Jak budować pewność siebie?

Buduj pewność siebie na poczuciu własnej wartości, nie na osiągnięciach.


Pewność siebie
to stan (lub według innych definicji postawa, cecha), w którym

czujemy się dobrze sami ze sobą,

jesteśmy pewni poczucia własnej wartości,

jesteśmy pewni własnych kompetencji,

akceptujemy siebie i

wierzymy w swoje możliwości.

Brak pewności siebie paraliżuje wielu z nas i blokuje wiele decyzji oraz wyborów. Proste przykłady:

Stresowałam się na ważnej rozmowie i nie wypadłam, jak wiem, że mogłam. Mogłam już dawno temu poprosić o podwyżkę… Mogłem podejść do tamtej dziewczyny… Na egzaminie miałam pustkę w głowie…

Każdy z nas zna takie sytuacje i nieraz zastanawia się, z czego wynikła ta nagła niemoc. Blokada. Wewnętrzny sabotaż. Utracone szanse, niewykorzystane okazje. Potem żal, poczucie winy, może pretensje do siebie. Co jest winowajcą? Odpowiedzi są różne, jednak łączy je ta sama podstawa – brak pewności siebie.

Ktoś z boku może powiedzieć  – „przestań wymyślać, przecież masz duże doświadczenie, jesteś fajna, ładna, inteligentna, powinnaś być pewna siebie”. Problem w tym, że my czujemy inaczej.
Co możemy zrobić?
Myśle, ze najpierw zacząć od wysłuchania tej osoby i najlepiej zapisania sobie komplementów i naszych mocnych stron, które właśnie nam wymieniła. ? A później wziąć się do pracy nad budowaniem wewnętrznej pewności siebie. Bo prawda jest taka, że nikt za nas tego nie zrobi.

Być może na początku zapisywanie otrzymanych komplementów czy  wymienionych przez drugą osobę naszych mocnych stron, umiejętności, talentów wyda się dziwne. I być może zanim w ogóle zaczniemy je zapisywać to pierwszą reakcją będzie zaprzeczenie tym komplementom. Jednak warto spróbować i zapisywać te dobre słowa, które dostajemy od otoczenia.

Ja nad swoim poczuciem pewności siebie pracuję od lat i czerpię je ze zdrowego żywienia, natury, sportu, nauki, czytania i słuchania mądrych ludzi, wspierającego otoczenia, rodziny i przyjaciół, sukcesów, pracy, słuchania relaksacji i terapii.

Jak budować pewność siebie? Kilka zasad


NIE PORÓWNUJ SIĘ DO INNYCH

Na początku przynajmniej spróbuj tego nie robić. Zauważ kiedy zaczynasz się porównywać i zatrzymaj się nad tym. Zastanów się czy to Ci pomaga? Czy może jednak działa odwrotnie i czujesz się przez to gorzej?
Porównywanie się z innymi często zostawia nas z poczuciem bycia niewystarczającymi.

Patrzysz z podziwem na ludzi, którzy osiągnęli sukces i wątpisz w to, że Tobie też się kiedyś uda? Uważasz, że ich droga była łatwiejsza lub mieli lepszy start? Nie wiesz tego. Każdy z nas jest inny, kazdy ma swoją historie, swoje przeżycia, swoje doświadczenia.
Jeśli uważasz siebie za lepszego od innych, to szybko wpadniesz w pułapkę narcyzmu i przestaniesz się rozwijać. Jeśli przeciwnie myślisz, że jesteś gorszy, to przestaniesz siebie akceptować i stracisz wiarę w swoje możliwości.

W zamian za to staraj się być po prostu lepszy… lepszy od siebie, każdego kolejnego dnia. Oczywiście bez dążenia do perfekcji i ideału bo takich nie ma.
Tym sposobem będziesz się rozwijał na bazie tego, kim Ty jesteś, a nie kim są inni.

OKREŚL SWOJE MOCNE I SŁABE STRONY 

Kiedy znamy zarówno swoje mocne, jak i słabe strony, jesteśmy w stanie rozwijać się w obszarach, które najlepiej współgrają z naszymi umiejętnościami. Co więcej, znajomość własnych zalet i wad umożliwi utrzymanie stabilnej samooceny na stosunkowo podobnym poziomie – niezależnie od tego, czy będziemy porównywać się w górę, czy w dół. Nasza wartość w naszych oczach nie zmieni się wtedy drastycznie, a my nie będziemy czuły presji sprostania ideałom, które notabene nie istnieją.

UWIERZ W SIEBIE, TO SIĘ OPŁACA!

Udowodniono, że ludzie pewniejsi siebie zarabiają o 12-16% więcej robiąc to samo, co ludzie, którzy wątpią w swoje możliwości. Wygląda na to, że poza konkretną wiedzą i umiejętnościami liczy się także czynnik emocjonalny – jak nas widzą, tak nas piszą.


Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


PRAKTYKUJ WDZIĘCZNOŚĆ ZA TO, CO MASZ 

Oprah Winfrey powiedziała kiedyś, że „Jeśli będziesz wdzięczny za to, co masz, będziesz miał tego więcej. A jeśli skoncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo”.
Myślę, że nie ma lepszych słów, które opisałyby działanie wdzięczności.

Dzięki zauważaniu dobrych rzeczy w naszym życiu, nasz mózg uczy się wyszukiwać kolejne, kolejne i kolejne. Swój rytuał wdzięczności można wykonać w każdym momencie – na przykład na koniec dnia – prowadząc dziennik wdzięczności, lub na początek każdego dnia, by przypomnieć sobie o wszystkich pięknych aspektach naszego zwykłego-niezwykłego życia.

