Co zrobić, żeby nam się chciało?
Jak znaleźć w sobie pozytywną energię do działania?
Za tem… Co zrobić, żeby nam się chciało? Zacznijmy od tego, że to całkiem normalne, że nam się czasami nie chce. Jednak warto zwrócić uwagę, że użyłam tu słowa czasami ? więc jeżeli masz czasami dzień (lub kilka dni), że nic Ci się nie chce, to nie przejmuj się to całkiem normalne.
Jednak zanim całkowicie porzucisz swoje cele/zamierzenia czy postanowienia warto przyjrzeć się temu spadkowi energii i braku chęci do działania i zobaczyć z czego wynika owo „nie chcenie”.
Być może Twój spadek chęci do działania wynika z tego, że:
✔️Wzięłaś na siebie zbyt dużo obowiązków na raz.
✔️Podchodzisz do tematu zbyt perfekcyjnie, a lepszy od perfekcji jest progres.
✔️Może jesteś dla siebie zbyt surowa i krytyczna i wewnętrznie to Cię demotywuje. Świadomość swoich ograniczeń, słabszych stron, wad i obszarów, nad którymi powinnyśmy pracować jest bezcenna. Problem pojawia się wtedy, kiedy w głowie zbyt często słyszymy „szepty” wewnętrznego krytyka, który mówi, że sobie nie poradzimy, że nie potrafimy, że nie mamy zasobów czy umiejętności, by osiągnąć swoj cel. Jak nie dać mu dojść do głosu i jak poskromić wewnętrznego krytyka?
Pamiętaj, że poskromienie wewnętrznego krytyka to umiejętność. Nabywamy ją poprzez uczenie się czyli ćwiczenie. Nie wystarczy poczytać o tym „jak poskromić wewnętrznego krytyka” trzeba to po prostu ćwiczyć. W uczeniu się tej umiejętności pomocne jest myślenie zadaniowe bo ono blokuje myślenie emocjonalne oraz sformułowania typu „jeżeli uważam, że mogłabym coś zrobić lepiej, w takim razie pomyśle (i tu jest zadanie), jak następnym razem, przy następnym ćwiczeniu, projekcie w pracy czy przy następnym spotkaniu (tu wstaw sobie rzecz jaką masz do zrobienia) wykorzystam to co przychodzi mi do głowy”.
✔️Może zapomniałaś o czasie na relaks i mam tu na myśli proste rzeczy, które wiesz, że Cię relaksują jak choćby kąpiel, spacer czy czas na ulubioną książkę.
Wracając do pytania z początku posta
Co zrobić, żebym nam się chciało? Pamiętać o czasie na relaks.
✔️Może za mało śpisz, a sen to odpowiednia regeneracja i ma zasadniczy wpływ na nasz poziom energii i nasze „chcenie”. Zadbaj też o higienie i komfortu snu. Sprawdź czy Twoja kolacja nie jest zbyt duża, tak żeby organizm zdążył ją stracić przed snem i podczas snu mógł się regenerować, a nie przeznaczać energię na trawienie kolacji.
Co zrobić, żebym nam się chciało? Pamiętać o wysypianiu się. Zauważ czy nie jest tak, że jak jestes wyspana to masz więcej energii do działania?
✔️ Zapomniałaś dać sobie czas na przyjemności np. wyjście z koleżanką do teatru, kina, napicie się cieplej kawy. Ja tu podaje tylko przykłady, Ty najlepiej wiesz co sprawia Ci przyjemność. Fajnie by było gdyby te przyjemności nie łączyły się z jedzeniem słodyczy czy chipsów ? No tak tylko przypominam, bo pamietajmy że to co jemy ma duży wpływ na nasz nastrój i poziom naszej energii czyli nasze chcenie. ?
✔️Zapomniałaś wzmocnić organizm w okresie zimowych suplementami jak choćby witaminą D3, kwasami Omega czy magnezem.
Co zrobić, żebym nam się chciało? Pamiętać o wzmocnieniu organizmu. Zdrowy i silny organizm na więcej energii do działania.
✔️Jesteś niedotleniona. Dotlenienie organizmu jest to bardzo ważna kwestia. Może zbyt dużo czasu spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach i Twój organizm potrzebuje dotlenienia, a brak dotlenienia skutkuje spadkiem energii i spadkiem motywacji do działania.
✔️Dawno nie zrobiłaś sobie żadnego prezentu. I to naprawdę nie muszą być duże rzeczy, to może być ulubiony kosmetyk, wizyta u kosmetyczki, wyjście do kina, nowa książka czy ulubiona świeca zapachowa – Ty wiesz najlepiej jakie prezenty lubisz dostawać – w tym małym prezencie chodzi po prostu o „pokazanie sobie”, że dbasz o siebie, doceniasz siebie i po prostu lubisz siebie.
✔️Zaczęłaś uprawiać aktywność fizyczną, a zapominasz pić elektrolity, pamiętaj, że podczas wysiłku i pocenia się wypacasz nie tylko toksyny, ale także minerały, dlatego tak ważne jest uzupełniać elektrolity w trakcie i po treningu (czym bardziej słony pot, tym więcej elektrolitów wypacasz) – o elektrolitach pisałam w tym poście Elektrolity na kaca i dla sportowców. Otóż nie tylko. Jak rozpoznać niedobór elektrolitów? Jak uzupełnić elektrolity?
