Gałka muszkatołowa właściwości zdrowotne – przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne.

Gałka muszkatołowa – liczne badania skupiające się na właściwościach gałki muszkatołowej, dowiodły jej silne działania prozdrowotne. Ma ona działanie przeciwutleniające, przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne.


🤎Gałka muszkatołowa jest przyprawą, od wieków stosowaną w medycynach ludowych.  W medycynie tajskiej jest składnikiem tradycyjnych środków przeciwgorączkowych, przeciwalergicznych i przeciwzapalnych.

🤎Gałka muszkatołowa odpowiedzialna jest za wzmożenie wydzielania soku żołądkowego, a tym samym wspomożenie procesów trawiennych. Ponadto, okazuje się, że gałka muszkatołowa może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka w przyszłości.

Dodatkowo, spożywanie gałki muszkatołowej w odpowiednich ilościach, może przyczynić się do zmniejszania agregacji płytek krwi, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów. Niniejsza przyprawa stymuluje przepływ krwi w naczyniach, przez co uznawana jest przez wielu mężczyzn za skuteczny środek na potencję.

🤎Gałka muszkatołowa ma także cenne właściwości prozdrowotne. Ze względu na bogactwo witamin oraz minerałów może wspierać pracę serca, mózgu, układu pokarmowego.


🤎Udowodniono również, że gałka muszkatołowa  działanie przeciwbólowe, dlatego polecana jest do stosowania przy problemach reumatycznych. Badania z 2016 r. wykazały większą skuteczność w łagodzeniu bólu zapalnego olejku z gałki muszkatołowej niż niektórych innych leków przeciwbólowych.

🤎Ponadto olej z gałki muszkatołowej jest przydatny w leczeniu stanów zapalnych pęcherza moczowego i dróg moczowych, halitozy oraz impotencji.

 

🤎Wpływ na trawienie jest kolejną z głównych zalet gałki muszkatołowej.
Gałka muszkatołowa służyła jako środek ułatwiający pracę układu pokarmowego. Już wieki temu używano jej jako środka na problemy żołądkowo – jelitowe, takie jak:

✔️kolki,

✔️wzdęcia,

✔️biegunki,

✔️niestrawności.


Zellschultz FitLine

ZELLSCHUTZ FitLine  zawiera: selen, witamina A, witamina E, witamina C. Jego główna funkcja to ochrona komórek organizmu przed niszczącym wpływem wolnych rodników oraz innych czynników negatywnych, a co za tym idzie spowolnienie starzenia się komórek. Dzięki technologii NTC Zellschutz zapewnia szybsze i lepsze przyswajanie rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy E i prowitaminy A, w dobrze przyswajalnej, rozpuszczalnej w wodzie postaci.

ZELLSCHUTZ FitLine możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


🤎Gałka muszkatołowa, a sen 

Jedną z ciekawszych właściwości gałki muszkatołowej jest jej zastosowanie do pracy z bezsennością. W przypadku problemów ze snem szklanka ciepłego mleka lub złote mleko z kurkumą i tahini z dodatkiem gałki muszkatołowej może złagodzić problemy. Badania nad oddziaływaniem gałki na sen dowiodły, że ma ona pozytywny wpływ zarówno na problemy z zasypianiem, jak i na okres trwania głębokiego snu.

 

🤎Gałka muszkatołowa wpływ na stres

Gałka muszkatołowa działa psychoaktywnie, wpływając łagodząco na stres. Zawdzięcza to zawartości takiego związku chemicznego jak mirystycyna. Pomaga ona zwiększać poziom serotoniny i dopaminy.
Ponadto dzięki działaniu przeciwutleniającemu pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, dzięki czemu obniża poziom stresu oksydacyjnego. 

🤎Dzięki zawartości tych olejków ma ona również korzystne działanie na hipokamp. Jest to część mózgowia odpowiadająca za pamięć oraz nawigację przestrzenną.

🤎Olejek z gałki muszkatołowej jest pozyskiwany z drobno mielonych nasion ma działanie:

✔️wspierające krążenie,

✔️pobudzające,

✔️antyoksydacyjne.

Nadaje się w produktach pielęgnacyjnych do zapobiegania bólom reumatycznym i innym dolegliwościom reumatycznym.

🤎W terapii aromatycznej olejek z gałki muszkatołowej ma:

✔️silnie pobudzające działanie,

✔️wspiera koncentrację,

✔️koi nerwy,

✔️pomaga przy braku energii,

✔️zmęczeniu. 

 

Ciekawostka:

W Japonii wiele firm rozprowadza aromat gałki muszkatołowej poprzez system wentylacji, aby poprawić środowisko pracy (większa ilość serotoniny i dopaminy, poprawia nastrój, wspiera koncentracje, pomaga przy braku energii, ) oraz jakość powietrza. (1) 

🤎Kolejnym szczególnie ciekawym dla Pań, zastosowaniem gałki muszkatołowej, może być jej wpływ na ludzką skórę. Dzięki niektórym substancjom ma ona działanie przeciw starzeniu się skóry. Dodatkowo chroni ją przez promieniowaniem UVB.


