Zdrowa cera, złagodzenie bólu gardła, wspomaganie odchudzania, włosy bez łupieżu, a nawet niższy poziom cukru we krwi- oto tylko niektóre ze zdrowotnych właściwości octu jabłkowego.
Czym jest ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy poza kwasem octowym i jabłkowym zawiera również kwasy: galusowy, kawowy i chlorogenowy oraz cenne antyoksydanty z grupy polifenoli – katechiny.
Ocet jabłkowy zawiera minerały, takie jak:
Ma w sobie również witaminy takie jak:
- witamina A ,
- witamina C,
- witamina E ,
- witaminy z grupy B,
- bioflawonoidy.
Ocet jabłkowy bogaty jest w przeciwutleniacze, a pektyny pochodzące z jabłek pomagają tworzyć organizmowi powłokę, która łagodzi podrażnienia układu pokarmowego.
Najczęściej ocet jabłkowy znajduje zastosowanie jako dodatek do sałatek i innych potraw. Jednak jest to znacznie bardziej wszechstronny produkt, niż mogłoby się wydawać.
Najlepszą postacią octu z jabłek jest taki, który jest niepasteryzowany, niefiltrowany i niepodgrzewany, zawierający tzw. “matkę”. Matka jest fermentującą częścią jabłka i jest bogata w enzymy.
I dzisiaj o takim właśnie occie będzie mowa – czyli naturalnym, niepasteryzowanym, niepodgrzewanym, najlepiej organicznym, a już w ogóle fantastycznie by było gdyby to był domowy ocet jabłkowy.
Poniżej znajdziesz 11 „zdrowotnych” zastosowań octu jabłkowego.
1. Spokojny sen
Dla tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń snu lub bezsenności, picie łyżki octu jabłkowego rozcieńczonego z ciepłą wodą i łyżką miodu, bezpośrednio przed snem może pomóc ułatwić zasypianie.
Po pierwsze wpływa na to fakt, iż ocet jabłkowy pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Po drugie ocet jabłkowy zawiera aminokwasy, które pomagają w zrelaksowaniu się i biorą udział w rozpadzie kwasów tłuszczowych, które uwalniają tryptofan (aminokwas wpływający na lepsze zasypianie). Miód pomaga podnieść poziom insuliny i powoduje uwalnianie serotoniny, który pomaga regulować cykle snu / budzenia.
2. Łagodzi skurcze nóg
Skurcze mogą oznaczać, że mamy niski poziom potasu w organizmie.
Dzięki wysokiej zawartości potasu, ocet jabłkowy może być idealną alternatywą dla środków farmaceutycznych.
Wymieszaj dwie łyżki octu jabłkowego z łyżeczką miodu i jedną szklanką ciepłej wody. Tak przygotowanym domowym środkiem posmaruj i delikatnie rozmasuj miejsce w którym odczuwasz skurcz.
Poza tym dobrze by było gdybyś pił 1-2 łyżki octu jabłkowego raz-dwa razy dziennie.
FitLine Aminokwasy ProShape Amino JEDYNE NA RYNKU AMINOKWASY ROZPUSZCZALNE W WODZIE!!! FitLine Aminokwasy ProShape Amino zawiera 8 podstawowych aminokwasów egzogennych, tych ktorych nasz organizm sam nie wytwarza, tylko musi je otrzymac z pożywienia. Musisz pamiętać, że brak JEDNEGO aminokwasu w naszym organizmie prowadzi do rozpadu łancucha DNA. Rozpad łańcucha DNA prowadzi do rozwoju chorób. Organizm bez wszystkich aminokwasów, nie podejmie walki z chorobami czy nadwagą. Aminokwasy to absolutna podstawa równowagi w organizmie- do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy 24 aminokwasów – niedobór 1!!! prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia! FitLine Aminokwasy ProShape Amino daje nam 8 podstawowych aminokwasów czyli daje nam gwarancje, że w organizmie rozgałęzią się na 24 nam potrzebne i nasz łańcuch aminokwasowy zostaje w 100 % odbudowany i co bardzo ważne wtedy następuje „odnowienie/restart” komórki. FitLine Aminokwasy ProShape Amino – opracowano w technologii NTC dzieki które jako jedyne na świecie są one w ciągu 5-7 min po spożyciu w 100% dostarczone do każdej komórki.
FitLine Aminokwasy ProShape Amino możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
3. Zwalcza grzybicę stóp i paznokci
Jeśli masz problem z grzybicą stóp i paznokci, możesz śmiało leczyć się octem jabłkowym. Dzięki kwaśnemu pH ocet jabłkowy działa antybakteryjnie i antygrzybiczo (ocet jabłkowy jest kwaśny, a grzyb nie może żyć w środowisku o kwaśnym odczynie).
