Grzyby jadalne „leśne mięso”- ich działanie prozdrowotne.

Grzyby jadalne „leśne mięso” –  znane są jako źródło pożywienia od kilku tysięcy lat. Dlatego właśnie bardzo zastanawia mnie częsta opinia, którą słyszę na temat grzybów, iż są bezwartościowym dodatkiem do dania. I, że poza walorami smakowymi i zapachowymi nie niosą ze sobą dla naszego organizmu żadnych wartości odżywczych.
A przecież grzyby rosną w lasach, gdzie cywilizacja praktycznie nie dociera, a ziemia i powietrze jest czyste. Zatem grzyby rosnąc w takich warunkach otoczenia, nie dość, że pobierają z ziemi to co najlepsze to jeszcze są wolne od zanieczyszczeń typu spaliny, nawozy itp.

Na szczęście jest już wiele badań naukowych, które pokazują, że grzyby jadalne są bardzo cennym produktem odżywczym. Mało tego, grzyby jadalne mają działanie prozdrowotne i o tym za chwile.

Grzyby uznawane są za żywność funkcjonalną, ponieważ udowodniono, że wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Opisano ich właściwości przeciwnowotworowe, ochronne dla serca i naczyń, obniżające poziom złego cholesterolu, działanie przeciwcukrzycowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Grzyby jadalne „leśne mięso”

ICH WARTOŚCI ODŻYWCZE

Grzyby w ok. 70- 90% składają się z wody.
Ich sucha masa to głównie białka
, w skład których wchodzą prawie wszystkie aminokwasy (w tym egzogenne). Dlatego coraz częściej mówi się na grzyby jadalne „leśne mięso”.

Grzyby są też niskokaloryczne (w 100g świeżej masy jest mniej niż 50kcal).

Grzyby są bogate w cenny błonnik, który pełni ważną funkcję w procesie trawienia. Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i daje uczucie sytości na długo.

Grzyby zawierają dużą ilość witamin oraz minerałów. Dla przykładu 100 gram grzybów zapewnia ponad 20% dziennego zapotrzebowania na witaminy z grupy B, szczególnie witaminy B2, B3 i B5.

W składzie boczniaka, borowika, pieczarki, podgrzybka czy grzybków shitake i hiratake stwierdzono obecność betaglukanu, substancji bioaktywnej o silnych właściwościach przeciwutleniających i pobudzających pracę układu immunologicznego. Zwiększa ona produkcję białych ciałek krwi w szpiku kostnym i neutralizuje wolne rodniki, które są jedną z przyczyn powstawania nowotworów.


Owocniki grzybów
zawierają niewielkie ilości cukrów prostych (wyjątek stanowi boczniak, zawiera znaczące ilości glukozy, fruktozy, ksylozy i mannozy) oraz tłuszczy (ilość tłuszczu w grzybach jest niska i wynosi od 0,4 do 0,8 g na 100 g świeżego produktu co oznacza, że tłuszcze zawarte w grzybach nie odgrywają większej roli w diecie ludzi). (1)

Czytałeś na temat preparatu   MycoMedica CORIOLUS Wrośniak Różnobarwny to produkt na bazie jednego z najczęściej stosowanych grzybów w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i jednego z najbardziej cenionych grzybów, którego zastosowanie przeciwnowotworowe wykorzystywane jest na całym świecie. Jest najczęściej stosowanym grzybem w problemach onkologicznych takich jak: rak płuc, przełyku, piersi, szyjki macicy i skóry. Coriolus grzyb jest wykorzystywany również w stanach zapalnych, takich jak: zapalenie zatok, jelit i dróg moczowych. Ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Grzyby jadalne „leśne mięso”

SKŁADNIKI MINERALNE  

Grzyby są także dobrym źródłem składników mineralnych, głównie:

✔️potasu,

✔️fosforu,

✔️magnezu.

Zawartość magnezu w grzybach jest zbliżona do zawartości tego pierwiastka w świeżych owocach czy warzywach.
Poza tym występują w nich pierwiastki śladowe, takie jak miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden i selen.

 

Grzyby jadalne „leśne mięso”

BIAŁKO W GRZYBACH 

Grzyby są świetnym źródłem białka, charakteryzują się dobrą  jego przyswajalnością, sięgającą 90%.

Ilość i biologiczna wartość białka grzybów zależy od wieku owocnika. W miarę wzrostu podwyższa się zawartość azotu chitynowego, co wpływa na obniżenie strawności.
Białko grzybów zawiera znaczne ilości lizyny. Jest to aminokwas, który w wielu produktach – przede wszystkim w zbożowych – występuje w deficytowych ilościach. Dlatego odpowiednie łączenie grzybów z innymi produktami (np. ryżem, makaronem, kaszami, dobrej jakości chlebem) podnosi wartość odżywczą białka spożywanych potraw.

Grzyby jadalne „leśne mięso” –

ŹRÓDŁO WITAMINY D

Nasz organizm wytwarza witaminę D w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Okazuje się, że to samo robią grzyby. Jedząc grzyby dostarczamy do organizmu witaminę D.

