12 produktów na obniżenie ciśnienia

Normalne ciśnienie krwi u ludzi jest terminem względnym, ponieważ dla każdego osobnego (oddzielnego) organizmu istnieją pewne normatywne parametry tonometru.

Przypomnijmy sobie:

  • górne lub skurczowe ciśnienie jest wskaźnikiem, który zależy od częstotliwości skurczu i siły rytmu mięśnia sercowego,
  • niższe lub rozkurczowe ciśnienie jest wskaźnikiem, który wykrywa minimalne ciśnienie podczas spadku obciążenia (rozluźnienia) mięśnia sercowego.

Ciśnienie tętnicze jest indywidualnym wskaźnikiem fizjologicznym, który określa siłę ściskania krwi na ściankach naczyń krwionośnych. Pod wieloma względami ciśnienie krwi zależy od tego, jak działa serce i ile uderzeń na minutę może wykonać.

Normalne ciśnienie ludzkie jest wskaźnikiem, który może się zmieniać w zależności od fizycznego obciążenia ciała.

Tak więc, przy aktywnym treningu lub silnych przeżyciach emocjonalnych, normalne ciśnienie ludzkie może wzrosnąć i przekroczyć normę. Z tego powodu zaleca się mierzenie wskaźników BP rano, kiedy osoba nie doświadczyła i nie przeszła fizycznie.

Idealnym spoczynkiem jest indeks ciśnienia 110 / 70.

Niskie ciśnienie rozpoczyna się od 100 / 60.

Podwyższone (nadciśnienie) – z 140 / 90.

Krytyczny (maksymalny) wskaźnik wynosi 200/100 lub więcej.

Normalne ciśnienie ludzkie może również zmieniać się po aktywności fizycznej. Jeśli serce w tym samym czasie radzi sobie z jego funkcjami, to zmiana ciśnienia krwi nie jest odchyleniem.

Na nadciśnienie tętnicze krwi cierpi co najmniej 10,5 mln Polaków… 

Prof. Jóźwiak podkreślił, że wciąż zwiększa się liczba osób ze zbyt dużym ciśnieniem tętniczym, a najbardziej niepokojącego jest to, że prawie połowa z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

„O nadciśnieniu mówimy, kiedy sięga lub przekracza ono 140/90 mmHg” – wyjaśniał prof. Maciej Banach z Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ale ponieważ nadciśnienie na początku nie wykazuje żadnych objawów, wiele osób nie jest nawet świadomych problemu. Dlatego jest znane jako „cichy zabójca”.


Omega 3+E FitLine Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu, są niezbędna dla: tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej). Jedna porcja Omegi-3+E „aktywuje” 300tyś. komórek w naszym mózgu, zwana jest dzięki temu dopalaczem na inteligencję.

Omega 3+E FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Dlatego zaleca się sprawdzenie ciśnienia krwi w ramach regularnych badań kontrolnych.

  • Jeśli masz 18 lat lub więcej, poproś swojego lekarza o sprawdzenie ciśnienia krwi raz w roku.
  • Jeśli masz 40 lat lub więcej, sprawdzaj ciśnienie krwi co pół roku.
  • Po 65 roku życia najlepiej gdybyś robił to raz na miesiąc.

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do wysokiego ciśnienia krwi, takich jak genetyka, stres, zła dieta, palenie tytoniu i nieaktywny tryb życia.

Jeśli masz jeden lub więcej czynników ryzyka, musisz mierzyć ciśnienie krwi częściej, ponieważ zwiększa to ryzyko kilku problemów zdrowotnych, takich jak atak serca, udar, cukrzyca, niewydolność serca, choroba nerek, utrata wzroku i zespół metaboliczny.

Zdrowe zmiany w diecie mogą pomóc w opanowaniu i zapobieganiu nadciśnienia. Na przykład, kilka ziół i przypraw może pomóc kontrolować to bez powodowania skutków ubocznych.

Oto lista kilku z nich:

1. Hibiskus

Różne kultury na całym świecie od wieków stosowały hibiskus  w celu kontrolowania ciśnienia krwi. Dzisiaj nie tylko doświadczenia, ale także badania dowiodły takowych korzyści z hibiskusa.

