Czego potrzebuje mózg, by dobrze pracować? – 18.03 Światowy Dzień Mózgu

Czego potrzebuje mózg, by dobrze pracować?

Z Miłości do Mózgu – Zrób to dla swojego mózgu 💖  – 18.03 Światowy Dzień Mózgu

Mózg jest niesamowitym narządem, który pozwala nam przetwarzać informacje, uczyć się, rozwijać i podejmować decyzje. Dbając o odpowiedni trening i zdrową dietę, możemy wesprzeć jego wydajność i regenerację, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie i jakość życia.

Kiedyś uważano, że człowiek rodzi się ze stałą liczbą komórek nerwowych i że tworzą się one tylko w okresie wewnątrzmacicznym.

Dziś wiadomo, że mózg jest ciągle gotowy do tworzenia nowych komórek nerwowych, a proces tworzenia nowych neuronów można wspomagać. 💖

Naukowcy podpowiadają, że aby mózg pracował długo i dobrze, potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego treningu oraz diety, która „karmi” komórki nerwowe.

Ile energii zużywa mózg?

Choć mózg stanowi jedynie 2% masy ciała człowieka, przeciętnie zużywa od 20 do 25% ogólnej energii ciała. Jest to średnio 350 kalorii dziennie w przypadku kobiet i 450 kalorii dziennie w przypadku mężczyzn. Mózg dziecka jest jeszcze bardziej wymagający w utrzymaniu, gdyż pochłania nawet do 60% energii ciała. Dzieje się tak dlatego, że nasze centrum dowodzenia nie odpoczywa. Mózg jest aktywny cały czas – nawet wtedy, gdy śpimy.

Ludzki mózg to perfekcyjne centrum dowodzenia, zarządzające wszystkimi funkcjami naszego organizmu. Tworzą go miliardy komórek nerwowych (neuronów), połączonych ze sobą wypustkami – komunikują się one i współdziałają dzięki specjalnym złączom (synapsom), pomiędzy którymi przeskakują impulsy elektryczne. Na tym właśnie, na przesyłaniu impulsów elektrycznych pomiędzy neuronami, przyjmowaniu przez neurony tysięcy informacji i tworzeniu rozbudowanej sieci połączeń międzykomórkowych, polega działanie mózgu.

Nowe neurony zapewniają sprawność intelektualną

Dla sprawności i wydajności mózgu najbardziej istotne jest to, by wciąż tworzyły się nowe neurony i połączenia między nimi. Jeśli ta sieć jest bogato rozgałęziona, komórki nerwowe szybko i sprawnie porozumiewają się między sobą.

Oznacza to dla nas:

✔️dobrą pamięć (a więc przechowywanie informacji i ich odzyskiwanie),

✔️szybkie przyswajanie nowych informacji,

✔️trafne wykorzystywanie i kojarzenie faktów.

Kiedyś uważano, że człowiek rodzi się ze stałą liczbą komórek nerwowych i że tworzą się one tylko w okresie wewnątrzmacicznym. Dziś wiadomo, że mózg jest ciągle gotowy do tworzenia nowych komórek nerwowych, a proces tworzenia nowych neuronów można wspomagać.

Wydolność mózgu rośnie, gdy pobudzamy go bodźcami, które wymagają wysiłku umysłowego.

Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, zagadek i łamigłówek logicznych to świetna gimnastyka dla szarych komórek. Największe jednak znaczenie dla sprawności mózgu i dobrej pamięci jest to, czy zdobywamy nowe umiejętności, podwyższamy kwalifikacje zawodowe, uczymy się języków obcych.

Nauka najlepiej stymuluje powstawanie nowych neuronów i połączeń między nimi. Ucząc się, gimnastykujemy umysł i utrzymujemy jego sprawność. Dobrze jest też zmuszać umysł do nietypowego wysiłku.Dzieje się tak, gdy:

✔️myjemy zęby szczoteczką trzymaną w ręce innej niż zwykle,

✔️ubieramy się w innej niż zawsze kolejności,

✔️ na spacerze idziemy tyłem,

✔️próbujemy nowych smaków,

✔️wąchamy nowe zapachy,

✔️dotykamy nowych struktur.

Czyli jednym zdaniem, gdy robimy coś, co nie jest dla mózgu rutyną, ale wyzwaniem.

Najważniejsze do mózgu to:

✔️relaks 

✔️sen

✔️dieta dla lepszej pracy mózgu

✔️aktywność fizyczna 

✔️kontakt z naturą 

✔️dotlenienie 

✔️dobra kondycja naszych jelit (nie bez przyczyny mówi się, że jelita to nasz drugi mózg)

✔️naturalne dopalacze dla mózgu (więcej pisałam o nich w tym poście

Relaks

Mózg świetnie pracuje, jeśli jesteśmy wypoczęci i spokojni.Ale kiedy jesteśmy zdenerwowani, przemęczeni czy się spieszymy, mózg działa w niekomfortowych warunkach. Trudno nam się skoncentrować, w pamięci pojawiają się luki. Nie pamiętamy, gdzie położyliśmy klucze, nie możemy sobie przypomnieć czegoś, co już mamy na końcu języka itp. Rozdrażniony mózg pracuje po prostu wolniej, bo w reakcji na stres układ nerwowy zwiększa produkcję kortyzolu, hormonu stresu. Naukowcy są zdania, że długotrwały, silny stres ma destrukcyjny wpływ na mózg. Nadmiar kortyzolu uszkadza w mózgu ośrodki odpowiedzialne za uczenie się i pamięć, wywołuje trudności z koncentracją.

