Elektrolity na kaca i dla sportowców. Otóż nie tylko. Jak rozpoznać niedobór elektrolitów? Jak uzupełnić elektrolity?
Co to są elektrolity?
Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym poście. Ale zanim przejdziemy do szczegółów spójrzmy tak ogólnie.
Uczucie niemocy,
ogólne osłabienie,
kołatanie serca,
zjawisko “ściany”,
nagłe spadki siły,
zawroty głowy,
to stany, które silnie powiązane są z zaburzeniami wodno-elektrolitowymi.
Często wyżej wymienione powody sa wystarczające, aby sprawdzić stan gospodarki wodno-elektrolitowej. Przejdźmy zatem do najważniejszych informacji o elektrolitach, aby wiedzieć, jaki mają wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu.
Utarło się, że po elektrolity powinni sięgać tylko zawodowi sportowcy, osoby przechodzące rotawirusa albo osoby na kacu. ? Owszem, takie osoby bez dwóch zdań potrzebują uzupełniać elektrolity, ale nie tylko one. I dziś właśnie szczególnie skupie się na uzupełnieniu elektrolitów przez pozostałe osoby. Zatem zacznijmy od początku i przypomnijmy sobie krótko czym są elektrolity.
Elektrolity – co to?
Inaczej związki określane mianem jonów soli. Są one obecne w naszej krwi, płytkach tkankowych a także w osoczu.Pełnią funkcję utrzymywania prawidłowo działającej gospodarki wodno-elektrolitowej.
Zaliczamy do nich:✔️potas,
✔️sód,
✔️wapń,
✔️magnez.
Co dają elektrolity?
Wpływają na:
✔️pracę naszych mięśni,
✔️na układ nerwowy i pokarmowy,
✔️funkcjonowanie wielu narządów,
✔️dobre samopoczucie,
✔️sprawny mózg,
✔️zdrowe serce,
✔️uczucie „lżejszych” nóg,
✔️brak obrzęków.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że elektrolity są jednym z najważniejszych elementów homeostazy i regulują pracę narządów kardynalnych, odpowiedzialnych za utrzymanie życia takich jak: mózg, serce, płuca, nereki.
Elektrolity – „milczący składnik odżywczy”.
Elektrolity rozpuszczone są w wodzie, która stanowi ponad 60% masy ciała dorosłego człowieka. O roli wody w naszym codziennym funkcjonowaniu pisałam w tym poście Woda. 8 powodów, dla których musimy pić wodę!
CZAS NA TRENING
REKLAMA*
Wodny roztwór elektrolitów nazywany jest „milczącym składnikiem odżywczym” („silny nutrient”) – co dobrze oddaje jego rolę w organizmie. Woda, w której rozpuszczone są elektrolity jest jedynym składnikiem odżywczym, którego brak w ciągu kilku dni może doprowadzić do śmierci. Warunkuje ona prawidłowy przebieg wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie. Jest ona niezbędna do utrzymania homeostazy komórkowej. Ponadto jest rozpuszczalnikiem i transporterem substancji odżywczych.Bierze także udział w prawidłowej pracy układu oddechowego i wydalniczego, zapewnia prawidłowy przebieg procesów trawienia i wchłaniania oraz przenosi impulsy nerwowe. Woda bierze także udział w termoregulacji, co oznacza, że utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest zachowane za sprawą jej parowania z jednoczesnym obniżeniem jej temperatury.
Wraz z wodą elektrolity:
✔️wypełniają komórki,
✔️wypełniają przestrzenie międzykomórkowe,
✔️wypełniają naczynia krwionośne,
✔️wchodzą w skład płynu mózgowo-rdzeniowego,
✔️wchodzą w skład płynu wypełniającego komory oka,
✔️wchodzą w skład płynów surowiczych w opłucnej i worku osierdziowym,
✔️ wchodzą w skład płynu soków trawiennych.
Wszędzie tam utrzymują odpowiednie stężenie osmotyczne, co zapewnia optymalne środowisko dla procesów metabolicznych.
Poniżej kilka słów o poszczególnych elektrolitach:
Potas – bierze udział w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Jest również kluczowym elementem w procesie skurczu mięśni (w tym mięśnia sercowego), stąd jego prawidłowe stężenie we krwi jest niezmiernie ważne dla życia.
Sód jest jednym z najważniejszych kationów osocza. Główną jego funkcją jest utrzymywanie oodpowiedniej objętości płynów oraz ciśnienia tętniczego krwi. Na poziomie biochemicznym sód odpowiada za wymianę wody pomiędzy komórkami a środowiskiem zewnątrzkomórkowym.
Magnez jest jednym z budulców kości – szacuje się, że ok. 50-60% znajduje się w szkielecie. Pierwiastek ten wspiera proces krzepnięcia krwi, a także odpowiada za skurcze serca. Istnieją przypuszczenia, że magnez pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu 2. Mało znany fakt regulacji stężenia glukozy we krwi – to niedobór wewnątrzkomórkowy magnezu może powodować zaburzenia w wydzielaniu insuliny. Ponadto bez magnezu nie będzie energii w komórkach, jest bowiem potrzebny do produkcji ATP.
Wapń jest głównym składnikiem budulcowym kości. Szacuje się, że 99% tego pierwiastka znajduje się w kościach oraz zębach. Wspomaga on proces krzepnięcia krwi, a także odpowiada za przewodnictwo nerwowe oraz skurcze mięśni. Ponadto pomaga zapobiegać nadciśnieniu.