Do niedawna panowała opinia, że grzyby poza witaminą D2 nie są w stanie wyprodukować witaminy D3 (najlepiej przyswajalna przez ludzi). Jednak badanie opublikowane w magazynie Dermatoendocrinology w 2013 potwierdza, że niektóre rodzaje grzybów (np. shitake) są w stanie wyprodukować nie tylko witaminę D3, ale również D4.


PBM Probio minerał  „biologiczne antidotum”

PBM Probio minerał  to połączenie 11 szczepów probiotycznych (w tym lactobacillus, bifidobacterium, strptococus) i minerałów osadowych. PBM jest naturalnym, ekologicznym produktem w postaci pudru.

Jest biologicznym antidotum potęgując kolonizację szczepów probiotycznych, które wypierają florę chorobotwórczą (pleśnie i grzyby) oraz likwidują toksyny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Sprawia, że pożyteczne mikroorganizmy mogą się rozwijać tworząc tym samym przestrzeń życiową dla całego ekosystemu.

PBM Probio minerał możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


PRZECIWUTLENIACZE W GRZYBACH

Grzyby są nie tylko bogate w witaminy, składniki odżywcze, ale też przeciwutleniacze.

Jednym z nich jest ergotioneina.

Ergotioneina, podobnie jak glutation (którego źródłem są również grzyby) jest silnym antyoksydantem, który wyłapuje wolne rodniki. A tym samym chroni nas przed stresem oksydacyjnym i groźnymi chorobami. Do niedawna za najbogatsze źródła pokarmowe ergotioneiny uważano kiełki pszenicy oraz wątróbkę drobiową, jednak jak się okazało w grzybach jest jej dużo więcej.

„Grzyby są najbogatszym źródłem ergotioneiny w diecie, która jest unikalnym i silnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki. Uzupełnianie przeciwutleniaczy w organizmie może pomóc w ochronie przed stresem oksydacyjnym i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.”  Djibril M. Ba 

GRZYBY CHRONIĄ NAS PRZED RAKIEM PIERSI (I NIE TYLKO)

Według naukowców grzyby jako jeden z nielicznych pokarmów są w stanie hamować aromatazę (innym pokarmem o takich właściwościach są granaty). To enzym produkujący estrogen. Być może właśnie dlatego grzyby tak skutecznie chronią nas przed rakiem piersi i innymi chorobami związanymi z hormonami. Szczególnie silne działanie antyaromatazowe wykazują pieczarki  raz portobello.

Zdaniem naukowców grzyby posiadają zdolność hamowania rozwoju komórek rakowych, chronią DNA przed uszkodzeniem i mutowaniem się komórek.

Wielu ekspertów na świecie zajmujących się mikologią uważa, że grzyby posiadają kombinację aktywnych związków, które są w stanie skutecznie walczyć z komórkami rakowymi.

Grzyby jadalne „leśne mięso” –

PIĄTY SMAK 

Grzyby są źródłem smaku umami, czyli piątego smaku obok słodkiego, słonego, gorzkiego  i kwaśnego. Opisuje się go jako bulionowy, smakowity, mięsny. Umami wzmacnia smak słony i słodki.

PODSUMOWUJĄC –

Grzyby jadalne „leśne mięso”

PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI GRZYBÓW

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na właściwości prozdrowotne grzybów jadalnych. Są one niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika, a także związki biologicznie aktywne (beta-glukany, chitosany, polifenole i in.), które mogą zapobiegać powstawaniu oraz wspomagać leczenie chorób, takich jak miażdżyca czy nowotwory. Wykazano, że spożywanie grzybów wpływa na absorpcję cholesterolu z diety, powodując obniżenie we krwi stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (zwanej potocznie złym cholesterolem) i nie zmieniając stężenia frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu).

Biologicznie aktywne związki obecne w grzybach wykazują także działanie immunostymulujące, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, hipoglikemiczne i antyoksydacyjne.


Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU

REKLAMA



Czy grzyby są ciężkostrawne?

Pomimo że grzyby cechują się szerokim działaniem zdrowotnym i zawierają wiele związków odżywczych, niestety nie mogą być spożywane przez każdego. Są bowiem zaliczane do produktów ciężkostrawnych, które długo zalegają w żołądku i jelitach.

Wynika to z obecności w nich chityny, która nie jest trawiona przez organizm człowieka. Dlatego warto, aby ze spożycia grzybów zrezygnowały osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Nie są również wskazane dla dzieci poniżej 7 roku życia  i osób starszych. Wyjątek stanowią pieczarki, które są lżej strawne: można je podawać dzieciom nawet już po ukończeniu pierwszego roku życia.

Warto jednak podkreślić, że poddanie grzybów obróbce termicznej, np. gotowaniu lub duszeniu sprawia, że nie są one aż tak bardzo ciężkostrawne, jak powszechnie się uważa.

Oczywiście najlepiej smakują te „domowe”

Na zdrowie?

TUiTERAZ ♥ ♥ ♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz, może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

Źródło:

1. https://dietetycy.org.pl/grzyby/

2. Siwulski M., Sobieralski K., Sas-Golak I., Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014,

3. Golianek A., Mazurkiewicz-Zapałowicz K.: Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna. 2016,

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*