Wiązówka błotna – właściwości lecznicze i zastosowanie

Wiązówka błotna – właściwości lecznicze i zastosowanie

Wiązówka błotna  inaczej nazywana jest królową łąk albo kozią brodą, tawułą błotną, tawułą łąkową czy  kropidłem błotnym.

Wiązówka wykazuje wiele właściwości. Głównym surowcem są kwiaty, z których można zrobić napar lub leczniczą nalewkę.

Wiązówka błotna jest byliną należącą należącą do rodziny różowatych, czyli tej samej co np.  dzika róża, głóg, tawuła, a także poziomka czy pigwowiec. 

W Polsce tę roślinę, spotkać najczęściej można się na żyznych, podmokłych łąkach, terenach bagnistych i nad brzegami wód.

Jest ona rośliną pospolitą, do celów leczniczych zbiera się jej kwiaty, ale wykorzystywane są również ziele, liść i kłącze wraz z korzeniami.

Liście i ziele zbierać się powinno od maja do lipca,

kwiaty – od czerwca do połowy sierpnia,

kłącza – wiosną, późnym latem lub jesienią.


FitLine Basics to koncentrat najbardziej wartościowych owoców, warzyw, zbóż, żywych kultur bakterii oraz enzymów. Składniki dobrano z myślą o: *odbudowie odporności, *regeneracji układu pokarmowego, *lepszym trawieniu, *lepszym wchłanianiu pożywienia.  FitLine Basics  zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus La-5 + Bifidobacterium lactis Bb-12), *32 enzymy trawienne, * biodostępną KURKUMINE, * 9 rodzajów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, *żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, *Lactobacillus reuteri – matka wszystkich pozostałych bakterii, *7kg wyciągów z warzyw i owoców, *antyoksydanty (witaminy A, C, E, selen, bioflawonoidy), *zioła ajurwedyjskie,

FitLine Basics możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Wiązówka błotna – właściwości lecznicze

Surowcem zielarskim są wspomniane już przeze mnie wcześniej  kwiaty, które po wysuszeniu mają  następujące właściwości:

  • przeciwbólowe,
  • moczopędne,
  • napotne,
  • przeciwzapalne,
  • odtruwające,
  • przeciwgorączkowe.

Z ususzonych kwiatów wiązówki przygotowuje się herbatki ziołowe, wyciągi i wywary, które należy pić w trakcie infekcji (grypy, przeziębienia, stanach zapalnych dróg moczowych), chorobach reumatycznych czy chorobach przewodu pokarmowego.

Znane jest także stosowanie jej na stany chorobowe skóry, trądzik, owrzodzenia czy nawet na trudno gojące się rany.

Swoje właściwości lecznicze wiązówka błotna zawdzięcza:

  • olejkom eterycznym,
  • garbnikom (działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie),
  • pochodnym kwasu salicylowego,
  • solom mineralnym,
  • flawonoidom,
  • kwasom organicznym,
  • glikozydom fenolowym
  • wanilinie (Wanilię używali już Aztekowie jako przyprawy i leku. Ma bowiem działanie przeciwgorączkowe, a nalewka z niej wzmacnia mięsień sercowy.)
  • pyłek kwiatowy wiązówki błotnej zawiera witaminy: B1B2, C i E
  • związkom fenolowym (kwas kumarynowy, pochodne kwercetyny)
  • rutynie – uszczelnia naczynia krwionośne, a także zapobiega powstawaniu enzymu niszczącego witaminę C, dzięki temu osłania ją i przedłuża jej aktywność

Badania wykazały, że wodne wyciągi z wiązówki hamują rozwój bakterii gronkowca złocistego – bakterii występującej w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. 

Wiązówka błotna – zastosowanie

Napary z kwiatów wiązówki stosowane są pomocniczo w przeziębieniach, ponieważ działają napotnie i obniżają gorączkę, a także w leczeniu przewlekłego postępującego reumatoidalnego zapalenia stawów – głównie u osób w podeszłym wieku, a także bólach stawowo-mięśniowych o innym podłożu.

Dzięki obecności flawonoidów kwiaty wiązówki działają moczopędnie i żółciopędnie, można je stosować przy występujących biegunkach i obrzękach.

WAŻNE:

Korzystać z ich działania mogą pacjenci z upośledzeniem czynności nerek.

Wiązówka błotna używana jest także przy trudnościach z trawieniem i wchłanianiem pokarmu – jest ziołem polecanym przy:

  • zapaleniu i wrzodach żołądka
  • nadkwasocie, 
  • zgadze,
  • nudnościach.

