Jak dieta wpływa na cykl menstruacyjny? Część 2 Faza pęcherzykowa co jeść?

Czy wiesz, że Twój organizm potrzebuje różnych składników odżywczych w zależności od tego, w której fazie cyklu menstruacyjnego jesteś?

W poprzednim wpisie starałam się opisać co warto jeść podczas miesiączki, aby wesprzeć organizm w jak najłagodniejszym „przejściu” przez te dni oraz to jak miesiączka i związane z nią zmiany hormonalne wpływa na nasze „zachcianki”. Pisałam też o tym, że warto zwrócić uwagę na nasze wybory żywieniowe i tak skomponować posiłek aby tych zachcianek uniknąć. Tu zostawiam linka do tego wpisu Jak dieta wpływa na cykl menstruacyjny? Część 1 – Co jeść podczas miesiączki? Faza folikularna

Dziś skupie się na fazie pęcherzykowej. Zanim do tego przejdę, podam poniżej kolejny argument jako ciekawostkę, dlaczego my kobiety zdecydowanie częściej potrzebujemy urozmaiconej diety w ciągu miesiąca niż mężczyźni.

Ciekawostka 

Czy wiesz, że kobiety uczestniczą w miesięcznym ok. 28-dniowym cyklu, podczas gdy mężczyźni w cyklu 24-godzinnym (codziennie).

Jest to jeden z powodów, dla których mężczyźni mogą jeść, poruszać się – jednym słowem: żyć w ten sam sposób każdego dnia, każdego miesiąca, bez żadnych problemów.
Natomiast u kobiet hormony nieustannie zmieniają się przez cały miesiąc. Wpływa to na nastrój, poziom energii, emocjonalność, wydajność, kreatywność, poziom koncentracji,  popęd seksualny i jakość skóry.

 

FAZA PĘCHERZYKOWA (DNI 8–13)

Podczas tej fazy poziomy estrogenu i testosteronu zaczynają rosnąć, a nasze ciało przygotowuje się do owulacji (uwolnienia jajeczka). Wiele kobiet zaczyna być bardziej energicznymi i szczęśliwszymi podczas fazy pęcherzykowej.

Sygnały, że musisz zadbać o swój organizm  podczas tej fazy, to:

✔️Bóle głowy,

✔️Zmęczenie,

✔️Niski nastrój,

✔️Plamienie.

 


Jonizator wody Aquator Vivo Silver Najnowszy 

Jonizator do wody Aquator Vivo Silver został specjalnie zaprojektowany aby zajmował jak najmniej miejsca oraz przy tym nie stracił na swojej funkcjonalności. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu menu urządzenie jest banalne w obsłudze. Menu jest w języku polskim dzięki czemu obsługa staje bardzo intuicyjna. Każda woda w zależności od źródła posiada inne pH i w zależności od minerałów jakie posiada osiągniemy zadany poziom pH w krótszym lub dłuższym czasie. Aquator Vivo Silver jonizuje wodę do zadanego przez nas pH.

Zalety i funkcje Aquatora Silver Plus

  • Produkcja wody alkalicznej
    Możesz wybierać poziom pH od słabo alkalicznej wody o ph 7,5 do mocno alkalicznej powyżej pH 9,5.
    Urządzenie posiada programy dzięki, którym w prosty sposób dokonasz wyboru odpowiedniego pH wody
  • Produkcja wody kwaśnej
    Woda kwaśna posiada pH poniżej 4,5 do maksymalnej wartości pH 6,5
    Ma ona bardzo szerokie zastosowanie
  • Produkcja wody ze srebrem koloidalnym
    Srebro posiada bardzo szerokie zastosowanie, zabija mikroorganizmy i bakterie. Służy także do dezynfekcji ran, oraz do codziennego spożywania razem z wodą pitną
  • Jednolity korpus
    Pokrywa urządzenia jest połączona na stałe z korpusem, dzięki temu nie potrzebujemy dodatkowego miejsca żeby ją przechowywać oraz unikamy uszkodzeń mechanicznych związanych np. z jej opuszczeniem. Panel sterujący jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne i bezpośredni kontakt z wodą.
  • Idealne wyważenie
    Doskonale ustalony środek ciężkości powoduje, że urządzenie stoi stabilnie nawet gdy korpus jest podniesionej do góry
  • Ekskluzywny wygląd
    Jonizator został zaprojektowany w nowoczesnych stylu dzięki czemu pasuje do nowoczesnych kuchni i nie tylko
  • Udoskonalona konstrukcja wew przegród na pojemnik i membrany
    Teraz w bardzo prosty sposób można wyciągać i wkładać pojemnik, który zawiera także filtr membranowy. Dzięki zastosowaniu certyfikowanego miękkiego tworzywa został wydłużony czas życia membrany
  • Elektrody
    Specjalnie zmodyfikowana konstrukcja powoduje, że elektrody są w większej powierzchni zanurzone w wodzie, a odległość między nimi jest zmniejszona. Taka modyfikacja powoduje skrócenie czasu procesu elektrolizy wody i zwiększa się efektywności pracy urządzenia.

Jonizator wody Aquator Vivo Silver możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Co jeść podczas fazy pęcherzykowej?

W tej fazie zwiększamy ilość węglowodanów – przede wszystkim złożonych, spożywamy umiarkowaną ilością białka i mniej tłuszczu. Ze względu na sprawniejszy przebieg regeneracji możemy trenować częściej.
Staraj się spożywać produkty przeciwzapalne i wysoko odżywcze. 

Tutaj znowu podkreślę uważność na siebie i reakcje organizmu na to co jemu. U każdej kobiety żywienie w fazie pęcherzykowej będzie wyglądać nieco inaczej ze względu na obecność indywidualnych nadwrażliwości pokarmowych, ale dla większości z nas powinien to być pokarm roślinny.

