Napar z lawendy ma właściwości lecznicze? Lawenda – cudowna roślina.

Napar z lawendy  może łagodzić bóle brzucha, może też pomóc w przypadku infekcji pęcherza. Jakie jeszcze właściwości ma napar z lawendy? O tym poniżej.

Lawenda lekarska – właściwości lecznicze

Lawenda zawiera olejek eteryczny, który nie tylko pięknie pachnie, ale też ma niezwykłe właściwości. W jego skład wchodzą m.in. linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol. Wpływają one tonująco na cały układ nerwowy, co oznacza łagodzenie skutków różnorodnych stresów, mniejsze napięcie nerwowe, łatwiejsze zasypianie. Aby skorzystać z tych magicznych właściwości, można położyć przy poduszce płócienny woreczek wypełniony suszonymi kwiatami i liśćmi lawendy. Olejek eteryczny działa także pobudzająco w przypadku znużenia i zmęczenia.

Lawenda lekarska – napar i jego właściwości

Kwiaty rośliny oprócz olejku kryją w sobie też moc garbników, fitosteroli, antocyjanów, kwasów organicznych i soli mineralnych. Te niezwykłe połączenie działa przeciwskurczowo, kojąco i antyseptycznie. Dlatego oprócz płóciennego woreczka z lawendą oraz olejkiem dodawanym do kąpieli, polecamy również regularne picie naparu z kwiatów i liści tej rośliny.


Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Co zyskujemy, pijąc napary z kwiatów lawendy?

Jakie właściwości ma lawenda stosowana w herbatach?
Otóż  właściwości napar z lawendy są naprawdę imponujące, a mówimy tu m.in. o tym, że:

● ma kojący wpływ na układ nerwowy,

● działa rozluźniająco i odprężająco,

  • pomaga w przypadku bóli brzucha (w tym także miesiączkowych), ponieważ działa rozluźniająco na mięśnie.

● ułatwia zasypianie,

● przyspiesza regenerację naskórka,

● kwiaty przyśpieszają trawienie,

● kwiaty lawendy pobudzają wydzielanie soków żołądkowych,

● ziela lawendy mają zbawienny wpływ w walce z infekcjami pęcherza,

● podobnie, jak czystek mają działanie moczopędne,

● wspomaga koncentrację i skupienie,

● kwiaty lawendy przyspieszają ruchy perystaltyczne jelit.

Napar z lawendy – antidotum na różne dolegliwości

To oczywiście nie wszystkie powody, które przyczyniają się do tego, że picie naparu z lawendy może być rytuałem powtarzanym regularnie. Lawenda lekarska pomaga w zwalczaniu różnych infekcji, a także silnych migren czy nawracającego bólu głowy. Dlatego warto uzmysłowić sobie, jak ważne i korzystne dla zdrowia i urody składniki posiada herbata lawendowa.

Otóż podkreślę są to nie tylko sole mineralne, ale również duże ilości garbników, fitosteroli, kwasów organicznych, triterpenów czy antocyjanów.


REKLAMA*


Napar z lawendy – jak przygotować?

Wszystkie lawendy mają podobne właściwości, lecz najbogatsze w olejki są właśnie Lavandula angustifolia i stoechas. Należy pamiętać, by do zaparzenia używać lawendy, która nie była opryskiwana żadnymi chemikaliami.

Napar z lawendy można zaparzać w ilości: 1 łyżeczka lawendy na filiżankę.

Do parzenia użyłam wody w temperaturze około 100 stopni, czas parzenia to 5-10 minut.
Do tak przygotowanego naparu można również dodać miodu według uznania.

Zapach lawendy – co w sobie kryje i czemu tak trudno mu się oprzeć?

Dlaczego mówi się, że to właśnie lawenda tak pięknie pachnie? Chodzi tu nie tylko o lekko gorzkawy, ale jednocześnie słodki zapach. Jest to możliwe dzięki zawartym olejkom lotnym w tym m.in. inalolu, geraniolu, pinenu, cyneolu czy borneolu.
To właśnie te związki aromatyczne sprawiają, że olejek eteryczny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Dodatkowo może być stosowany w połączeniu z innymi olejkami, stanowiąc tym samym kompleksowe uzupełnienie pielęgnacji lub terapii leczniczej.

Inne zastosowanie kwiatów lawendy

Warto zauważyć, że kwiaty lawendy w kuchni stosowane są nie tylko do przyrządzenia naparów, ale również leczniczych nalewek.
Te nakładane zewnętrznie są w stanie złagodzić ukąszenia, a także pomóc w rozprawieniu się z różnymi problemami skórnymi w tym m.in. z liszajem czy grzybicą. Do przygotowania takiego specyfiku nie potrzeba żadnych wymyślnych składników.

Przepis na nalewkę z lawendy.

✔️100 gramów suszonych kwiatów lawendy,

✔️ 0,5 litra spirytusu.

Po namoczeniu kwiatów, specyfik można przyłożyć do skóry. Co ciekawe, niewielkie ilości można spożywać również na silne bóle miesiączkowe, wzdęcia czy na sen np. kiedy zbyt późno napiliśmy się kawy.

Lawenda to roślina o zróżnicowanym i kompleksowym działaniu. Dzięki olbrzymiej ilości właściwości prozdrowotnych ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na zdrowie

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Trackback / Pingback

  1. GABA - łagodzi stres i lęk, wspiera koncentrację i relaksację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*