Jaki jest Twój język miłości?
Jaki jest język miłości Twojego dziecka/partnera ?
Pięć języków miłości.
Miłość nie jest jednorodna i może być komunikowana na wiele sposobów. Mówimy do partnera/dziecka o naszej miłości po naszemu, ale on/ono mówi w innym języku, więc nie umie tego odpowiednio zrozumieć i docenić.
Każde dziecko ma podstawowy język miłości jest nim sposób, w jaki najlepiej rozumie miłość rodziców.
Podobnie jest z partnerem, przyjacielem czy rodzeństwem.
Warto znać język miłości bliskich nam osób. 💖
Twórcą koncepcji dotyczącej różnych języków miłości jest amerykański psycholog i psychoterapeuta dr. Gary Chapman. Napisał on książkę, pt. „5 języków miłości„. Możecie w niej przeczytać, że każdy z nas posługuje się najczęściej jednym bądź dwoma językami miłości. Jak wskazuje tytuł, owych języków miłości autor wyróżnił pięć. Jest to język:
💖akceptacji (czy też słownych afirmacji),
💖wspólnego czasu,
💖dotyku,
💖prezentów,
💖pomagania i drobnych przysług).
Zatrzymajmy się tu na chwilę refleksji.
Skoro mówimy określonym językiem miłości, to w sposób automatyczny oczekujemy, że dziecko/partner będzie mówiło/mówił do nas podobnie.
A kiedy dziecko/partner mówi w sposób, którego my nie rozumiemy, nie umiemy odczytać tego jako „miłość”. I odwrotnie.
My mówimy do dziecka/partnera o naszej miłości po naszemu, ale on mówi w innym języku, więc nie umie tego odpowiednio zrozumieć i docenić. W takiej sytuacji od wzajemnej frustracji czy poczucia bycia niekochany tylko krok.
CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU
Oczyszczacz powietrza nie są urządzeniami sezonowym.
Zdecydowanie warto go mieć i korzystać przez cały rok, ponieważ jego działanie ma pozytywny wpływ na każdą grupę odbiorców (lepsze samopoczucie, mniej infekcji, walka z alergiami, mniejsze ryzyko powikłań spowodowanych oddziaływaniem smogu na organizm)
Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza nie tylko odfiltrowuje cząsteczki smogu. Równie skutecznie usuwa bakterie, pyłki roślinne oraz przykre zapachy. Tak oczyszczone powietrze przekłada się na większy komfort i lepsze samopoczucie.
CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU STOSUJĄC OCZYSZCZACZ POWIETRZA
WYSOKIEJ KLASY OCZYSZCZACZE POWIETRZA możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Jaki jest Twój język miłości? Jaki jest język miłości Twojego dziecka/partnera ? Pięć języków miłości
1. Język afirmacji i akceptacji
O miłości można mówić wprost: „kocham cię”, „jestem w tobie po uszy zakochany”, „uwielbiam cię” itp. Ktoś, kto posługuje się tym językiem miłości, prawdopodobnie sporo komunikuje słowami. Cieszą go wyrazy szczerego uznania wyrażane zarówno bezpośrednio, jak i publicznie. Serca, do których trafiają proste słowa chcą słyszeć (i czytać) ich jak najwięcej.
Ale nie chodzi tylko o bezpośrednie wyrażanie miłości. W tym języku mieszczą się także:
🌸słowa wsparcia,
🌸słowa czułości,
🌸słowa pochwały,
🌸komplementy,
🌸docenianie,
🌸wyrazy szczerego uznania.
Afirmować możemy wygląd fizyczny, cechy osobowości, umiejętności, starania, działania, osiągnięcia, sposób bycia, cechy charakteru. Jednym słowem – wszystko.💖
2. Wspólny jakościowy czas
Nie chodzi o to, aby być ze sobą “przy okazji” lub z przyzwyczajenia. Osoba, która kontaktuje się poprzez język spędzonego razem czasu zaproponuje głęboką rozmowę pod gołym niebem, uważny spacer po lesie, wyeliminuje zbędne rozpraszacze, ujawni siebie, swoje pragnienia i skupi 110% uwagi na partnerze. Z kolei poświęcanie czasu i uwagi innym bądź (co gorsza) spędzanie wspólnego czasu w bliskości fizycznej z inną osobą może mocno nadepnąć na ten język.