Należy także pamiętać, że może wspomóc trawienie i usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Dlatego polecana jest osobom, które chcą schudnąć lub po prostu oczyścić organizm. 


Ponadto Munogen FitLine zawiera: ** wysokogatunkową: L-Argininę i L-Cytrulinę (To aminokwasy, które pełnią ważną rolę w organizmie każdego sportowca, ale nie tylko – przyjmowanie ich pomaga zwiększyć wytrzymałość organizmu i poprawić natlenienie tkanek. Ponadto L-arginina wspomaga prawidłową funkcje wątroby, działa oczyszczająco na komórki tego narządu, jest też dobroczynną substancją dla naszego serca.) ** witaminę B6, witaminę B12 i kwas foliowy, które biorą udział w redukcji zmęczenia i znużenia.   Głównym zadaniem Munogen jest zwiększyć przepływ krwi w organizmie, w każdym naczyniu…tym samym organizm dostaje więcej tlenu do komórek, a co za tym idzie, więcej składników odżywczych. Efektem tego jest więcej energii, redukcja zmęczenia i znużenia * oczyszczenie krwi i limfy * profilaktyka dla układu krążenia * wsparcie do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych

Munogen FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Wiązówka błotna – napar i nalewka

Przepis na napar z wiązówki błotnej.

Przepis jest prosty – łyżkę kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 15-20 minut.

Napar można pić 3 razy dziennie – tak, całą zaparzoną szklankę należy podzielić na trzy porcie.

Przepis na nalewkę z wiązówki błotnej.

Nalewkę z kwiatów wiązówki błotnej robi się na bazie świeżo zebranych kwiatów, które zalewa się alkoholem (70%) i odstawia na 14 dni w ciemne miejsce. Nalewkę należy mieszać każdego dnia. Po 14 dniach nalewkę odcedzamy i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Można ją wykorzystać jako dodatek do herbaty, kawy czy naparu z imbiru z dodatkiem miodu. Świetnie rozgrzewa organizm.

Przepis na syrop z wiązówki błotnej.

Do przygotowania syropu potrzebować będziemy czterech garści kwiatów wiązówki, szklanki zmielonego cukru brązowego, soku wyciśniętego z trzech cytryn, jednej startej skórki z cytryny i trzech szklanek wody.

Wykonanie: wodę mieszamy z cukrem i doprowadzamy całość do wrzenia, gotujemy przez dziesięć minut, aż powstanie syrop, po czym zdejmujemy z palnika. Następnym krokiem jest dodanie do syropu soku cytrynowego i startej skórki cytrynowej (wcześniej sparzyć). Całość mieszamy i dodajemy kwiaty wiązówki, po czym ponownie mieszamy i zaparzamy je w syropie. Gdy syrop ostygnie, przecedzamy go przez gazę.

Czy wiesz, że…

  • Kwiaty wiązówki były dawniej dodawane do miodu pitnego, stanowiły przyprawę.
  • Wiązówka błotna od wieków uważana jest za naturalną aspirynę, czyli środek przeciwbólowy.
  • Wiązówka wykorzystywana jest do aromatyzowania napojów alkoholowych. Można ją wykorzystywać w domu do aromatyzowania likierów i nalewek.
  • Salicylan ponoć po raz pierwszy wyizolowano właśnie z wiązówki błotnej, a nie z wierzby, jak sądzi większość.
  • Sięga się po nią do przemywania oczu, przy uciążliwym trądziku i trudno gojących się ranach, znajdziemy ją w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów.

Wiązówka błotna – skutki uboczne

Wiązówka może spowodować reakcje alergiczne – wysypkę, objawy astmy, zaburzenia ze strony układu pokarmowego. W sytuacji ich wystąpienia należy przerwać stosowanie preparatu i zgłosić się po ewentualną poradę lekarza.

Wiązówka błotna – przeciwwskazania

Wiązówki błotnej nie powinny stosować osoby uczulone na salicylany, dzieci do 12. roku życia,  kobiety ciężarne i karmiące piersią.  Należy uważać stosując ją jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ wiązówka nasila ich działanie, co może spowodować krwawienia.

TUiTERAZ ♥ ♥♥


REKLAMA*


Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

SKLEP dla zdrowia:

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

Źródło zdjęcia tytułowego;

Autor: Getty Images

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Komentarz

  1. I am really inspired with your writing talents as well as with the format on your blog.

    Either way stay up the excellent quality writing, it is
    uncommon to look a great blog like this one nowadays..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*