Bylica piołun na co pomaga? Właściwości, działanie, zastosowanie.
Pomaga na nieżyt żołądka, niestrawność, zgagę, wzdęcia i uczucie ciężkości w żołądku.
Innymi właściwościami zdrowotnymi, którymi może pochwalić się to popularne ziele, jest pobudzanie apetytu i przyspieszanie przemiany materii, jak również oczyszczanie układu moczowego.
Bylica piołun, znana również jako Artemisia absinthium, jest rośliną o szerokim zasięgu na całym świecie. Zawiera substancje biologicznie czynne, które mogą wspomagać pobudzenie apetytu i łagodzenie lekkich dolegliwości trawiennych. Warto jednak pamiętać o istnieniu pewnych przeciwwskazań oraz grup osób, takich jak kobiety w ciąży, które powinny unikać stosowania piołunu ze względu na jego potencjalne skutki niepożądane. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii związanej z zastosowaniem rośliny piołunu.
W badaniach wykazano, że piołun ma właściwości:
✔️antyoksydacyjne,
✔️przeciwgrzybicze,
✔️przeciwdrobnoustrojowe,
✔️przeciwnowotworowe,
✔️hepatoprotekcyjne,
✔️neuroprotekcyjne.
Zaobserwowano je w większości w oparciu o badania na modelu zwierzęcym i liniach komórkowych.
FitLine Basics na jelita – to koncentrat najbardziej wartościowych owoców, warzyw, zbóż, żywych kultur bakterii oraz enzymów.
Składniki dobrano tak, aby znacząco poprawiły: regeneracje układu pokarmowego, lepsze trawienie, lepsze wchłanianie pożywienia, odbudowa odporności.
FitLine Basics na jelita zawiera żywe kultury bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus La-5 + Bifidobacterium lactis Bb-12), 32 enzymy trawienne, witaminę C, witaminę E, prowitaminę A, pierwiastek śladowy selen oraz błonniki.
FITLINE BASICS możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Bylica piołun – właściwości
Bylica piołun, znana też jako psia ruta, absynt lub wermut, to bylina należąca do rodziny astrowatych.
Piołun charakteryzuje się gorzkim smakiem za który odpowiada m.in. związek zwany absyntyną. Z innych substancji w piołunie występują także flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne i olejki eteryczne (tujon i tujol).
Zastosowania piołunu – dolegliwości kobiece i… pasożyty!
Niewiele osób wie, że ziele piołunu potrafi pomóc także kobietom, które cierpią na silne bóle menstruacyjne (posiada ono właściwości zapobiegające nadmiernym skurczom) lub mają problemy z uregulowaniem swojego cyklu. W takich przypadkach spożywa się delikatny napar, który przynosi ulgę w bólu, a stosowany dłużej – reguluje miesiączkę. Stąd właśnie inna, interesująca nazwa rośliny, czyli panieńskie ziele.
Innym zastosowaniem ziela piołunu jest wsparcie walki z pasożytami. Systematycznie pity napar z tego ziela pomaga zwalczać pasożyty przewodu pokarmowego (m.in. glistę ludzką, nicienie czy owsiki). Preparaty z rośliny można stosować również zewnętrznie. Ekstrakt lub olejek z piołunu należy delikatnie wcierać w skórę np. w przypadku wszawicy.
Jak przygotowywać napar lub nalewkę i spożywać piołun?
Aby czerpać z bylicy piołun to, co najlepsze, należy stosować ją regularnie – najlepiej w postaci naparu. Jak go sporządzić? Do szklanki wsypujemy jedną łyżeczkę ziela i zalewamy wrzątkiem. Napój parzymy przez 20 do 30 minut, a następnie odcedzamy. Co ważne – maksymalnie można pić tylko jedną łyżeczkę trzy razy dziennie. Aby pozbyć się gorzkiego smaku, możemy do roztworu dodać trochę cukru lub miodu.
Na trawienie i polepszenie apetytu zaleca się spożywanie piołunowej, winnej nalewki. Łyżeczkę piołunowego napoju alkoholowego dodajemy do herbaty trzy razy dziennie, pół godziny przed każdym posiłkiem. Specjał przygotowujemy poprzez zalanie 3-5 łyżek bylicy piołun połową szklanki wysokoprocentowego alkoholu (40%) – np. wódki. Nalewkę odstawiamy na minimum dobę. Następnie do roztworu dodajemy litr białego wina i odstawiamy znów na 24 godziny. Ostatnim krokiem jest odsączenie napoju, który jest już gotowy do spożycia.
Bylica piołun – przeciwwskazania i skutki uboczne
Niezależnie od przyjmowanej formy, piołun odradzany jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie powinno się go również stosować w przypadku zmagania się z wrzodami żołądka, krwawieniami z układu pokarmowego. czy w przypadku problemów z hemoroidami.
Nadmierne spożywanie piołunu może skutkować problemami żołądkowymi – biegunką lub wymiotami. Inne skutki uboczne przedawkowania, to zawroty głowy, halucynacje, drgawki, a w skrajnych przypadkach – niewydolność nerek.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy możesz przyjmować produkty lecznicze z piołunem, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem.
Na zdrowie ❤️
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Dodaj komentarz