Szanuj swój pęcherzyk żółciowy!

W naturze nic się nie marnuje i nic nie ginie…. Weźmy na przykład ciało ludzkie. Wszystkie narządy, układy i płyny odgrywają szczególną rolę, są niezastąpione i niezbędne do funkcjonowania organizmu. Po co natura/Bóg (zależy kto w co wierzy) miałaby tworzyć coś co później „bezskutkowo” zostaje wycięte, b przecież jak coraz częściej słyszymy – „da się bez tego żyć”. Może i da się bez tego żyć, ale czy oby na pewno ekstrakcja to rozwiązanie???

Przez lata byliśmy informowani, że tak naprawdę nic się nie stanie jeżeli wytniemy:

nasze migdałki,

śledzionę,

wyrostek robaczkowy,

pęcherzyk żółciowy.

Ach, tak, czy oby na pewno ekstrakcja pęcherzyka żółciowego, nie wiąże się z żadnym większym ryzykiem? Ten mały, kształtem przypominający gruszkowaty woreczek narząd jest połączony z wątrobą i jest skarbcem potężnego kwasu trawiennego zwanego żółcią.

Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Narząd ten może pomieścić do 70 ml żółci.

Wiadome jest, że problemy z pęcherzykiem żółciowym wymagają pomocy lekarskiej. Ból i dyskomfort mogą zaowocować usunięciem tego małego zielonego narządu, na co zwykle godzimy się bez poczucia straty – związane z ekstrakcją ograniczenia dietetyczne, np. konieczność przestrzegania diety niskotłuszczowej, wydaje się niską ceną za pozbycie się kłopotu. Jednak wszystkie nasze narządu czemuś służą, więc jeśli nawet bez pęcherzyka można żyć, to jego usunięcie niesie ze sobą pewne konsekwencje. W dodatku ekstrakcja oznacza wyeliminowanie objawów problemu, a nie prawdziwej przyczyny dolegliwości.

Fizjologia pęcherzyka żółciowego – ŻÓŁĆ JEST DOBRA

Woreczek żółciowy jest małym narządem umiejscowionym pod wątrobą. Jego głównym celem jest magazynowanie żółci. Wątroba wytwarza żółć, substancję, która pomaga organizmowi rozpadać się i wchłaniać tłuszcze.  

Gdy człowiek jest głodny, produkowana przez wątrobę żółć magazynowana jest w pęcherzyku żółciowym. Natomiast podczas posiłku żółć uwalniana jest do dwunastnicy. Żółć emulguje tłuszcze, co oznacza, że pomaga je trawić i wchłaniać. Dzięki temu wchłaniane są też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Oczywiście pęcherzyk żółciowy potrafi wiele więcej, niż tylko przechowywać ten ciemnozielony (lub żółtobrązowy) płyn. Żółć składa się w około 10% z soli żółciowych (lub kwasów żółciowych). Sole te są silnie powiązane z gospodarką hormonalną – dzielą z hormonami ścieżki syntezy. Dlatego właśnie osoby z zaburzeniami hormonalnymi (szczególnie kobiety z dominacją estrogenów) są bardziej podatne na problemy z pęcherzykiem żółciowym. Im większy stres hormonalny w organizmie, tym niższy poziom kwasów żółciowych, co z kolei zakłóca przemiany metaboliczne.  Jeżeli mówimy już o hormonach , warto też wspomnieć, że pęcherzyk żółciowy odgrywa pewną rolę w regulacji poziomu insuliny: komórki produkujące insulinę w trzustce, można znaleźć także w pęcherzyku żółciowym. Wątroba metabolizuje insulinę, która oddziałuje na sole kwasów żółciowych. Tak więc dieta bogata w rafinowane węglowodany, wywołująca silną reakcję insulinową (czyli niekontrolowany wyrzut insuliny), z pewnością spowoduje problemy z pęcherzykiem żółciowym.