Stosujemy go zarówno zewnętrznie jaki wewnętrznie. Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne, pij dwie łyżki octu jabłkowego dziennie. W ten sposób ocet jabłkowy leczy grzybicę od środka. Atakuje grzyby gnieżdżące się pod grubą warstwą paznokcia stopy, gdzie z trudnością docierają wszelkie kremy czy roztwory.
Zewnętrznie:
Wlej do miski letnią wodę i dodaj 2 szklanki octu. Mocz nogi w misce przez około 15-30 minut. Możesz też przygotować mieszankę wody i octu i aplikować ją bezpośrednio na zarażone miejsca za pomocą wacika.
Pamiętajmy jednak, aby obserwować reakcję swojej skóry, gdyż ocet jabłkowy może ją podrażniać.
4. Łagodzi ból gardła i kaszel
Ocet jabłkowy ma silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu może pomóc uporać się z wirusami wywołującymi anginę czy ból gardła.
Jeśli więc Twoje gardło jest opuchnięte, płucz je mieszanką składającą się z:
1 szklanka ciepłego naparu z szałwii (może być 1 szklanka ciepłej wody, ale szałwia działa antyseptycznie i bakteriobójczo więc wzmocni działanie mikstury)
1 łyżeczka soli morskiej
1 łyżeczka octu jabłkowego
20-30 kropli propolisu
Pewnie zastanawiacie się po co ten ocet jabłkowy, skoro już szałwia i propolis działają antybakteryjnie i antyseptycznie. Otóż ocet jabłkowy to niezwykle ważny składnik. Wiąże i można powiedzieć „ścina” całą zalegającą w gardle flegmę, która jest siedliskiem bakterii. Dzięki temu bez problemu można ją wypluć i się pozbyć tego ogniska zapalnego z organizmu.
WAŻNE!
Płucząc gardło uważaj, żeby tego nie połknąć!! Oczywiście chodzi o bakterie i drobnoustroje, które znajdują się w chorym gardle i jamie ustnej. Nie chcemy, żeby trafiły w głąb organizmu.
5. Pomaga w cukrzycy
Publikacja Diabetes Care omawia fakt, że regularne spożywanie octu jabłkowego obniża poziom glukozy we krwi, co czyni go doskonałym naturalnym leczeniem dla diabetyków.
Naukowcy wierzą, że ocet jabłkowy ma właściwości antyglikemiczne i pełni zasadniczą rolę w regulacji poziomu cukru u chorych na cukrzycę typu 2, co wykazały liczne badania. Odnotowano 4-6% spadek poziomu glukozy na czczo u osób, które spożywały zaledwie 2 łyżki stołowe octu jabłkowego przed posiłkiem – w porównaniu do 3-6% spadku glukozy uzyskanego dzięki lekom. Inne badania wykazały, że u kobiet, których poranne posiłki zawierały ocet, nastąpił spadek stężenia glukozy we krwi o 55%. [1]
Pamiętaj jednak, aby wcześniej skonsultować się z lekarzem, gdyż w dużych ilościach ocet jabłkowy może rozregulować poziom insuliny.
6. Redukuje cholesterol i zwalcza nadciśnienie
Jeśli cierpisz na problemy z krążeniem lub podwyższony cholesterol, warto wypróbować ocet jabłkowy jako uzupełnienie leczenia.
Niektóre badania wykazały, że „osoby wykorzystujące ocet w kuchni są co najmniej 5 razy mniej zagrożeni ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia”. Naukowcy twierdzą, że jest to związane z zawartością potasu, który rozcieńcza krew i pomaga kontrolować ciśnienie. Z drugiej strony ocet jabłkowy zawiera pektynę, która pochłania tłuszcz odkładający się w naczyniach krwionośnych. A jak wiadomo wysokie ciśnienie krwi, jak i podwyższony poziomu cholesterolu, są to dwa główne czynniki ryzyka chorób serca.
ZESTAW DLA CIEBIE I TWOJEGO DZIECKA
REKLAMA
7. Pomoc w odchudzaniu
Wyraźny wpływ octu jabłkowego na utratę wagi zaobserwowano w grupie 155 Japończyków mających problem z otyłością. Spośród innych korzystnych dla zdrowia zmian dane pokazują znaczący spadek ilości tłuszczu trzewnego, wskaźnika BMI i poziomu triglicerydów. Możliwe jest, że utrata wagi nastąpiła wskutek szybszego wydalania kwasów żółciowych, spowodowanego spożywaniem octu jabłkowego. [2]
Poza tym ocet jabłkowy zawiera wysoki poziom potasu, który może pomóc organizmowi usunąć niepożądane toksyny z organizmu, jak wiemy to właśnie toksyny często stoją na drodze do utraty wagi.
