Nie mogę spać! Jak radzić sobie z bezsennością.

Nie mogę spać!

Jak radzić sobie z bezsennością.

Wracasz późno do domu po caaaaałym dniu pracy. Jesteś tak zmęczony, że nawet nie chce Ci się jeść. Marzysz tylko o tym, żeby położyć się do łóżka i iść spaaaać. Bierzesz szybki prysznic, myjesz zęby, układasz się w wygodnej pozycji, która jednak po chwili nie wydaje się już taka komfortowa. Zatem  po chwili przekręcamy się na drugi bok, po chwili znowu zmieniamy stronę i znowu i znowu, aż w końcu kładziemy się na znak może to coś da. Nic nie daje. Spoglądamy na zegarek (a raczej telefon) i okazuje się, że już od godziny bezskutecznie walczymy o sen. Kręcimy się dalej i nic z tego. Sięgamy po telefon i kolejna godzinę spędzamy na graniu w pasjansa, albo przeglądaniu Instagrama. Kiedy już wszyscy znajomi prześledzeni i pasjans się znudził, a „czasu na sen” zostało nam zaledwie 4-5 godzin – sięgamy po pigułki i wreszcie zasypiamy……

Rano po przebudzeniu jedyne o czym myślimy i czego pragniemy to KAWA. Czujemy, że bez kawy nie nawiążemy kontaktu z rzeczywistością. No więc wstajemy i jak zombi idziemy do kuchni i robimy sobie kawę – najlepiej taka mocną, żeby nas postawiła na nogi.

Zachodzimy do pracy i zanim zdążymy zdjąć kurtkę włączamy czajnik z wodą na kolejną kawę. Ci bardziej wymagający zafundują sobie doppio espresso w jakieś super hiper kawiarni. Zanim wybije południe zdążymy wypić 2-3 kawy, znam takich co i 4 potrafią wypić.

Po powrocie do domu „odpoczniemy” chwilę przed telewizorem, albo komputerem, ugotujemy obiad dla dzieci, a często sami zjemy coś słodkiego, ogarniemy dzieci do szkoły i kładziemy się spać i …. się znowu zaczyna: wiercenie, przewracanie, liczenie owiec, itp.

 WAŻNE:
Emocjonalne problemy (stres, lęk i depresja) oraz niedobory minerałów powodują połowę wszystkich przypadków bezsenności.

Nie mogę spać!

BEZSENNOŚĆ – co to takiego jest???

Wiemy doskonale, że sen nie tylko gwarantuje odpoczynek, ale także przyśpiesza powrót do zdrowia – łącznie z gojeniem ran – (zobaczcie ile śpią osoby chore, albo jak mamy gorączkę czy przeziębienie wtedy moglibyśmy spać cały czas).

Utrzymująca się bezsenność jest tak samo szkodliwa jak brak wody czy jedzenia!!!

Tak! Dobrze przeczytałeś – bezsenność potrafi zabić.

Bezsenność – to przewlekłe problemy ze snem: niemożność zaśnięcia, płytki sen, budzenie się w nocy.  Pociąga ona za sobą kolejne zaburzenia, takie jak np.:

  • wzrost masy ciała,
  • depresja,
  • rozdrażnienie,
  • problemy z racjonalnym podejmowaniem decyzji,
  • zasypianie w nieoczekiwanych momentach np. za kierownicą,
  • zakwaszenie organizmu,
  • kłopoty z koordynacją ruchową.

Jest również na odwrót. To znaczy wiele dolegliwości/chorób objawia się problemami z zasypianiem czy dobrym jakościowo spaniem. 

Przyczyny bezsenności:

  • astma i alergie dróg oddechowych (kłopoty z oddychaniem często utrudniają zasypianie),

  • bóle kręgosłupa,

  • nadczynność tarczycy (bezsenność, niska masa ciała, szybkie zmęczenie – to częste objawy nadczynności tarczycy),

  • refluks żołądka czy zapalenie żołądka i związane z nim bóle (więcej o zapaleniu żołądka pisałam tu),

  • nerwica,

  • leki, 

Wiele leków na receptę może zakłócać sen, do takich leków należą: leki przeciwdepresyjne, środki na ADHD, kortykosteroidy, hormony tarczycy, leki na wysokie ciśnienie krwi, niektóre leki antykoncepcyjne oraz tabletki odchudzające.

  • bezdech senny.

