Rozciąganie dla zdrowia ciała i umysłu – korzyści płynące z rozciągania

Ćwiczenia na rozciąganie są jedną z najbardziej intuicyjnych i rozluźniających form aktywności. Czy wiesz, że gdy po obudzeniu ,,przeciągasz” ciało w różne strony to wykonujesz stretching? Nasz organizm  podświadomie próbuje pozbyć się uczucia sztywności już od rana, dlatego warto słuchać jego potrzeb i wykonywać poranne rozciąganie.

Po co się rozciągać? Jak to się dzieje, że rozciąganie wpływa na uspokojenie i wyciszenie umysłu? 
Czy rozciąganie jest zdrowe? Kiedy się rozciągać? Jak rozciąganie wpływa na sylwetkę?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zacznę od tego, że kiedyś bardzo dużo ćwiczyłam i biegałam, a bardzo mało się rozciągałam. Mięśnie były twarde, całe ciało było bardzo napięte, a stawy „sztywne”.
Myślę, że wynikało to z braku wiedzy (choć na pewno nie tylko) na temat korzyści jakie niesie ze sobą rozciąganie.  Natomiast odkąd regularnie i systematycznie się rozciągam widzę jak moje ciało mi się za to „odwdzięcza” . W jaki sposób? Przede wszystkim lepszym samopoczuciem (tak rozciąganie wpływa na poprawę samopoczucia i więcej o tym za chwile), elastycznością stawów, miękkością mięśni, spokojem w głowie, większą energią do działania i lepszym poziomem koncentracji. 
Oczywiście nie powiem Wam, że jest to zasługa tylko rozciąganie, bo gdybym tak twierdziła to bym skłamała. Jest to zasługa także: zdrowego odżywiania, spędzania czasu na łonie natury (spacery, jazda na rowerze), słuchania relaksacji, medytacji, pracy z oddechem, pracy ze sobą poprzez psychoterapię i coaching (to moje ostatnie bardzo wzmacniające „odkrycie”😀♥️).
Natomiast wracając do tematu rozciągania bo na tym dziś chciałabym się skupić, to chcę szczerze przyznać, że wniosło ono do mojego życia więcej elastyczności, więcej luzu i swobody, a także więcej spokoju, akceptacji oraz wdzięczności za to, że moje ciało przetrwało moje choroby, wyszło z nich całe i zdrowe. 😀♥️ Mam za to przeogromną wdzięczność i szacunek do mojego ciała. I właśnie moim „gestem” docenienia dla mojego ciała jest choćby regularne rozciąganie bo ciało uwielbia ruch. Także odprężające kąpiele i masaże, które „pokazują” ciału, że o nie dbamy. Trochę myśle sobie, że takie zadbanie o ciało to takie metaforyczne powiedzenie do ciała – „Widzę cię moje ciało, jestem wdzięczna, że dzięki tobie mogę poruszać się, pracować, być aktywna, jeździć na rowerze, biegać, smakować różnych potraw, wąchać piękne zapachy, podziwiać piękno przyrody, śmiać się i płakać, śpiewać i tańczyć, no po prostu żyć i cieszyć się życiem.” ♥️??  Po prostu czuje, że moje ciało się wtedy „do mnie uśmiecha”. Oczywiście to też metafora i mam tu na myśli, że moje ciało reaguje na to zadbanie i docenienie, odwzajemniając mi się lepszym zdrowiem, lepszym samopoczuciem, większą energią do działania, takim wewnętrznym chceniem i też większą pewnością siebie (adekwatną).
Więc rozciąganie jest też moim ukłonem w stronę mojego ciała, moim sposobem docenienia mojego ciała,  za to, że daje mi możliwość próbowania i cieszenia się życiem.

Wracając do korzyści płynących z rozciągania to zaczęłabym od korzyści, którą można odczuć już po pierwszym treningu (choć ja bym tego nie nazwała treningiem dla mnie to po prostu rozciąganie). ?

ROZCIĄGANIE POZYTYWNIE WPŁYWA NA WYCISZENIE UMYSŁU i REDUKCJE STRESU

Warto zrozumieć, że nasze ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, a dbałość o obydwa aspekty jest kluczowa dla osiągnięcia harmonii i poczucia szczęścia.

