Sałatka z rukolą, tuńczykiem i borówkami.
Solidna porcja antyoksydantów na jednym talerzu.
Dziś poza przepisem na jedną z moich ulubionych letnich sałatek, wspomnę kilka słów na temat pro-zdrowotnych właściwości głównego składnika tej sałatki czyli rukoli.
Do sałatki poza rukolą i borówkami dorzuciłam wszystkie warzywa jakie miałam pod ręką czyli: świeżego pomidora, ogórka małosolnego, oliwki, suszonego pomidora i świeżego ogórka.
Jako źródło białka dodałam tuńczyka z puszki w sosie własnym Dodatnie do sałatki białka powoduje, że owy posiłek jest bardziej sycący.
Oczywiście nie zapominajmy także, o dodaniu do sałatki zdrowego źródła tłuszczy u mnie tym razem była to oliwa z oliwek extra virgin. Jednak może to być równie dobrze: olej lniany, pestki dyni czy słonecznika, nasiona sezamu czy prażony mak. Tak😀 prażony mak jest super i ma mnóstwo wapnia – w tym poście pisałam wiecej na temat jego bezcennych właściwości „Mak niebieski to „superfood”. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze maku niebieskiego.”
Moja sałatka ma wyjątkowy smak ponieważ do sosu winegret, w którym ją intensywnie „zamaczam” dodaje mnóstwo różnych przypraw. Przyprawy te w tym połączeniu nadają jej intensywny i niezapomniany smak i aromat😀.
Sałatka z rukolą, tuńczykiem i borówkami – przepis
Składniki (jedna porcja):
2 garści rukoli
1 garść borówek
1 ogórek mało solny
1 ogórek świeży
1 pomidor świeży
1 pomidor suszony (pokrojony w cienkie plastry)
3 oliwki (pokrojone w plastry)
0,5 puszki tuńczyka w sosie własnym
1 łyżeczka oliwy z oliwek
Omega 3+E FitLine Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, są niezbędna dla: tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej). Jedna porcja Omegi-3+E „aktywuje” 300tyś. komórek w naszym mózgu, zwana jest dzięki temu dopalaczem na inteligencję.
Omega 3+E FitLine możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Przyprawy do sosu winegret: musztarda Dijon, miód prawdziwy, curry, czosnek granulowany, papryka wędzona, chilli, mieszanka przypraw zamiast soli (jest to gotowa mieszanka do kupienia w internecie) – jeżeli jej nie posiadasz nic strasznego po prostu omiń ten składnik lub dodaj inną ulubioną przyprawę np. odrobinę przyprawy do gyrosa.
Wykonanie:
Przygotuj sobie dużą miskę tak, żeby można w niej swobodnie wymieszać wszystkie składniki wraz z sosem winegret.
Umyj pomidora i ogórki, pokrój w grubą kostkę i wrzuć do miski.
Dodaj rukolę i pozostałe składniki (oliwki, suszonego pomidora i tuńczyka).
Sos winegret – przygotowanie:
Do szklanki wlej 1 łyżeczkę oliwy, dodaj musztardę i po 0,5 łyżeczki wszystkich wymienionych wyżej przypraw, za wyjątkiem chilli, no chyba, że lubisz mega ostro 😀 ja dodaje tylko szczyptę chilli.
Dodaj 2 łyżki wody i wszystko razem wymieszaj.
Tak przygotowany sos wylej do miski z warzywami i dokładnie wymieszaj.
Przełóż na talerz i rozkoszuj się wyśmienitym i niepowtarzalnym smakiem, a przy okazji niech Twój organizm czerpie z tego pożywienia mnóstwo antyoksydantów, minerałów i witamin. 😀
Kilka słów o….
Właściwości rukoli
Duża zawartość wody, smak i aromat sprawia, że rukola jest świetna na letnie dni – sprawiając, że sałatki i dania z nią będą bardziej orzeźwiające. Jej charakterystyczny, ostrawy smak jest zaś związany ze związkami o działaniu bakteriobójczym.
Rukola jest doskonałym źródłem witamin, minerałów i aminokwasów.
Znajdziemy w niej przede wszystkim takie składniki jak:
✅ witamina A,
✅ witamina C,
✅ witamina K,
✅ witaminy z grupy B,
✅ wapń,
✅ potas,
✅ żelazo,
✅ magnez,
✅ beta karoten,
✅luteina,
✅ zeaksantyna.
Rukola – właściwości zdrowotne
Niepozorne, zielone listki rukoli skrywają w sobie więcej składników odżywczych niż choćby popularna w Polsce sałata lodowa. Dzięki temu rukola wykazuje liczne właściwości prozdrowotne:
- za sprawą antyoksydantów rukola wykazuje działanie antynowotworowe;
- witamina A ma korzystny wpływ na wzrok, a luteina i zeaksantyna zapobiegają zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej;
- dzięki obecności żelaza rukola pozwala zapobiegać anemii (idealnie sprawdza się jako składnik menu podczas miesiączki tu post „Jak dieta wpływa na cykl menstruacyjny? Część 1 – Co jeść podczas miesiączki?)
- niska kaloryczność i bogactwo błonnika sprawiają, że rukola wspomaga odchudzanie, zapewnia uczucie sytości na długi czas i poprawia perystaltykę jelit;
- potas poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego;
- za sprawą wysokiej zawartości witaminy K rukola wspiera układ kostny;
- znajdująca się w rukoli witamina C wzmacnia układ odpornościowy, a jednocześnie poprawia kondycję i wygląd skóry;
- rukola zawiera także chlorofil znany z właściwości oczyszczających organizm z toksyn, dlatego może uzupełniać działanie innych produktów spożywczych lub suplementów.
Na zdrowie 😀
REKLAMA*
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Dodaj komentarz