Niegdyś symbol miłości i zdrowia, teraz nieco zapomniany, głóg znów powinien wrócić na nasze stoły, ponieważ wpływa na pracę jednego z najważniejszych organów naszego organizmu – serca.
W Polsce rosną dwa rodzaje głogu: głóg jednoszyjkowy i głóg dwuszyjkowy.
Bardziej popularna jest odmiana dwuszyjkowa, której owoce przypominają małe czerwone jabłuszka, w środku których znajdziemy dwie lub trzy pestki. Owoce odmiany jednoszyjkowej są podłużne czerwone lub brązowe. Owoce obu odmian gotowe są do zbioru jesienią, kiedy osiągną właściwą dojrzałość, ale nie będą jeszcze zbyt miękkie. Z kolei kwiatostany są gotowe do zbioru na przełomie maja i czerwca. Właściwościami uzdrawiającymi obdarzone są zarówno kwiatostany jak i owoce głogu.
Bogate w witaminy i składniki odżywcze są nie tylko owoce głogu, ale także kwiaty i liście tej rośliny.
Kwiaty są źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz soli mineralnych.
Owoce głogu również zawierają mnóstwo składników odżywczych: witamin A, witaminy C, witamina E , beta-karoten, oraz karotenoidy wpływające korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu.
W głogu znajdziemy też mnóstwo witaminy PP oraz cennych flawonoidów, charakteryzujących się działaniem przeciwnowotworowym i antyoksydacyjnym.
Głóg zawiera także spore ilości błonnika i olejków eterycznych.
Co ma w swoim składzie BASIC FitLine : 32 enzymy trawienne, 9 rodzajów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, żywe kultury bakterii kwasu mlekowego, Lactobacillus reuteri – matka wszystkich pozostałych bakterii, 7kg wyciągów z warzyw i owoców, antyoksydanty (witaminy A, C, E, selen, bioflawonoidy), zioła ajurwedyjskie, biodostępną KURKUMINE więcej o tym produkcie przeczytasz tu.
BASIC FitLine możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Głóg – właściwości zdrowotne
Zapobieganie i leczenie chorób układu krążenia
Głóg tradycyjnie jest wykorzystywany w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia. Szczególnie przyjazne sercu są kwiatostany i owoce głogu. Zawierają one bowiem w swoim składzie flawonoidy oraz ich pochodne puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca i je rozszerzają. Dzięki temu serce staje się bardziej utlenione i szybciej pozbywa szkodliwych metabolitów. Co więcej, wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych normuje się obieg krwi, serce staje się mocniejsze i zdrowsze, zaczyna lepiej pracować.
Obniżenie poziomu cholesterolu
Głóg obniża cholesterol. Ekstrakty głogu wykazują działanie hipolipemiczne:
- wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (“złego” cholesterolu) który przenosi tłuszcz z wątroby do wszystkich komórek, powodując odkładanie się cholesterolu w ściankach naczyń tętniczych, przez co zwęża się światło tętnicy
- obniżenie stężenia triglicerydów,
- jak także podwyższa poziomu cholesterolu HDL (nazywanego potocznie “dobrym” cholesterolem).
Obniżanie ciśnienia tętniczego krwi
Związki czynne zawarte w surowcu głogu zmniejszają opór naczyń krwionośnych, co w rezultacie wpływa to na obniżenie ciśnienia krwi.
Moczopędne
Bioflawonoidy zawarte w głogu działają rozkurczowo na mięśnie gładkie macicy, jelit i dróg moczowych. Badania na zwierzętach potwierdziły, że frakcje flawonoidowe zawarte zarówno w kwiatostanie, jak i w owocu głogu, są odpowiedzialne za działanie moczopędne.
Przeciwzapalne – antyoksydacyjne
Według badań przeprowadzonych in vitro potwierdza się, iż preparaty z głogu są wymiataczami wolnych rodników oraz mają właściwości antyoksydacyjne. Ekstrakty standaryzowane na zawartość procyjanidyn na poziomie ponad 18%, jak i izolowana frakcja procyjanidyn, hamowały peroksydację lipidów.
Uspokajające
Zawartość olejków eterycznych w głogu działa uspokajająco i pomaga odprężyć się po stresującym dniu i dużym wysiłku.
Usprawnia pracę jelit
Głóg dba także o układ pokarmowy. Wysoka zawartość błonnika daje możliwość pozbycia się uporczywych zaparć i poprawia perystaltykę jelit.
