
Zwany niegdyś Zielem Świętojańskim, gdyż okres kwitnienia rośliny wypada właśnie w okolicach 24 czerwca.
W średniowieczu uważano, że leczy aż 99 chorób.
Łagodzi nieprzyjemny zapach z ust
Dziurawiec to zioło od wieków stosowane w medycynie ludowej. Teraz doczekał się badań naukowych, które potwierdzają jego zdrowotne właściwości, od regulacji pracy żołądka, poprzez łagodzenie stanów depresyjnych – aż po działanie przeciwnowotworowe!
Przez naukowców został nazwany naturalnym Prozakiem, ze względu na swoje właściwości podnoszenia nastroju, niwelowania stanów lęków i niepokoju oraz przeciwdziałania depresji.
Zioło bogate jest m.in. w hiperforynę, hiperycynę, flawonoidy, proantocyjanidy, kwasy fenolowe, polifenole, rutynę, garbniki, związki żywiczne, flawonoidy i glikozyd.
Od dawien dawna stosuje się go również w stanach depresyjnych i lękowych, sezonowej apatii, a także przy niepokoju nerwowym. Przy czym nie działa on usypiająco czy też otumaniająco. Po prostu poprawia nastrój.
Pięknie o dziurawcu napisała Agnieszka Maciąg:
„Mam wrażenie, że Pan Bóg dając nam długie i ciemne dni podarował również antidotum na sezonowy spadek nastroju. Dlaczego tak myślę? Ponieważ dziurawiec można bezpiecznie zażywać tylko w okresie jesienno- zimowym, gdy na zewnątrz nie ma zbyt wielu promieni słońca. Składniki zawarte w dziurawcu czynią nas bowiem nadwrażliwymi na słońce i mogą powodować nawet poparzenie. To tak, jakby Pan Bóg puścił do nas oko, a jednocześnie dał wyraźny sygnał „tę roślinę daję Wam na zimę. Latem musicie chłonąć światło słońca” :). Pogrążeni w ciemności dostaliśmy więc dar, który może pomóc nam przetrwać zimę w dobrych nastrojach.”
JEDYNE NA RYNKU AMINOKWASY ROZPUSZCZALNE W WODZIE!!! Pro Shape AMINO FitLine zawiera 8 podstawowych aminokwasów egzogennych ( (L-Izoleucyna,L-Leucyna, L-Lizyna,L-Metionina, L-Fenyloalanina,L-Treonina,L-Tryptofan i L-Walina). Musisz pamiętać, że brak JEDNEGO aminokwasu w naszym organizmie prowadzi do rozpadu łancucha DNA. Rozpad łańcucha DNA prowadzi do rozwoju chorób. Organizm bez wszystkich aminokwasów, nie podejmie walki z chorobami czy nadwagą.
ProShape Amino możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Skupmy się teraz na medycznych właściwościach dziurawca, wynikających z jego składu.
Dziurawiec na depresję♥
Przy współistniejących „chorobach duszy” trudno normalnie funkcjonować. Dziurawiec stosowany jest w lecznictwie w celu zlikwidowania stanów lękowych i bezsenności. Poza tym wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne. Gdy zaczęto dziurawiec badać naukowo stwierdzono, że jego przeciwdepresyjne działanie to zasługa hiperycyny i hiperforyny. Jednak niektórzy naukowcy twierdzą więc, że to nie sama obecność hiperycyny i hiperforyny działa przeciwdepresyjnie, ale coś jeszcze…. Co to takiego dokładnie? Tego jeszcze nie ustalono. Istnieje jednak naukowa pewność, że dziurawić działa antydepresyjnie. Badanie pokazują, że ma on wyraźny wpływ na stany niepokoju, lęków i spadki nastroju.
