
W naszym kraju coraz więcej osób zmaga się z chorobami nerek. Szacuje się, że obecnie jest to ok. 4,5 miliona Polaków. Tylko 10 proc. społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.
Jako jedne z najważniejszych organów w ciele, nerki zasługują na trochę uwagi.
Nerki pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie m.in. :
*filtrują krew,
*produkują hormony,
*wchłaniają minerały,
*produkują mocz,
*eliminują toksyny,
*neutralizują kwasy.
Inną podstawową funkcją nerek jest usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Pomagają również w zatrzymywaniu wody, gdy organizm potrzebuje jej więcej. Co więcej, nerki pomagają regulować poziom minerałów w organizmie, takich jak wapń i fosforan.
Aby zachować zdrowie, ważne jest prawidłowe funkcjonowanie nerek!!
Niektóre typowe objawy, które mogą wskazywać na problemy z nerkami to:
- zmiana koloru i ilości moczu,
- zawroty głowy,
- wymioty,
- niedokrwistość,
- problemy z oddychaniem,
- uczucie zimna przez większość czasu,
- zmęczenie lub osłabienie,
- swędzenie skóry,
- nieświeży oddech,
- nagły ból w ciele.
Jednak jak sami zapewne zauważyliście są to objawy typowe dla wielu innych schorzeń, a poza tym powolny proces uszkadzania nerek może przez lata zostać niezauważony, ponieważ nerki mogą wykonywać swoją pracę nawet przy 20% wydolności. Z tego względu choroby nerek często nazywa się „cichymi chorobami”.
Tym bardziej istotne jest dbać o nie, zanim będzie za późno.
Każdego dnia, nieświadomie, możemy jednak działać na ich niekorzyść. Jakich więc nawyków powinniśmy się pozbyć? Poniżej lista takich nawyków
Oto lista 11 popularnych nawyków, które niekorzystnie wpływają na nerki i z czasem mogą powodować poważne uszkodzenia.
Energia dla serca i wsparcie systemu immunologicznego. Koenzym Q10 FitLine: Wspomaga układ odpornościowy, Łagodzi takie dolegliwości jak: alergii, astmy i choroby układu oddechowego. Wspomaga terapie w chorobie wrzodowej, Lepsze krążenie krwi, Opóźnia procesy starzenia. Koenzym Q10 przyswajalny niemal w 100%. FitLine Emusol Q10 to jedyny na świecie preparat z koenzymem Q10 przyswajalnym prawie w 100%. Koenzym Q10 jest substancją tłuszczową. Jako taka przyswaja się stosunkowo słabo. Jednak dzięki tzw. nanomicelizacji (opatentowana technologia stosowana przez PM International), FitLine Emusol Q10 rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu wchłania się prawie w 100%.
Koenzym Q10 FitLine możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
1. Nie opróżnianie pęcherza na czas
Utrzymanie pełnego pęcherza moczowego przez długi czas lub opóźnienie chęci oddania moczu jest jedną z głównych przyczyn uszkodzenia nerek.
Regularne wstrzymywanie moczu prowadzi do namnażania się bakterii w pęcherzu. Z kolei te szkodliwe bakterie mogą powodować infekcje dróg moczowych lub infekcje nerek. Ponadto zatrzymanie moczu zwiększa ciśnienie na nerkach i może prowadzić do niewydolności nerek i nietrzymania moczu.
Jeśli często zdarza Ci się przetrzymywanie moczu, nadszedł czas, aby to zmienić z korzyścią dla twoich nerek. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty, pamiętaj o opróżnianiu pęcherza.
2. Picie zbyt małej ilości wody
Picie zbyt małej ilości wody może również spowodować duże problemy nerek. Jak już wcześniej wspomniałam główną funkcją nerek jest wypłukiwanie odpadów metabolicznych z organizmu i regulowanie produkcji erytrocytów.
