Ruszczyk kolczasty na uczucie ciężkości nóg, pajączki, żylaki i nie tylko.

Ruszczyk kolczasty – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne – na co pomaga?

Ziele ruszczyka uchodzi za naturalny środek „czyszczący krew”, zalecany jest więc przy zatruciach organizmu, ale też w dietach odchudzających.

Kłącze ruszczyka jest również łagodnym środkiem moczopędnym. Zapobiegania ono przenikaniu płynów z żył do otaczających je tkanek, co usprawnia ich filtrację przez nerki i wydalenie wraz z moczem z organizmu.

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu ruszczyk pomaga na dolegliwości układu krążenia, np. pajączki czy żylaki. Ruszczyk wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia cyrkulację krwi.
W kosmetyce wyciąg ruszczyka stosowany jest m.in. jako składnik kremów na cellulit. Można stosować go w postaci preparatów (maści, żeli, tabletek) lub herbatek z suszonego ziela.

Ruszczyk kolczasty – co to jest i jak wygląda?

Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus L.), zwany także myszopłochem kolczastym, to niewielki, zielony krzew z rodziny Ruscaceae(myszopłochowate = ruszczykowate). Wypuszcza sztywne, wzniesione wyprostowane i rozgałęzione pędy. Małe liście mają postać zielonych łusek, które są bezzapachowe, słodkawe i cierpkie w smaku.

Owoc ruszczyka to czerwonawe, kuliste jagody dojrzewające we wrześniu, które mogą pozostać na roślinie przez całą zimę. Myszopłoch występuje w wielu krajach Europy, Azji i obu Amerykach. Dawniej w Polsce powszechne było zastosowanie ruszczyka kolczastego jako odstraszacza na gryzonie, stąd jej popularna nazwa myszopłoch. Liście ruszczyka kolczastego umieszczane pomiędzy kawałkami mięsa czy innych pokarmów miały gwarantować, że myszy i szczury nie tkną jedzenia. Ponadto zabieg taki miał zapewniać świeżość pokarmów.

Surowiec zielarski stanowi kłącze ruszczyka kolczastego – Rusci rhizoma (wysuszone, całe lub rozdrobnione) zbierane we wrześniu. Korzeń ruszczyka ma delikatnie słodki i lekko cierpki smak, ale jest bezzapachowy. Kłącza zawierają saponiny sterydowe (ruscyna, neoruskogenina ruskogenina, ruskozyd), fitosterole (sitosterol, stigmasterol, kampesterol), flawonoidy, benzofuran, nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne, żywice, kumaryny, triterpeny i związki mineralne.


Koncentrat cynamonowo – algowy z ekstraktem z perełkowca japońskiego i minerałami z Morza Martwego BINGOSPA Dead Sea

Koncentrat cynamonowo – algowy z ekstraktem z perełkowca japońskiego i minerałami z Morza Martwego BINGOSPA Dead Sea jest preparatem przeznaczonym do profesjonalnych zabiegów „body wrapping” w warunkach domowych. Zawiera 50% maksymalnej ilość olejków: cynamonowego, pomarańczowego, goździkowego, kofeiny oraz alg Laminaria Digitata, które to substancje są jednymi z najskuteczniejszych w redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej, która jest odpowiedzialna za min. za efekt pomarańczowej skórki (cellulitu).

Ekstrakt z perełkowca japońskiego zmniejsza obrzęki i neutralizuje wolne rodniki.

Koncentrat powinien być polecany osobom z nadwagą lub po intensywnej diecie, u których skóra jest mało elastyczna, przesuszona ze skłonnością do okresowych spadków napięcia i wiotczenia. Serię zabiegów z użyciem koncentratu BINGOSPA szczególnie należy polecić jako kurację wspomagającą odchudzanie, zmniejszającą widoczność cellulitu lub w sytuacjach silnie wpływających na pogorszenie stanu skóry (zmęczenie, stres, niewłaściwa dieta).

Na  podstawie wyników badań, po zabiegach z wykorzystaniem koncentratu cynamonowo-algowego  preparatu skóra stawała się zmiękczona i wygładzona, nawilżona, o jaśniejszym i bardziej wyrównanym kolorycie. Ogólny wygląd i jakość skóry uległy wyraźnej poprawie już po 4 zabiegach.

Koncentrat cynamonowo – algowy możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Ruszczyk kolczasty – właściwości – na co działa?

Działanie ruszczyka kolczastego jako niemal cudownej rośliny opisywał już grecki uczony i filozof Theophrastus, zaś Dioscorides wspominał o roślinie jako leku na kamienie nerkowe. W średniowieczu myszopłoch stosowany był do usuwania ociężałości w nogach, która była wynikiem długotrwałego stania. Roślina zalecana też była przy żółtaczce, podagrze, kamieniach żółciowych i nerkowych, żylakach i hemoroidach.

Dzięki wynikom przeprowadzonych badań dotyczących właściwości ruszczyka kolczastego, roślina stosowana jest nie tylko w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej, ale też medycynie konwencjonalnej.

Na co pomaga ruszczyk?

