6 najgorszych pokarmów. Ze wszystkich narządów ten cierpi najbardziej (!!!) – z powodu złej diety.

Żywność kształtuje nasze mózgi tak samo, jak kształtuje nasze ciała! Jest to proste i niezaprzeczalne przesłanie: mózg otrzymuje pokarm wyłącznie poprzez jedzenie, które spożywamy każdego dnia.

Ze wszystkich narządów w naszym ciele mózg jest najłatwiej uszkadzany  przez złą dietę.

Każdy aspekt mózgu wymaga właściwego pożywienia, każda komórka tworząca mózg i każda funkcja w nim zachodząca wymaga odpowiedniego „pożywienia”. Dzień po dniu żywność, którą jemy, jest rozkładana na składniki odżywcze, pobierana do krwiobiegu i przenoszona do mózgu. Tam uzupełniają zubożone magazyny, aktywują reakcje komórkowe i ostatecznie stają się tkanką naszego mózgu.

Kiedy następnym razem będziesz sięgał po ciastko, albo chipsy ZASTANÓW SIĘ dwa razy! Pamiętaj, że ich składniki tych produktów staną się częścią Twojego mózgu.

„Nowe badania wykazały, że nastolatkowie, którzy jedzą niezdrowo, są bardziej narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym niż ci z prawidłowymi dietami.

Naukowcy przeanalizowali dietę i zdrowie psychiczne 3040 australijskich nastolatków w wieku od 11 do 18 lat w 2005 i 2006 r. A następnie ponownie dwa lata później. Naukowcy odkryli, że nawet po uwzględnieniu czynników takich jak status społeczno-ekonomiczny, palenie i waga, ci z lepszymi dietami po dwóch latach mieli lepsze zdrowie psychiczne, podczas gdy sytuacja uległa pogorszeniu w przypadku osób ze złą dietą.

Badanie wykazało również, że u nastolatków cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym, przejście na zdrowszą dietę poprawiło ich samopoczucie. „[1]

Nauka wykazała, że ​​niektóre pokarmy są neuroprotekcyjne, można powiedzieć, że dosłownie chronią mózg przed uszkodzeniem i wspierają kondycję poznawczą w ciągu całego życia. Ale jest też odwrotnie, to znaczy inne pokarmy i składniki odżywcze są wręcz szkodliwe dla mózgu, przez co spowalniają pracę mózgu i zwiększają ryzyko demencji.

Oto 6 najgorszych pokarmów dla mózgu:

1. Słodkie napoje

Słodkie napoje obejmują takie napoje jak:  napoje gazowane, soki owocowe, napoje dla sportowców, i energetyki. Podstawowym składnikiem wielu słodkich napojów jest syrop glukozowo-fruktozowy, zwany też wysokofruktozowym syropem kukurydzianym (high fructose corn syrup – HFCS), który składa się z 55% fruktozy i 45% glukozy.

Przypisuje mu się istotną rolę w rozwoju szeregu chorób niezakaźnych, m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, kamicy nerkowej, chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń gospodarki lipidowej, dny moczanowej oraz niektórych nowotworów. Niekorzystne efekty metaboliczne obserwuje się przy większych zawartościach fruktozy w diecie (35–65% wartości energetycznej diety). Jest to ilość, którą łatwo osiągnąć, spożywając właśnie napoje słodkie.

Dla przykładu – jedna szklanka/kubek (250–300 ml) napoju słodzonego syropem glukozowo-fruktozowym stanowi już całodobową dopuszczalną ilość cukrów prostych w diecie!!!!

Wysokie spożycie słodkich napojów nie tylko powiększa naszą talię i zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i choroby serca – ma również negatywny wpływ na mózg!! 

Badania na zwierzętach wykazały, że wysokie spożycie cukru, może prowadzić do insulinooporności w mózgu, a także do pogorszenia funkcji mózgu, pamięci, uczenia się, zapamiętywania  i tworzenia neuronów mózgowych. [2]

Infografika - Ile cukru ma coca cola

źródło: 1

W badaniu na szczurach stwierdzono, że dieta bogata w syrop glukozowo-fruktozowy zwiększa stan zapalny mózgu i upośledza pamięć. [3]

2. Rafinowane węglowodany

Węglowodany rafinowane to nic innego jak żywność przetworzona o dużej zawartości cukrów prostych, czyli: białe pieczywo czy płatki śniadaniowe. Właśnie one mogą prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych w organizmie.

Te rodzaje węglowodanów na ogół mają wysoki indeks glikemiczny (IG). Najprościej mówiąc oznacza to, że organizm szybko je trawi, powodując szybki wzrost poziomu cukru we krwi i poziomu insuliny.

Ponadto, produkty te często mają wysoki ładunek glikemiczny.