Kiedy organizmowi brakuje wystarczającej ilości wody, przepływ krwi do nerek jest mniejszy, ponieważ krew staje się skoncentrowana. Hamuje to zdolność nerek do eliminowania toksyn z organizmu, a więcej toksyn w organizmie oznacza więcej problemów zdrowotnych.
Zdrowa osoba dorosła powinna codziennie pić co najmniej 30 ml wody na kilogram wagi ciała, aby utrzymać nerki w zdrowiu, a organizm był dobrze nawodniony.
3. Niedobór magnezu i witaminy B6
Witamina B6 i magnez są bardzo ważne, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych lub niewydolności nerek.
4. Zbyt dużo soli w diecie
Regularne spożywanie zbyt dużej ilości soli również może powodować ogromne uszkodzenia nerek, a także inne problemy zdrowotne.
Nerki metabolizują 95 procent sodu zużywanego przez pokarm.
Gdy spożycie soli jest wysokie, nerki muszą pracować ciężej, by wydalić nadmiar soli. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia funkcjonowania nerek, powodując zatrzymanie wody w organizmie . Zatrzymanie wody może spowodować podwyższenie ciśnienia krwi i zwiększyć ryzyko rozwoju choroby nerek.
Badania wykazały również, że spożycie soli zwiększa ilość białka w moczu, jednego z głównych czynników ryzyka rozwoju choroby nerek.
Zalecana ilość soli to nie więcej niż 5 gramów dziennie. 1 łyżeczka soli to około 6 gramów.
Specjalnie dobrana kombinacja prowitaminy A + C + E oraz pierwiastka śladowego selenu. Zellschultz FitLine : ochrona przed wolnymi rodnikami, nadaje piękny złocisty kolor opalenizny, ochrania oczy i skórę przed promieniami UV, hamuje proces starzenia się. Ekstrakt z owoców cytrusowych bogaty w naturalne bioflawonoidy działa antyoksydacyjnie.
Zellschultz Antioxy możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
5. Cukier
Cukier przyczynia się do otyłości, co zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, dwie z głównych przyczyn chorób nerek.
Oprócz słodyczy, cukier jest często dodawany do żywności i napojów, których tak naprawdę nie można uznać za „słodkie”.
Dlatego też, unikajmy: przetworzonej żywności, przypraw, płatków śniadaniowych, białego chleba, owocowych jogurtów i serków czy napojów. Wszystkie te produkty to podstępne źródła przetworzonego cukru. Po prostu na zakupach zwracaj uwagę na skład produktów – naprawdę warto czytać etykiety.
6. Regularne stosowanie środków przeciwbólowych
Wielu osób ma zwyczaj przyjmowania leków przeciwbólowych (dostępnych bez recepty) w celu opanowania bólu, zmniejszenia gorączki i stanu zapalnego. Ale takie częste przyjmowanie środków przeciwbólowych może uszkodzić różne narządy, w tym nerki.
Badania pokazują, że leki przeciwbólowe mogą zmniejszać przepływ krwi do nerek i pogorszyć funkcjonowanie tych narządów. Ponadto długotrwałe stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych może powodować ostrą niewydolność nerek lub przewlekłą chorobę nerek znaną jako przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek.
Jeśli masz zmniejszoną czynność nerek, nie przyjmuj środków przeciwbólowych bez zgody lekarza. Nawet przy prawidłowej czynności nerek leki przeciwbólowe należy stosować zgodnie z zaleceniami, przy możliwie najniższej dawce i przez jak najkrótszy czas.
7. Dieta wysokobiałkowa
Białko jest dobre dla twojego zdrowia, ale nadmierne spożycie białka (zwłaszcza czerwonego mięsa) zwiększa się obciążenie metaboliczne nerek.
Jedną z funkcji nerek jest metabolizm i wydalanie azotu z produktów trawienia białka. Wysokie spożycie białka zwiększa obciążenie metaboliczne nerek poprzez przewlekły wzrost ciśnienia kłębuszkowego i hiperfiltracji. To z kolei zwiększa ryzyko problemów z nerkami.