Podczas rozciągania skupiamy swoją uwagę na wykonywanych ruchach i odczuwanych wrażeniach w ciele. Koncentrujemy się na oddechu, który prowadzi nas przez każdy ruch i zmianę pozycji. To odciąga nas od nurtujących myśli i zmartwień związanych z przeszłością czy przyszłością, pozwalając nam skoncentrować się na chwili obecnej.

Długotrwały stres ma negatywny wpływ na nasze ciało i umysł, prowadząc do różnych problemów zdrowotnych. O stresie pisałam osoby wpis, który znajdziesz tu Cichy zabójca czyli STRES. Jakie są skutki przewlekłego stresu?

oraz tu: Stres pozbawia nas witaminy D

Szukając sposobów na redukcję stresu, warto zwrócić uwagę na potężną moc regularnego rozciągania. Rozciąganie to nie tylko seria mechanicznych ruchów, ale także sztuka zanurzenia się w teraźniejszym momencie. Skupienie się na ciele na rozciąganych mięśniach i oddechu pozwala odsunąć na bok inne myśli co wycisza i uspokaja umysł. Podczas rozciągania wyrównuje i pogłębia się oddech, a co za tym idzie w naszym ciele wzrasta ilość wytwarzanych endorfin, wyrównywana jest praca serca i poprawia się krążenie krwi a co za tym idzie organizm jest lepiej dotleniony.

Rozciąganie wpływa na redukcja poziomu kortyzolu. 

Kortyzol, znany również jako hormon stresu, jest wydzielany w reakcji na stres. Regularne rozciąganie może pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu we krwi. co jest korzystne dla zdrowia i redukcji stresu.

Rozciąganie ma korzystny wpływ na układ nerwowy.

Regularne rozciąganie może wpływać na układ nerwowy, zmniejszając aktywność układu współczulnego (odpowiedzialnego za reakcję na stres) i zwiększając aktywność układu przywspółczulnego (odpowiedzialnego za relaksację i regenerację).


Na rynku jest dostępnych sporo preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę. Nie wszystkie dają jednak zadowalające efekty. Aby rzeczywiście nastąpił efekt leczniczy należy zastosować produkt dobrej jakości. FitLine Gelenk Fit + CRA to pierwszy preparat z glukozaminą i chondroityną podawany jako napój. Stworzono go z zastosowaniem opatentowanych przez producenta technologii dających maksymalną możliwą przyswajalność składników. Składniki czynne (glukozamina i chondroityna) są doskonale przyswajane. Dzięki temu preparat daje efekty lepsze niż większość produktów o podobnym składzie. Pierwsze odczuwalne efekty występują u większości osób już po kilku dniach stosowania. Stosując preparat FitLine Gelenk Fit może być pomocny w wielu dolegliwości i bólu stawów, ścięgien, kręgosłupa etc. wynikających zarówno z trybu życia, wieku jak przebytych urazów i kontuzji.

FitLine Gelenk Fit możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


POPRAWA POSTAWY CIAŁA

Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających powoduje poprawę ogólnej postawy ciała i zwiększenie zakresu ruchomości w połączeniach stawowych. Stretching sprawia, że mięśnie nie są nadmiernie napięte oraz odzyskują optymalną elastyczność i sprężystość. Jest to szczególnie wartościowe dla osób, które przez długi czas pracują przy komputerze, a ich sylwetka ulega „zamknięciu” oraz dla osób, które dużo pracują na nogach.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że tylna taśma mięśniowa zaczyna się na podeszwach stóp a kończy na czole. Patrz zdjęcia poniżej


źródło zdjęć: http://www.jacekblauth.pl/tasma-tylna/

Taśma powierzchowna tylna biegnie przez:

  • podeszwy stóp, czyli powięź podeszwową i zginacze palców
  • tył łydek, czyli ścięgno Achillesa i mięsień brzuchaty łydki
  • tylną stronę ud, czyli mięśnie kulszowo-goleniowe
  • okolicę krzyżową miednicy, czyli więzadło krzyżowo-guzowe
  • plecy od krzyża do dolnej części głowy, czyli powięź krzyżowo- lędźwiową i mięsień prostownik grzbietu
  • tył głowy od karku do brwi, czyli czepiec ścięgnisty oraz rozcięgno naczaszne

Możesz sobie zatem wyobrazić, jak napięte mięśnie łydek wpływają na napięte mięśnie ramion i okolicy głowy. ?

Taaaak, tez byłam zdziwiona. Bolą Cię biodra i kark.