Rozkurczające
Najważniejsze działanie prozdrowotne głóg zawdzięcza flawonoidom, takim jak witeksyna, apigenina, orientyna i izowiteksyna. Składniki te gwarantują działanie rozkurczające, dlatego sprawdzą się u kobiet cierpiących na dokuczliwe bóle menstruacyjne.
Zmniejszenia złogów miażdżycowych
Ekstrakt z głogu zawiera proantocyjanidyny, które odgrywają istotną rolę w profilaktyce miażdżycy. Ten sam związek znajduje się w winogronach, które słyną ze swojego korzystnego wpływu na przeciwdziałanie miażdżycy.
REKLAMA*
Przepisy z głogu
Napar z kwiatów głogu
1 łyżeczkę suszonych kwiatów głogu zalać 250ml wrzątku. Odstawić na 10 min. Pij 2-3 razy dziennie szklankę świeżego naparu.
Odwar z głogu
Do garnka wlać 0,5 litra wody i dodać do niego 2 łyżki suszonych kwiatów głogu. Gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Następnie odwar przelać przez sito. Pić 2- 3 razy dziennie.
Napar z owoców
1 łyżka suszonych pokruszonych owoców zalać 200 ml wrzącej wody, poczekać do ostygnięcia, przecedzić i pić 1/2-1/3 szklanki 2 – 3 razy dziennie.
Picie herbaty/naparów z owoców głogu zalecane jest zwłaszcza osobom, cierpiącym na takie dolegliwości, jak:
- umiarkowane nadciśnienie,
- uczucie duszności,
- zmiany miażdżycowe,
- początkowy stan niewydolności mięśnia sercowego,
- umiarkowany rzadkoskurcz.
Dżem z owoców głogu
Z 1 kilograma głogu usunąć pestki, a następnie odstawić na 12 godzin w kamiennym naczyniu, pod przykryciem (lub w szklanym naczyniu i przykryć ciemnym materiałem).
Po upływie 12 godzin owoce powinny już być miękkie. Rozbijamy je tłuczkiem i przepuszczamy przez sokowirówkę. Następnie gotujemy na małym ogniu, ciągle mieszając. Kiedy masa zacznie odstawać od brzegów naczynia, dodajemy szklankę cukru (u mnie kokosowy) i dokładnie mieszamy. Następnie gorący dżem wkładamy do sterylnych słoików i od razu zakręcamy.
Nalewka z głogu (polecana na nadciśnienie)
0,5 kilograma suszonych owoców głogu wsypać do wysokiego naczynia, najlepiej dużego słoja. 0,5 litra spirytusu wymieszać z połową szklanki (125 ml) wody, zalać głóg. Słoik szczelnie nakryć i odstawić na dwa tygodnie. Po dwóch tygodniach zlać alkohol z owoców. W garnku zagotować 400 ml wody dodać 5 goździków, laskę cynamonu (lub łyżeczkę sproszkowanego), 1 łyżkę cukru oraz otartą skórkę z 1 cytryny. Zagotować i poczekać aż utworzy się na powierzchni piana. Ściągnąć pianę, wyłączyć palnik i wlać alkohol do syropu. Ponownie wlać nalewkę do słoja, zamknąć szczelnie i odczekać 3 dni. Po 3 dniach można przelewać nalewkę do karafki.
Sok z głogu
W pełni dojrzałe owoce głogu umyć, usunąć z nich pestki, odwirować w sokowirówce, osłodzić miodem i od razu pić – 2 razy dziennie po pół szklanki. Nie przechowywać, bo szybko fermentuje. Tak przyrządzony sok pomaga oczyścić nerki, pozbyć się piasku, kamieni.
Przeciwwskazania
Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania kwiatostanów i owoców głogu kobietom w okresie ciąży lub karmienia piersią oraz dzieciom do 12 roku życia nie zaleca się stosowania produktów na bazie głogu
Energia dla serca i wsparcie systemu immunologicznego. Koenzym Q10 FitLine: Wspomaga układ odpornościowy, Łagodzi takie dolegliwości jak: alergii, astmy i choroby układu oddechowego. Wspomaga terapie w chorobie wrzodowej, Lepsze krążenie krwi, Opóźnia procesy starzenia. Koenzym Q10 przyswajalny niemal w 100%. FitLine Emusol Q10 to jedyny na świecie preparat z koenzymem Q10 przyswajalnym prawie w 100%. Koenzym Q10 jest substancją tłuszczową. Jako taka przyswaja się stosunkowo słabo. Jednak dzięki tzw. nanomicelizacji (opatentowana technologia stosowana przez PM International), FitLine Emusol Q10 rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu wchłania się prawie w 100%.
Koenzym Q10 FitLine możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Dodaj komentarz