Prestiżowy magazyn „British Medical Journal” opublikował też wyniki badań nad skutecznością dziurawca jako środka antydepresyjnego. Naukowcy z Uniwersytetu w USA oraz Monachium przeanalizowali wyniki 23 niezależnych badań, przeprowadzonych na 1757 pacjentach, które wykazały, że pod względem skuteczności dziurawiec dorównuje lekom konwencjonalnym. Jednak w przeciwieństwie do ich szerokiego wachlarza skutków ubocznych, dziurawiec nie ma ich prawie wcale…
Najlepiej przebadane właściwości dziurawca dotyczą jego łagodzącego wpływu na stany lękowe i depresyjne. Analiza 27 randomizowanych badań objęła prawie 2300 osób z depresją, leczonych przez 4-6 tygodni. Wykazała ona, że ziele dziurawca jest skuteczniejsze niż placebo i porównywalnie skuteczne do leków trójpierścieniowych w leczeniu depresji o nasileniu lekkim i umiarkowanym. Przeprowadzone badania sugerują, że profil kliniczny dziurawca jest zbliżony do leków przeciwdepresyjnych z grupy inhibitorów selektywnego wychwytu serotoniny (SSRI)[1, 2].
Ziele św. Jana zaleca się przede wszystkim w łagodzeniu lęku i stresu, w nerwicach, nerwobólach, stanach obniżonego nastroju oraz podczas rekonwalescencji.
Hiperforyna i hiperycyna (ze względu na swój kolor zwana czerwonym barwnikiem) nie rozpuszczają się one w wodzie, dlatego napary i herbatki z dziurawca nie łagodzą „dolegliwości depresyjnych”. Wysoką skutecznością charakteryzują się wyciągi alkoholowe ze świeżego ziela, soki oraz nalewki. Dodatkowo poprawiają one koncentrację, wspomagają uczenie się i zapamiętywanie oraz wzmacniają cały organizm.
Oczyszczający dziurawiec
Ze względu na bogaty skład dziurawiec ułatwia eliminację nagromadzonych toksyn z organizmu. Wykazuje również działanie żółciopędne i moczopędne. Dzięki temu oczyszcza drogi moczowe i żółciowe.
Dodatkowym jego atutem są silne właściwości ochraniające wątrobę (narządu odpowiedzialnego za detoksykację organizmu).
Ponadto dziurawiec wykazuje działanie przeciwzapalne i odkażające. Wspomaga wydalanie wolnych rodników.
Dziurawiec pomaga przy trudno gojących się ranach
Preparaty dziurawca stosowane zewnętrznie wykazują również udowodnioną skuteczność w leczeniu owrzodzeń i trudno gojących się ran. Jego surowce sprawdzają się także w leczeniu miejscowym i ogólnym bielactwa nabytego.
Dzięki właściwościom antyseptycznym, ściągającym i kojącym dziurawiec jest też składnikiem płynów do higieny intymnej, środków do pielęgnacji jamy ustnej oraz dermokosmetyków przeznaczonych do leczenia stanów zapalnych skóry i uszkodzeń naskórka.
W przypadku leczenia niektórych chorób skóry (takich jak; liszaje, łuszczyca, odleżyny, oparzenia, owrzodzenia) można go mieszać z olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.
Zestaw możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Reguluje pracę układu pokarmowego
Dzięki sporej zawartości związków flawonoidowych ziele dziurawca działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych, dróg żółciowych i moczowych.
Stosuje się je w zaburzeniach czynnościowych i stanach zapalnych wątroby oraz schorzeniach przewodu pokarmowego. Poprawia trawienie i pobudza przemianę materii.
Działanie żółciopędne, spazmolityczne i ściągające wykazują głównie wyciągi wodne dziurawca, czyli napary i odwary. Z kolei w przywracaniu równowagi układu pokarmowego wykorzystuje się wyciągi alkoholowe.
Kamica moczowa
W medycynie naturalnej substancjami z ziela dziurawca wspomaga się leczenie kamicy moczowej i skazy moczanowej dzięki moczopędnym właściwościom flawonoidów, a zwłaszcza substancji o nazwie hiperozyd (dziurawiec może zwiększyć o 15–30 proc. dobową ilość wydalanego moczu).
Działanie przeciwnowotworowe
Okazuje się, że główny składnik aktywny dziurawca – hiperforyna – indukuje apoptozę (śmierć) komórek nowotworowych. Dotyczy to guzów litych, ale także komórek białaczkowych. Ponadto substancja ta zmniejsza skłonność do przerzutów nowotworów, zmniejsza ich inwazyjność i hamuje angiogenezę (proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych). Badacze nie znają dokładnego mechanizmu działania hiperforyny, ale traktują ją jako potencjalny lek antynowotworowy.[4]
REKLAMA*
Jak stosować dziurawiec?
Napar z dziurawca
Łyżkę ziela wsypać do szklanki, zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem do naparzenia na 15 minut.