„Co robić? Przede wszystkim zająć się powięzią podeszwową, która może być głównym, a czasem jedynym źródłem problemów z mięśniami kulszowo-goleniowymi, ustawieniem lordozy lędźwiowej, a nawet z górną częścią szyjnego odcinka kręgosłupa!” [polecam wpis] 

WARTO ZADBAĆ O ZDROWE STOPY I ŁYDKI.

Rozciąganie przeciwdziała  przykurczom i sprawia, że ciało „otwiera się” np. rozciąganie pleców sprzyja wypięciu klatki piersiowej do przodu, co powoduje cofnięcie barków, przywrócenie prawidłowego ustawienia głowy, a to skutkuje wyprostem całej sylwetki.

Czy wiesz, że…

Prosta postawa ciała wpływa na naszą pewność siebie?
Pisałam o tym w tym poście

ZASTOSUJ POZYCJĘ MOCY 

Badania naukowe wykazały, że postawa ciała oraz mimika wpływają na emocje i samopoczucie. Okazało się, że jeśli staniemy na przynajmniej dwie minuty w „pozycji mocy”, czyli z prostym kręgosłupem, trzymając ręce na biodrach, we krwi zwiększy się poziom testosteronu, a obniży hormonu stresu – kortyzolu. W praktyce łatwiej nam będzie zaznaczyć swoje granice, wyrazić zdanie i odmówić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Według Amy Cuddy autorki książki „Wstań!” z przyjęcie takiej postawy ciała po krótkim czasie obniży stres.

Rozciąganie poprawia koncentrację

Podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających, skupiamy się na naszym ciele i oddechu, co stanowi kluczowy element w praktyce koncentracji.

To także forma odpoczynku dla naszego umysłu, który codziennie bombardowany jest wieloma bodźcami. Dając sobie chwilę na wyciszenie i skoncentrowanie się na teraźniejszym momencie, rozciąganych mięśniach tworzymy miejsce dla wewnętrznej spokoju, refleksji i akceptacji. To stan, w którym możemy poczuć się bardziej związani ze sobą i otwarci na to, co się wokół nas dzieje.

Rozciąganie poprawia jakość snu.

Ćwiczenia rozciągające wpływają pozytywnie na poprawę jakości snu i zmniejszeniu bezsenności. Regularne rozciąganie pomaga w rozluźnieniu mięśni. Przyczynia się do spokojniejszego i bardziej regenerującego snu. Ponadto, rozciąganie pozwala na wyciszenie umysłu i odprężenie, co bezpośrednio wpływa na lepszy sen.

Oczywiście biorę tu pod uwagę rozciąganie wyciszające bo jak wiadomo mamy także rozciąganie dynamiczne takie rozciąganie jest idealne do pobudzenia ciała i podniesienia energii.

Wieczorne delikatne rozciąganie i towarzysząca temu muzyka relaksacyjna jest świetną formą samozadbania i pozbycia się napięć i emocji nagromadzonych w ciągu dnia. Wpływa to na lepszą jakość snu, a co za tym idzie lepszy nastrój dnia następnego. ?

Co daje rozciąganie w kontekście fizycznym?

Korzyści dotyczące ciała. Oto najważniejsze zalety rozciągania:

  • pomaga w likwidacji przykurczów mięśni,
  • zwiększa ruchomość stawów i uelastycznia mięśnie,
  • rozgrzewa mięśnie przed ćwiczeniami, chroniąc je przed kontuzjami i urazami,
  • poprawia gibkość ciała, co pomaga w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń zwinnościowych,
  • pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z napięciem mięśni,
  • zwiększa świadomość ciała,
  • dotlenia organizm,
  • codzienne rozciąganie uspokaja układ nerwowy, szczególnie w sytuacjach stresowych,
  • rozciąganie na zakwasy to idealny sposób na zmniejszenie bólu mięśni związanego z treningiem.

Jak rozciągać się regularnie?

Według mnie znajdź ulubione ćwiczenia rozciągające, które sprawiają Ci przyjemność i je praktykuj. Zacznij od 5-10 minut dziennie, a zobaczysz, że po jakimś czasie Twoje ciało samo będzie Cię „zapraszało” do rozciągania. ♥️

Na zdrowie 😀

TUiTERAZ ♥ ♥♥


REKLAMA*


Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Trackback / Pingback

  1. Dieta jesienna, czyli jak wzmocnić odporność organizmu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*