Oczywiście podstawą do utraty wagi jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
8. Idealny na zaparcia i wzdęcia
Zaparcia pojawiają się wtedy, gdy nadmiar treści pokarmowej zalega w jelitach i pojawiają się problemy z wypróżnieniem. Towarzyszą im najczęściej bóle brzucha i wzdęcia, a także uczucie ciężkości i ociężałości.
Ocet jabłkowy jest na te dolegliwości naturalnym, sprawdzonym i skutecznym sposobem.
Dlaczego tak jest?
Ocet jabłkowy to siła wielu jabłek zamknięta w butelce. Jak wiadomo jabłko zawiera sporo pektyn, które oczyszczają układ pokarmowy i regulują jego pracę. Tak więc ocet jabłkowy to moc wielu jabłek, dzięki czemu działa z dużo większą siłą.
Więcej na temat tego jak sobie radzić z zaparciami pisałam w tym poście
9. Uwalnia od zgagi
Gdyby zapytać co powoduje zgagę, refluks, wrzody i podobne schorzenia, to większość odpowie: nadmiar kwasów żołądkowych. Niestety jest to błędna odpowiedź, bo paradoksalnie najczęściej to niedomiar kwasu w żołądku jest przyczyną tych problemów.
W krajach rozwiniętych ponad 20% populacji cierpi na chorobę refluksową przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy) i codziennie bierze lekarstwa mające uśmierzyć objawy – tak – uśmierzyć objawy, bo te lekarstwa nie leczą. Jest to ogromna żyła złota dla koncernów farmaceutycznych – kilkaset milionów ludzi codziennie, do końca życia, łykających lekarstwa.
Lekarze lekką ręką przepisują inhibitory pompy protonowej, leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek – to preparaty kończące się na „prazol”, jak omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol i rabeprazol.
Te leki uszkadzają nerki, serce i układ krwionośny (zwiększają prawdopodobieństwo chorób serca), wpływają negatywnie na funkcje poznawcze, zmniejszają przyswajanie składników odżywczych, prowadzą do przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), zmieniają (na gorszy) skład flory bakteryjnej jelit (źródło) i ponad dwukrotnie zwiększają prawdopodobieństwo raka żołądka (źródło).
Tylko niewielka ilość ludzi może mieć nadmiar kwasu w żołądku, zdecydowana większość ma ich za mało, a niestety współczesna medycyna leczy wszystkich tak samo
Jak sprawdzić, co jest przyczyną zgagi w konkretnym przypadku?Kup ocet jabłkowy (koniecznie ocet jabłkowy, a nie spirytusowy!) i wlej łyżeczkę do szklanki wody, którą potem wypij (dla smaku możesz dodać odrobinę miodu albo słodzika), gdy odczuwasz dolegliwości. Dla pewności powtórz test kilka razy na przestrzeni tygodnia. Tak, ocet jabłkowy pomaga na zgagę!
Jeśli zgaga mija po wypiciu wody z odrobiną octu, to tak naprawdę przyczyną jest za mała kwasowość żołądka i niezliczone bakterie tam żyjące.[3]”
I w takim przypadku (czyli u większości osób, które mają problemy ze zgagą) należy zakwasić żołądek octem jabłkowym.
Co to znaczy zakwasić żołądek octem jabłkowym?
Zakwasić żołądek ( nie myl z zakwaszeniem organizmu) to nic innego jak pić ocet jabłkowym przed (na początku) każdym posiłkiem, a szczególnie takim, który zawierał będzie białko.
Jak pić ocet jabłkowy?
Zacznij od mniejszych ilości na przykład 0,5 łyżeczki na szklankę wody wypita 20-30 minut przed posiłkiem. Następnie możesz zwiększyć (i tak już zostawić) do 1 łyżeczki na pół szklanki wody.