Zatem ogranicz spożycie czerwonego mięsa dla ogólnego stanu zdrowia nerek. Ponadto ci, którzy mają problemy z nerkami, muszą unikać jedzenia czerwonego mięsa, ponieważ może to pogorszyć stan.
Zioła oczyszczające nerki
Imbir: oczyszcza krew i nerki z toksyn | Koniczyna łąkowa: środek moczopędny, który przyspiesza usuwanie odpadów z nerek |
Kurkuma: ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, dzięki czemu zapobiega infekcjom nerek i ich stanom zapalnym oraz leczy nerki | Chanca Piedra: zioło używane w Ameryce Południowej do rozbijania kamieni nerkowych (po hiszpańsku dosłownie oznacza „łamacz kamieni”) |
Mniszek lekarski: naturalny środek moczopędny, który wzmacnia nerki i łagodzi problemy z układem moczowym | Korzeń hortensji: remedium Indian Ameryki Północnej na kamienie nerkowe |
Pokrzywy: naturalny środek moczopędny, który pomaga w oczyszczaniu krwi i leczeniu infekcji dróg moczowych; są one również bogate w żelazo, co sprzyja tworzeniu krwinek | Korzeń mącznicy lekarskiej: pomaga leczyć choroby pęcherza i dróg moczowych |
Korzeń prawoślazu: naturalny środek moczopędny, który pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych, kamieni nerkowych i infekcji pęcherza moczowego | Korzeń sadźca purpurowego: Indiańskie remedium na problemy z układem moczowym i nerkami |
Jałowiec: poprawia funkcjonowanie nerek i pomaga w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz kamieni na nerkach i/lub pęcherzu moczowymNie stosuj jagód jałowca, jeśli masz infekcję nerek i/lub jesteś w ciąży. Nie należy również przyjmować ich w sposób ciągły dłużej niż przez cztery tygodnie. | Korzeń nawłoci: remedium Indian Ameryki Północnej tradycyjnie stosowane w celu wzmocnienia układu moczowego i zdrowia nerek |
Korzeń krwawnika: naturalny środek moczopędny o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych; pomocny we wszelkich infekcjach dróg moczowych |
źródło: 1
REKLAMA*
8. Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny
Tak jak sól, kofeina zwiększa ciśnienie krwi i nakłada dodatkowy stresor na nerki. Z czasem, nadmierna konsumpcja kawy może być przyczyną uszkodzeń nerek.
W rzeczywistości, według badań, spożycie kofeiny ma silny związek z kamieniami nerkowymi. Kofeina może zwiększać wydalanie wapnia z moczem.
9. Brak snu
Ze względu na intensywny styl życia wielu ludzi ignoruje znaczenie snu . Dobry sen czyli taki, który wynosi od 6 do 8 godzin i takie, który „zaczyna się” przed 23.00, jest baaaardzo ważny dla ogólnego stanu zdrowia.
W nocy podczas snu następuje odnowa tkanek narządowych, w tym odbudowa uszkodzonych tkanek nerek, więc organizm ma czas na leczenie i regeneracje.
Badania sugerują również, że bezsenne noce mogą powodować wysokie ciśnienie krwi i związaną z tym miażdżycę. To z kolei zwiększa ryzyko chorób nerek.
10. Nadmierne spożywanie alkoholu
Nie ma nic złego w wypiciu kieliszku wina czy szklanki piwa raz na jakiś czas, jednak gdy ilość spożywanego alkoholu niepokojąco wzrasta, organizm może sobie z tym nie poradzić.
Alkohol jest toksyną, która wywiera duży nacisk na nerki i wątrobę.
Kiedy pijesz napoje alkoholowe w dużych ilościach, powoduje to odkładanie kwasu moczowego w kanalikach nerkowych, co prowadzi do niedrożności przewodu rurowego. To z kolei zwiększa ryzyko niewydolności nerek. Ponadto alkohol powoduje odwodnienie i zaburza normalne funkcjonowanie nerek.