Badanie z 2010 roku opublikowane w Journal of Nutrition sugeruje, że regularne spożywanie herbaty hibiskusowej pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

„Ochotnicy pili trzy razy dziennie po filiżance herbaty z hibiskusa lub placebo przez 6 tygodni. Herbatę z hibiskusa przygotowywano przez zalanie torebki 1,25 g suszu z kwiatów hibiskusa 236 ml (8-oz) gorącej wody, po 6 minutach usuwano torebkę z naparu.  Placebo otrzymywano przez  dodanie małej ilości koncentratu o smaku hibiskusa do wody. Napój musiał być spożyty w ciągu 12 godzin od przygotowania. Mógł być podawany na ciepło lub zimno z/bez mleka lub dodatkiem słodzika zgodnie z preferencjami konsumenta. Placebo nie zawierało antocyjanów którym przypisuje się kluczowe działanie.
Po 6 tygodniach obserwacji odnotowano redukcję skurczowego ciśnienia tętniczego u  ochotników pijących herbatę z hibiskusa. Obserwowano również spadek wartości rozkurczowego ciśnienia tętniczego i średniego ciśnienia tętniczego, jednak te zmiany nie osiągnęły statystycznej różnicy w porównaniu z terapią placebo.

Jednakże analiza w podgrupie ochotników, u których skurczowe ciśnienie tętnicze wyjściowo było wyższe niż 129 mmHg pokazała, że skala wielkości redukcji ciśnienia za pomocą herbaty z hibiskusa była niemal dwa razy większa, a zmiana wartości ciśnienia była istotna statystycznie w porównaniu z placebo we wszystkich 3 ocenianych wartościach: skurczowe, rozkurczowe i średnie ciśnienie tętnicze.

Podsumowanie
Wyniki tego małego, randomizowanego badania dowodzą, że picie 3 filiżanek herbatki z hibiskusa  dziennie przez 6 tygodni obniża skurczowe ciśnienie tętnicze o 6 mmHg u pacjentów z ciśnieniem wysokim prawidłowym i łagodnym nadciśnieniem tętniczym.
Spośród pacjentów u których wyjściowo skurczowe ciśnienie tętnicze wynosiło >129 mmHg średni spadek ciśnienia był nawet dwa razy większy i wynosił prawie 14 mmHg po 6 tygodniach terapii. Miało to również przełożenie na redukcję ciśnienia rozkurczowego i średniego ciśnienia tętniczego.
Codzienne picie herbatki z hibiskusa może pomóc w kontroli ciśnienia tętniczego u pacjentów z  wysokim ryzykiem rozwinięcia nadciśnienia tętniczego. Ta drobna interwencja w szerszej populacji może dawać  efekty w postaci redukcji liczby udarów, incydentów choroby wieńcowej i śmiertelności ogólnej.”[1]

2. Głóg

Niegdyś symbol miłości i zdrowia, teraz nieco zapomniany, głóg znów powinien wrócić na nasze stoły, ponieważ wpływa na pracę jednego z najważniejszych organów naszego organizmu – serca.

Zioło to jest bogate w flawonoidy i kwercetynę, które pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i ryzyko nadciśnienia.

Szczegółowo  na jego temat pisałam w tym poście: Lecznicze właściwości głogu

Jak stosować?

Napar z owoców

1 łyżka suszonych pokruszonych owoców zalać 200 ml wrzącej wody, poczekać do ostygnięcia, przecedzić i pić 1/2-1/3 szklanki 2 – 3 razy dziennie.


Na rynku jest dostępnych sporo preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę. Nie wszystkie dają jednak zadowalające efekty. Aby rzeczywiście nastąpił efekt leczniczy należy zastosować produkt dobrej jakości. FitLine Gelenk Fit + CRA to pierwszy preparat z glukozaminą i chondroityną podawany jako napój. Stworzono go z zastosowaniem opatentowanych przez producenta technologii dających maksymalną możliwą przyswajalność składników. Składniki czynne (glukozamina i chondroityna) są doskonale przyswajane. Dzięki temu preparat daje efekty lepsze niż większość produktów o podobnym składzie. Pierwsze odczuwalne efekty występują u większości osób już po kilku dniach stosowania. Stosując preparat FitLine Gelenk Fit może być pomocny w wielu dolegliwości i bólu stawów, ścięgien, kręgosłupa etc. wynikających zarówno z trybu życia, wieku jak przebytych urazów i kontuzji.

