WIOSENNY DETOX, CZYLI DZIKIE ZIOŁA

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a nas dopada kulinarna tęsknota za świeżymi warzywami i zieleniną. Niestety, na warzywa z własnego ogrodu zwykle musimy jeszcze poczekać, a nowalijki ze sklepu budzą wątpliwości co do miejsca pochodzenia i ilości nawozów użytych do ich produkcji. Tymczasem nasz ogród, pola i lasy są przebogatym źródłem pełnych witalności dzikich roślin. Mowa o jadalnych chwastach, których wciąż nie doceniamy, pomimo, że są na wyciagnięcie ręki.

Pojęcie chwast stosowane jest w odniesieniu do roślin niepożądanych. Ale czy wiecie, że tzw. chwasty zawierają dużo chlorofilu i innych składników odżywczych, a ich zdecydowaną większość możemy zaklasyfikować także do ziół, czyli roślin zawierających substancje wpływające na metabolizm człowieka?

Więcej o właściwościach ziół pisaliśmy tutaj.

Po zimie brakuje nam witamin i soli mineralnych, a dzikie zioła mają ich najwięcej właśnie teraz, na początku wiosny.

Dzikie rośliny są niepryskane i … za darmo. Nie trzeba ich kupować w sklepie. Co więcej, idealnie wpisują się w ideę „slow food”, bo żeby je zebrać, trzeba wyjść z domu w kierunku natury, łąki, lasu. A to daje wyjątkową możliwość uruchomienia naszych zmysłów, bo dziś zabiegani, nie mamy kontaktu z samymi sobą, a kontakt z naturą pozwala to odzyskać.

Młodziutkie pędy chwastów, są więc pożyteczne i pożywne. Można dodać je do dań, twarożku, zup, sałatek, robić z nich koktajle. Wystarczy odrobina ciekawości i wiedzy oraz chęć przełamania uprzedzeń i schematów, aby dostrzec, że te niepozorne rośliny to cudowny skarbiec kulinarnych możliwości.

Pisząc ten artykuł, sam byłem w szoku, że istnieje tyle przepisów, tyle dań, tyle wariacji… a to sprawiło, że sam zacząłem patrzeć na dzikie zioła jak na dary natury, z których mogę korzystać całkowicie za darmo i na zdrowie.

Ważne jednak, abyśmy jadalne chwasty wprowadzali do posiłków stopniowo, w niewielkich ilościach, i z czasem w miarę przyzwyczajania się do nowego smaku, możemy dodawać ich więcej. To pozwoli uniknąć dolegliwości układu pokarmowego, takich jak: bóle brzucha, wzdęcia, biegunka oraz mdłości.

Najlepsze dzikie zioła, żeby zacząć swoja przygodę z jadalnymi chwastami  to  pokrzywa i mniszek lekarski.

Pokrzywa

Jedna z najcenniejszych roślin leczniczych. Wykorzystywana jest jako roślina podnosząca poziom żelaza, wzmacniająca, dodająca sił i witalności. Z liści możemy przygotować aromatyczny napar, który poprawi wygląd skóry i paznokci i pobudzi produkcję czerwonych krwinek, co uchroni organizm przez wiosennym osłabieniem. Młode pokrzywy, przed kwitnieniem można również wykorzystać do przygotowania zup, sałatek, ciast i koktajli, jako okrasę do ziemniaków. Doskonale urozmaica smak potraw. Może być przyrządzana analogicznie jak szpinak. Młode pędy pokrzywy mają bardzo dużo chlorofilu, witamin, składników obniżających poziom cukru we krwi. Smakują korzennie, nieco słonawo. Wyciśnięty z nich sok pije się na wzmocnienie wczesną wiosną lub gdy nęka nas anemia.

Więcej o pokrzywie.

Mniszek lekarski

  • Działa przeciwcukrzycowo i wspomaga odchudzanie. Zawieraj inulinę, która ogranicza łaknienie, wspomaga regulację gospodarki węglowodanowej, spowalnia wchłanianie cukru, obniża IG potraw.
  • Działa moczopędnie – posiada właściwości oczyszczające organizm, stosowany wspomagająco w przypadku obrzęków, chorób nerek, w dnie moczanowej, otyłości. W odróżnieniu od innych moczopędnych ziół, mniszek nie wypłukuje z organizmu potasu, a go uzupełnia.
  • Pomaga w dolegliwościach skórnych – działa na nieestetyczne kurzajki i brodawki; takie działanie wykazuje mleczko, które widać po złamaniu łodygi.
  • Pomaga w dolegliwościach żołądkowych i wspomaga trawienie – wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i żółci, zapobiega zastojom żółci, polecany w zapobieganiu kamicy żółciowej, w niedoborach soków żołądkowych, przy chorobach wątroby.
  • Poprawia odporność – polecany w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe.
  • Napar z kwiatów mniszka reguluje cykle miesiączkowe i pracę jajników dzięki zawartym w nich kwasie foliowym i flawonoidom.
  • Wzmacnia cebulki włosów, wspiera ich wzrost i przyspiesza regenerację skóry głowy; dodatkowo zmniejsza łupież, ma działanie przeciwzapalne i redukujące przetłuszczanie się włosów.