Zalecany jest przede wszystkim w dolegliwościach i chorobach układu krążenia, gdyż:

✅podnosi ciśnienie żylne krwi,

✅zwiększa napięcie i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych,

✅wzmaga przepływ krwi w żyłach,

✅zapobiega zastojom krwi i limfy, obrzękom i wysiękom okołonaczyniowym,

✅hamuje działanie enzymu elastazy (proteinaza),
obniża poziom cholesterolu.

Kłącze ruszczyka jest również łagodnym środkiem moczopędnym. Zapobiegania ono przenikaniu płynów z żył do otaczających je tkanek, co usprawnia ich filtrację przez nerki i wydalenie wraz z moczem z organizmu.

Ziele ruszczyka uchodzi za naturalny środek „czyszczący krew”, zalecany jest więc przy zatruciach organizmu, ale też w dietach odchudzających.

Ruszczyk działa też cytotoksycznie i przeciwhistaminowo. Stosowny jest też przez kobiety stosujące preparaty antykoncepcyjne, gdyż zapobiega krwawieniom i plamieniom z dróg rodnych.

Ruszczyk kolczasty – jakie są skutki uboczne i przeciwwskazania?

Przed zastosowaniem preparatów zawierających ekstrakt z ruszczyka należy zapoznać się z listą możliwych skutków ubocznych. Ruszczyk może powodować nadmierną potliwość. Podczas przyjmowania doustnie preparatów z ruszczyka istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanychw postaci dolegliwości żołądkowych oraz nudności o niskim stopniu nasilenia.

Tabletki z ruszczykiem kolczastym czy inne preparaty z wyciągiem z rośliny nie są wskazane u osób cierpiących na nadciśnienie (ruszczyk może podnosić ciśnienie) oraz przerost prostaty. O tym, czy stosować ruszczyk kolczasty u kobiet w ciąży i dzieci powinien zadecydować lekarz. Nie ma badań, które wykazałyby szkodliwe działanie krzew u ciężarnych, matek karmiących piersią i dzieci, jednak warto zachować ostrożność. Przeciwwskazaniem do stosowania jest także uczulenie na ruszczyk.

Ruszczyk kolczasty – na pajączki, naczynka, żylaki, hemoroidy

Preparaty z ruszczykiemkolczastym do pielęgnacji skóry z wykazują działanie przeciwzapalnie, zwiększające przepływ krwi, nawilżające oraz zmiękczające skórę. Ponadto chronią naturalną barierę skóry, przywracając jej miękkość i odpowiednie nawilżenie. Dzięki ruskogeninie zawartej w roślinie preparaty pobudzają mikrokrążenie, poprawiając wygląd skóry. Z uwagi na takie właściwości stosuje się produkty z ruszczykiem kolczastym na cellulit.

Krem z ruszczykiem zmniejsza podrażnienia, działa ściągająco oraz redukuje opuchliznę (np. obrzęki pod oczami). Ze względu na działanie przeciwzapalne roślina znalazła także zastosowanie w kosmetykach przeciwalergicznych.


Energia dla serca i wsparcie systemu immunologicznego. Koenzym Q10 FitLine: Wspomaga układ odpornościowy, Łagodzi takie dolegliwości jak: alergii, astmy i choroby układu oddechowego. Wspomaga terapie w chorobie wrzodowej, Lepsze krążenie krwi, Opóźnia procesy starzenia.  Koenzym Q10 przyswajalny niemal w 100%. FitLine Emusol Q10 to jedyny na świecie preparat z koenzymem Q10 przyswajalnym prawie w 100%. Koenzym Q10 jest substancją tłuszczową. Jako taka przyswaja się stosunkowo słabo. Jednak dzięki tzw. nanomicelizacji (opatentowana technologia stosowana przez PM International), FitLine Emusol Q10 rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu wchłania się prawie w 100%.

 Koenzym Q10 FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Ekstrakty z ruszczyka stosuje się przy problemach z naczyniami żylnymi i limfatycznymi, w łagodzeniu objawów żylaków kończyn i obrzęków. Krem, żel czy maść z ruszczykiem kolczastym wspomaga walkę z „pajączkami”, problemami z naczyniowymi.

Wodny i wodno-alkoholowy wyciąg z ruszczyka zaleca się w leczeniu hemoroidów, stanów zapalnych skóry i naczyń krwionośnych. Saponiny obecne w roślinie zapobiegają nadmiernemu poszerzaniu się naczyń żylnych, nieszczelności, a w przypadku hemoroidów – wypadaniu na zewnątrz. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym eliminuje świąd i pieczenie towarzyszące występowaniu guzków krwawniczych. Przeciwdziała także plamieniom podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Ruszczyk – herbata (kłącze cięte):

1 łyżkę kłączy zwilżyć spirytusem 70-80%, po 5 minutach zalać 1 szklanką wody zimnej, doprowadzić do zagotowania, po czym pozostawić pod przykryciem na 40 minut. Przecedzić. Podzielić odwar na 4 części i wypić w ciągu dnia.

Na zdrowie 😀

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*