Munogen FitLine zawiera: ** wysokogatunkową: L-Argininę i L-Cytrulinę (To aminokwasy, które pełnią ważną rolę w organizmie każdego sportowca, ale nie tylko – przyjmowanie ich pomaga zwiększyć wytrzymałość organizmu i poprawić natlenienie tkanek. Ponadto L-arginina wspomaga prawidłową funkcje wątroby, działa oczyszczająco na komórki tego narządu, jest też dobroczynną substancją dla naszego serca.) ** witaminę B6, witaminę B12 i kwas foliowy, które biorą udział w redukcji zmęczenia i znużenia. ZADANIEM MUNOGEN FitLine jest to, aby: * zwiększyć przepływ krwi w organizmie, w każdym naczyniu…tym samym organizm dostaje więcej tlenu do komórek, a co za tym idzie, więcej składników odżywczych. Efektem tego jest więcej energii, redukcja zmęczenia i znużenia, * oczyszczenie krwi i limfy, * profilaktyka dla układu krążenia, * wsparcie do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych
Munogen FitLine możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
10. Pomaga oczyścić zatoki
Ocet jabłkowy może być również stosowany do skutecznego leczenia infekcji zatok.
Zawiera on zdrowy poziom witamin z grupy B i witamina E, wapń, potas i magnez, z których wszystkie mogą pomóc w oczyszczaniu zatok i łagodzić objawy alergii. Ma również stosunkowo wysoki poziom pH, który pomaga zwalczyć rozwój bakterii.
Ocet jabłkowy oczyszcza złogi zalegające w zatokach i rozpuszcza śluz. Dodatkowo, ocet jabłkowy zapobiega rozmnażaniu się bakterii wywołujących stan zapalny. Poza leczeniem zatkanych zatok i stanów zapalnych, ocet jabłkowy zapobiega również ich nawrotom.
Ocet można zastosować tu zewnętrznie i wewnętrznie – wypij 1 łyżkę octu jabłkowego, rozcieńczoną w szklance wody 3 razy dziennie. Szybko wyeliminujesz w ten sposób infekcje zatok.
Natomiast zewnętrznie – parówka.
Do przygotowania parówki z octu jabłkowego potrzebujesz: 1/2 szklanki octu, 1/2 szklanki wody, ręcznik i garnek. Weź garnek i wlej do niego wodę i ocet. Podgrzewaj przez kilka minut. Następnie pochyl nad nim twarz i przykryj ręcznikiem. Stosuj nawet kilka razy dziennie.
11. Zwalcza łupież
Jego silne właściwości antybakteryjne i anty grzybicze mogą pomóc w walce z łupieżem. Gdyż to właśnie bakterie i grzyby są głównym podejrzanym jeśli chodzi o przyczynę jego powstawania.
Dokładniej mówiąc, to kwas octowy zawarty w occie jabłkowym wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciw grzybicze. Ocet jabłkowy stosowany na włosy zabija szkodliwe bakterie i grzyby które mogłyby się znajdować we włosach. Co ciekawe antybakteryjne właściwości octu sprawiają że skóra głowy jest przed nimi chroniona długo po jego zastosowaniu.
Dwuskładnikowy PRZEPIS na ocet jabłkowy:
- jabłka
- woda
Wykonanie:
- Usuwamy z jabłek tylko gniazda nasienne, skórkę zostawiamy (dlatego ważne, żeby jabłka nie były pryskane). Kroimy i miażdżymy umyte jabłka, np. przy użyciu tłuczka do mięsa (kawałki jabłek wkładamy do mocnego worka foliowego i rozbijamy) lub tłuczka do ziemniaków.
- Wkładamy zmiażdżone jabłka do dużego słoja (2/3 objętości) i zalewamy wodą.
- Słój zabezpieczamy gazą i odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce (16-26C).
- Słój odstawiamy na 3-4 tygodnie.
- Reszta robi się sama. 🙂
Już po kilku dniach rozpocznie się proces fermentacji, podczas której cukry przekształcą się w alkohol.
Kolejna fermentacja tym razem octowa przekształci alkohol w kwasy: octowy i jabłkowy.
Oba procesy przebiegają z udziałem bakterii. W tym czasie można miksturę raz dziennie przemieszać. Gdy zaobserwujemy, że w słoju nie ma już bąbelków (czyli nie zachodzi żadna reakcja) i mikstura ma octowy zapach i kwaśny smak – oznacza to, że ocet jest gotowy!
Jeżeli ocet jest gotowy, należy go odcedzić i przelać do butelek.
Nie należy go pasteryzować.
I tak jak wspominałam na początku po pewnym czasie na dnie butelki pojawi się osad – matka. Osad jest bardzo wartościowy i nie należy go usuwać, najlepiej przed użyciem wstrząsnąć.
TUiTERAZ♥ ♥ ♥
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.
SKLEP dla zdrowia:
www. rh7.pl
REKLAMA*
Źródło zdjęcia tytułowego:https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar#section1
Dodaj komentarz