Munogen FitLine

Munogen FitLine zawiera:  ** wysokogatunkową: L-Argininę i L-Cytrulinę (To aminokwasy, które pełnią ważną rolę w organizmie każdego sportowca, ale nie tylko – przyjmowanie ich pomaga zwiększyć wytrzymałość organizmu i poprawić natlenienie tkanek. Ponadto L-arginina wspomaga prawidłową funkcje wątroby, działa oczyszczająco na komórki tego narządu, jest też dobroczynną substancją dla naszego serca.) ** witaminę B6, witaminę B12 i kwas foliowy, które biorą udział w redukcji zmęczenia i znużenia.  ZADANIEM MUNOGENU jest to, aby: * zwiększyć przepływ krwi w organizmie, w każdym naczyniu…tym samym organizm dostaje więcej tlenu do komórek, a co za tym idzie, więcej składników odżywczych. Efektem tego jest więcej energii, redukcja zmęczenia i znużenia,  * oczyszczenie krwi i limfy,  * profilaktyka dla układu krążenia, * wsparcie do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych

Munogen FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Do najczęstszych chorób woreczka żółciowego należą:

– kamica pęcherzyka żółciowego

– ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka

– rak pęcherza żółciowego.

KAMICA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Czy wiesz, że …. na tę przypadłość kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni (jak to mówią „żółć ją zalała”).  Co ciekawe, często kobieta z kamieniami żółciowymi spełnia kryteria 4xF (z ang),

  1. female
  2. forty
  3. fat
  4. fertile

czyli

  1. kobieta,
  2. czterdziestoletnia,
  3. otyła,
  4.  płodna (w sensie rodziła kilka razy)

Oczywiście nie jest to schemat dotyczący wszystkich chorych na kamicę żółciową.

Nie do końca wiadomo, dlaczego w woreczku powstają kamienie, ale wiadomo jaki jest mechanizm ich powstawania i co temu sprzyja.

CO SPRZYJA KAMICY ŻÓŁCIOWEJ?

Sprzyja jej m.in. nadmierne stężenie cholesterolu we krwi, otyłość, niektóre choroby, np. cukrzyca, nieodpowiednia dieta.  Kamienie żółciowe często tworzą się u osób, które gwałtownie chudną, np. po radykalnych kuracjach odchudzających lub po operacji bariatrycznej, czyli np. zmniejszaniu żołądka.

Żółć w pęcherzyku ma formę płynną, a raczej chcę powiedzieć, że taką powinna mieć. Czasem jednak, traci tę właściwość i zaczyna się krystalizować.

Sole kwasu żółciowego skupiają się wtedy wokół złuszczonych fragmentów nabłonka przewodu żółciowego i tworzą coraz większe bryłki, czyli kamienie. Kamienie mogą być tak małe jak ziarnko piasku lub duże jak piłeczka golfowa.

Nie wszystkie kamienie są jednakowe – jedne są cholesterolowe, a inne uwapnione. Czym się różnią?

Te pierwsze są duże – zwykle w woreczku jest jeden taki kamień – a te drugie są mniejsze i może ich być mnóstwo. Częściej występują kamienie uwapnione.

Żółć transportuje się z pęcherzyka żółciowego przez małe rurki i osadza we wspólnym przewodzie żółciowym. Stamtąd zostaje przeniesiony do jelita cienkiego. Czasami kamienie żółciowe mogą się gromadzić lub tworzyć we wspólnym przewodzie żółciowym.

Najczęściej kamienie te „rozpoczynają życie” w pęcherzyku żółciowym i migrują do przewodu żółciowego wspólnego; nazywa się to kamieniem wtórnym lub wtórnym kamieniem wspólnym z żółcią.

Jeśli kamień tworzy się wewnątrz samego kanału, nazywa się go kamieniem pierwotnym lub pierwotnym wspólnym kamieniem z żółcią. Są mniej powszechne, ale częściej powodują infekcję niż kamienie wtórne.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Spowodowane jest zwykle nieleczoną kamicą pęcherzyka.

Zapalenie najczęściej rozwija się wtedy, gdy:

  • żółć nie może swobodnie odpływać z pęcherzyka,
  • dojdzie do zamknięcia światła przewodu żółciowego przez kamień,
  • obrzęk błony śluzowej pęcherzyka.

Zalegająca żółć oraz kamienie drażnią ściany pęcherzyka, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Pęcherzyk powiększa się, utrudniony jest też przepływ krwi przez jego naczynia, a to nasila zapalenie. Jeżeli osoba cierpiąca na zapalenie nie otrzyma właściwej pomocy może dojść do bakteryjnego zakażenia, które przenosi się z krwią.

Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje w przypadku nawracających ostrych ataków.

RAK PĘCHERZA ŻÓŁCIOWEGO

Rak pęcherzyka żółciowego występuje stosunkowo rzadko, choć stanowi aż 80—95 proc. raków dróg żółciowych – ale jeśli to nastąpi, może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Należy on do szybko postępujących, złośliwych nowotworów i cechuje się wysoką śmiertelnością.