11. Ignorowanie częstych infekcji
Ignorowanie powszechnych infekcji takich jak przeziębienie, grypa, kaszel, zapalenie gardła, zapalenie migdałków i inne, mogą również spowodować uszkodzenie nerek.
W rzeczywistości osoby z chorobą nerek często nie mają odpoczynku w chorobie, ich odporność spada do tego stopnia, że stale łapią jakąś infekcję.
Ponadto osoby z chorobami nerek są bardziej wrażliwe na zmiany pogody i często chorują.
Bakterie lub wirusy, które powodują powszechne infekcje, mogą uszkodzić nerki, jeśli leczenie nie zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie.
Tak naprawdę, wystarczy kilka drobnych zmian wprowadzonych do naszego trybu życia, aby uchronić się przed poważnymi, trudnymi do wyleczenia chorobami.
Dlatego, zadbajmy o nasze nerki, zanim będzie za późno.
Produkty dla zdrowych nerek
Papryka czerwona: ma niską zawartość potasu, lecz jest bogata w witaminy A, B6, C oraz kwas foliowy i błonnik | Czereśnie: bogate w antyoksydanty i inne korzystne dla zdrowia składniki pochodzenia roślinnego |
Kapusta: ma niską zawartość potasu, jest bogata w witaminę C i K oraz błonnik i fitochemikalia, które chronią przed szkodami wywoływanymi przez wolne rodniki | Czerwone winogrona: bogate w przeciwutleniacze, a ich skórka jest szczególnie bogata w resweratrol |
Kalafior: ma wysoką zawartość witaminy C, kwasu foliowego i błonnika | Arbuz: zawiera ogromną ilość wody, ma właściwości moczopędne, co pomaga produkować większą ilość moczu i wypłukiwać z organizmu toksyny |
Czosnek: przeciwutleniacz, ma właściwości przeciwzapalne i zapobiegające tworzeniu się płytki miażdżycowej | Sok z cytryny: zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych |
Cebula: ma niską zawartość potasu, jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak kwertecyna oraz ma naturalne właściwości antyhistaminowe | Pestki z dyni: bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, zwłaszcza magnez, który pomaga zmniejszać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych |
Jabłka: są bogate w błonnik, przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne. Surowy ekologiczny ocet jabłkowyzapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych | Jarmuż: ma niską zawartość potasu, jest dobrym źródłem witamin A i C, bogaty w żelazo, co jest ważne dla zdrowia nerek. Wiele osób z chorobami nerek ma również niedobór żelaza |
Owoce jagodowe, w tym czarne jagody, maliny, truskawki | Słodkie ziemniaki: bogate w beta-karoten, witaminy A i C oraz błonnik, są także dobrym źródłem witaminy B6 i potasu |
źródło: 2
TUiTERAZ♥ ♥ ♥
CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU
Oczyszczacz powietrza nie są urządzeniami sezonowym.
Zdecydowanie warto go mieć i korzystać przez cały rok, ponieważ jego działanie ma pozytywny wpływ na każdą grupę odbiorców (lepsze samopoczucie, mniej infekcji, walka z alergiami, mniejsze ryzyko powikłań spowodowanych oddziaływaniem smogu na organizm)
Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza nie tylko odfiltrowuje cząsteczki smogu. Równie skutecznie usuwa bakterie, pyłki roślinne oraz przykre zapachy. Tak oczyszczone powietrze przekłada się na większy komfort i lepsze samopoczucie.
CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU STOSUJĄC OCZYSZCZACZ POWIETRZA
WYSOKIEJ KLASY OCZYSZCZACZE POWIETRZA możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz, może znajdziesz coś dla siebie.
www. rh7.pl
Źródło zdjęcia tytułowego: http://fithog.com/6-common-habits-that-damage-your-kidneys/
„Zdrowa osoba dorosła powinna codziennie pić co najmniej 300 ml wody na kilogram masy ciała, aby utrzymać nerki w zdrowiu, a organizm był dobrze nawodniony.”?… 😉
🙂 dzięki, o jedno zero za dużo było:)
Bardzo dobre te zalecenia w ramkach.