Druga faza to dobry moment na produkty o wysokiej wartości odżywczej, zwłaszcza wolno przyswajalne węglowodany.
Najprościej mówiąc chodzi o to, aby dostarczyć organizmowi wartościowe paliwo do budowy endometrium. Zwróćmy uwagę na to, że kluczowe w tej fazie jest to iż oderwana wcześniej wyściółka macicy powoli się odbudowuje, a w jajnikach pod wpływem hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe dojrzewa od 5 do 15 jajeczek. Są to procesy, które wymagają od naszego organizmu nakładu energii, a taką energię organizm pobiera właśnie z pożywienia.

Źródła węglowodanów złożonych (wolno przyswajalnych):  

✔️ płatki owsiane,

✔️chleb pełnoziarnisty z ziarnami,

✔️bataty,

✔️różnego rodzaju kasze (gryczana, jaglana, orkiszowa, pęczak, burgul, ryż czarny i czerwony, komosa ryżowa, owsiana),

✔️otręby zbożowe,

✔️ziemniaki,

✔️płatki gryczane.


Ponadto kluczową rolę w budowie błon komórkowych – w tym regeneracji endometrium – odgrywają kwasy omega 3.

Kwasy omega 3 wspomagają także prawidłowe funkcjonowanie hormonów płciowych oraz poprawiają ukrwienie macicy.

Ich dobrym źródłem są ryby (zwłaszcza tłuste) takie jak: śledzie, szproty, dorsz, sardynki czy łosoś dziki, halibut, sum. 

Ważnym elementem diety w fazie folikularnej cyklu jest też witamina E, która wpływa na regenerację nabłonków – w tym endometrium.

W badaniach udowodniono, że przyjmowanie 600 mg witaminy E poprawiło grubość endometrium u ponad połowy badanych kobiet, dlatego często nazywa się ją „witaminą płodności”.

Źrodła witaminy E:

✔️awokado,

✔️pestkach dyni i słonecznika,

✔️orzechy,

✔️migdały,

✔️olej z kiełków pszenicy,

✔️oliwa z oliwek,

✔️sezam,

✔️brokuł,

✔️jarmuż,

✔️kiwi.

Kolejnym silnym przeciwutleniaczem jest selen. Selen wchodzi w skład aminokwasów, które budują kluczowe dla wielu przemian metabolicznych enzymy. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wywiera wpływ na działanie układu immunologicznego.
Dlatego warto zatroszczyć się o to, by w diecie były produkty bogate w selen.

Źródła selenu:

✔️ryby,

✔️owoce morza,

✔️mleko i jego przetwory,

✔️drożdże,

✔️gorzka czekolada,

✔️orzechy brazylijskie,


 

REKLAMA*



Jak jesteśmy przy mikroelementach to warto pamiętać podczas fazy pęcherzykowej i sięgać po żywność bogatą w cynk.
Cynk oddziałuje na układ rozrodczy – wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych i bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego.

Źródła cynku: 
✔️pełnoziarniste produkty zbożowe,

✔️migdały,

✔️pestki dyni i słonecznika,

✔️kakao, 

✔️ostrygi,

✔️wątróbka,

✔️kraby,

✔️sery żółte,

✔️kasza gryczana,

✔️jaja,

✔️ryż,

✔️sezam,

✔️ryby.

Jeśli w organizmie występuje chroniczny stan zapalny, może to zakłócić wytwarzanie hormonów, a także opóźnić owulację podczas następnej fazy. Kiedy owulujemy, wytwarzamy progesteron, który równoważy estrogen i ma charakter antyandrogenny. 
Wysoki poziom androgenów jest często główną przyczyną trądziku – szczególnie u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS).


Bardzo ważne jest, aby w tej fazie spożywać pokarmy bogate w białko, takie jak:

✔️jajka,

✔️kasza quinoa (komosa ryżowa),

✔️chude mięso (kurczak, indyk),

✔️ryby,

✔️ciecierzyca,

✔️soczewica,

✔️groch,

✔️fasola,

✔️tofu,

✔️soja,

✔️hummus,

Dlaczego tak ważne jest spożywanie wysokiej jakości białka w fazie pęcherzykowej?

Białko pomaga regulować poziom glukozy we krwi i dostarcza aminokwasów, które wspierają detoksykację wątroby w tej fazie.

Eliminacja toksyn i „zużytych” hormonów to proces, który  wymaga wysokiego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Kiedy nie dostarczamy ich, toksyny i „zużyte” hormony zaczynają wracać z powrotem do organizmu, siejąc spustoszenie w naszej gospodarce hormonalnej.

Podsumowując poniżej podaje przykładowy jadłospis na dni w trakcie fazy pęcherzykowej:

Śniadanie2 kromki chleba pełnoziarnistego, 2 jajka, 1/4 avocado, warzywa np. rukola, pomidor

Przekąska: Jabłko i garść orzechów

Obiad: Vege fasolka po bretońsku na przecierze z dyni, kasza pęczak, surówka

Kolacja: Zupa pomidorowa z czarnym ryżem

Na zdrowie ?


CARDIO SET FITLINE – Zestaw składający się z: 1. Koenzym Q10 Plus: Energia dla serca i wsparcie systemu immunologicznego  2.Omega-3 – Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania organizmu i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i serca *. Są niezbędna dla: *tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), *syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), *każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej)

CARDIO SET FITLINE możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


TUiTERAZ ♥ ♥♥

 

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

1 Trackback / Pingback

  1. Jak dieta wpływa na cykl menstruacyjny? Część 3 Faza owulacji co jeść?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*