
Czy wiesz, że Twój organizm potrzebuje różnych składników odżywczych w zależności od tego, w której fazie cyklu menstruacyjnego jesteś?
W poprzednim wpisie starałam się opisać co warto jeść podczas miesiączki, aby wesprzeć organizm w jak najłagodniejszym „przejściu” przez te dni oraz to jak miesiączka i związane z nią zmiany hormonalne wpływa na nasze „zachcianki”. Pisałam też o tym, że warto zwrócić uwagę na nasze wybory żywieniowe i tak skomponować posiłek aby tych zachcianek uniknąć. Tu zostawiam linka do tego wpisu Jak dieta wpływa na cykl menstruacyjny? Część 1 – Co jeść podczas miesiączki? Faza folikularna
Dziś skupie się na fazie pęcherzykowej. Zanim do tego przejdę, podam poniżej kolejny argument jako ciekawostkę, dlaczego my kobiety zdecydowanie częściej potrzebujemy urozmaiconej diety w ciągu miesiąca niż mężczyźni.
Ciekawostka
Czy wiesz, że kobiety uczestniczą w miesięcznym ok. 28-dniowym cyklu, podczas gdy mężczyźni w cyklu 24-godzinnym (codziennie).
Jest to jeden z powodów, dla których mężczyźni mogą jeść, poruszać się – jednym słowem: żyć w ten sam sposób każdego dnia, każdego miesiąca, bez żadnych problemów.
Natomiast u kobiet hormony nieustannie zmieniają się przez cały miesiąc. Wpływa to na nastrój, poziom energii, emocjonalność, wydajność, kreatywność, poziom koncentracji, popęd seksualny i jakość skóry.
FAZA PĘCHERZYKOWA (DNI 8–13)
Podczas tej fazy poziomy estrogenu i testosteronu zaczynają rosnąć, a nasze ciało przygotowuje się do owulacji (uwolnienia jajeczka). Wiele kobiet zaczyna być bardziej energicznymi i szczęśliwszymi podczas fazy pęcherzykowej.
Sygnały, że musisz zadbać o swój organizm podczas tej fazy, to:
✔️Bóle głowy,
✔️Zmęczenie,
✔️Niski nastrój,
✔️Plamienie.
ALGAE DHA 500 MG WEGAŃSKIE KWASY OMEGA-3 Z ALG
Wysokojakościowy preparat, dokładnie przebadany pod kątem obecności metali ciężkich i substancji toksycznych, pozyskiwany z alg Shizochytrium, produkujących DHA.
Suplement diety zawiera w jednej dawce (2 kapsułki) 500 mg kwasów DHA, których dostarczanie zalecane jest w okresach obniżonej odporności, niskich temperatur na zewnątrz i krótkich dni.
Dieta wegańska może sprawiać trudność w dostarczeniu odpowiedniej ilości kwasów DHA, dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację.
Kwasy Omega-3 (DHA) to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W celu zachowania pełni zdrowia należy je dostarczać regularnie w połączeniu z wysokojakościowym i nieprzetworzonym pożywieniem.
W przypadku diety selektywnej, ubogiej w tłuste ryby i oleje zimnotłoczone, niezbędna staje się celowana suplementacja.
Produkt zawiera kwasy DHA pozyskiwane z algi morskiej Shizochytrium, olej słonecznikowy oraz naturalną mieszankę tokoferoli (witaminę E).
ALGAE DHA 500 MG WEGAŃSKIE KWASY OMEGA-3 Z ALG możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Co jeść podczas fazy pęcherzykowej?
W tej fazie zwiększamy ilość węglowodanów – przede wszystkim złożonych, spożywamy umiarkowaną ilością białka i mniej tłuszczu. Ze względu na sprawniejszy przebieg regeneracji możemy trenować częściej.
Staraj się spożywać produkty przeciwzapalne i wysoko odżywcze.
Tutaj znowu podkreślę uważność na siebie i reakcje organizmu na to co jemu. U każdej kobiety żywienie w fazie pęcherzykowej będzie wyglądać nieco inaczej ze względu na obecność indywidualnych nadwrażliwości pokarmowych, ale dla większości z nas powinien to być pokarm roślinny.
Druga faza to dobry moment na produkty o wysokiej wartości odżywczej, zwłaszcza wolno przyswajalne węglowodany.
Najprościej mówiąc chodzi o to, aby dostarczyć organizmowi wartościowe paliwo do budowy endometrium. Zwróćmy uwagę na to, że kluczowe w tej fazie jest to iż oderwana wcześniej wyściółka macicy powoli się odbudowuje, a w jajnikach pod wpływem hormonu stymulującego pęcherzyki jajnikowe dojrzewa od 5 do 15 jajeczek. Są to procesy, które wymagają od naszego organizmu nakładu energii, a taką energię organizm pobiera właśnie z pożywienia.
Źródła węglowodanów złożonych (wolno przyswajalnych):
✔️ płatki owsiane,
✔️chleb pełnoziarnisty z ziarnami,
✔️bataty,
✔️różnego rodzaju kasze (gryczana, jaglana, orkiszowa, pęczak, burgul, ryż czarny i czerwony, komosa ryżowa, owsiana),
✔️otręby zbożowe,
✔️ziemniaki,
✔️płatki gryczane.
Ponadto kluczową rolę w budowie błon komórkowych – w tym regeneracji endometrium – odgrywają kwasy omega 3.