Podkreślić tu warto, że ten język miłości wyraża się poprzez spędzanie czasu wspólnie. Co ważne, chodzi o czas wysokiej jakości. Kogoś, kto mówi w tym języku, nie zadowoli wspólne, bezmyślne i bezkontaktowe oglądanie teleturnieju czy siedzenie przy dziecku, które samo się bawi. Chodzi o czas, kiedy mamy dla siebie uwagę, kiedy podczas zabawy, spaceru, aktywności fizycznej, kolacji itp. możemy ze sobą dialogować, aktywnie słuchać siebie, być uważnym i obecnym. Ważne są też wspólne tradycje i rytuały.
3. Dotyk
Jest to nasz najbardziej pierwotny język miłości. Wymaga uwzględnienia granic i potrzeb obojga partnerów. Mniejsze i większe gesty czułości np. przytulenie, całowanie, obejmowanie, pieszczenie, tulenie, masaż czy trzymanie się za ręce są bardzo ważne. Dla osoby mówiącej tym językiem dotyk jest ważny, także w obecności innych.
4. Podarunki i niespodzianki
Osoba wyrażająca miłość w ten sposób uznaje prezenty za wizualny symbol miłości. Nie chodzi o to, aby upominki były kosztowne, ale aby były spersonalizowane lub pomysłowe. Polny kwiatek zerwany podczas spaceru z psem czy liścik na lodówce wystarczy, bo liczy się intencja.
Znaczenie ma to, żeby osoba posługująca się tym językiem miłości czuła się słuchana, zauważona. A trafiony prezent jest dla niej oznaką tego, że naprawdę się o niej myślało i że się ją zna.
Tu podkreślę, że dla osoby mówiącej w tym języku liczy się nie ilość, a jakość prosto z serca. Mogą być kupione, zrobione, a nawet znalezione. Nie chodzi o drogie prezenty z przypadkowej półki, a uważność na drugą osobę. Na co dzień, niezwykłą wagę mają np. zwyczajne upominki bez (większej) okazji lub podarunki po powrocie z wyjazdu. To wyraz głębokiej znajomości najbliższych, ich marzeń, pragnień czy aktualnych potrzeb. W kryzysowych momentach najlepszym prezentem może okazać się również podarowanie siebie, swojej obecności.
5. Pomaganie czy drobne przysługi
Wzajemna pomoc, wyręczanie, zrobienie czegoś specjalnie dla drugiej osoby – oto wyraz miłości kogoś, dla kogo wyrazem miłości jest działanie na rzecz innych.
Drobne przysługi, które wyświadczamy ukochanej osobie w celu usprawnienia życia i pomaganie sobie nawzajem w różnych zadaniach, np. spacer z psem, załatwienie spraw na mieście czy dbanie o wspólne otoczenie. Małe gesty wyręczania parntera/ki sprawiają, że osoba czuje się słuchana, widziana, wyjątkowa.
Założenie o fundamentalnej potrzebie miłości i przywiązania jest dobrze ugruntowane i poparte empirycznie. Liczne badania potwierdzają, że ludzka potrzeba miłości i przywiązania poprawia samopoczucie oraz satysfakcję w różnego rodzaju relacjach.
Mówienie językiem miłości dziecka/partnera prowadzi do wyższej jakości relacji i tworzy pozytywny klimat emocjonalny w relacji.
Jaki jest twój język miłości? Jaki jest język miłości Twojego dziecka/partnera?
Jak widzicie, miłość nie jest jednorodna i może być komunikowana na wiele sposobów. Co najmniej na pięć, ale tak naprawdę na sporo więcej, bo Chapman, oprócz języków, wyróżnia jeszcze dialekty.
Po więcej odsyłam do książki „ 5 języków miłości”
A test – „jaki jest Twój język miłości” można znaleść w internecie.
I bardzo polecam
Dużo miłości💖
TUiTERAZ♥ ♥ ♥
Dodaj komentarz