Ładunek glikemiczny (ŁG) to wartość odnosząca się do porcji produktu spożywczego zawierającego węglowodany.

Ładunek glikemiczny określa wpływ spożycia danej żywności na zmiany poziomu cukru we krwi. Jest dokładniejszym wskaźnikiem niż indeks glikemiczny, ponieważ uwzględnia nie tylko rodzaj węglowodanów i szybkość ich wchłaniania, ale także ilość węglowodanów zawartą w porcji produktu. ŁG pokazuje, że zjedzenie produktu o wysokim IG, zawierającego mało węglowodanów, daje podobny efekt jak zjedzenie produktu o niskim IG, zawierającego dużo węglowodanów.

Prostym i przejrzystym przykładem jest porównanie arbuza i czekolady. Arbuz ma wysoki IG=72, a czekolada mleczna ma niski IG=49. Powszechnie wiadomo, że czekolada to produkt bogaty w cukry proste, jednak jej niski indeks glikemiczny wynika z obecności tłuszczów, które spowalniają wchłanianie cukru z pożywienia. Arbuz natomiast zawiera cukry, które rzeczywiście szybko się wchłaniają, ale aby dostarczyć sobie 50 g węglowodanów z arbuza, które mocno podniosą cukier we krwi, trzeba go zjeść około 1 kilograma. Mimo niższego IG czekolady zjedzenie jej w  ilości 2 paski spowoduje większą zmianę glikemii niż zjedzenie plastra arbuza. Dlaczego?? Wynika to z zawartości węglowodanów: czekolada – 57,3 g w 100 g , arbuz – 7,15 g w 100 g. Porównanie produktów nawet o podobnym IG może dać bardzo odmienne wartości ŁG właśnie za sprawą różnej zawartości węglowodanów w produkcie.

Stwierdzono, że pokarmy o wysokim IG i ŁG wysokim zaburzają funkcjonowanie mózgu.

Badania wykazały, że nawet jeden posiłek o wysokim ładunku glikemicznym może upośledzać pamięć u dzieci i dorosłych. [4]

Inne badanie przeprowadzone na zdrowych studentach wykazało, że ci, którzy spożywają więcej tłuszczu i cukru rafinowanego, mają gorszą pamięć [5].

Węglowodany mogą również wywierać inny wpływ na mózg. Na przykład, jedno z badań wykazało, że dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat, które spożywały diety bogate w rafinowane węglowodany, również uzyskały niższe wyniki w zakresie inteligencji niewerbalnej. [6]

Poza tym warto pamiętać, że cukier zasila candide, żywi rożnego rodzaju patologiczne bakterie oraz porywa z ustroju witaminy z grupy B (jakże ważne dla układu nerwowego).

CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU 


Oczyszczacz powietrza nie są urządzeniami sezonowym.

Zdecydowanie warto go mieć i korzystać przez cały rok, ponieważ jego działanie ma pozytywny wpływ na każdą grupę odbiorców (lepsze samopoczucie, mniej infekcji, walka z alergiami, mniejsze ryzyko powikłań spowodowanych oddziaływaniem smogu na organizm)

Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza nie tylko odfiltrowuje cząsteczki smogu. Równie skutecznie usuwa bakterie, pyłki roślinne oraz przykre zapachy. Tak oczyszczone powietrze przekłada się na większy komfort i lepsze samopoczucie.

CZAS ZADBAĆ O ŚWIEŻE POWIETRZE W SWOIM DOMU STOSUJĄC OCZYSZCZACZ POWIETRZA 

WYSOKIEJ KLASY OCZYSZCZACZE POWIETRZA możesz KUPIĆ TU

REKLAMA

REKLAMA


3. Żywność bogata w tłuszcze trans

Tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych. Tłuszcze trans, a konkretnie nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans, to izomery powstałe w wyniku uwodornienia (utwardzenia) olejów roślinnych. Same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości.

Ich duże spożycie:

  • sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2,
  • zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • obniża płodność,
  • mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży oraz rozwijającego się dziecka,
  • negatywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu,
  • sprzyja wzrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej, przede wszystkim trzewnej (wewnątrzbrzusznej),
  • wpływa  na metabolizm tkanki tłuszczowej i mogą zmniejszać wrażliwość tkanek na insulinę
  • podwyższa stężenie „złego” cholesterolu (LDL)

Ponadto udowodniono, że utwardzone oleje zwiększają ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Podczas gdy tłuszcze trans występujące naturalnie w produktach zwierzęcych, takich jak mięso i produkty mleczne, nie stanowią one poważnego problemu. To wytwarzane przemysłowo tłuszcze trans, znane również jako uwodornione oleje roślinne, które stanowią problem.

Te sztuczne tłuszcze trans można znaleźć w  margarynie, mrożonkach, przekąskach (zarówno słodkich jak i słonych), gotowych ciastach i paczkowanych ciasteczkach.