ZAPARCIA.”Główną przyczyną zaparć jest nieprawidłowa praca pęcherzyka żółciowego. Tłuszcz trafiający do jelita cienkiego ulega rozłożeniu pod wpływem soli kwasów żółciowych i lipazy. Ale jeśli nie pojawia się żółć z pęcherzyka, to tłuszcze muszą nieco „poczekać” w jelicie. Stąd biorą się zaparcia. Dlatego nie zakładajmy od razu, że potrzebujemy więcej błonnika – zastanówmy się czy to nie wina pęcherzyka.”Następnym symptomem kłopotów z pęcherzykiem jest łuszczenie się skóry na dłoniach i podeszwach stóp. Łączy się to z nieefektywnym metabolizmem oraz nieprawidłowym przyswajaniem witaminy A.

Czy mam usunąć pęcherzyk żółciowy?

Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego fachowo nazywa się terminem cholecystektomii. To rutynowy zabieg, który nie zawsze rozwiązuje problem i często wykonuje się go niepotrzebnie. Bywa i tak, że niektóre osoby po usunięciu u siebie pęcherzyka nie zauważają poprawy. Często jest tak, że po cholecystektomii nie wolno jeść produktów bogatych w tłuszcze, ponieważ nastąpiła utrata zdolności ich trawienia w dużych ilościach.

Jednak organizm w swej doskonałej i niepodważalnej mądrości często tworzy mała kieszonkę w okolicach dróg żółciowych, aby magazynować w niej żółć na potrzebną okazję.

Po czym poznać, że stan pęcherzyka żółciowego zagraża życiu lub że można wyleczyć go bez interwencji chirurgicznej?

Oczywiście najważniejsze jest to, iż do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, o czym dobrze wiedzą lekarze (ale czy zawsze stosują taką zasadę?).

Osoba z atakiem pęcherzyka żółciowego zwykle odczuwa ból w prawej górnej części brzucha i/lub pomiędzy łopatkami, często poniżej lub powyżej prawej łopatki i ramienia. Czasem pojawiają się nudności i wymioty, mogą utrzymywać się chwilę lub godzinami. Jeśli ból i wymioty nasilają się oczywiście należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem (atak pęcherzyka żółciowego daje objawy podobne do ataku serca, który czasem wiąże się z bólem nie tylko w lewym, ale też w prawym ramieniu, co może być mylące). Jeśli ból umiejscowiony w prawej górnej części barku jest ostry, a następnie znika jak ręką odjął, to prawdopodobnie doszło do pęknięcia pęcherzyka, a my potrzebujemy natychmiastowej pomocy, zwłaszcza, że atak pęcherzyka nie pojawia się bez przyczyny. Rozpoznanie objawów nieprawidłowego funkcjonowania pęcherzyka żółciowego t bardzo ważna sprawa – pomoże nam zdefiniować problem nim będzie za późno.

Czy można usunąć kamienie żółciowe bez operacji i farmakoterapii?

Można.

Metodą starą i znaną od wieków. Od wieków było wiadomo, że kamienie żółciowe (tak jak i nerkowe) można rozdrabniać za pomocą oddziaływania kwasami. Pojawia się tylko problem: w jaki sposób umieścić kwas w pęcherzyku żółciowym?

Zacznijmy od podstaw!

Otóż wiadomo, że tłuszcze składają się z kwasów tłuszczowych. Chyba już nie powinno nas dziwić to, że nasz organizm  jest tak sprytny, że dopasowuje skład soków trawiennych do pokarmu, który stanowi nasz nawyk żywieniowy.

Mówiąc inaczej, wegetarianie mają inny skład soków trawiennych niż osoby które jedzą mięso. Dzieci jedzące słodycze inny niż dorośli, którzy ich unikają. Abstynenci mają inny niż osoby które piją alkohol. I tak dalej…

W ten sam sposób zmienia się również skład żółci. 

Gdy w diecie dominuje więcej tłuszczów, kwasów tłuszczowych w żółci jest również więcej i ma ona inny skład. Taka żółć znowu dostaje się do pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych i zaczyna sukcesywnie zmniejszać kamienie i je wykruszać. Można to nazwać „tłustą kuracją”, ale oczywiście ważne jest to, jakiego rodzaju jest to tłuszcz.

Najstarsze i chyba najskuteczniejsze metody, opisali zakonnicy – ojcowie Bonifratrzy-  polegają na kuracji olejowej.

