
Wpływ alkoholu na organizm zaczyna się od momentu, w którym wypijesz jego pierwszy łyk!
„Alkohol spełnia każdy, dosłownie każdy punkt encyklopedycznej, a więc naukowej definicji narkotyku twardego.”
„Nawet umiarkowane ilości alkoholu nie są zalecane, ponieważ alkohol może zwiększyć podatność na różne rodzaje chorób nowotworowych, zaburzyć delikatną równowagę hormonalną organizmu i spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby. Alkohol łączy się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi, jego spożywanie może prowadzić do wypadków, nawet po spożyciu małych ilości, a spożywanie go w nadmiernych ilościach jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób wątroby, wielu rodzajów nowotworów, wystąpienia uszkodzeń serca i udarów.„[1]
Dlaczego w telewizji nie reklamujemy innych narkotyków twardych, najpierw pokazując ludzi w euforii, którzy bawią się w PUBie i zażywają narkotyki, a na końcu reklamy damy informację „Uważaj! Bierzesz na własne ryzyko. Narkotyki szkodzą zdrowiu”
Przecież dosłownie tak jest z alkoholem. Wystarczy spojrzeć na reklamy piwa. Hmmm juz słyszę te głosy, że przecież to tylko piwo… ale to przecież tez alkohol, a alkohol uzależnia!
Nawet szklanka piwa/ kieliszek wina dziennie może wyrządzić szkody ogólnemu zdrowiu., a co dopiero jeśli ten nawyk się powiększy lub jeśli trudno będzie Ci się zatrzymać po jednej szklance…… skumulowane efekty mogą się sumować. Ponadto okazuje się również, że spożywanie alkoholu osłabia reakcję organizmu na stres fizyczny, z którym nie ma co ukrywać w obecnych czasach mam styczność notorycznie np. zbyt mała ilość snu, otyłość, hałas, promieniowanie z wszelkiego typu urządzeń elektronicznych.
Alkohol negatywnie wpływa również na wiele układów wewnętrznych organizmu, w tym:
zdolność układu odpornościowego do zwalczania infekcji
zmniejsza zdolność komórek mózgu do uczenia się i zapamiętywania [2]
wypłukuje witaminy (w szczególności witaminę C i B1, ale także inne z witaminy grupy B)
zaburza jakże delikatną równowagę hormonalną – w największym stopniu dotyczy to hormonów płciowych (jednym z trunków, który jeszcze bardziej nasila ten proces jest PIWO, które zawiera fito-estrogeny)
zmniejsza stężenie kreatyny, która chroni komórki mózgowe
redukuje zawartość choliny (składnik błon komórek nerwowych)
Powiedzmy sobie także o tym jak metabolizowany jest alkohol?
Kiedy spożywasz alkohol, najpierw wchodzi on do układu pokarmowego. Alkohol nie jest jednak trawiony jak jedzenie i inne napoje. Około 20% alkoholu z jednego napoju przenosi się bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Stamtąd jest przenoszony do mózgu. Reszta z 80% trafia do twojego jelita cienkiego, a następnie bezpośrednio do twojego krwioobiegu. Ostatnim etapem cyklu życia alkoholu jest jego usunięcie z organizmu przez wątrobę. Wszelkie problemy z wątrobą mogą spowolnić ten proces.
Do tego należy pamiętać, że alkohol spowalnia nasz metabolizm na 14 dni.
1. Metabolizm alkoholu – PRIORYTETEM DLA ORGANIZMU
Co to znaczy?
Otóż gdy wypijesz (nawet kieliszek wina) metabolizm alkoholu staje się priorytetem – nad przetwarzaniem czegokolwiek innego.
W przeciwieństwie do białek, węglowodanów i tłuszczów organizm nie ma „umiejętności/możliwości” przechowanie alkoholu, poza tym alkohol jest traktowany przez organizm jako toksyna, której chce się jak najszybciej pozbyć. Dlatego metabolizm alkoholu musi przejść na pierwszy plan! Wszystko inne staje się „mniej ważne”.
2. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może powodować nieprawidłową aktywację enzymów trawiennych wytwarzanych przez trzustkę.
Nagromadzenie tych enzymów może prowadzić do zapalenia znanego jako zapalenie trzustki. Zapalenie trzustki może stać się stanem długotrwałym i powodować poważne komplikacje.
Czy wiesz, że….
Około 70 procent przypadków zapalenia trzustki wiąże się ze zbyt częstym spożywaniem alkoholu. [1]
Trzustka pomaga regulować wykorzystanie insuliny w organizmie i odpowiedź na glukozę. Kiedy trzustka i wątroba nie funkcjonują prawidłowo, istnieje ryzyko wystąpienia niskiego poziomu cukru we krwi lub hipoglikemii. Uszkodzona trzustka może również uniemożliwić organizmowi wytworzenie wystarczającej ilości insuliny do wykorzystania cukru. Może to prowadzić do hiperglikemii lub zbyt dużej ilości cukru we krwi. Jeśli twoje ciało nie może sobie poradzić i zrównoważyć poziomu cukru we krwi, możesz doświadczyć większych komplikacji i efektów ubocznych związanych z cukrzycą.