Z naukowego punktu widzenia za bezsenność odpowiadają zaburzenia zaburzenia wydzielania melatoniny (jest to hormon regulujący nasz rytm dobowy). Melatonina jest uwalniana z szyszynki. Gdy jest ciemno organizm produkuje jej więcej.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że praca w trybie zmianowym, długie przesiadywanie  przy sztucznym świetle czy radykalna zmiana strefy czasowej może wpływać na ilość produkowanej melatoniny. 

Problem powodujący bezsenność dla każdego jest indywidualny. To może być coś tak prostego, jak picie zbyt dużej ilości kofeiny w ciągu dnia lub bardziej skomplikowane zagadnienie, jak np. nadczynność tarczycy.

WAŻNE:
NIEDOBÓR MINERAŁÓW W ORGANIZMIE POWODUJ, ŻE:

  • ŹLE ŚPIMY,

  • MIMO DUŻEJ ILOŚCI SNU WSTAJEMY NIEWYSPANI i ZMĘCZENI,

  • WSTAJEMY ROZDRAŻNIENI,

  • SEN JEST PŁYTKI.


Restorate zestaw minerałów

Restorate zestaw minerałów czyli:regeneracja, odkwaszanie, oczyszczanie . Suplement ten jest idealnym napojem wspomagającym regenerację organizmu, dlatego jest szczególnie polecany na noc i po wysiłku fizycznym. Technologia NTC zapewnia wchłanialność około 90-99%. Stanowi potężny „zastrzyk” elektrolitów, minerałów i antyutleniaczy. Zawiera: wapń magnez, żelazo, potas, cynk, selen, miedź, mangan, chrom, witamina D, ajurwedyjskie ekstrakty ziołowe (wspomagają wchłanianie)

RESTORATE możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


KIEDY MOŻEMY MÓWIĆ O BEZSENNOŚCI??

Ponieważ ludzie potrzebują różnych ilości snu, jedni spędzają w łóżku 9-10 godzin i dopiero są wsypani, inny po 6-7 tryskają energią. Prawdopodobnie to właśnie 7 godzin jest tą magiczną granicą, krótszy sen może być przyczyną problemów ze zdrowie. Zatem, jeżeli sypiasz 6 lub mniej godzin na dobę to masz już niedobory snu. Jakie są tego konsekwencje o tym za chwilę. Wcześniej wspomnę tylko, że oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że często ograniczenie godzin snu jest dla nas koniecznością (praca, małe dzieci), czasami świadomym wyborem (wolimy pograć na komputerze, obejrzeć film niż się wyspać), ale nawet jeśli nie są związane z bezsennością (ograniczenia godzin snu) to wpływają na organizm destrukcyjnie. 

Ze względu na to co napisałam wcześniej, że ludzie potrzebują różnych ilości snu bezsenność zależy od jakości snu i od nastroju po spaniu, a nie od liczby godzin, którą śpimy.

 Nawet jeśli spędzasz 7-8 godzin noc w łóżku, jeśli czujesz się senny i zmęczony w ciągu dnia, możesz doświadczyć bezsenności.

PO PIERWSZE – ZMIEŃ NAWYKI

Zacznijmy od identyfikacji nawyków, które powodują bezsenność i zaburzenia snu.

Czasami jest tak, że niektóre z rzeczy, które robisz codziennie, aby poradzić sobie z bezsennością, mogą rzeczywiście pogorszyć sprawę.

Na przykład:

  • stosujesz tabletki na sen,
  • pijesz alkohol przed sen (alkohol zaburza pracę mózgu, po alkoholu nie mamy snu głębokiego, i dodam tu jeszcze ciekawostkę, że ALKOHOL „spowalnia metabolizm” na 14 dni!!!!),
  • w ciągu dnia pijesz dużo kawy, co utrudnia późniejsze zasypianie,

Inne nawyki, które mogą negatywnie wpłynąć na zdolność do spania w nocy obejmują;

1. Spanie w ciągu dnia.

2. Jedzenie słodkich potraw lub ciężkie posiłki na krótko  przed snem – Zbyt krótki czas pomiędzy ostatnim posiłkiem a położeniem się do łóżka może zaowocować bezsennością ponieważ organizm zostaje pobudzony, żeby strawić pokarm i jeżeli już zaśniemy, sen nie jest tak głęboki jak powinien ponieważ organizm nie jest w stanie ronić dwóch rzeczy na 100%. Więc albo zwalnia trawienie (przez co tyjemy), albo sen jest bardzo płytki.