Otóż, Bonifratrzy  zalecają aby:

całkowicie odstawić wszystkie tłuszcze zwierzęce

*przed snem wypić łyżkę oliwy z oliwek

*następnego dnia, na śniadanie należy wypić sok z 1 cytryny wymieszany z 2-3 łyżkami oliwy

*w międzyczasie można (a nawet powinno się) zjeść kilka jabłek (kwas jabłkowy podobnie jak cytrynowy również rozpuszcza kamienie żółciowe)

*dodatkowo warto jest pić około 5-6 razy dziennie po łyżce naturalnego octu jabłkowego.

Dietę taką należy trzymać przez 10 dni i jak mówią ojcowie Bonifratrzy- wszystkie kamienie żółciowe (oraz wątrobowe) zostaną usunięte wraz z kałem. Ponieważ przechodzenie kamieni przez żółciowód („rodzenie kamieni”) może być bolesne, powinniśmy zaopatrzyć się w dowolny lek przeciwbólowy ale co ważne rozkurczowy (np. No-Spa).

Następny sposób to:

Metoda Borysa Bołotowa

Jego zdaniem najlepiej radzi sobie z tym sok z czarnej rzodkwi. Nie tylko rozpuszcza on minerały w pęcherzyku żółciowym i kanałach żółciowych, lecz również sole mineralne odkładające się w naczyniach, nerkach i pęcherzu moczowym.

Przepis:

„10 kg czarnej rzodkwi przemyj i nie obierając, wyciśnij sok.

Sok przechowuj w lodówce (wyjdzie Ci około  3-5 litrów).

Wytłoki zmieszaj z miodem w proporcjach 300 g miodu na 1 kg wytłoków. Przełóż do słoików i uciśnij czymś ciężkim od góry, by nie spleśniały.

Sok pij po jednej łyżeczce od herbaty na godzinę przed posiłkiem. Jeśli ból w okolicy wątroby nie będzie o sobie dawał znać, możesz zwiększyć dawkę najpierw do łyżki stołowej, a następnie do pół szklanki. Pamiętaj, że sok z czarnej rzodkwi ma silne działanie żółciopędne.

Jeśli w kanałach żółciowych znajduje się dużo złogów, przepływ żółci jest utrudniony i może występować ból w prawym boku. W takim wypadku należy pod prawym żebrem umieścić termofor z gorącą wodą.

Jeśli ból jest do wytrzymania, zabiegi należy kontynuować. Bołotow uprzedza, że ból występuje tylko na początku. Potem wszystko wraca do normy. W czasie kuracji należy przestrzegać łagodnej diety, unikać ostrych i słonych produktów.

Gdy sok się skończy, przychodzi kolej na wytłoki, które do tego czasu ukiszą się. Trzeba je jeść w czasie posiłku. (1-3 łyżki stołowe), aż się wyczerpią. „[1]


REKLAMA*


DIETA – co warto jeść i pić

Ostropest plamisty

Jedz po łyżce nasion ostropestu plamistego dziennie – to oczyści i odciąży wątrobę, poprawi jej funkcjonowanie, a także zapobiegnie nadmiernym wyrzutom żółci do pęcherzyka żółciowego.

Ostropest plamisty – swą skuteczność w chronieniu wątroby zawdzięcza sylimarynie – jest to kompleks flawonolignanów, który pozyskuje się z łupin nasiennych ostropestu plamistego.

Ostropest plamisty wzmacnia wątrobę przez zapobieganie nadmiernej utracie przez organizm glutationu, który jest związkiem podobnym do aminokwasu ogrywającego bardzo ważną rolę w odtruwaniu organizmu. Według przeprowadzonych badań może on zwiększać stężenie glutationu nawet o około 30%.

Ostropest plamisty chroni także skutecznie wątrobę przed jednoczesnym dopływem zbyt wielu szkodliwych substancji. To również bardzo silny przeciwutleniacz, mocniejszy niż witaminy C i E i dlatego przeciwdziała uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki.

Nasiona ostropestu plamistego mają działanie: odtruwające i regenerujące na miąższ wątroby oraz częściowo na miąższ nerek, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego

Ocet jabłkowy

Pij codziennie 1/4 szklanki octu jabłkowego wymieszanego z 3/4 szklanki soku jabłkowego. Taką miksturę stosuj również w razie ataku bólu w podżebrzu. Najczęściej ból woreczka żółciowego znika w ciągu kwadransa. Taj jak wspominałam ojcowie Bonifratrzy radzą, by stosować ten sposób przez 10 dni.