Tym bardziej ważne jest, aby osoby z cukrzycą lub hipoglikemią unikały (a najlepiej odstawiły na stałe) alkohol.
3. Ośrodkowy układ nerwowy
Alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy, przy czym w pierwszej kolejności atakuje najbardziej wrażliwe, najmłodsze w rozwoju ewolucyjnym – ośrodki układu nerwowego. Zaburzone jest więc precyzyjne myślenie, logiczne rozumowanie, prawidłowy osąd.
Jednym z najprostszych sposobów zrozumienia wpływu alkoholu na organizm jest zrozumienie, w jaki sposób wpływa on na centralny układ nerwowy.
„Język Ci się ciągnie.” Znacie to??? Zapewne tak.
Otóż niewyraźna mowa jest jedną z pierwszych oznak, które mówią o tym, że za dużo wypiłeś. Alkohol może zmniejszać komunikację między twoim mózgiem a twoim ciałem. Utrudnia to koordynację. Możesz mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Ponadto alkohol powoduje większe uszkodzenia centralnego układu nerwowego, mogą wystąpić drętwienia i mrowienie w stopach i dłoniach. Picie alkoholu utrudnia także Twojemu mózgowi tworzenie długotrwałych wspomnień. Zmniejsza również zdolność do jasnego myślenia i podejmowania racjonalnych wyborów.
Z czasem mogą wystąpić uszkodzenia w płacie czołowym ( ten obszar mózgu jest odpowiedzialny za kontrolę emocji, pamięć krótkotrwałą i ocenę). Jednym słowem – przewlekłe i poważne nadużywanie alkoholu może również spowodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenie mózgu.
4. Możesz poważnie uszkodzić swoją wątrobę
Wątroba jest cudownym narządem, który „dąży” do przekształcenia wszystkich składników odżywczych, które konsumujemy w energię. Co najważniejsze przy tym wszystkim wątroba jest narządem, który pomaga rozkładać i usuwać szkodliwe substancje z organizmu, w tym z alkoholu.
Kiedy więc spożywamy alkohol w większej ilości i szybciej niż nasza wątroba może go przetworzyć, powstają uszkodzenia.
Uszkodzenie miąższu wątroby może we wczesnym okresie nie dawać o sobie znać (tzn. może przebiegać bezobjawowo) lub objawiać się jako zwykła niestrawność. Sprawia to, że w chwili zgłoszenia się do lekarza zmiany w wątrobie mimo ogromnej zdolności regenerującej tego narządu, mogą być nieodwracalne.
Przykładem tak podstępnie rozwijającej się choroby jest marskość wątroby. Pierwszym groźnym objawem marskości wątroby bywa krwotok z przewodu pokarmowego, występują również silne wzdęcia brzucha, wymioty, znaczny spadek wagi ciała, pojawiają się obrzęki w okolicy kostek u nóg, wątroba jest powiększona i przy obmacywaniu bolesna. Brzuch powiększa się na skutek
obecności w jamie otrzewnej płynu przesiękowego, skóra na brzuchu jest napięta z widocznymi naczyniami żylnymi.
Szczególnie niebezpieczne w przebiegu marskości wątroby jest powstawanie żylaków przełyku; które bywają przyczyną śmiertelnych krwotoków albo wystąpienie śpiączki wątrobowej. Przy marskości wątroby stwierdza się zmiany w wielu innych narządach, np.: w trzustce, dwunastnicy i/lub w żołądku.
Poza marskością wątroby, nadużywanie alkoholu może prowadzić do stłuszczenia wątroby. Stłuszczenie wątroby to choroba polegającą na odkładaniu się tłuszczu w hepatocytach, czyli komórkach wątroby (nie jest groźną chorobą, jednak nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań). Stłuszczenie wątroby jest stanem odwracalnym, jeżeli zachowa się pełną abstynencję oraz odpowiedni sposób odżywiania. Dolegliwość tą można podejrzewać, kiedy występuje uczucie pełności, rozpieranie w nadbrzuszu, wzdęcia brzucha. brak apetytu, nudności oraz ogólne osłabienie.
Wczesny okres marskości wątroby nie musi charakteryzować się żadnymi typowymi dolegliwościami.
Uszkodzenie wątroby prowadzi jeszcze do innych groźnych następstw np. do spadku cukru we krwi, co może doprowadzić do śpiączki, do awitaminozy A, B, K i C.
Pamiętajmy o tym, że wszystkie dysfunkcje wątroby zagrażają naszemu zdrowi życiu ponieważ prowadzą do powstawania toksyn i gromadzenia się odpadów w organizmie.
Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii. Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych. Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje, polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.
ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
5. Alkohol a żołądek
Alkohol jest jednym z najsilniejszych środków pobudzających w żołądku wydzielanie kwasu solnego. Jeżeli „połączymy” to z nieregularnym i niepełnowartościowym odżywianiem się oraz ze stresem = nieżyt żołądka lub choroba wrzodowa gotowa.
Nieżyt żołądka objawia się bólami w nadbrzuszu, wzdęciami brzucha, pieczeniem w okolicach żołądka i innymi zaburzeniami trawiennymi. Powtarzające się ostre stany nieżytowe po przepiciu prowadzą w końcu do utrwalenia się zmian patologicznych i powstawania tzw. przewlekłego nieżytu żołądka. A to już nie są żarty!!! Na podłożu przewlekłego nieżytu żołądka rozwijają się często stany rakowe. Zdarzają się również nadżerki i owrzodzenia w śluzówce żołądka. Głównymi objawami choroby wrzodowej są bóle zlokalizowane w dołku podsercowym. Bóle te pojawiają się od pół godziny do kilku godzin po zjedzeniu posiłku. Przy owrzodzeniach dwunastnicy bóle te nasilają się wiosną i jesienią. Towarzyszą im liczne dolegliwości, takie jak: kwaśne odbijanie, zgaga, niesmak w ustach, brak apetytu, chudnięcie, spadek aktywności fizycznej i psychicznej.
5. ALKOHOLU A UKŁAD KRĄŻENIA
Alkohol i produkty jego przemiany wywierają niekorzystny wpływ na nasz układ krążenia. Alkohol może powodowa zaburzenia akcji serca, gwałtowne rozszerzenie lub zwężenie naczyń krwionośnych. I o ile krótkotrwałe zaburzenia akcji serca wywołane przez alkohol nie pozostawiają śladów, o tyle długotrwałe doprowadzają do trwałych uszkodzeń.
U ludzi nadużywających alkoholu występują różne dolegliwości serca i naczyń krwionośnych. Niektóre trwają krótko i sporadycznie np. bóle okolic serca, dodatkowe skurcze serca, zwyżka ciśnienia tętniczego. Inne dolegliwości, będące oznaką ciężkich objawów niewydolności krążenia są stałe.
Działanie alkoholu na układ krążenia jest złożone i stanowi sumę wpływu bezpośredniego na mięsień sercowy i napięcie ścian naczyń.
Choroba mięśnia sercowego wywołana alkoholem powstaje prawdopodobnie w wyniku trującego działania alkoholu lub produktów jego przemiany na mięsień sercowy. Objawy tej choroby to: zaburzenia rytmu serca, przewlekle skrócony oddech oraz przyśpieszenie akcji serca. Choroba powoduje powiększenie serca, nienormalne objawy sercowe, szmer oddechowy, anomalie EKG, zakłócenie rytmu serca – nie pojawia się ono nagle – istnieje często w fazie początkowej, bezobjawowej. Ujawnić się może migotaniem przedsionków, bólami serca oraz dusznością.
REKLAMA*
Patrząc na te wszystkie skutki uboczne zaczynamy się zastanawiać dlaczego w takim razie alkohol jest tak łatwo dostępny?! Tym bardziej, że tak jak wspomnieliśmy na początku alkohol spełnia każdy, dosłownie każdy punkt naukowej definicji narkotyku twardego……
Tak dla przypomnienia „narkotyk (gr. narkōtikós 'oszałamiający’) – potoczna nazwa niektórych substancji psychoaktywnych działających na ośrodkowy układ nerwowy.” A przecież powyżej wspominaliśmy o tym, że alkohol negatywnie wpływa właśnie na ośrodkowy układ nerwowy.
Druga rzecz, która powinna nas zacząć zastanawiać to CENA. Nie sądzicie, że to dziwne, że u nas alkohol jest tak tani i w sumie od lat ta cena niewiele się zmienia? Wszystko inne drożeje, a cena trucizny nieeee.
TUiTERAZ ♥♥♥
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.
www. rh7.pl
Źródła:
[1] http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/alkohol-zmienia-ludzki-mozg
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?
[3] https://www.healthline.com/health/chronic-pancreatitis
[4]https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh27-4/307-316.htm
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK20360/
Badania pokazują, że nawet umiarkowane spożycie alkoholu przyczynia się do zmian strukturalnych w mózgu.
Jeżeli chodzi o regenerację wątroby – bardzo dobrze sprawdza się ostropest plamisty. Jednak zdecydowanie lepiej przeciwdziałać niż leczyć 😉
Bardzo mocny wpis. Alkohol niestety potrafi mieć skutki które pustoszą nasz organizm. Warto unikać alkoholu, jeśli tylko możemy.
Your article gave me a lot of inspiration, thank you.