Mięta – właściwości lecznicze

Mięta to jedno z najbardziej znanych ziół. Mięta, to nie tylko wspaniały aromat, smak wzbogacający wiele potraw, ozdoba letnich lemoniad i deserów, ale także roślina o wielu leczniczych właściwościach i zastosowaniach.

Mięty jest ponad 20 gatunków: czekoladowa, pieprzowa, polna, marokańska, cytrynowa, korsykańska…

Mięta orzeźwia, odświeża (nie tylko oddech), energetyzuje i usuwa nadmiar wody z organizmu.

Mięta jest bogatym źródłem antyoksydantów, garbników i fitozwiązków. Stymuluje funkcje mózgu. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Używana jest jako środek na złagodzenie wymiotów i nudności. Od stuleci stosowana na zaburzenia trawienne.

Mięta – właściwości

Świeża mięta jest bogatym źródłem witaminy A, C, B1 i B9 (kwas foliowy), jak też minerałów takich jak magnez, mangan, miedź, żelazo, potas, cynk, fosfor czy selen.

Mięta pieprzowa zawiera największą ilość przeciwutleniaczy spośród powszechnie dostępnych roślin zielnych.

Z mięty pieprzowej wykorzystuje się dwa surowce farmaceutyczne, czyli części lub wytwory rośliny, które wykazują działanie lecznicze – w tym przypadku liście oraz olejek eteryczny. Liść mięty jest bogaty w olejek eteryczny, w którym znajdziemy wiele różnych związków chemicznych, m.in. mentol. W głównej mierze to on jest odpowiedzialny za korzystne działanie mięty na nasz organizm.


FitLine Omega-3+E

Omega 3+E FitLine Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, są niezbędna dla: tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej). Jedna porcja Omegi-3+E „aktywuje” 300tyś. komórek w naszym mózgu, zwana jest dzięki temu dopalaczem na inteligencję.

Omega 3+E FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


✅MIĘTA NA ZATOKI

Inhalacje olejku z mięty pieprzowej udrażnia nos i zatoki, dzięki czemu łatwiej złapiesz głęboki oddech. Możesz dodać kilka kropel olejku z mięty do dyfuzora lub naczynia z gorącą wodą. Mięta pieprzowa działa jak środek wykrztuśny i może łagodzić takie dolegliwości jak kaszel czy katar.


✅MIĘTA NA ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO (IBS)

Stres, szybkie tempo, zła dieta, częste zażywanie leków. To tylko kilka przyczyn powstawania zespołu jelita drażliwego.
Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców z Uniwersytetu Adelaide wykazało, że olejek z mięty działa przeciwbólowo na jelita i łagodzi ból związany ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Potwierdza to również badanie z 2014 roku opublikowane w magazynie Clinical Gastroenterology.

W badaniu opublikowanym w magazynie British Medical, naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie stwierdzili, że lekarze mogą i powinni  przepisywać pacjentom cierpiącym na IBS olejek z mięty, rozpuszczalny błonnik i środki przeciwskurczowe jako pierwsza linia łagodzenia IBS, przy czym najskuteczniejszy okazał się olejek z mięty.

✅ŁAGODZI STRES

Mięta jest składnikiem wielu preparatów i herbat na złagodzenie stresu. Zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie. Filiżanka herbaty z liści mięty z pewnością złagodzi stany napięcia i stres, a wypita przed pójściem do łóżka sprawi, że Twój sen będzie jeszcze spokojniejszy.

✅NAPAR Z MIĘTY NA BÓL GŁOWY

Jeśli dopadnie Cię ból głowy zaparz herbatę z mięty. Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle zbadali miętę pod kątem właściwości uśmierzających ból. Okazało się, że herbata z mięty brazylijskiej (hyptis crenata) jest równie skuteczna w uśmierzaniu bólu co syntetyczny lek o nazwie indomentacyna.

MIĘTA ENERGETYZUJE

Kilka głębokich wdechów mięty pieprzowej momentalnie stawia na nogi. Świetnym rozwiązaniem jest olejek eteryczny, którym można posmarować wewnętrzną stronę nadgarstka i raczyć się tym energetyzującym zapachem.


✅WSPOMAGA PRACĘ WĄTROBY

Mięta pieprzowa wspomaga pracę wątroby poprzez zwiększenie przepływu żółci z wątroby do woreczka żółciowego. Dzięki temu mięta poprawia trawienie, wspomaga rozkładanie tłuszczu i obniża zły cholesterol. Niższy poziom cholesterolu oznacza mniejsze obciążenie wątroby.

✅NA PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ


REKLAMA*


Badanie opublikowane w magazynie Neuroscience wykazało, że zapach mięty wzmacnia pamięć oraz podwyższa koncentrację.

✅MIĘTA NA PODRAŻNIONĄ SKÓRĘ

Olejek z mięty łagodzi stany zapalne skóry. Działa łagodząco na podrażnienia skóry spowodowane ukąszeniami insektów, jak też poparzeniem słonecznym. Olejek z mięty pieprzowej posiada również właściwości przeciwbakteryjne, dlatego stosowany jest w leczeniu trądziku.

JAK WYBIERAĆ I PRZECHOWYWAĆ MIĘTĘ?

Najlepsza jest świeża. Możesz ją kupić w wielu sklepach spożywczych i supermarketach. Liście świeżej mięty powinny być jaskrawo zielone i wolne od ciemnych lub żółtawych plam. Najlepszym jednak sposobem na świeżą miętę jest jej wyhodowanie w doniczce w domu lub uprawa mięty ogródku. Rośnie bardzo szybko i nie jest wymagająca. Wręcz przeciwnie, posadzona w ogródku rozprzestrzenia się niczym chwast, dlatego tak łatwo ją wyhodować.

Na zdrowie 😀

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*