FitLine Gelenk Fit możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


3. Kardamon

Kardamon to kolejna skuteczna przyprawa, która pomaga kontrolować nadciśnienie. Jest to najprawdopodobniej spowodowane dużym stężeniem flawonoidów w kardamonie.

Przyprawa ta, ma także potas, minerał, który jest niezbędny do regulowania tętna i utrzymania kontroli ciśnienia krwi.

Ponadto przyprawa jest powiązana z niższym poziomem stresu i depresji, które również mogą być czynnikami stojącymi za nadciśnieniem.

Badania z 2009 r. Opublikowane w Indian Journal of Biochemistry & Biophysics wykazały, że uczestnicy, którym codziennie podawano sproszkowany kardamon przez kilka miesięcy, odnotowali znaczące obniżenie ciśnienia krwi [2] .

  • Pij filiżankę herbaty z kardamonu raz lub dwa razy dziennie. Aby przygotować herbatę, po prostu gotuj kilka nasion kardamonu w 1 szklance wrzącej wody przez kilka minut.

4. Cat’s Claw (Koci pazur)

W tradycyjnej medycynie chińskiej używanie kociego pazura w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi jest bardzo powszechne. Zioło to pomaga również hamować agregację płytek krwi i tworzenie skrzepów krwi, co sprawia, że ​​jest skuteczny w zapobieganiu atakom serca i udarom.

Badanie z 2011 roku opublikowane w Pharmacognosy Reviews pokazuje, że koci pazur może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez działanie na kanały wapniowe wewnątrz komórek [3] .

  • Dodaj 1 łyżkę suszonego zioła do 1½ szklanki wody. Przykryj i gotuj przez 30 minut. W razie potrzeby odcedź i dodaj miód lub sok z cytryny. Pij napar raz dziennie.
  • Alternatywnie, możesz zdecydować się na codzienne przyjmowanie kapsułki zawierającej od 250 do 350 mg składników aktywnych , ale najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga: Nie używaj pazurów kota, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

5. Bazylia

Bazylia potrafi obniżyć ciśnienie krwi o czym pewnie niewielu wie. Na dodatek jest bardzo smacznym ziółkiem, które można dodawać prawie do wszystkiego, do potraw, na kanapki itp. Bazylia posiada również właściwości antynowotworowe, przeciwbakteryjne czy przeciwwirusowe.

Najlepsza jest oczywiście świeża, zielona bazylia. Najlepiej posiać sobie taką w ozdobnej doniczce i mieć zawsze pod ręką w kuchni. Nie jest to roślinka wymagająca, rośnie dość szybko i jest o wiele zdrowsza niż zioła w doniczkach ze sklepów. Te są sztucznie podpędzane więc tak naprawdę nie wiemy co się w nich kryje.

6. Lawenda

Ta cudownie pachnąca roślinka okazuje się doskonałym, naturalnym lekiem na nadciśnienie. Oprócz  powszechnie znanego działania relaksującego, lawenda może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi  [5].

Można wykorzystywać jej kwiaty i liście parząc pyszne, aromatyczne herbatki, stosować jak inne zioła i doprawiać wszelkie potrawy. Lawenda świetnie radzi sobie w naszym klimacie.

7. Seler naciowy i jego nasiona

Aby obniżyć ciśnienie krwi można stosować nasiona selera jak i pić sok z całej rośliny. Seler i jego nasiona zawierają ponad 20 przeciwzapalnych związków w tym flawonoid – potężną apigeninę. Seler od dawna wykorzystywany jest do leczenia nadciśnienia tętniczego w Chinach a jego właściwości kardioprotekcyjne zostały dobrze przebadane [6].

Seler działa oczyszczająco i moczopędnie co może tłumaczyć jego zdolności do redukcji nadciśnienia.


witaminy z grupy B, niacyna, depresja, brak witamin

Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii.  Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych.  Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje,  polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.

ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


8. Cynamon

Następna przyprawa, która świetnie sobie radzi z nadciśnieniem. Ten silny przeciwutleniacz może redukować nadciśnienie, dzięki obecności aldehydu cynamonowego i innych rozpuszczalnych w wodzie związków organicznych.

Cynamon w połączeniu z magnezem, właściwą dietą oraz zdrowym stylem życia jest zdolny obniżyć ciśnienie krwi nawet o 25 mm Hg! Codzienne spożywanie cynamonu może przyczynić się również do redukcji ciśnienia krwi u osób z cukrzycą.

Trzeba jednak wiedzieć jaki cynamon spożywać. Najlepszy jest cynamon cejloński, który zawiera o wiele mniejsze ilości kumaryny (u osób wrażliwych spożywana w nadmiarze może być szkodliwa) niż cynamon cassia pochodzący z Chin. Zwykły cynamon kupowany w sklepach jako przyprawa jest najczęściej właśnie cynamonem cassia.

Jak stosować?

Do szklani wrzuć odrobinę liści zielonej herbaty i laskę cynamonu (jeżeli wolisz mniej intensywny napar możesz wrzucic pół laski cynamonu). Zalej wrzątkiem i zaparzaj około 7-9 minut.

Możesz również włączyć cynamon do swojej diety poprzez posypywanie nim potraw.

9. Sok z buraka

Sok z buraka zasługuje na miano Super Soku, nie tylko podnosi poziom wytrzymałości, ale poprawia krążenie krwi oraz pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi jak pokazują przeprowadzone badania.

Korzyści płynące z picia świeżo wyciskanego soku z buraków są olbrzymie, dlatego już wypicie małej ilości soku z buraków przynosi znaczące korzyści zdrowotne. Zdaniem profesor Amrita Ahluwalia z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie przeprowadzone badania jednoznacznie potwierdzają, że codzienne spożywanie nieorganicznych azotanów jest równie skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi jak chemiczne leki stosowane do walki z nadciśnieniem, a najlepsze jest to, że można je pozyskać właśnie z buraka.
Przeprowadzone na zlecenie British Heart Foundation badanie na 64 pacjentach z nadciśnieniem tętniczym (wiek 18 – 64 lata), którzy przez 4 tygodnie pili codziennie 250 ml soku z buraka wykazało znaczący spadek ciśnienia krwi średnio o 8/4 mmHg podczas, gdy pacjenci przyjmujący placebo nie odnotowali żadnej poprawy.

Zauważalny efekt występuje już po 2-3 godzinach po wypiciu świeżego soku z buraka i utrzymuje się aż 24 godziny.

Dr Shannon Amoils, Senior Research Advisor w British Heart Foundation powiedział:

wypicie codziennie szklanki soku z buraka może obniżyć ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem – nawet tych, u których nadciśnienie nie było leczone lekami. [6]

10. Siemię lniane

Bogate w błonnik siemię lniane jest dobrym roślinnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Okazuje się, że może być jedną z najlepszych rzeczy, które można dodać do jadłospisu, jeśli chce się obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Potwierdziło to, kontrolowane przy pomocy placebo, badanie nad chorobą tętnic obwodowych, w przebiegu której w tętnicach ramion i nóg tworzą się płytki miażdżycowe.

Biorące w nim udział osoby z nadciśnieniem zauważyły radykalne obniżenie wyników pomiaru ich ciśnienia skurczowego i rozkurczowego po pół roku spożywania dziennie 30 g mielonego siemienia lnianego.

Naukowcy określili rezultat eksperymentu jako „jeden z najsilniejszych efektów hipotensyjnych osiągniętych poprzez interwencję żywieniową” i uznali, że był on porównywalny z tym uzyskanym dzięki obecnie dostępnym lekom.

11. Szałwia czerwonokorzeniowa

Szałwia czerwonokorzeniowa (Salvia miltiorrhiza) dba o zdrowie serca i o prawidłowe krążenie krwi. Pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Wspiera pracę wątroby.

Szałwia ta zwana jest też czerwoną lub chińską, a Chińczycy nazywają ją danshen lub tan shen. Rośnie w Azji Wschodniej i stanowi jeden z podstawowych elementów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Stosują ją także Japończycy. Korzeń szałwii ceniony jest w Azji za wspomaganie układu sercowo-naczyniowego, co pokrywa się z jego zastosowaniem w naturalnej medycynie Zachodu.