Pić pół lub dwie trzecie szklanki 2–3 razy dziennie
- po jedzeniu (jako środek rozkurczowy)
- lub przed posiłkiem (jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych, żółciopędny).
Nalewka z dziurawca
100 g ziela dziurawca zalać 500 g spirytusu i odstawić na siedem dni, po tym okresie przecedzić i wycisnąć przez gazę.
Stosować dwa razy dziennie po 1 łyżeczce na pół szklanki wody w chorobach wątroby, przewodu pokarmowego i układu żółciowego.
Zewnętrznie stosuje się do nacierania w bólach stawowych.
Olej z dziurawca
Alkoholowy wyciąg z dziurawca o czerwonej barwie można stosować zarówno zewnętrznie (do leczenia trudno gojących się ran i oparzeń), jak i wewnętrznie (w przypadku zaburzeń depresyjnych i pokarmowych).
Składniki:
– około 100 g świeżych kwiatów dziurawca,
– 0,5 l oleju lnianego, migdałowego lub słonecznikowego,
– około 3 łyżeczki spirytusu.
Rozdrobnione kwiaty dziurawca zalać spirytusem i zostawić w szklanym, zakręconym słoiku na 15-20 minut. Podgrzać olej na średnim ogniu i dodać do dziurawca. Przechowywać w zamkniętym słoiku przez około dwa miesiące, codziennie wstrząsając mieszaninę. Po tym czasie przecedzić olej, dokładnie wyciskając kwiaty, i rozlać do ciemnych buteleczek. Trzymać w suchym, ciemnym miejscu.
Przeciwwskazania:
- Dziurawca powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
- Małym dzieciom można podawać dziurawiec tylko po konsultacji z lekarzem.
- Osoby cierpiące na przewlekłe choroby lub przyjmując jakieś leki powinny skonsultować zażywanie dziurawca z lekarzem, aby nie spowodować interakcji z innymi lekami.
- Uwaga kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne – dziurawiec może osłabić ich działanie.
- Gdy przyjmujemy jakiekolwiek leki, trzeba zapytać lekarza, czy możemy zażywać dziurawiec, szczególnie z syntetykami. Preparaty dziurawca wchodzą bowiem w liczne interakcje z lekami, głównie tymi stosowanymi w farmakologicznym zwalczaniu depresji. Łączne stosowanie dziurawca i leków z grupy SSRI powoduje ich wzmocnione oddziaływanie, objawiające się zmianami nastroju, nadpobudliwością ruchową, bólami głowy i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi.
- Preparatów z dziurawca nie wolno także stosować podczas terapii skojarzonej z interferonem i niektórymi chemioterapeutykami przeciwnowotworowymi, a także z indynawirem używanym w leczeniu zakażeń wirusem HIV, antykoagulantami, takimi jak warfaryna, cyklosporyna, a także z niektórymi doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi.
- Obecna w dziurawcu hiperycyna, która odpowiada za większość jego właściwości prozdrowotnych, może powodować wrażliwość na światło słoneczne, a nawet fotouczulenie. Dlatego osoby z jasną karnacją powinny stosować preparaty dziurawca ostrożnie, unikając ostrego słońca i źródeł światła ultrafioletowego.
Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci ciało.
TUiTERAZ ♥♥♥
FitLine Basics to koncentrat najbardziej wartościowych owoców, warzyw, zbóż, żywych kultur bakterii oraz enzymów. Składniki dobrano z myślą o: *odbudowie odporności, *regeneracji układu pokarmowego, *lepszym trawieniu, *lepszym wchłanianiu pożywienia. FitLine Basics zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus La-5 + Bifidobacterium lactis Bb-12), *32 enzymy trawienne, * biodostępną KURKUMINE, * 9 rodzajów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, *żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, *Lactobacillus reuteri – matka wszystkich pozostałych bakterii, *7kg wyciągów z warzyw i owoców, *antyoksydanty (witaminy A, C, E, selen, bioflawonoidy), *zioła ajurwedyjskie,
FitLine Basics możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
TUiTERAZ♥ ♥ ♥
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.
www. rh7.pl
Źródło zdjęcia tytułowego: http://www.naturalherbs.ro/herbs/gyogynovenyek/st-johns-wort/
Bardzo interesujący!