Chrzan właściwości zdrowotne – przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, wykrztuśne. Syrop z chrzanu na kaszel przepis.

Chrzan to bylina z rodziny kapustowatych. Posiada nie tylko ciekawy, ostry smak, ale również wiele cennych właściwości zdrowotnych. Działa jak naturalny antybiotyk – przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także wykrztuśnie i przeciwbólowo.
Dlatego też oprócz dodatku do potraw warto wykorzystać go jako syrop lub nalewkę z chrzanu.

Właściwości zdrowotne chrzanu

W Polsce chrzan określany jest również jako chrzan zwyczajny, warzęcha oraz warzucha lekarska.

Chrzan posiada nie tylko cenne walory smakowe, ale także niezwykle ważne właściwości lecznicze. Należy do produktów niskokalorycznych (81 kcal w 100 g produktu), ma niski indeks glikemiczny i jest bogactwem witamin, składników mineralnych oraz innych cennych dla zdrowia związków.

Chrzan zawiera:

✔️witaminę C,

✔️witaminy z grupy B,

✔️witaminę E,

✔️beta-karoten,

✔️wapń,

✔️magnez,

✔️żelazo,

✔️fosfor,

✔️potas,

✔️siarkę,

✔️sód,

✔️chlor,

✔️jod,

✔️cynk,

✔️mangan,

✔️glukozynolany,

✔️glikozydy,

✔️flawonoidy,

✔️olejki eteryczne,

✔️cukry,

✔️enzymy,

✔️błonnik.

Stan naszego zdrowia wspomagają przede wszystkim glukozynolany zawarte w chrzanie, a wśród nich synigryna. To ona odpowiada za ostry smak chrzanu i z niej powstaje izotiocyjanian allilu – substancja o działaniu antybiotycznym. To za sprawą tego związku chrzan uznawany jest za naturalny antybiotyk.

Wśród właściwości zdrowotnych chrzanu można wymienić także działanie:

  • grzybobójcze,
  • bakteriobójcze,
  • antywirusowe,
  • przeciwpasożytnicze,
  • wykrztuśne,
  • przeciwbólowe,
  • rozgrzewające.

Na co dobry jest chrzan?

Chrzan świetnie:

✔️wzmacnia odporność organizmu,

✔️łagodzi objawy infekcji,

✔️pomaga przy leczeniu zapalenia płuc i oskrzeli,

✔️pomaga w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych –  korzystnie działa na zatoki i wspomaga ich leczenie.


✔️Działa też moczopędnie
, co w połączeniu z działaniem antyseptycznym doskonale sprawdzi się w leczeniu chrzanem infekcji układu moczowego.

✔️Synigryna zawarta w chrzanie pomaga również neutralizować wolne rodniki i tym samym stanowi ważny element w profilaktyce chorób nowotworowych.

✔️Ze względu na właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe pomaga też ukoić bóle reumatyczne, stawów oraz kręgosłupa.

✔️Wiele źródeł poleca chrzan na odchudzanie, podając informacje o tym, że usprawnia on funkcjonowanie układu pokarmowego, korzystnie działa na trawienie i przyspiesza przemianę materii.

Zastosowanie chrzanu

Ze względu na bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości chrzanu stosowany jest on do przedłużania okresu trwałości przygotowywanych przetworów – do kiszenia i konserwowania żywności, przede wszystkim ogórków. Spełnia więc rolę konserwującą.

Właściwości chrzanu znajdują swoje zastosowanie także w kosmetyce. Chrzan działa na skórę oczyszczająco i odkażająco, usuwa przebarwienia i piegi, więc może być stosowany do przemywania twarzy oraz w formie okładów z liści chrzanu.

Chrzan może być również stosowany do poprawy zdrowia. W tym celu często poleca się sporządzenie syropu oraz nalewki z chrzanu.


PBM Probio minerał  „biologiczne antidotum”

PBM Probio minerał  to połączenie 11 szczepów probiotycznych (w tym lactobacillus, bifidobacterium, strptococus) i minerałów osadowych. PBM jest naturalnym, ekologicznym produktem w postaci pudru.

Jest biologicznym antidotum potęgując kolonizację szczepów probiotycznych, które wypierają florę chorobotwórczą (pleśnie i grzyby) oraz likwidują toksyny znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Sprawia, że pożyteczne mikroorganizmy mogą się rozwijać tworząc tym samym przestrzeń życiową dla całego ekosystemu.

PBM Probio minerał możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Syrop z chrzanu przepis

Do przygotowania syropu potrzebne jest około 200 g świeżego korzenia chrzanu, około 250 ml chłodnej wody, 200 g miodu oraz sok z cytryny. Do utartego chrzanu należy dodać przegotowaną, ostudzoną wodę, następnie wymieszać i pozostawić na około godzinę w temperaturze pokojowej. Chrzan należy odcedzić i do pozostałego soku dodać miód i sok z cytryny. Całość dokładnie wymieszać. W takiej postaci poleca się chrzan na przeziębienie, grypę, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Syrop z chrzanu łagodzi także kaszel.

Nalewka z chrzanu przepis 

Nalewkę poleca się wcierać w chore, bolące miejsca – przy korzonkach, rwie kulszowej, bólach reumatycznych.

Do sporządzenia nalewki z chrzanu potrzebne jest około 100 g świeżego korzenia chrzanu oraz około 250 ml czystej wódki. Można sporządzić również nalewkę z chrzanu na spirytusie. Korzeń należy utrzeć i przełożyć do słoika lub szklanej butelki, a następnie zalać alkoholem i odstawić na tydzień. Po upływie tego czasu tarty chrzan należy odcedzić i gotową nalewkę przechowywać w szczelnie zamkniętym, szklanym naczyniu. Tak przygotowaną nalewkę poleca się wcierać w chore, bolące miejsca – przy korzonkach, rwie kulszowej, bólach reumatycznych.

Chrzan – przeciwwskazania

Ze względu na silne oddziaływanie chrzanu na organizm nie zaleca się spożywania go w dużych ilościach. Bardzo duże dawki mogą wywoływać wymioty, biegunki oraz silne pocenie się. Chrzan stosowany zewnętrznie, bezpośrednio na skórę może mieć działanie podrażniające i wywoływać przekrwienia, a nawet pęcherze. Ze stosowaniem chrzanu na skórę należy więc uważać, przede wszystkim w przypadku delikatnej, wrażliwej cery, skłonnej do podrażnień oraz chorób skórnych. Roślina ta może wywołać również podrażnienie błon śluzowych i oczu.

Chrzan jest produktem przeciwwskazanym dla osób z chorobami nerek i układu pokarmowego, a szczególnie z niewydolnością wątroby, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżytem żołądka, refluksem żołądkowo-przełykowym oraz dyspepsjami czynnościowymi żołądka, gdyż może doprowadzić do zaostrzenia objawów i pogorszenia stanu chorego.

Na zdrowie 😍

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*