Nieprawidłowy poziom elektrolitów bardzo często może powodować:
✔️wzrost ciśnienia krwi,
✔️przyspieszoną bądź nierówna akcja serca,
✔️wychłodzenie organizmu,
✔️bolesność mięśni,
✔️przewlekłe zmęczenie,
✔️niepokój,
✔️rozdrażnienie,
✔️depresja,
✔️spadek wydolności,
✔️zaburzenia przewodnictwa nerwowego,
✔️utrata koncentracji,
✔️ a nawet stany lękowe.
Przyczyny niedoboru elektrolitów
Kiedy tracisz elektrolity?
Ważne:
W każdej sytuacji, gdy organizm pozbywa się wody, wraz z nią wypłukuje niezbędne elektrolity.
Przyczynami są między innymi:
- Choroby
Gorączka, wymioty i biegunki powodują utratę niezbędnych substancji.
- Używki
Alkohol, przeczyszczające, jak kawa, powodują usuwanie z organizmu soli mineralnych. Ponadto ich nadużycie wywołuje wymioty. Dlatego mówi się, że elektrolity na kaca to podstawa w jego leczeniu.
- Niewłaściwa dieta
Jeśli jest zbyt rygorystyczna lub „śmieciowa” nie dostarcza potrzebnych jonów.
- Picie zbyt małych ilości wody
Organizm dąży do równowagi wodno-elektrolitowej, dlatego kiedy go nie nawadniasz, pozbywa się soli.
- Wysokie i niskie temperatury
Kiedy się pocisz, substancje odżywcze wydostają się przez pory twojej skóry. Jednak nie tylko latem może dojść do odwodnienia i więcej o tym pisałam w tym poście „Odwodnienie jesienią? Jak skutecznie nawadniać się jesienią i zimą?”
- Wysiłek fizyczny
Bieganie, pływanie i inne treningi, stymulują wydzielanie potu. Wtedy spożywcze czy farmaceutyczne elektrolity dla dorosłych są tak samo ważne jak dla dzieci.
- Moczopędne zioła
Są dość częstym powodem, przez który trzeba sięgnąć po elektrolity.
- Leki
Czy to przeczyszczające, czy moczopędne, wypłukują z organizmu jony.
- Saunowanie i morsowanie
W obu sytuacjach organizm traci dużo wody, a z tym elektrolitów.
Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii. Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych. Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje, polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.
ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Objawy niedoboru elektrolitów
Symptomy, które świadczą o tym, że czas uzupełnić elektrolity, to na przykład:
- Drżenie mięśni,
- Zawroty głowy,
- Nerwowość,
- Skurcze,
- Nudności,
- Bóle głowy,
- Problemy trawienne,
- Osłabienie,
- Senność,
- Drażliwość,
- Zmęczenie,
- Obrzęki,
- Spadek samopoczucia,
- Wzrost ciśnienia krwi,
- Omdlenia,
- Zaburzenia pracy serca,
- Konwulsje (skrajne przypadki).
Naturalne źródła elektrolitów
Do naturalnych źródeł elektrolitów należą:
- woda mineralna (najlepiej wysokozmineralizowana, np. Muszynianka, Staropolanka),
- woda kokosowa, która doskonale nawadnia i orzeźwia, a ponadto zawiera elektrolity w postaci magnezu, potasu i sodu,
- soki warzywne i owocowe, a zwłaszcza sok pomidorowy bogaty w potas i likopen, który działa silnie antyoksydacyjnie, chroniąc organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
- warzywa i owoce bogate w sód i potas, m.in. pomidory, seler naciowy, zielone warzywa szczególnie natka pietruszki, ziemniaki, banany, daktyle czy suszone morele, gruszki.
- kiszonki: kiszone ogórki, kapusta, rzodkiew
- produkty bogate w magnez, w tym m.in. kakao, orzechy, pestki dyni, migdały, gorzka czekolada, nasiona roślin strączkowych czy pełnoziarniste produkty zbożowe,
- produkty zawierające sód i chlor, takie jak sól kłodawska/himalajska.
- produkty z wapniem, takie jak mak, migdały, mleko i produkty mleczne (jogurt, śmietana, maślanka, kefir), nasiona roślin strączkowych oraz ryby wraz z ościami (np. sardynki, szproty).
Zrób to sam, czyli przepis na domowy zimowy izotonik – napój prawdziwie nawadniający a zarazem ogrzewający organizm.
Składniki:
- 1 grejpfrut lub 2 pomarańcze
- 5g startego korzenia imbiru
- 2 g soli kłodawskiej/morskiej/himalajskiej
- 10 g miodu
- 500 ml przegotowanej wody
Starty imbir zalewamy wrzątkiem. Po ostygnięciu dodajemy miód i sól. Mieszamy.
Do osobnego naczynia wrzucamy obranego i pokrojonego na ćwiartki grapefruita. Miażdżymy go lub jeżeli mamy wyciskarkę to od razu wyciskamy sok z grejpfruta/pomarańczy. Uzyskany miąższ zalewamy uprzednio przygotowanym roztworem (soli, miodu i wody). Całość przesączamy przez sitko kuchenne i pijemy ze smakiem. ?
Na zdrowie ?
PBM Probio minerał „biologiczne antidotum”
PBM Probio minerał to połączenie 11 szczepów probiotycznych (w tym lactobacillus, bifidobacterium, strptococus) i minerałów osadowych. PBM jest naturalnym, ekologicznym produktem w postaci pudru.
Jest biologicznym antidotum potęgując kolonizację szczepów probiotycznych, które wypierają florę chorobotwórczą (pleśnie i grzyby) oraz likwidują toksyny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie.
Sprawia, że pożyteczne mikroorganizmy mogą się rozwijać tworząc tym samym przestrzeń życiową dla całego ekosystemu.
PBM Probio minerał możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.
www. rh7.pl
Dodaj komentarz