Jest też coraz chętniej wykorzystywany w kuchni. Jadalne są wszystkie jego części, z których można przygotować sałatki, zupy, przekąski i przetwory. Mniszek w 100g liści ma 3 razy więcej witaminy C, niż cytryna. Najlepsze do wykorzystania w wiosennej kuchni są młode, niewielkie liście, które nie wykształciły jeszcze kwiatów, i w których smaku można wyczuć charakterystyczną orzechową nutę. Im młodsze i świeższe listki, tym większe prawdopodobieństwo, że niewyczuwalna będzie gorycz mleczka.

Zazwyczaj w przepisach na zielone koktajle jako zielony składnik pojawia się szpinak, jarmuż, liście buraka czy natka pietruszki. A może by tak, raz na jakiś czas, a szczególnie teraz na wiosnę, zamienić je właśnie na te jadalne chwasty? Koktajle to również bardzo dobry sposób, żeby rozpocząć przygodę ze smakowaniem dzikich ziół.

Sam, bardzo często wspomagam się koktajlami i sokami. Ich przygotowanie trwa tylko kilka minut, a wypicie takiego napoju, odpowiada pełnowartościowemu posiłkowi.

Dodaj garść dzikich ziół do mieszanki ulubionych komponentów i ciesz się smakiem. Ja uwielbiam dodawać je do koktajli i soków. Wraz z dojrzałymi owocami, stają się prawdziwymi napojami mocy.

Koktajl z pokrzywy i grejpfruta

Składniki:

3 garście młodej pokrzywy

1 różowy banan

1 dojrzały banan

2 szklanki wody ( opcjonalnie, do uzyskania oczekiwanej gęstości napoju)

Wykonanie:

  1. Opłukaj liście pokrzywy. Nie ma potrzeby jej sparzać, wyciskarka miażdżąc pokrzywę, niszczy jej

właściwości parzące.

  1. Umyj grejpfruta, osusz, obierz ze skóry i usuń białe błonki. Podziel na 2-3 mniejsze kawałki, tak aby

zmieściły się do otworu wyciskarki.

  1. Obierz banana ze skóry.
  2. Złóż wyciskarkę, wykorzystując sitko do koktajli.

5.Wyciśnij na gładki koktajl pokrzywę i pozostałe składniki wkładając je kolejno do wyciskarki.

  1. Zamieszaj wszystkie składniki i ewentualnie dodaj wody, aby uzyskać oczekiwaną konsystencję, wlej do szklanek i pij na zdrowie.

Koktajl z mniszkiem lekarskim

Składniki:

1 pomarańcza

3 garście mniszka lekarskiego

3 gruszki

Wykonanie:

1.Umyj i osusz składniki.

2.Obierz pomarańcze ze skóry i usuń białe błonki.

3.Złóż wyciskarkę, wykorzystując sitko do  koktajli.

4.Wyciśnij sok wkładając do wyciskarki  kolejne składniki.

5.Gdy wyciśniesz cały sok, wymieszaj go  delikatnie, aby smaki równomiernie się połączyły.

6. Wlej do szklanek i pij na zdrowie.

Jeśli nie masz wyciskarki, do rozdrobnienia składników możesz użyć blendera lub miksera.

Powyższe przepisy to tylko przykłady, bo pokrzywy czy mniszka możesz używać w każdej kombinacji, ogranicza cię tylko wyobraźnia… Na pewno do każdego koktajlu warto dodać jakiś słodki owoc, coś bardzo soczystego i coś aromatycznego. To takie ogólne zasady, ale nie musisz ich stosować. Kieruj się swoim smakiem i swoją intuicją ?

Smacznego, zdrowego, wiosennego!

Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych z wyciskanych produktów, warto zainwestować w dobrą wyciskarkę, najlepiej wolnoobrotową. Dzięki takiemu urządzeniu, mamy kontrolę nad jakością przyrządzanego produktu, możemy w łatwy i szybki sposób przygotować swoje ulubione soki, które będą pełne składników odżywczych, pozbawione konserwantów i dodatku cukru, w przeciwieństwie do wielu soków dostępnych na sklepowych półkach.

Odkąd ja sam zacząłem jeszcze bardziej dbać o swoje zdrowie i świadomie się odżywiać, zdecydowałem się na zakup takiego urządzenia.

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings Revo830 to nie tylko doskonałe narzędzie do wyciskania soków, ale również wyjątkowo estetyczny element kuchni. Dzięki technologii wolnego obrotu, wyciskarka Kuvings Revo 830 jest w stanie wycisnąć więcej soku z tych samych ilości warzyw i owoców, w porównaniu do innych wyciskarek. Kuvings wyróżnia się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale także łatwością obsługi i wyjątkowo cichą pracą, więc nie musisz się obawiać o zakłócanie spokoju domownikom –  możesz używać jej o każdej porze ?

Moja wyciskarka – kliknij tutaj

Wpis zawiera linki afiliacyjne – kupując bezpośrednio poprzez link wspierasz działanie mojej strony, za co bardzo Ci dziękuję. Dzięki Twojemu wsparciu mogę się rozwijać i tworzyć dla Ciebie nowe treści.

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Botwina - właściwości, witaminy i wartości odżywcze botwiny ⋆ TEN BLOG DA ZDROWIE
  2. Sałatka z rukolą, tuńczykiem i borówkami. Właściwości zdrowotne rukoli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*