Gałka muszkatołowa – afrodyzjak

Nie bez powodu gałka muszkatołowa uznana jest za jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków. Ponieważ stymuluje przepływ krwi w naczyniach, to uważana jest za skuteczny środek na potencję oraz zaburzenia seksualne. Mirystycyna, wspomniana już wyżej, jest składnikiem silnego leku o działaniu euforycznym.


Gałka muszkatołowa – wartości odżywcze:

🤎Cenne witaminy, takie jak:

  • Witamina A;
  • Witaminy z grupy B (w tym: ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, tiamina oraz witamina B6);
  • Witamina C.

🤎Niezbędne minerały, takie jak:

🤎Wartościowe kwasy tłuszczowe, w tym:

  • Jednonienasycone kwasy tłuszczowe; oraz
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

 

Zagrożenia i przeciwwskazania

Mimo licznych właściwości prozdrowotnych gałka muszkatołowa ma również silne działania psychotropowe oraz właściwości narkotyczne. Dzięki mirystycynie spożycie dużych dawek gałki może powodować m.in. narkozę, majaczenie i drgawki padaczkowe. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Za dawkę halucynogenną uważa się od 6 do 30 g sproszkowanych owoców drzewa muszkatołowego. Natomiast objawy pojawiają się na ogół od 3 do 6 godzin po spożyciu produktu i nie trwają dłużej niż 24 godziny.

W odpowiednich ilościach jest ona jednak bezpieczną substancją o małych właściwościach alergizujących. Białka gałki są słabymi alergenami, które bardzo rzadko powodują objawy pokarmowe. Mimo to nie jest ona zalecana każdemu.


Gałka muszkatołowa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do jej stosowania są choroby układu nerwowego takie jak epilepsja. Gałki nie poleca się również kobietom w ciąży oraz karmiących piersią. Co prawda nie udowodniono bezpośredniego negatywnego wpływu gałki na laktację kobiety, jednak badania wykazały, że zatrucie gałką, może zmniejszać laktację. Nie poleca się jej również alergikom, a dzieci nie powinny mieć jej w swoim zasięgu. 


VITAMIN C GORZKA POMARAŃCZA DZIKA RÓŻA ROKITNIK GRYKA ARONIA (60 KAPS) ORGANIC LIFE

Preparat marki Organic Life zawiera ekstrakty roślinne o działaniu wzmacniającym i hamującym rozwój infekcji, dzięki wysokiej zawartości naturalnej witaminy C.

Witamina C jest naturalnym antyoksydantem i regulatorem reakcji odpornościowych, wspiera również funkcjonowanie układu nerwowego i sprzyja wchłanianiu żelaza.

Witamina C uczestniczy w metabolizmie składników odżywczych, dlatego też sprzyja minimalizacji uczucia zmęczenia.

Witamina C jest kojarzona z witalnością i radością życia.

Produkcja kolagenu w organizmie jest także zależna od obecności witaminy C.

Witamin C jest źródłem naturalnej witaminy C w otoczeniu bioflawonoidów i antyoksydantów, które stymulują jej działanie i przedłużają uwalnianie po zażyciu.

VITAMIN C GORZKA POMARAŃCZA + DZIKA RÓŻA + ROKITNIK + GRYKA ARONIA możesz KUPIĆ TU

REKLAMA


Rola w diecie

Dzięki swoim właściwościom trawiennym ma ona szerokie grono zwolenników. Dietetycy sugerują używania jej do przyprawiania dań. Szczególnie polecana jest w diecie pacjentów z problemami trawiennym i pokarmowymi.

Można z niej korzystać na coraz popularniejszej diecie LOW FODMAP. Jest to dieta stosowana do leczenia dolegliwości jelitowych takich jak przerost złej flory bakteryjnej w jelicie. Skutkuje on takimi dolegliwościami jak wzdęcia, biegunki, gazy, bóle brzucha itp.


Na zdrowie♥️

 

TUiTERAZ ♥ ♥♥

Masz ochotę i czas – wejdź na sklep, zobacz może znajdziesz coś dla siebie.

www. rh7.pl

sklep ze zdrowymi produktami

 

źródła:

(1)Villupanoor A. Parthasarathy, Bhageerathy Chempakam, T. John Zachariah Chemistry of Spices 2008 r. CAB International

(2) Kmieć K. Rośliny przyprawowe – rośliny lecznice jako motyw ekslibrisu 2004 r https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Analecta_studia_i_materialy_z_dziejow_nauki/Analecta_studia_i_materialy_z_dziejow_nauki-r2004-t13-n1_2_(25_26)/Analecta_studia_i_materialy_z_dziejow_nauki-r2004-t13-n1_2_(25_26)-s221-

 

 

 

 

INFORMACJA

Informacje zamieszczane na blogu „10Blogdazdrowie” nie są przeznaczone do diagnozowania czy leczenia jakiejkolwiek choroby oraz nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszystkie artykuły, porady tu wrzucane służą wyłącznie do celów informacyjnych, edukacyjnych i czasami (nie zawsze) wyrażania opinii osobistej. Zawsze przed podjęciem decyzji o zastosowaniu naturalnych metod w celu wspomagania terapii należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zajmuję się chorobami i leczeniem od tego są lekarze. Ponadto nie biorę odpowiedzialności za osoby, które na własną rękę zastosują któreś metody czy kuracje.

Grunt do zdrowie, zadbaj o nie!

TUiTERAZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*