
Mięta to jedno z najbardziej znanych ziół. Mięta, to nie tylko wspaniały aromat, smak wzbogacający wiele potraw, ozdoba letnich lemoniad i deserów, ale także roślina o wielu leczniczych właściwościach i zastosowaniach.
Mięty jest ponad 20 gatunków: czekoladowa, pieprzowa, polna, marokańska, cytrynowa, korsykańska…
Mięta orzeźwia, odświeża (nie tylko oddech), energetyzuje i usuwa nadmiar wody z organizmu.
Mięta jest bogatym źródłem antyoksydantów, garbników i fitozwiązków. Stymuluje funkcje mózgu. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Używana jest jako środek na złagodzenie wymiotów i nudności. Od stuleci stosowana na zaburzenia trawienne.
Mięta – właściwości
Świeża mięta jest bogatym źródłem witaminy A, C, B1 i B9 (kwas foliowy), jak też minerałów takich jak magnez, mangan, miedź, żelazo, potas, cynk, fosfor czy selen.
Mięta pieprzowa zawiera największą ilość przeciwutleniaczy spośród powszechnie dostępnych roślin zielnych.
Z mięty pieprzowej wykorzystuje się dwa surowce farmaceutyczne, czyli części lub wytwory rośliny, które wykazują działanie lecznicze – w tym przypadku liście oraz olejek eteryczny. Liść mięty jest bogaty w olejek eteryczny, w którym znajdziemy wiele różnych związków chemicznych, m.in. mentol. W głównej mierze to on jest odpowiedzialny za korzystne działanie mięty na nasz organizm.
Omega 3+E FitLine Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, są niezbędna dla: tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej). Jedna porcja Omegi-3+E „aktywuje” 300tyś. komórek w naszym mózgu, zwana jest dzięki temu dopalaczem na inteligencję.
Omega 3+E FitLine możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
✅MIĘTA NA ZATOKI
Inhalacje olejku z mięty pieprzowej udrażnia nos i zatoki, dzięki czemu łatwiej złapiesz głęboki oddech. Możesz dodać kilka kropel olejku z mięty do dyfuzora lub naczynia z gorącą wodą. Mięta pieprzowa działa jak środek wykrztuśny i może łagodzić takie dolegliwości jak kaszel czy katar.
✅MIĘTA NA ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO (IBS)
Stres, szybkie tempo, zła dieta, częste zażywanie leków. To tylko kilka przyczyn powstawania zespołu jelita drażliwego.
Badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców z Uniwersytetu Adelaide wykazało, że olejek z mięty działa przeciwbólowo na jelita i łagodzi ból związany ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym. Potwierdza to również badanie z 2014 roku opublikowane w magazynie Clinical Gastroenterology.
W badaniu opublikowanym w magazynie British Medical, naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie stwierdzili, że lekarze mogą i powinni przepisywać pacjentom cierpiącym na IBS olejek z mięty, rozpuszczalny błonnik i środki przeciwskurczowe jako pierwsza linia łagodzenia IBS, przy czym najskuteczniejszy okazał się olejek z mięty.
✅ŁAGODZI STRES
Mięta jest składnikiem wielu preparatów i herbat na złagodzenie stresu. Zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie. Filiżanka herbaty z liści mięty z pewnością złagodzi stany napięcia i stres, a wypita przed pójściem do łóżka sprawi, że Twój sen będzie jeszcze spokojniejszy.
✅NAPAR Z MIĘTY NA BÓL GŁOWY
Jeśli dopadnie Cię ból głowy zaparz herbatę z mięty. Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle zbadali miętę pod kątem właściwości uśmierzających ból. Okazało się, że herbata z mięty brazylijskiej (hyptis crenata) jest równie skuteczna w uśmierzaniu bólu co syntetyczny lek o nazwie indomentacyna.
✅MIĘTA ENERGETYZUJE
Kilka głębokich wdechów mięty pieprzowej momentalnie stawia na nogi. Świetnym rozwiązaniem jest olejek eteryczny, którym można posmarować wewnętrzną stronę nadgarstka i raczyć się tym energetyzującym zapachem.
✅WSPOMAGA PRACĘ WĄTROBY
Mięta pieprzowa wspomaga pracę wątroby poprzez zwiększenie przepływu żółci z wątroby do woreczka żółciowego. Dzięki temu mięta poprawia trawienie, wspomaga rozkładanie tłuszczu i obniża zły cholesterol. Niższy poziom cholesterolu oznacza mniejsze obciążenie wątroby.
✅NA PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ
REKLAMA*
Badanie opublikowane w magazynie Neuroscience wykazało, że zapach mięty wzmacnia pamięć oraz podwyższa koncentrację.
✅MIĘTA NA PODRAŻNIONĄ SKÓRĘ
Olejek z mięty łagodzi stany zapalne skóry. Działa łagodząco na podrażnienia skóry spowodowane ukąszeniami insektów, jak też poparzeniem słonecznym. Olejek z mięty pieprzowej posiada również właściwości przeciwbakteryjne, dlatego stosowany jest w leczeniu trądziku.
JAK WYBIERAĆ I PRZECHOWYWAĆ MIĘTĘ?
Najlepsza jest świeża. Możesz ją kupić w wielu sklepach spożywczych i supermarketach. Liście świeżej mięty powinny być jaskrawo zielone i wolne od ciemnych lub żółtawych plam. Najlepszym jednak sposobem na świeżą miętę jest jej wyhodowanie w doniczce w domu lub uprawa mięty ogródku. Rośnie bardzo szybko i nie jest wymagająca. Wręcz przeciwnie, posadzona w ogródku rozprzestrzenia się niczym chwast, dlatego tak łatwo ją wyhodować.
Na zdrowie 😀
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Dodaj komentarz