Oliwa i nierafinowane oleje tłoczone na zimno

Zastąp rafinowane oleje naturalną oliwą z oliwek, olejem sezamowym lub kokosowym – są zdecydowanie łagodniejsze dla dróg żółciowych.

Woda z cytryną na czczo

Codziennie rano pij wodę (ciepłą!) z sokiem z cytryny (świeżo wyciskanym!).  Taki napój działa oczyszczająco na drogi żółciowe.

Herbatki ziołowe

Śmiało w ciągu dnia możesz, a nawet powinieneś popijać herbatki ziołowe np.  z mniszka lekarskiego, kopru włoskiego, owoców jałowca czy ziela dziurawca – wspomagają rozpuszczanie złogów żółciowych.

Zioła do posiłku

2-3 razy dziennie posypuj jedzenie lub dodawaj do koktajli 1 łyżkę nasion babki płesznik. Pamiętaj, żeby w trakcie stosowania babki płesznik pić dużo wody.

Natomiast do potraw gotowanych dodawaj  2-3 szczypty cząbru, gorczycy.

Bardzo pomocna może też okazać się kurkuma. Orientalny korzeń posiada silne właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne i antyseptyczne. Dodatkowo oczyszcza organizm i stymuluje wydalanie zalegających w pęcherzyku złogów żółciowych.

Jak spożywać kurkumę, by ułatwić usuwanie kamieni żółciowych? W bardzo prosty sposób. przygotuj miksturę składającą się z: łyżeczki sproszkowanej lub świeżej kurkumy,  łyżki miodu i połowy szklanki wody. Pij napar każdego dnia aż do momentu całkowitego wydalenia kamieni z organizmu.

Kuracja piołunem

Umożliwia likwidację zaburzeń niespokojnego pęcherzyka żółciowego. Poprawia ukrwienie i powoduje usunięcie silnych wzdęć będących skutkiem złego trawienia. Piołun ma również korzystny wpływ na wydzielanie żółci.

Współczesne badania wykazały, że zarówno liście jak i ziele piołunu zawierają cenne związki goryczkowe, których brakuje w we współczesnej diecie, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i sole mineralne w tym w dużej ilości potas.
Piołun wykazuje m.in działanie żółciotwórcze i żółciopędne, rozkurczowe, antyseptyczne i przeciwpasożytnicze.

WAŻNE:

*Jest bardzo ważne aby w czasie kuracji wątroba była wolna od pasożytów. W przeciwnym razie pasożyty zablokują wydostanie się kamieni a osoba przeprowadzająca kurację będzie bardzo osłabiona.

**Zaleca się suplementację kwasami omega-3, niacyną (witamina B3), pomagającą radzić sobie z nadmiernym stężeniem lipoprotein oraz witaminą C, która sprawia, że łatwiej rozpuścić cholesterol. Dobrze jest również przyjmować suplementy zawierające kurkumę, gdyż zwiększa ona rozpuszczalność żółci.

***”Ostrożnie z soją. Bywa, że produkty na bazie soi wpływają na równowagę hormonalną. Zawierają one fitoestrogeny, które mogą atakować tarczycę. A jak donoszą naukowcy, obecność kamieni żółciowych niejednokrotnie wiąże się z zaburzeniami równowagi hormonalnej.”

TUiTERAZ ♥♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

PRZYGOTUJ SIĘ DO LATA

Zellschultz FitLine

Specjalnie dobrana kombinacja prowitaminy A + C + E oraz pierwiastka śladowego selenu.

Zellschultz : ochrona przed wolnymi rodnikami, nadaje piękny złocisty kolor opalenizny,  ochrania oczy i skórę przed promieniami UV, hamuje proces starzenia się. Ekstrakt z owoców cytrusowych bogaty w naturalne bioflawonoidy działa antyoksydacyjnie.

Zellschultz Antioxy możesz KUPIĆ TU

Źródła:

[1] https://oczymlekarze.pl/porady/z-notatnika-starego-doktora/2932-kamica-zolciowa

[2] https://www.healthline.com/health/gallbladder-removal-open

[3] https://www.medicalnewstoday.com/articles/311357.php

źródło zdjęcia tytułowego: https://www.everydayhealth.com/gallbladder/guide/symptoms/

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*