✔️ Pijesz za mało wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa nie tylko na nasze zdrowie, lecz także na nasz poziom energii do tego, żeby nam się chciało. Więcej na temat nawodnienia organizmu pisałam w tych postach Odwodnienie jesienią? Jak skutecznie nawadniać się jesienią i zimą?Woda. 8 powodów, dla których musimy pić wodę!
✔️Może zapomniałaś o czasie tylko dla siebie, na uspokojenie myśli i złapanie oddechu.
✔️Zapomniałaś o aktywności fizycznej – naturalną potrzebą człowieka jest ruch. Ruch wpływa na ukrwienie i odżywienie naszych tkanek. Brak ruchu oznacza m. in. kumulowanie się napięcia mięśniowo-powięziowego.
Regularna i dopasowana do własnych możliwości aktywność sprzyja rozładowaniu stresu. Świetnym rozwiązaniem jest wysiłek cardio (p.s. pamiętaj że długi spacer to tez cardio).
Co zrobić, żebym nam się chciało? Pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Podczas aktywności fizycznej wytwarzają się hormony szczęścia.
✔️ Twoja dieta jest zbyt mało odżywcza i niepełnowartościowa. Dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta to kolejna podstawa tego, żeby mieć energię do działania. Pamietajmy, że nasz organizm energię do działania bierze z pożywienia, dlatego tak ważna jest odżywcza i urozmaicona dieta. Odstaw żywność przetworzoną i „śmieciowe” jedzenie.
✔️ Nie potrafisz się rozluźniać w sposób naturalny i zdrowy. W czasach, w których dominuje kultura pośpiechu, nasze ciało zaczyna się spinać często nawet bez naszej wiedzy. Rozluźnianie go wpływa bardzo korzystnie na układ nerwowy i odżywianie tkanek.
Niektórzy kojarzą rozluźnienie się wyłącznie z wypiciem kieliszka wina czy drinka. Jednak jest to bardzo mylące ponieważ alkohol to toksyna, którą po wypiciu nasz organizm będzie musiał metabolizować i usunąć co „zabiera” naszemu organizmowi dość sporo energii. Dlatego tym bardziej warto znaleźć naturalne sposoby rozluźniania np. ćwiczenia rozluźniające jak joga czy pilates, różnego rodzaju maty do akupresury, rolowanie ciała, spokojny oddech, wysiłek cardio (tak! wysiłek cardio spala kortyzol czyli hormon stresu), muzyka relaksacyjna, taniec. Poszukaj swojego sposobu/ów na rozluźnienie.
Co zrobić, żebym nam się chciało?
Pamiętać o regularnym rozluźnianiu się.
Activize FitLine– zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Activize Oxyplus jest to czterokrotnie opatentowany hit w nanotechnologii. Jest to suplement diety dotleniający wszystkie komórki mózgowe -dzięki zawartości tlenu pozyskanego z alg brunatnych. Aktywizuje cały system nerwowy – witaminy z grupy”B”, które są odpowiedzialne za stabilizacje tego układu, pomaga w takich zaburzeniach jak : choroba Alzheimera, SM, ADHD, leczy depresje, polepsza koncentrację pamięć, łagodzi bóle mięśniowe, łagodzi bóle menstruacyjne, zapobiega siwieniu i łysieniu, stabilizuje ciśnienie. Dostarcza również łatwo przyswajalną witaminę C, A i E.
ACTIVIZE FitLine witaminy z grupy B możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
✔️Przyjrzyj się swoim hormonom. I szczerze powiem, że jest to punkt tak bardzooooooo ważny – szczególnie dla kobiet, że chyba napiszę o tym osobny post. Jednak na teraz wspomnę o tym, że hormony wpływają na nasze samopoczucie.
Hormony oddziałują na sferę psychofizyczną człowieka.
Podkreślę to słowo – psychofizyczną.
Hormony wpływają na nasz stan zdrowia i zachowanie. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to właśnie zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną rozwoju choroby, z którą się zmagają.
Hormony decydują nawet o nastroju, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Zachwiana gospodarka hormonalna to niestety prosta droga do gorszego samopoczucia, pojawienia się rozmaitych dolegliwości zdrowotnych i spadku energii.
Zaburzenia hormonalne tyczą się nie tylko bezpośredniego braku energii i chcenia, lecz także spadku motywacji związanego z tym, że np. ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, a nie możesz schudnąć i to Cię demotywuje. Dlatego takie osoby powinny tym bardziej zwrócić uwagę na swoje hormony i zadbać o to.
Co zrobić, żebym nam się chciało? Zadbać o równowagę hormonalną.
No dobrze, to jak już zastanowisz się co powoduje, albo skutkiem czego jest Twój spadek chęci do działania to kolejny wpis będzie o ważnym aspekcie jakim jest SAMODYSCYPLINA.
Na zdrowie ?
REKLAMA*
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.
www. rh7.pl
Dodaj komentarz