Dlatego, aby pracować długo i efektywnie, mózg potrzebuje relaksu i wyciszenia. Po wytężonej pracy należy mu się odpoczynek. W chwilach zdenerwowania warto choć na chwilę zamknąć oczy i świadomie, głęboko pooddychać. Jeśli będziemy oddychać brzuchem, mózg otrzyma tlen szybciej. Świetnie regeneruje i oczyszcza umysł medytacja, a także zajęcia jogi oraz pobyt w lesie.Zwłaszcza medytacja ma dobroczynny wpływ na stan umysłu – badania kliniczne potwierdzają, że u osób medytujących zachodzą korzystne zmiany w mózgu związane z koncentracją uwagi, pamięcią i uczeniem się.


Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE Oxyplus możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Sen jest ważny dla pamięci

Ogromne znaczenie dla oczyszczania mózgu, budowania pamięci oraz procesu uczenia się ma codzienny sen. Psychiatra, autor książki ”Wyloguj swój mózg” , twierdzi wręcz, że natura wyposażyła nas w potrzebę spania, bo przerwa w aktywności mózgu jest niezbędna do jego funkcjonowania. Dlaczego? To właśnie podczas snu mózg oczyszcza organizm z nagromadzonych w ciągu dnia szkodliwych produktów rozkładu białek. W czasie snu ma też miejsce porządkowanie i  utrwalanie informacji zdobytych w ciągu dnia oraz przenoszenie ich z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

We śnie mózg regeneruje się, utrwala ważne wydarzenia, pozwala zanikać tym nieistotnym. Regularny, dobry sen jest nam niezbędny, abyśmy zachowali dobrą pamięć. Niedobór snu to gorsza praca mózg i pogorszenie koncentracji. Już spanie poniżej 6 godzin przez 10 kolejnych dni wywiera negatywny wpływ na zdolność uczenia się.

Dieta dla lepszej pracy mózgu

Aby mózg mógł długo i dobrze pracować, jednak przede wszystkim trzeba wesprzeć go odpowiednią dietą. Taką, która dostarczy wartościowego paliwa dla komórek nerwowych. Mózg potrzebuje też składników, które ułatwiają tworzenie nowych połączeń między neuronami i stymulują procesy naprawcze w mózgu. Pozytywny wpływ na mózg mają:

Czego potrzebuje mózg?

Istnieje kilka substancji, które warto dostarczać mózgowi poprzez posiłki i suplementację. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich:

  • Antyoksydanty – opóźniają procesy starzenia się komórek i wpływają pozytywnie na pamięć.
  • Tłuszcze nienasycone – chronią neurony i ułatwiają przewodzenie impulsów. Ich niedobory mogą mieć związek z rozwijaniem się choroby Alzheimera i depresji.
  • Witaminy z grupy B – biorą udział w syntezie neuroprzekaźników, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy pamięci i ogólnej kondycji mózgu.

Gdzie znajdziemy te składniki?

  • Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela lub sardynki. Zaleca się spożywać je nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
  • Owoce z niskim indeksem glikemicznym bogate w antyoksydanty, takie jak leśne borówki, aronia, jagody, winogrona czerwone, jeżyny, maliny i truskawki. Można spożywać je codziennie.
  • Zioła i przyprawy, takie jak rozmaryn, bazylia, oregano, cynamon i kurkuma. Warto dodawać je do gotowanych potraw.
  • Orzechy, takie jak nerkowce, brazylijskie, włoskie, laskowe, pestki i nasiona słonecznika. Warto jeść orzechy codziennie, na przykład łącząc je z posiłkami.
  • Kakao i gorzka czekolada. Warto dodać te przyjemne akcenty do swojej diety. Oczywiście w rozsądnych ilościach!

Oto grupa najbardziej wartościowych produktów spożywczych, jakie można dołączyć do jadłospisu w trosce o swój mózg. Jednocześnie chciałabym serdecznie zachęcić Cię do własnych poszukiwań. 💖

Nie musisz poprzestawać na moich sugestiach, by wprowadzić do swojej diety smaczne, zdrowe i pełnowartościowe innowacje wspomagające pracę mózgu. Włącz ciekawość na nowe smaki. Eksploruj 😊 Niech to będzie dla Ciebie po prostu dobra zabawa. 😘🫶🏻

Po więcej niesamowitej wiedzy i mądrości zapraszam do dr Joanny Podgórskiej, a poniżej okładka jej książki.

Na zdrowie 💖

TUiTERAZ ♥♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*