Badania wykazały, że kiedy ludzie spożywają większe ilości tłuszczów trans, mają tendencję do zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera, gorszej pamięci i pogorszenia funkcji poznawczych. [7,8]

4. Żywność wysoko przetworzona

Żywność wysoko przetworzona ma wysoką zawartość cukru, tłuszczów i soli.

Do takiej żywności należą na przykład: chipsy, słodycze, makarony i zupki instant, popcorn z mikrofali, sosy i zupy z papierka oraz gotowe posiłki kupowane w sklepach.

Te produkty spożywcze są zwykle bogate w kalorie i zawierają niewiele innych składników odżywczych. Są dokładnie takimi rodzajami żywności, które powodują przyrost wagi, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie twojego mózgu.

W badaniach na zwierzętach szczury karmione przez osiem miesięcy dietą wysokotłuszczową o wysokiej zawartości cukru czyli właśnie dietą wysoko przetworzoną,  wykazywały upośledzoną zdolność uczenia się i negatywne zmiany w plastyczności mózgu. [9] Inne badanie wykazało, że szczury karmione dietą wysokokaloryczną miały zakłócenia w zakresie bariery krew-mózg. [10] Bariera krew-mózg jest membraną pomiędzy mózgiem a dopływem krwi do reszty ciała. Pomaga chronić mózg, zapobiegając przedostaniu się niektórych substancji.

Jednym ze sposobów, w jaki przetworzona żywność może negatywnie wpływać na mózg, jest zmniejszenie produkcji cząsteczki zwanej czynnikiem neurotropowym pochodzenia mózgowego (BDNF). Ta cząsteczka znajduje się w różnych częściach mózgu, w tym w hipokampie, i jest ważna dla pamięci długotrwałej, uczenia się i rozwoju nowych neuronów. Dlatego każda redukcja może mieć negatywny wpływ na te funkcje.


Omega 3 Vegan 

Dla wegetarian, wegan lub tych, którzy unikają ryb w swojej diecie, codzienna dostawa Omega 3 jest wyzwaniem. Odkryj FitLine Omega 3 Vegan, naszą nową wegańską mikroSolve® Omega 3 z mikroalg, doskonałą alternatywę dla oleju rybnego, bez smaku ryb. Unikalna technologia microSolve® zapewniająca wyższą dostępność biologiczną. Ekskluzywna koncepcja transportu składników odżywczych (NTC®) wspierająca zoptymalizowane pobieranie składników odżywczych. Wegańskie źródło kwasów tłuszczowych omega-3, bez zapachu i smaku ryby. 100% vege.

FitLine Omega 3 Vegan możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


5. Aspartam

Aspartam jest sztucznym słodzikiem stosowanym w wielu produktach bezcukrowych. Ludzie często używają go, gdy próbują schudnąć lub z innego powodu unikają cukru.

Jednak ten powszechnie stosowany słodzik został również powiązany z problemami behawioralnymi i poznawczymi.

Badanie wielokrotnego spożycia aspartamu u myszy wykazało, że zaburzyło to pamięć i zwiększyło stres oksydacyjny w mózgu. Inni odkryli, że długotrwałe przyjmowanie prowadzi do braku równowagi w stanie antyoksydacyjnym w mózgu. [12]

Aspartam wytwarza się z fenyloalaniny, metanolu i kwasu asparaginowego.

Fenyloalanina może przekroczyć barierę krew-mózg i może zakłócić produkcję neuroprzekaźników.

Ponadto aspartam jest chemicznym czynnikiem stresogennym i może zwiększać podatność mózgu na stres oksydacyjny.

Niektórzy naukowcy sugerują, że te czynniki te mogą powodować negatywne skutki uczenia się i negatywne emocje, które obserwowano, gdy aspartam był spożywany w nadmiarze. [11]

6. Rtęć zawarta w rybach

Rtęć to zanieczyszczenie metalami ciężkimi i trucizna neurologiczna, która może być przechowywana przez długi czas w tkankach zwierzęcych. Żaden poziom rtęci nie może tak naprawdę być bezpieczny. Badanie opublikowane w PubMed o negatywnych skutkach rtęci zawartej w rybach, zasugerował, że nawet lekki wzrost narażenia środowiskowego na metylortęć pochodzącą z ryb, może prowadzić do niekorzystnych skutków w rozwoju układu nerwowego.

Długo żyjące, drapieżne ryby są szczególnie podatne na gromadzenie rtęci i mogą przenosić ilości ponad milion razy więcej niż stężenie otaczającej je wody. [13]

Z tego powodu głównym źródłem rtęci dla ludzi są owoce morza, w szczególności odmiany dzikie.