NAUCZ SIĘ UCISZAĆ SWOJEGO WEWNĘTRZNEGO KRYTYKA 

„Uciszanie” wewnętrznego krytyka to umiejetność. Nad umiejętnościami się „pracuje” poprzez ćwiczenie ich.
Warto więc popracować nad tym, by krytyka przemienić w swoją przyjaciółkę. Jak to zrobić? Za każdym razem, gdy będziemy chciały wypowiedzieć w głowie krzywdzą uwagę na swój temat, wyobraźmy sobie bliską osobę, która zajmuje nasze miejsce. Zadajmy sobie wtedy pytanie: czy na ukochanego, mamę lub młodszą siostrę, przyjaciółkę też tak bardzo gniewałybyśmy się, gdyby popełniła tak drobny błąd? Same pewnie domyślacie się, jaka będzie odpowiedź….

BAZUJ NA RÓŻNYCH OCENACH

Nie buduj poczucia własnej wartości na podstawie negatywnych ocen innych. Może ktoś w dzieciństwie, w szkole czy w domu, powiedział Ci coś przykrego, a Ty na bazie tego zbudowałeś opinię o sobie. Ale to tylko ich opinia, a nie fakty. Czyjeś zdanie na Twój temat nie jest obiektywną prawdą. I choć feedback innych jest cenny, to odróżnij go od bezwartościowej krytyki i w ocenach siebie uwzględniaj wiele różnych opinii. Sobie pozostaw tę najważniejszą – kim jesteś, co myślisz, czujesz, lubisz i robisz musi zależeć przede wszystkim od Ciebie.

NAUCZ SIĘ CELEBROWAĆ CODZIENNE SUKCESY

Nauczono nas, że można się cieszyć jedynie z dużych osiągnięć. W ten sposób codziennie zabieramy sobie prawo do radości z małych sukcesów. A przecież można celebrować posprzątanie kuchni, która czekała na to od kilku dni czy zrobienie treningu, rozciągania czy zadania w pracy, które mało lubimy. Nie wahajmy się dłużej i sprawmy sobie drobną przyjemność: relaksującą kąpiel, balsam do ciała, pyszny zdrowy posiłek czy spacer w naturze.

POZWÓL SOBIE NA BŁĘDY

Nie myli się ten co nic nie robi.
Nikt nie urodził się specjalistą.
Każdy z nas popełnia błędy. Różnimy się tym, jak głośno o nich opowiadamy i co z nimi robimy.

Rozwijamy się i dążymy do celu, dlatego nie pozwólmy, by zniechęciły nas błędy, bo każdy je popełnia.

ZASTOSUJ POZYCJĘ MOCY 

Badania naukowe wykazały, że postawa ciała oraz mimika wpływają na emocje i samopoczucie. Okazało się, że jeśli staniemy na przynajmniej dwie minuty w „pozycji mocy”, czyli z prostym kręgosłupem, trzymając ręce na biodrach, we krwi zwiększy się poziom testosteronu, a obniży hormonu stresu – kortyzolu. W praktyce łatwiej nam będzie zaznaczyć swoje granice, wyrazić zdanie i odmówić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Według Amy Cuddy autorki książki „Wstań!” z przyjęcie takiej postawy ciała po krótkim czasie obniży stres. 


NIE BĄDŹ DLA SIEBIE ZBYT SUROWA, NIE OCENIAJ SIĘ ZBYT POCHOPNIE. 

Buduj pewność siebie na poczuciu własnej wartości, nie na osiągnięciach. To co robimy i czy osiągamy sukcesy jest ważne, jednak nie powinno przesądzać o relacji z samym sobą. O jej podstawie stanowi samoakceptacja, miłość do siebie i wyrozumiałość. Osiągnięcia tylko tymczasowo podbudowują ego, ponieważ w momencie utraty osiągnięć nagle następuje utrata pewności siebie. Poczucie własnej wartości powinno wypływać z bycia takim, jakim się jest, nie z przypisanych laurów.

DOCENIAJ SAMĄ SIEBIE

Pracujesz, trenujesz, ogarniasz dom, uczysz się, chodzisz do szkoły, dajesz z siebie wszystko – bądź z siebie dumna, spójrz w lustro i powiedz głośno „Dobra robota”! Każdego dnia robisz coś dobrego dla siebie i bliskich. Zbieraj te „żetony”, pamiętaj o nich patrząc w lustro, upewnij się, że je doceniasz i umiesz o nich mówić.
Do kosza wyrzuć „udało mi się”, „miałam fuksa” i inne przejawy uderzania w siebie w chwili, gdy fakty wyraźnie pokazują, że osiągnąłeś coś własną pracą. Tylko Ty wiesz ile włożyłaś wysiłku i ile się napracowałaś. Doceniaj siebie. I pamiętaj słowa uznania od innych to tylko dodatek. Ważne jest to, żebyś Ty sama potrafiła siebie docenić, pochwalić powiedzieć sobie „dobra robota”, „jestem ok”, „zrobiłam najlepiej jak potrafiłam”, „jestem w porządku”, „jestem fajna”.

Na zdrowie ?


REKLAMA*


TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

2 Komentarze

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Poczucie własnej wartości jak je budować? Jak poczuć poczucie własnej wartości?
  2. Rozciąganie dla zdrowia ciała i umysłu - korzyści płynące z rozciągania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*