Glicyna jest aminokwasem endogennym. Znajduje się w pokarmach bogatych w białko, np. mięsie i rybach oraz zwłaszcza w bulionach długo gotowanych na kościach, czy galatach. Związek ten, jest niezbędny w przebiegu wielu przemian biochemicznych w wątrobie i nerkach. W organizmie ludzkim, Glicyna, w wysokich stężeniach znajduje się w: skórze, tkance łącznej stawów i tkance mięśniowej. Jest ona bardzo skuteczna w poprawie zdrowia, gdyż wspiera wzrost i dobre samopoczucie ludzi. Istnieją doniesienia potwierdzające rolę glicyny w zapobieganiu wielu chorobom i zaburzeniom, w tym nowotworom.
Glicyna właściwości i zastosowanie zawdzięcza swojej aktywności jako składnik budulcowy i neuroprzekaźnik. Pełni wiele funkcji w organizmie. Jest niezbędna dla mięśni, pracy mózgu i przebiegu procesów metabolicznych. Wspiera układ trawienny i odpornościowy.
Właściwości glicyny dla układu nerwowego
Glicyna jest bardzo korzystna dla mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Uczestniczy w syntezie związków chemicznych stanowiących źródło energii dla mózgu i komórek nerwowych oraz reguluje przepływ impulsów nerwowych w organizmie poprzez kontrolę poziomu elektrolitów: potasu, chloru i wapnia.
JEDYNE NA RYNKU AMINOKWASY ROZPUSZCZALNE W WODZIE!!! Pro Shape AMINO FitLine zawiera 8 podstawowych aminokwasów egzogennych ( (L-Izoleucyna,L-Leucyna, L-Lizyna,L-Metionina, L-Fenyloalanina,L-Treonina,L-Tryptofan i L-Walina). Musisz pamiętać, że brak JEDNEGO aminokwasu w naszym organizmie prowadzi do rozpadu łancucha DNA. Rozpad łańcucha DNA prowadzi do rozwoju chorób. Organizm bez wszystkich aminokwasów, nie podejmie walki z chorobami czy nadwagą.
ProShape Amino możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Glicyna – zastosowanie – na co pomaga?
1. Wspiera regenerację śluzówek i może poprawiać szczelność bariery jelitowej.
2. Działa uspokajająco i antylękowo. Glicyna może działać podobnie jak neuroprzekaźniki o działaniu hamującym na układ nerwowy.
3. Aminokwas ten wspiera zdrowie snu, poprawia głębokość snu, zmniejsza uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Pozytywnie wpływa na długość razy REM.
4. Glicyna jest niezbędna do budowy hemu – może być pomocna u osób z anemią, czy u osób przewlekle zmęczonych.
5. Związek ten zmniejsza objawy schizofrenii. Może być też pomocna dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (w dawce minimum 5g).
6. Wspiera budowanie masy mięśniowej, może chronić przed sarkopenią. Glicyna wchodzi w skład kreatyny.
7. Wspiera usuwanie wolnych rodników – poprzez wpływ na produkcję glutationu.
8. Aminokwas ten wykazuje działanie antypadaczkowe.
9. Poprawia cyrkulację krwi, pozytywnie wpływa na krążenie i zdrowie serca.
10. L-glicyna poprawia wrażliwość insulinową.Może być pomocna dla osób z cukrzycą typu II. Pozytywnie wpływa też na redukcję wagi. Zwiększa poziom adiponektyny.
11. Glicyna poprawia przyswajanie wapnia.
12. Zmniejsza stan zapalny poprzez wpływ na cytokiny tj. TNF-alfa, czy IL6.
13. Chroni przed uszkodzeniem wątroby – głównie poprzez wpływ na II fazę detoksu oraz może chronić przed stłuszczeniem wątroby spowodowanym alkoholem.
14. Może być pomocna w leczeniu stanów zapalnych jelit. Suplementacja glicyną obniża poziom cytokin prozapalnych w jelitach. Co ciekawe – w jednym badaniu zmniejszała kolonizację patogennych bakterii z rodzaju Clostridium, czy Ruminococcaceae.
Działanie glicyny na układ pokarmowy
Aminokwasy, takie jak glicyna i prolina, wspomagają odbudowę tkanki wyściełającej wnętrze przewodu pokarmowego. Uczestniczą w wytwarzaniu kolagenu i żelatyny – dwóch najważniejszych składników obecnych w wyściółce jelit. Działanie glicyny polega na ochronie przewodu pokarmowego przy przyjmowaniu silnych leków i wrzodach.
Zapobiega powstawaniu nieszczelnego jelita czyli stanu, w którym przez rozszczelnione połączenia między komórkami nabłonka jelit do krwiobiegu przechodzą duże niestrawione cząstki pokarmowe, wywołując stan zapalny.
Dzięki glicynie zwiększa się tolerancja na pokarmy u osób z nadwrażliwościami pokarmowymi, zmniejszają się objawy nieswoistego zapalenia jelit, niestrawności i refluksu, a także poprawia się skład mikroflory jelitowej. W przewodzie pokarmowym glicyna potrzebna jest do wytwarzania żółci, kwasów nukleinowych, fosforanu kreatyny i porfiryn rozkładających składniki pokarmu. Dowody naukowe pokazują również, że glicyna może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, zapobiegając przy tym napadom głodu i zmęczeniu.
Źródła pokarmowe L – glicyny
Wśród produktów zwierzęcych bogatym źródłem tego aminokwasu są:
- bulion na kościach,
- schab,
- żelatyna,
- ryby,
- mięso drobiowe,
- wołowina,
- jaja,
- produkty mleczne.
Wśród produktów pochodzenia roślinnego bogatym źródłem glicyny są:
- szpinak, jarmuż,
- kalafior, kapusta, dynia,
- banan, kiwi,
- zarodki i otręby pszenne,
- sezam, orzechy arachidowe i migdały,
- len,
- soczewica czerwona i fasola biała,
- kakao.
REKLAMA*
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Dodaj komentarz