3. Brak ruchu, albo ćwiczenia zbyt późno w ciągu dnia.

Dlaczego małe dzieci tak łatwo zasypiają? Ponieważ cały dzień upływam im na aktywności fizycznej i nie chodzi tu tylko o sport, ale także o taniec, spacery itp.

4. Otaczanie się elektroniką – niebieskie światło, które dociera do nas głównie z ekranów komputera czy telewizora czy smartfona stymuluje aktywność mózgową, co utrudnia zasypianie i zakłóca prawidłowy rytm snu) – spójrzcie na to z tej strony- tak bardzo pilnujemy, żeby dzieci nie spędzały zbyt dużo czasu przed telewizorem, a sami w każdej wolnej chwili sięgamy po urządzenia elektroniczne.

5. Kawa i napoje energetyczne – napoje zawierające kofeinę wpływają na nas pobudzająco. Badania wykazały, że wypicie jednej kawy na 6 godzin przed snem skraca nasz sen o całą godzinę. Ponadto nadmiar kofeiny wpływa na jakość snu (jeżeli pijemy dużo kawy w ciągu dnia nasz sen jest lekki).

Często zmiana nawyków, które wzmacniają bezsenność wystarczy, aby pokonać bezsenność w ogóle. To może potrwać kilka dni, zanim ciało zacznie się przyzwyczaić do zmiany, ale kiedy to zrobi, my będziemy lepiej spać.

JAK WALCZYĆ Z BEZSENNOŚCIĄ ???

Na początku zadbajmy o odpowiednią temperaturę w sypialni. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż wysoka temperatura utrudnia zasypianie, a suche powietrze źle wpływa na drogi oddechowe. Wieczorne wietrzenie sypialni przed senem powinno wejść nam w nawyk gdyż dotlenienie do klucz do dobrego snu.

Następnie – wyłącz wszystkie ekrany co najmniej godzinę przed snem.  Jak już wspomniałam ekrany elektroniczne emitują niebieskie światło, które zakłóca produkcję melatoniny w organizmie i zwalcza senność. Więc zamiast oglądać telewizję lub spędzać czas na telefonie, tablecie lub komputerze, wybierz inną relaksującą aktywność, na przykład czytanie książki.

Unikaj drzemek. Drzemanie w ciągu dnia może utrudnić sen w nocy. Jeśli uważasz, że jednak musisz to robić to ograniczyć drzemki do 20 minut i staraj się robić to do 15.00.

Użyj sypialni tylko do spania i seksu.  Nie pracuj, nie oglądaj telewizji ani nie korzystaj z komputera w łóżku ani w sypialni. Celem jest skojarzenie sypialni z samym snem, tak aby mózg i ciało dostały silny sygnał, że nadszedł czas, aby „skoczyć dzień” po wejściu do łóżka.

Jeśli jest CI baaaaardzo trudno zasnąć, spróbuj zastosować technikę relaksacyjną, taką jak wizualizacja, stopniowe odprężenie mięśni lub medytację, które można wykonać bez wychodzenia z łóżka. Wiadomo, że nie zastępuje snu, ale odprężają umysł i ciało.

I ostatnia bardzo ważna rzecz to

MAGNEZ (ogólnie minerały)

Magnez szczególnie poleca się przyjmować w godzinach wieczornych, ale nie tylko bo np. w ciągu dnia w sytuacjach stresujących tez jest niezbędny. Pierwiastek ten działa wyciszająco na układ nerwowy, chroni nas przed nocnymi skurczami mięśni, które zwykle utrudniają sen.

Po całym dniu intensywnej pracy czy nauki, zwłaszcza jeśli wspomagaliśmy się kawą czy energetykami, konkretna dawka magnezu przyjęta przed snem, może ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu.

Witaminy z grupy B

Niedobór witamin z grupy B prowadzi do ogólnego zmęczenia, stanów depresyjnych oraz problemów ze snem.


Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


P. S. Leki nasenne i przeciwdepresyjne sztucznie wprowadzają organizm w stan relaksacji, a w dodatku często działają otępiająco. Może się zdarzyć tak, że jeszcze kilka godzin po przebudzeniu, nie będziemy mieli 100% kontroli nad swoim umysłem. Poza tym chyba wszyscy wiemy, że leki nasenne i przeciwdepresyjne uzależniają i wywołują wiele działań niepożądanych .

TUiTERAZ ♥♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Komentarz

1 Trackback / Pingback

  1. DLACZEGO NIE CHUDNĘ??? Lista 6 powodów niezwiązanych z dietą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*