Ciężkie narażenie może powodować wyraźne zaburzenia strukturalne mózgu, takie jak mikrocefalia (małogłowie), która prowadzi do skurczenia mózgu .

Jednak co warto zaznaczyć, już niska ekspozycja może również wpływać na wielkość mózgu.

Badania autopsyjne sugerują, że w pierwszej kolejności rtęć oddziałuje na rozwijający się móżdżek. 

Wykazali, że noworodki urodzone przez matki z wyższym poziomem rtęci we włosach miały móżdżki do 14% krótsze niż noworodki matek z niższymi poziomami rtęci we włosach. Stwierdzili, że prenatalna ekspozycja na to, co można by tak naprawdę uznać za dość niski poziom metylortęci, rzeczywiście wpływa na rozwój mózgu płodu, jak zostało wykazane mniejszą wielkością mózgu noworodka.[14]

Gdy osoba spożywa rtęć,metal ten rozprzestrzenia się po całym ciele, koncentrując się w mózgu, wątrobie i nerkach. U kobiet w ciąży koncentruje się także w łożysku i płodzie.

Skutki toksyczności rtęci obejmują przerwanie ośrodkowego układu nerwowego i neuroprzekaźników oraz stymulację neurotoksyn, powodując uszkodzenie mózgu.

W przypadku rozwoju płodów i małych dzieci rtęć może zaburzyć rozwój mózgu i spowodować zniszczenie składników komórkowych. Może to prowadzić do porażenia mózgowego i innych opóźnień rozwojowych i deficytów.

Jednak większość ryb nie jest znaczącym źródłem rtęci. Poza tym ryby są źródłem wysokiej jakości białka i zawierają wiele ważnych składników odżywczych, takich jak omega-3, witamina B12, cynk, żelazo i magnez. Dlatego ważne jest, aby ryby były częścią zdrowej diety. Generalnie zaleca się, aby dorośli spożywali od dwóch do trzech porcji ryb tygodniowo. Jednakże warto zwrócić uwagę, że jeśli jesz rekina lub miecznika, spożywaj tylko jedną porcję, a następnie żadnej innej ryby w danym tygodniu.

Kobiety w ciąży i dzieci powinny unikać lub ograniczać spożywanie ryby o wysokiej zawartości rtęci, w tym:

  • rekin,
  • miecznik,
  • okoń,
  • dorsz,
  • węgorz,
  • płoć,
  • tuńczyk,
  • makrela królewską.

ZAPAMIĘTAJ

Twoja dieta zdecydowanie ma duży wpływ na zdrowie twojego mózgu.

Zapalne czynniki diety o wysokiej zawartości cukru, rafinowanych węglowodanów, niezdrowych tłuszczów i przetworzonej żywności mogą przyczyniać się do upośledzenia pamięci i uczenia się, a także zwiększać ryzyko chorób takich jak choroba Alzheimera i demencja.

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

SKLEP dla zdrowia:

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

REKLAMA
 
CellReset FitLine – Program przemiany metabolicznejCellreset to trwający 28 dni proces „zresetowania” wszystkich komórek w organizmie oraz STABILIZACJA – to okres 90 dni, w czasie których organizm “utrwala” dobre nawyki żywieniowe, których nauczył się w czasie programu. W ciągu 28 dni następuje całkowity proces oczyszczenia oraz dożywiania wszystkich komórek organizmu. Dzięki takiej przemianie następuje, tzw.”skutek uboczny”, czyli znaczna utrata wagi (od kilku do kilkunastu kilogramów) oraz modelowanie sylwetki. Program znakomicie sprawdzi się również u osób, które nie mają problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej lub wręcz cierpią z powodu niskiej wagi i chciałyby odżywić i oczyścić swój organizm, co staje się nieodzowne w dzisiejszych czasach.

Dieta CellReset program przemiany metabolicznej możesz KUPIĆ TU.

Źródło:

[1]http://theconversation.com/poor-diet-linked-to-teen-mental-health-problems-3518

[2] https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/65A/8/809/572081

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25242636

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555146/pdf/nutrients-07-05307.pdf

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555146/pdf/nutrients-07-05307.pdf

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22153053

[7] https://www.neurobiologyofaging.org/article/S0197-4580(14)00355-8/fulltext

[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22205763

[9] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18651634

[10] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20413889

[11] https://www.nature.com/articles/1602866

[12] https://www.healthline.com/nutrition/worst-foods-for-your-brain#section5

[13] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17894202

[14] http://faktydlazdrowia.pl/rtec-w-rybach-powiazana-z-kurczeniem-sie-mozgu/

źródło zdjecia tytułowego; https://www.thenational.ae/lifestyle/family/the-immediate-effect-fast-food-has-on-children-1.317147

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

2 Komentarze

1 Trackback / Pingback

  1. 10 najlepszych pokarmów dla MÓZGU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*