Szałwia czerwonokorzeniowa:

Wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, oddziałując na kilka obszarów:

  • Wzmacnia serce, pomaga uregulować jego rytm i chroni je przed uszkodzeniami
  • Wspomaga prawidłowe krążenie krwi w tętnicach i naczyniach włosowatych
  • Pomaga w utrzymaniu zdrowego ciśnienia tętniczego
  • Zapobiega sklejaniu się płytek krwi i zwężaniu się światła naczyń krwionośnych
  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, wspomagając metabolizm lipidów

Jak stosować?

1-2 łyżeczki surowca zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, gotować 5-10 minut na małym ogniu. Spożywać 2-3 razy dziennie po szklance.

12. Rodzynki

Jeśli Twoje ciśnienie znajduje się nieznacznie powyżej normy – co lekarze lubią określać jako stan przednadciśnieniowy – wypróbuj codzienną dawkę rodzynek.

Według właśnie opublikowanego badania podjadanie garści tych bakalii trzy razy dziennie w ciągu zaledwie miesiąca powodowało znaczące obniżenie ciśnienia skurczowego (górna wartość), jak i rozkurczowego (dolna wartość).

Spożywanie innego rodzaju przekąsek, takich jak krakersy, ciasteczka lub inne owoce, nie miało wpływu na ciśnienie tętnicze.

Zdaniem naukowców wywoływany przez rodzynki efekt hipotensyjny może tłumaczyć fakt, że zawierają one dużo błonnika i potasu.

Chcąc stosować jakakolwiek roślinę należy zdawać sobie sprawę z interakcji z zażywanymi lekami. Niekiedy istnieją również przeciwwskazania co do konsumpcji niektórych ziół czy roślin. Warto zasięgnąć wówczas opinii lekarza.


KORA SOSNY Z L-ARGININĄ (60 KAPS) SKOCZYLAS

Naturalne połączenie wyciągu z kory sosny, standaryzowanego na 95% proantocyjanidyn i L-argininy, chroni ściany naczyń krwionośnych.

Kora sosny jest źródłem proantocyjanidyn o działaniu antyutleniającym, które chronią naczynia krwionośne, pomagając utrzymać ich integralność, dzięki minimalizacji uszkodzeń wywołanych działalnością wolnych rodników.

L-arginina – bierze udział w metabolizmie tlenku azotu, który pomaga relaksować naczynia krwionośne, zapobiegając wytwarzaniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Wspiera prawidłowe krążenie krwi.

Suplement diety KORA SOSNY polecany jest osobom:

  • pragną utrzymać zdrowie układu krążenia,
  • chcącym utrzymać zdrowie naczyń krwionośnych,
  • chcącym w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi,
  • z objawami zaburzeń ciśnienia,
  • ze zmianami miażdżycowymi,
  • z grupy ryzyka zagrożenia miażdżycą,
  • które chcą wspomóc pracę układu krążenia,
  • prowadzącym stresujący tryb życia.

Kora Sosny SKOCZYLAS to wyłącznie naturalne ekstrakty standaryzowane, bez składników pochodzenia zwierzęcego i chemicznych dodatków.


Skoczylas KORA SOSNY:

  • zawiera ekstrakt z kory sosny,
  • to źródło substancji aktywnych o działaniu przywracającym prawidłowe utkanie naczyń krwionośnych i ciśnienie krwi: proantocyjanidyny
  • dostarcza L-argininę do produkcji tlenku azotu,
  • to najprostszy skład, bez zbędnych dodatków,
  • czarna buteleczka zabezpiecza przed promieniowaniem UV.

KORA SOSNY Z L-ARGININĄ możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

Źródło: https://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/herbs-and-spices-that-control-high-blood-pressure.html

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

2 Komentarze

  1. I belіeve that is among the so mսch significant info for me.
    And i’m gⅼad studying your article. Howeᴠer wanna remark
    on some normal issueѕ, The website tаste is perfect, tһe articles iѕ truly great : D.

    Excellеnt task, cheers

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*