Kwasy omega 3 wspomagają także prawidłowe funkcjonowanie hormonów płciowych oraz poprawiają ukrwienie macicy.
Ich dobrym źródłem są ryby (zwłaszcza tłuste) takie jak: śledzie, szproty, dorsz, sardynki czy łosoś dziki, halibut, sum.
Ważnym elementem diety w fazie folikularnej cyklu jest też witamina E, która wpływa na regenerację nabłonków – w tym endometrium.
W badaniach udowodniono, że przyjmowanie 600 mg witaminy E poprawiło grubość endometrium u ponad połowy badanych kobiet, dlatego często nazywa się ją „witaminą płodności”.
Źrodła witaminy E:
✔️awokado,
✔️pestkach dyni i słonecznika,
✔️orzechy,
✔️migdały,
✔️olej z kiełków pszenicy,
✔️oliwa z oliwek,
✔️sezam,
✔️brokuł,
✔️jarmuż,
✔️kiwi.
Kolejnym silnym przeciwutleniaczem jest selen. Selen wchodzi w skład aminokwasów, które budują kluczowe dla wielu przemian metabolicznych enzymy. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i wywiera wpływ na działanie układu immunologicznego.
Dlatego warto zatroszczyć się o to, by w diecie były produkty bogate w selen.
Źródła selenu:
✔️ryby,
✔️owoce morza,
✔️mleko i jego przetwory,
✔️drożdże,
✔️gorzka czekolada,
✔️orzechy brazylijskie,
Cellulit – „pomarańczowa skórka” – powstaje na skutek wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego, w wyniku czego, następuje odkładanie się w komórkach tłuszczowych niewydalanych z organizmu produktów przemiany materii. Jego powstawanie wiąże się z zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie, niewłaściwym funkcjonowaniem układu krążenia oraz nieprawidłowościami wewnątrz tkanek tłuszczowych i łącznych.
Cellulit występuje głównie u kobiet w okolicy bioder, brzucha, zewnętrznych powierzchni ud, wewnętrznych powierzchni kolan, pośladków. Pojawia się nawet u bardzo młodych osób.
Zmiany są widoczne w postaci nieregularnych zgrubień, guzków podskórnych. W zaawansowanym stadium cellulitu zmiany stają się bolesne. Cellulit ma tendencję do pogłębiania stopnia zaawansowania.
BARDZO MOCNY Koncentrat cynamonowo – kofeinowy możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
Jak jesteśmy przy mikroelementach to warto pamiętać podczas fazy pęcherzykowej i sięgać po żywność bogatą w cynk.
Cynk oddziałuje na układ rozrodczy – wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych i bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego.
Źródła cynku:
✔️pełnoziarniste produkty zbożowe,
✔️migdały,
✔️pestki dyni i słonecznika,
✔️kakao,
✔️ostrygi,
✔️wątróbka,
✔️kraby,
✔️sery żółte,
✔️kasza gryczana,
✔️jaja,
✔️ryż,
✔️sezam,
✔️ryby.
Jeśli w organizmie występuje chroniczny stan zapalny, może to zakłócić wytwarzanie hormonów, a także opóźnić owulację podczas następnej fazy. Kiedy owulujemy, wytwarzamy progesteron, który równoważy estrogen i ma charakter antyandrogenny.
Wysoki poziom androgenów jest często główną przyczyną trądziku – szczególnie u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS).
Bardzo ważne jest, aby w tej fazie spożywać pokarmy bogate w białko, takie jak:
✔️jajka,
✔️kasza quinoa (komosa ryżowa),
✔️chude mięso (kurczak, indyk),
✔️ryby,
✔️ciecierzyca,
✔️soczewica,
✔️groch,
✔️fasola,
✔️tofu,
✔️soja,
✔️hummus,
Dlaczego tak ważne jest spożywanie wysokiej jakości białka w fazie pęcherzykowej?
Białko pomaga regulować poziom glukozy we krwi i dostarcza aminokwasów, które wspierają detoksykację wątroby w tej fazie.
Eliminacja toksyn i „zużytych” hormonów to proces, który wymaga wysokiego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Kiedy nie dostarczamy ich, toksyny i „zużyte” hormony zaczynają wracać z powrotem do organizmu, siejąc spustoszenie w naszej gospodarce hormonalnej.
Podsumowując poniżej podaje przykładowy jadłospis na dni w trakcie fazy pęcherzykowej:
Śniadanie: 2 kromki chleba pełnoziarnistego, 2 jajka, 1/4 avocado, warzywa np. rukola, pomidor
Przekąska: Jabłko i garść orzechów
Obiad: Vege fasolka po bretońsku na przecierze z dyni, kasza pęczak, surówka
Kolacja: Zupa pomidorowa z czarnym ryżem
Na zdrowie 😊
CARDIO SET FITLINE – Zestaw składający się z: 1. Koenzym Q10 Plus: Energia dla serca i wsparcie systemu immunologicznego 2.Omega-3 – Kwasy tłuszczowe omega-3 DHA i EPA są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania organizmu i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i serca *. Są niezbędna dla: *tkanki mózgowej (60% naszego mózgu to kwasy Omega-3), *syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny i dopaminy – hormonów szczęścia), *każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej)
CARDIO SET FITLINE możesz KUPIĆ TU
REKLAMA
TUiTERAZ ♥ ♥♥
Dodaj komentarz